בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

הפירות שחיכיתם להם הגיעו

סוף סוף הוא מגיע: תפוח "פינק ליידי" ישראלי מרמת הגולן! טרי, מתוק ובריא. מהתפוח של סר אייזק ניוטון ועד התפוח של חברת המחשבים הידועה, תפוח ה"פינק ליידי" נחשב לפרימיום שבזני התפוחים ולאחד מהנמכרים ביותר בעולם. "פינק ליידי" הוא לא רק שם הזן (שילוב של הזנים "גולדן דלישס" ו"ליידי ויליאמס") אלא גם שמו המסחרי ההולך לפניו בכל בעולם.

מוצאו של ה"פינק" באוסטרליה (שם הוא נקרא "קריפס פינק" - Cripps Pink ע"ש האגרונום שפיתח אותו), בעל צבע ורוד-אדמדם שאי אפשר להתעלם ממנו, ארומה עדינה שמפתה אותך לשאוף את ניחוחה לתוכך, מרקם פריך ועסיסי ויחס מתיקות-חמיצות מושלם. אנחנו, הישראליים, הכרנו את ה"פינק ליידי" בזכות הייבוא, אך לפני כעשור בערך, הוחלט לגדל אותו גם כאן בארץ. וככל שהישראלים קונים יותר "פינק" ישראלי, כך המגדלים מתאמצים יותר להשביח את טעמו ומשקיעים את הנשמה בגידולו. מחירו אומנם גבוה ביחס לתפוחים אחרים, כנראה במידה רבה של צדק...

בתרבות היהודית, קיבל התפוח משמעות עמוקה בזכות הסיפור המקראי על אדם, חוה, הנחש ופרי עץ הדעת, שהתפרש והשתרש כפרי התפוח. אבל אם נתעמק בכתובים נגלה שלא מוזכרת בפסוקים המילה "תפוח": "ויצמח ה' אלוהים מן האדמה כל עץ נחמד למראה וטוב למאכל ועץ החיים בתוך הגן ועץ הדעת טוב ורע... מכל עץ הגן אכול תאכל, ומעץ הדעת טוב ורע לא תאכל ממנו..." (בראשית ב', ט'-טז'). חז"ל ניסו למלא את פער המידע הזה - זיהוי הפרי, והציעו מגוון אופציות מתוך המקורות, לשמו המסתורי של פרי עץ הדעת: חיטה, תאנה, אגוז, אתרוג ועינב. איך בכל זאת העולם "ננעל" דווקא על תפוח? את המקור נמצא בנצרות דווקא, כאשר תורגם ספר התנ"ך לשפה הלטינית, במאה הרביעית לספירה, הכותבים רשמו את המילה "מאלום" שפירושה כפול: "רע" ו-"תפוח". כאשר נקרא הפסוק "עץ הדעת טוב ורע (=מאלום), המתפללים חשבו מיד גם על פרי התפוח. וזה תפס...

השבוע, כפי שהבטחנו, חוזרות אלינו גם הבננות. כל כך חיכיתם להן... אנחנו בארץ, רגילים לאכול בננות בכל חודשי השנה. אצלנו בשוקבוק הן עולות לתפריט רק בעונתן הטבעית. הן לא עוברות תהליך הבחלה, אין בהן שאריות הדברה והן אינן נקטפות לפני הזמן. לקראת הקיץ אנחנו משווקים בננות ירוקות ואחת לכמה שבועות אנחנו מבצעים הערכת איכות מחודשת ולפי הממצאים, ובשיתוף עם החקלאי, אנחנו מחליטים אם להמשיך את השיווק או להפסיקו. השבוע ביקרנו את רפי מלכה ממושב גאליה, בדקנו את יבול הבננות שלו ואנחנו יותר ממרוצים!

הבננות עשירות באשלגן, המסייע לשמירת ערכי לחץ דם תקינים ועל בריאות הלב. יש בהן ויטמין B6 ושפע סיבים תזונתיים התורמים לפעילות מערכת העיכול ועוזרים לפרק פחמימות ושומנים. הבננה מתוקה בזכות כמויות יפות של סוכרים טבעיים - סוכרוז, גלוקוז ופרוקטוז, המספקים לגוף אנרגיה. וככל שהבננה בשלה יותר, כך היא מתוקה יותר. ואם כבר הזכרנו את הבשלת הבננה, לפעמים נדמה לנו שהבננה בעלת הקליפה הצהובה החלקה הופכת מהר מדיי לבננה בעלת כתמים חומים. האם היא טובה יותר או פחות? בננה "מנוקדת" בכתמים חומים מכילה יותר נוגדי חמצון מאשר בננה קשה בעלת קליפה חלקה. שזה עדיף. יחד עם זאת, ככל שנמשך תהליך ההבשלה, הבננה מאבדת מכמות העמילן שבה ומגדילה את כמות הסוכרים הזמינים. אגב, כשהבננה מבשילה, מתרככת והופכת לחומה, היא לא רקובה, היא באמת "דבש", כמו שאומרות הסבתות, סוכר טהור. אצלנו בבית לא זורקים בננות. אם במקרה נשארת בקערה בננה בשלה מדי ולא נעימה למראה, אנחנו מקלפים אותה, חותכים ל 3-4 חתיכות, מכניסים לקופסת פלסטיק והיידה - למקפיא. בקרוב מאד היא תצא מהמקפיא, ישירות לבלנדר, ביחד עם פירות קפואים נוספים, לקרח-שייק בריאות מתוק...

