בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

זמן הדובדבן

הסמל הלאומי של יפן שפריחתו מבטאת התחלה חדשה, שמחת חיים ופוריות - מסמל אצלנו את הקרם דה-לקרם, הדבר שכולם מחכים לו - הדובדבן שעל הקצפת! החיסרון היחיד שאנחנו מצאנו אצלו הוא עונתו הקצרה. המלצה שלנו: נצלו כל יום בעונת הדובדבנים, כי השנה באמת יש יבול מצוין.

ילדים אוהבים דובדבנים, הם כמו סוכריות קטנות המחוברות זוגות-זוגות באמצעות גבעול דק. אנחנו ההורים יודעים שמדובר בסוכריות מהבריאות ביותר שהטבע יצר: הדובדבן עשיר בוויטמין C המגן על המערכת החיסונית (חשוב לילדים שמרבים לחלות, במיוחד בעת מעבר קיצוני מקור המזגן בבית לשרב הקיצי בחוץ), ויטמינים מקבוצת B וויטמין K (ויטמין המסס שומן, חיוני לתקינות תהליך קרישת הדם, לריפוי פצעים ולשמירה על צפיפות העצם.) הדובדבנים עשירים במינרלים חיוניים כמו אשלגן (התורם לירידת לחץ דם גבוה), סידן (האחראי על חיזוק ולבריאות העצמות - חשוב במיוחד אצל ילדים בתקופת הגדילה), מגנזיום ואבץ (התורמים גם הם לחיזוק המערכת החיסונית), ברזל המסייע ביצירת תאי הדם האדומים המובילים חמצן מהריאות לתאי הגוף ותורם לאנרגיה של הגוף ואף משפר את הזיכרון ועוד.

ואם כבר השווינו את הדובדבן לסוכריה, חשוב לציין שהאינדקס הגליקמי שלו הוא הנמוך מבין הפירות, כ- 20. נמוך בחצי מהאינדקס הגליקמי של ענבים ירוקים, למשל. עם כל הסוכר שהילדים שלנו מכניסים לגוף, דובדבנים הוא בגדר נס ביחס לטעמם המתקתק. גם הסיבים התזונתיים שבדובדבן מסייעים להורדת רמות הסוכר בדם. הסיב התזונתי המצוי בדובדבן בריכוז גבוה נקרא "פיקטין" והוא נחשב גם כמסייע בהורדת רמות הכולסטרול בדם ובהרס תאים סרטניים מסוגים שונים. ואחרון חביב: בדובדבן יש נוגדי חמצון המאטים את קצב הזקנות העור, סיבה מצוינת לקחת מהילדים את קופסת הדובדבנים ולאכול ממנה בעצמכם...

ברמת הגולן ובגליל גדלים רובם המוחלט של הדובדבנים בארץ, כמעט 90% מהיבול הארצי. קטיף עצמי של דובדבני הגולן הפך להיות הבילוי הלאומי של אלפי משפחות בישראל, מכל קצות הארץ. אנחנו בשוקבוק גאים בחקלאי הגולן שלנו אשר קוטפים את הדובדבנים הטריים במיוחד עבור לקוחותינו ומודים להם על כך, מקרב לב.

כל בית צריך שמן זית

למשפחת שוקבוק הצטרפה לפני כשנה משפחת חקלאים נוספת: משפחת סלומון ממושב קדרון המתמחה בגידול עצי זית וביצירת שמן זית כתית מעולה בעל חמיצות מרבית של 0.55%. במשק סלומון מגדלים זיתים מזן "אסקל" - זן ישראלי חדש שהתקבל כתוצאה של הפריה בין זן ברנע לזן מנזנילו, המצטיין ביבולים גבוהים ובאיכות שמן גבוהה.

עם השנים, התפתח, התמקצע וגוון שפע מוצרי המותג, שכולם נשענים על חומרי גלם איכותיים בלבד, רובם המכריע עשויים מ-100% רכיבים טבעיים וכולם - בלי יוצא מהכלל, טעימים בטירוף כמו שהם ומעשירים את מנעד התבשילים בבית או במסעדות, בהמון טעם ודמיון.

