בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

האבוקדו הנכון בזמן הנכון

בישראל, אוכלים אבוקדו כמעט כל השנה. לאורך חודשי השנה, מבשילים בזה אחר זה ברחבי הארץ, זנים שונים של אבוקדו. זן "גליל" מבשיל ונקטף בין סוף אוגוסט לסוף ספטמבר, "אטינגר" מספטמר עד מאי, "פינקרטון" מנובמבר עד מארס ו"פוארטה" ו"אס" מסוף נובמבר עד אפריל. אין אכזבה גדולה יותר מאשר להמתין לאבוקדו שיבשיל. אנחנו עוטפים אותו בנייר עיתון, רוכשים "שקיות הבשלה", בכל יום לוחצים עליו בעדינות לבדוק אם כבר הבשיל. עד שבוקר אחד אנחנו מגלים שהוא עבר מקשה - לרקוב. חברים, אבוקדו לא אוהב שלוחצים עליו להקדים להבשיל. ואם יקטפו אותו מהעץ לפני שהוא עומד ברמת השומן הדרושה, הוא לעולם לא יבשיל.

איך החקלאים יודעים שהגיע הזמן לקטוף את האבוקדו? לכל זן אבוקדו יש אחוז שומן שמגדיר את תחילת הבשלתו. זן גליל, שהבשלתו תתחיל בעוד כשבועיים, צריך להיות ברמת שומן 18 כדי שאפשר יהיה לקטוף אותו, פחות מזה הוא פשוט אינו ראוי למאכל ולעולם לא יהיה. כשאבוקדו מגיע לרמת השומן הרצויה, הוא עדיין לא בשל לאכילה אבל אפשר לקטוף אותו. את המשך תהליך ההבשלה הוא כבר יעשה בשווקים, ברשתות ואצלנו במטבח.

אנחנו הישראליים אוהבים אבוקדו והמגדלים יודעים את זה. עפ"י נתוני הלמ"ס, שטח מטעי האבוקדו בישראל הולך וגדל משנה לשנה. ב- 2019-20 13,000 דונמים, מתוך 37,000 דונמים של מטעים חדשים שנשתלו, הם מטעי אבוקדו. תפוקת האבוקדו בשנים אלו עמדה על יותר מ- 140,000 טון, חלק נשאר בארץ וחלק לייצוא. גם ברחבי העולם, זינק מספר הטונות בכ-90% בעשור האחרון. אבוקדו הוא פרי מדהים, טעים, ורסטילי ובריא מאוד: עשיר באשלגן, נוגדי חמצון, סיבים תזונתיים וויטמינים. הוא עוזר להפחתת רמות הכולסטרול הרע ונותן תחושת שובע. החיסרון היחיד הוא הערך הקלורי הגבוה, אבל מי שאוכל במידה (חצי אבוקדו קטן או רבע אבוקדו גדול) יכול ליהנות ממנו בכיף.

אנחנו כל כך אוהבים אבוקדו עד שלעיתים מגדלים מסוימים מתפתים לקטוף אותו לפני שהגיע לרמת השומן הרצוי, לשווק אותו כפרי שמקדים את זמנו ולמכור אותו במחיר טרום-עונה, כשהביקוש רותח. אנחנו לא נוהגים כך ומבקשים לבדוק בעצמנו את רמות השומן עם המגדלים שלנו. לא שיש לנו צורך לבדוק - חקלאי שוקבוק לוקחים אחריות על טיב התוצרת שהם מגדלים ואצלנו ממתינים בסבלנות עד לתחילת העונה הטבעית, בודקים את רמות השומן וכשכל הנתונים מראים שהגיע הזמן, אנחנו... ממתינים להזמנה שלכם וקוטפים בטווח של שעות ממועד המשלוח. עוד שבועיים-שלושה. תתאפקו, יהיה שווה לחכות.