אלוף הלוף מגיע לשוקבוק

גם השבוע אנחנו שמחים להשיק חקלאי חדש, ערכי ואוהב אדמה. יוסי נעים לא אוהב להתראיין ולא מתנדב לדבר על עצמו, אבל אם תבקשו ממנו לדבר על לוף או על שומר, הוא יכול לרתק אתכם מהבוקר עד הלילה. הוא יודע כל מה שאפשר לדעת על הלוף ועל השומר והוא מתרגש בכל יום מחדש, כשהוא יורד אל החלקות לטפל בהם.

מבחינתו של יוסי נעים - הוא חי את הפנטזיה שלו. דור 3 לחקלאים ישראליים, שנולד וגדל בפריגן, מושב הוקם ב- 1981 בידי יוצאי פריאל - מושב מחבל ימית אשר פונה לאחר הסכם השלום עם מצרים. במשך שנים חלם לגדל משפחה במושב שבו הוא גדל. בגיל 33, לאחר שנים רבות בחו"ל חזר לפריגן, והיום - 10 שנים אחר כך, נשוי + 4 בנים, הוא מגדל בנחלה שלו לוף (המכונה גם כרשה, פראסה וכראת) ושומר, הנמכרים ברשתות השיווק המובילות בארץ. "לבנות מותג ירקות זה לא פשוט", הוא אומר, "פעם הייתי שולח לוף בארגזים, כורך ביחד צרורות של כרשה ושולח. עם הזמן החלטתי למתג את הכרשה שלי בשם: "אלוף הלוף". יוסי מודה שהלקוח הסופי פחות נחשף למותג, אבל בשוק הסיטונאי הוא ידוע ומבוקש.

הלוף של נעים משווק בשוקבוק ללא שקית ניילון ולאו דווקא מסיבה אקולוגית. "לוף גדל במשך 4 עד 6 חודשים - זמן ארוך, יחסית." מסביר יוסי. "כשהלוף מגיע לבגרות, בערך אחרי חודש וחצי מהשתילה, הוא מתחיל להפריש גז בשם דו-תחמוצת הגופרית, המאופיין בריח חריף. היתרון הוא שהריח מרחיק את המזיקים מהצמח, אבל לאחר הקטיף, כשהלוף נמצא בתוך השקית, הגז שמתנדף ממנו עלול להאיץ את תהליך הריקבון." זו הסיבה שנעים ממליץ לנו לאחסן את הלוף במקרר ללא שקית ניילון, שם נשמר עד 4 שבועות.

יוסי נעים מגדל גם שומר, אותו הוא ממתג בשם "משק 3". השומר נראה כמו פקעת, למרות שהוא גדל מעל פני האדמה. יש לו טעם המזכיר אניס, שלרוב הוא טעם נרכש שלא מסתדר לכל אחד. השומר של נעים גדל במהלך הקיץ ובעונה זו מבשיל ונמצא במיטבו. השומר עשיר בסיבים תזונתיים השומרים על תפקוד סדיר של מערכת העיכול ומסייעים לשמירת רמות תקינות של הכולסטרול בדם. השומר עוזר להפחית כאבי בטן, גזים ונפיחות בבטן. הוא מכיל נוגדי חמצון חזקים: ויטמין C המגן על מערכת החיסון שלנו, רוטין וקוורצטין שאמורים למנוע דלקות ולספק הגנה לתאים ולכלי הדם. אנחנו מזמינים אתכם להכיר את הכרשה החדשה והשומר הנהדר שלנו. נשמח לקבל מכם מתכונים מנצחים עם אחד או שני הירקות המדהימים הללו.

הטבת החודש לחברים ולכווולם

גם אתם רוצים לפנק את החברים שלכם בהטבה ייחודית בכל חודש? זה פשוט: שולחים אלינו מייל, מקבלים קוד גישה ויכולים לצרף לקבוצה כמה חברים שרוצים, ללא כל התחייבות. כל הפרטים באתר שוקבוק. מצטרפים חדשים יוכלו ליהנות מהמתנה החל מ-1 בנובמבר.

בעולם ידועים כ- 7500 זני תפוחים. "פינק ליידי" הוא לא השם הכי יצירתי שיכולתם להעלות על דעתכם. הנה כמה דוגמאות שמצאנו: תפוח "סבתא סמית'" (Granny Smith), תפוח "האמיש שחור" (Black-Amish), תפוח "זאב הנהר" (Wolf-River), תפוח "בננת חורף (Winter-Banana), תפוח דר' מתיוז (Doctor Matthews), תפוח "כובע החירות" (Cap of Liberty), תפוח "כדור" (Bullet) ועוד.

ה"פינק ליידי" עשיר בוויטמין C התומך במערכת החיסונית שלנו, בסיבים תזונתיים התורמים לתחושת שובע ולפעילות תקינה של מערכת העיכול ואנטי אוקסידנטים (נוגדי חמצון) לנטרול הרדיקלים החופשיים - מולקולות כימיות שביכולתן לשנות את קידוד החומר הגנטי שנמצא בתא, לבצע שינויים בתא, בקרום התא או בחלבון שלו. שינויים שהופכים את תאי הגוף לפגיעים יותר למחלות שונות בגופנו - חלקן מסוכנות, פוגעים במערכת החיסונית שלגוף ותורמים להאצת תהליכי ההזדקנות ל"פינק ליידי" אין הרבה נוזלים, לכן הוא תפוח אידיאלי גם לאפייה.

"חברים עם הטבות" - הקבוצה שלכם בשוקבוק. אנחנו מזמינים אתכם להמליץ לחבריכם על שוקבוק, לפתוח ביחד קבוצה וליהנות בכל חודש מהטבה בלעדית. ניתן להזמין חברים ללא הגבלה וללא שום התחייבות, אפילו כעת - בכתובת:  www.shookbook.co.il/groups

עוד טעימה:

המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
נגישות