"אסקל" פותח ע"י פרופ' שמעון לביא ז"ל, שעסק במשך כ-50 שנה בפיזיולוגיה ובגנטיקה של הזית והשבחתו. פרופ' לביא עבד באוניברסיטה העברית, במרכז וולקני (מנהל המחקר החקלאי - המוסד הגדול בארץ בתחום המחקר החקלאי) ובפקולטה לחקלאות. "אקסל" נקרא על שמו של אברהם חסקל ז"ל, איש המטעים של המחלקה לגפן וזית, שעבד במשך שנים רבות עם לביא בטיפוח זנים חדשים.

שמן זית הוא אחד השמנים הכי בריאים עבורנו, אבל גם כאן ישנן דרגות שונות של איכות המסומנות ברמת החמיצות של השמן ובאופן הפקתו. כל תווית חייבת לשאת את רמת החמיצות של השמן וככל שדרגת החמיצות נמוכה יותר - כך גבוהה יותר איכות השמן. שמן הזית הטוב ביותר הוא שמן זית המדורג כ"כתית מעולה". המילה "כתית" משקפת את העובדה שהשמן הופק באמצעים מכאניים בלבד, ללא חימום וללא תוספת כימית כלשהי, ועומד בסטנדרט האיכות הגבוה הנדרש. המילה "מעולה" מתייחסת לרמת החמיצות של שמן זית. כתית מעולה נחשב שמן זית בעל רמת חמיצות של עד 0.8%. רמת החמיצות המרבית של שמן סלומון היא 0.55% הנחשבת לאיכותית יותר ממרבית שמני הזית שתראו על מדפי רשתות השיווק...

לפעמים אנחנו רואים את המילה "מזוכך" על תוויות השמן השונות בנקודות המכירה. שמן זית שהוא מזוכך הוא שמן זית שדרגת החמיצות שלו הייתה גבוהה ולכן לא התאים לאכילה. כדי להוריד את דרגת החמיצות שלו זככו אותו בכל מיני אמצעים כימיים והפכו אותו לראוי למאכל. שמן מזוכך הוא אולי ראוי למאכל, אבל אין בו את כל אותם ערכים תזונתיים וארומה ייחודית שיש לשמן זית טבעי ומבחינת איכות - זוהי הרמה הנמוכה ביותר. שמן הזית במשק סלומון מופק בכבישה קרה המשמרת את איכויותיו הטבעיות וטעמו העשיר, תוך הקפדה על תנאי סניטציה גבוהים.

אנחנו מאמינים שכל בית צריך שמן זית איכותי לתיבול ולבישול. צריכת שמן זית עוזרת לספיגת הוויטמינים במזון. העדיפות היא לצרוך אותו כמו שהוא. טיגון או בישול בשמן זית יפגמו ביתרונותיו הבריאותיים ויגרמו לתהליך של חמצון השמן, מה שעשוי לקלקל אותו ואז נשארתם ללא היתרונות ורק עם הקלוריות (בכל זאת, שמן...). לכן, אם אתם רוצים לטגן, עשו זאת קצר ולא לשרוף את השמן תוך כדי. הארומה והחריפות המרירה של זן "אקסל" מתאימה במיוחד לתיבול קר. תוספת מתבקשת לחומוס איכותי ולסלט ירקות קצוץ.

קיבלתם את שמן הזית במשלוח של שוקבוק? הניחו אותו במקום מוצל והקפידו לסגור אותו היטב אחרי כל שימוש. אור, חום וחמצן פוגעים בערכו התזונתי. "אסקל" נחשב לאחד הזנים העמידים ביותר לאחסון ושומר על איכותו לזמן ממושך. השמן של סלומון נמכר בבקבוק כהה (1 ליטר) או במכל פח (2 ליטר) המקטינים את החשיפה לאור ועוזרים, עוד יותר, לשמר את השמן.

הידעתם ש...

הידעתם ש...

יש ענפים שאם תשתלו אותם באדמה, תדשנו ותשקו, יגדל מהם עץ?!