גאלה, האירוע של עונת התפוחים

במקור, תפוחי גאלה מגיעים מניו זילנד, באמת הישראלית הם מגיעים אלינו ממטעי הגליל ורמת הגולן. אזורים הידועים באיכויות הפרי שהם מגדלים ומשווקים. משקי המותג "בראשית", המאגד יחדיו 30 מטעים ברחבי הגליל והגולן: 5 קיבוצים, 10 מושבים ועשרות מגדלים פרטיים כבר מכינים את המכולות והמזמרות. חודשים של עמל וחדווה מתרכזים לרגע קסום אחד שבו נשמעת השאלה: "אימא/אבא, אפשר תפוח?"

התפוח הוא עץ נשיר; בחורף הוא משיר את עליו, באביב הוא פורח, ומבשיל בתקופות שונות, תלוי בזן. הרבה טועים לחשוב שתפוח הוא פרי רב עונתי. ולמה שלא יחשבו כך? הסופרמרקטים תמיד מלאים בארגזי תפוחים על שלל זניהם וצבעיהם. התפוח הוא פרי שנשמר היטב לזמן ארוך יחסית, מה שהופך אותו ל"רב-עונתי" מהמקררים! תפוח שנשמר במקררים נראה טרי ויפה, אך הוא פחות טעים וגם סגולותיו הבריאותיות ירודות. מי שטעם תפוח ישר מהעץ לא יכול לחזור לאחור וזה פידבק שאנחנו בשוקבוק שומעים הרבה. תפוחי גאלה הם באמת אירוע לחגוג אותו, אנחנו מזמינים אתכם ליהנות מהם ברכישה של בודדים או במארז חיסכון.

אומרים: "תפוח ביום, תפוח אחד, מרחיק את הרופא מיד". חרוז חמוד, ובמקרה שלנו גם די נכון. בקליפה ומתחת לה חבוי אוצר שמורכב מוויטמינים, אנטיאוקסידנטים ו-2 סוגים של סיבים תזונתיים: סיבים תזונתיים לא מסיסים בקליפה וסיבים מסיסים מסוג פקטין בבשר התפוח. שילוב שמקנה תחושת שובע ועוזר לספיגה איטית יחסית של הסוכר לדם. האינדקס הגליקמי של התפוח נחשב כבין הנמוכים מבין הפירות. ולמי ששואל את עצמו - אין הבדל בתכולת הסוכר בין תפוח אדום מתוק לבין תפוח ירוק חמוץ. ההבדל טמון בחומצה שנוכחת בתפוח הירוק ולא באדום, כך שמבחינה זו אפשר ליהנות מאיזה תפוח שטעים לנו, העיקר שזו כמות מדודה. עם זאת, זמינות הסוכר משנה כאשר אוכלים אותו בצורות שאינן צורתו הטבעית (ביס גדול ועסיסי). כאשר מחממים, מרסקים, סוחטים, אופים את התפוח, חלק מסיביו נהרסים ומצב זה מגדיל את זמינות הסוכר לדם. במיץ התפוח זמינות הסוכר היא הגבוהה ביותר, לכן פחות מומלץ, מבחינה זו.

רק דבש יש לנו בראש

כפיר כהן הוא איש חינוך ודבוראי נלהב, יצרן דבש ובעלי המותג החיים דבש המשווק גם אצלנו בשוקבוק. את מקצוע הדבוראות הוא למד מד"ר עזריה לופו, מומחה בינ"ל וחוקר דבורים כבר למעלה מ-50 שנה. בנחלה החקלאית שלו נמצאות הכוורות של כפיר. כפיר התוודע לדבורים לפני כשלוש שנים. "אהבה ממבט ראשון," הוא קורא לזה, ואת הדבורים בכוורות הוא מכנה "הנסיכות". כל מה שקשור בדבורים מלהיב אותו והוא לא מפסיק ללמוד וללמד עליהן. אז כמה אנחנו פתחנו כמה ספרים ובואו נראה אם נוכל להפתיע אותו ואתכם עם כמה עובדות מרתקות על הדבש:

  1. מה קדם למי, הדבש או האדם? ישנן עדויות שהדבש היה כאן מיליוני שנים לפנינו. מאובנים של קני דבורים מודרניות, שהוערכו כבני 100 מיליון שנה, נמצאו בפטוגניה שבדרום אמריקה. הקינים הללו נראו כמעין מנהרות קטנות, עם גומחות שנוצרו עבור זחלי הדבורים. הקינים הקדומים מזכירים בצורתם קינים של דבורים חקלאיות מודרניות. האדם גילה את הדבש בתקופה הפרה-היסטורית והסיבה שאנחנו יודעים זאת היום, היא עפ"י ציורי מערות שהתגלו במקומות שונים בעולם.
  2. ממה עשוי דבש? מצוף, כמובן, אבל, מעל לכל דבש הוא תמיסת סוכר שדבורים מייצרות. תכולת הסוכרים בדבש היא עצומה. בכל 100 גרם "דבש" יש 82 גרם של סוכרים שונים: (רשימה לפי אחוזי תכולה מהגבוה לנמוך): פרוקטוז (סוכר פירות), גלוקוז (סוכר ענבים), מלטוז (סוכר לתת), סוכרוז (סוכר לבן) פחמימות וסוכרים נוספים. בסוכר של כ-17% מים, מעט מאוד מי חמצן, מעט מאד חלבון ורק חצי אחוז של ויטמינים, מינרלים ואינזימים שונים. הרכב הדבש משתנה בהתאם לסוג הצמחים מהם נאסף, תנאי הגידול ועונות השנה.
  3. דבש יכול להישתמר אלפי שנים: לגמרי, אך בתנאי אחד: שהדבש לא ימהל במים. אם מים או לחות ימצאו את דרכם אל תוך צנצנת הדבש, יכולים להיווצר בתוכו שמרים והדבש יתקלקל. אבל אם בא לכם להוריש דבש לדורות הבאים (הרי אומרים שהדבורים הולכות ונכחדות) הקפידו להשאיר את המכל אטום הרמטית.
  4. האם לדבש יש תכונות אנטיביוטיות? הטענה היא כי בשל הרכבו וחומציותו, חיידקים, פטריות ושאר מיקרו-ארגניזמים לא יכולים להתקיים בדבש. לאורך ההיסטוריה, השתמשו בדבש לצורכי רפואה, בעיקר למריחה על פצעים, כוויות ועקיצות למינהן. הסבתות נשבעות בתה עם דבש כתרופה לשיעול ולצינון וגם בתחום הרפואה נעשו ניסיונות לייצר ממנו תרופות אנטיביוטיות שונות. אבל מה שעובד בתנאי מעבדה פחות עובד בגוף האדם. אחרי כמאה שנים של למידת הנושא לא ניתן לקבוע בוודאות השפעה קלינית כלשהי.
  5. ירח דבש, על שום מה? אמונה אוניברסלית עתיקה אומרת שאכילת דבש במשך 30 יום לאחר החתונה מבטיחה נישואים מתוקים ומלאי אהבה. ומאחר ו-30 יום הם בדיוק פרק הזמן שבו הירח מקיף את כדור הארץ, נקראה התקופה הזאת ירח דבש. עובד? אולי. תכתבו לנו אם אתם מכירים זוגות שהצליחו.

כפיר נמצא בעיצומה של רדיית הקיץ. שילובי הטעמים שיוצרות הדבורים של כפיר מקבלות המון מחמאות מלקוחותיו, וגם מכם בשוקבוק. אנחנו ממליצים להצטייד מראש, הרי כפי שכתוב דבש אטום יכול להשתמר אלפי שנים... מזה 4 שבועות עד ראש השנה?

עוד טעימה:

ליצ'י עם גרעין קטן
אז מה חדש השבוע?
לקטים להיטים
חדשות בתפריט העלים
על נבטים ופירות אחרים
מנגו "שלי" מקדים את כולם
מרחיבים את אזורי החלוקה!
הדבש חוזר
זנים חדשים
עגבניות שרי YOOM בצבע נדיר
אננס ישראלי חדש
השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים

מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
נגישות