אם ביקרתם אצל חברים במושב ואכלתם רימון או תאנים מהעץ בגינה ואהבתם את הפרי שאכלתם, תוכלו "לשבט" את העץ וליהנות מטעמם של אותם הפירות גם בגינה הפרטית שלכם. איך? חכו לעונת השלכת - קצת לפני תחילת הלבלוב של העץ, תגזמו ענף או שניים באורך של כ-30 ס"מ, ענף חזק שצמח בשנה האחרונה על העץ ותשתלו באדמה מדושנת או בעציץ עם תערובת דישון כשהחלק שהיה מהצמח תקוע באדמה. עכשיו מגיע החלק שבו אתם מטפלים בענף: שומרים על לחות ודישון האדמה, שומרים על סביבה מוצלת, גם תפילה יכולה להועיל ועם לבלוב העץ המקורי, תוכלו להבחין בניצני לבלוב גם בענף שלכם.

איך זה קורה. לענף שגזמתם קוראים ייחור – קטע הענף שנושא בתוכו את תכונות הצמח (ממש כמו DNA אצלנו) ולכן מסוגל, בתנאי מחייה מתאימים, להתפתח לצמח חדש. שיטת הריבוי ע"י ייחורים לא מצליחה בארץ עם כל עצי הפרי, אלא רק עם פירות ארץ-ישראליים שהיו פה תמיד, בארץ זבת חלב ודבש שלנו. בעיקר עצי הפרי של שבעת המינים: רימון, תאנה, גפן וזית. תנסו. ספרו לנו איך זה הצליח. יש לנו סבלנות לחכות...

הידעתם ש...

יש אנשים שיש להם פוביה מירקות ופירות?!

יש פוביה מעכבישים, פוביה ממקומות סגורים, פוביה ממקומות גבוהים, אבל פוביה מבצל, או מקישוא??? אז זהו שכן: הרפואה המודרנית מכירה בתופעה של פחד בלתי נשלט מירקות ויש לזה אפילו שם: Lachanophobia. אז נכון, קשה לנו להאמין שדבר כזה קיים אבל חיים בינינו אנשים שלא יכולים לעבור ליד מחלקת פירות וירקות בסופר, לא יכולים לשבת במסעדה ליד מישהו שמזמין סלט ולא יקנו בשוקבוק לעולם!!! מה נגיד? שיהיו בריאים.

הידעתם ש...

לפיסטוקים יש מנגנון בעירה ספונטנית?!

פיסטוקים הם אגוזים דליקים. כאשר הם מאוחסנים ביחד, בכמות גדולה, הם עלולים להגיע למצב של חימום עצמי ולהידלק פתאום. בעירה ספונטנית מתרחשת כתוצאה מהתחממות פנימית של חומרים מסוימים. חציר או קש הם דוגמה מצוינת: יש להם סף הצתה נמוך וכאשר מתרחש תהליך של חימום פנימי בקש הקשור בערימות של המון קשים מצופפים, החום נלכד בתוך הערימה ומעלה את הטמפרטורה בתוכה. כאשר הטמפרטורה עוברת את סף ההצתה של הקש - הקש נדלק. החמצן בסביבת הקש מלבה את האש ונוצרת דליקה. עם פיסטוקים זה אותו דבר. יש בתוכם סיב שומני שיכול להתחמם כאשר כמות גדולה של פיסטוקים מאוחסנים בתנאים מסוימים בצפיפות גבוהה. מזל שאצלנו בבית זה בחיים לא יקרה, פשוט כי אין מצב שכמות גדולה של פיסטוקים נשמרת ואף אחד לא אוכל...

עוד טעימה:

חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
אוגוסט של מתנות נמשך!
אוגוסט של מתנות בשוקבוק!
המנגו והתירס הלבן כבר כאן!
הישרדות עונת ה-וי.איי.פרי
החיים הוורודים של הבטטות
עלייה במשקל - רווח שלכם
עוצמת הבריאות באריזת מיקרו
פצצת אנרגיה ירוקה
לאן נעלמו הלימונים שלנו?
האתגר הבריא הבא הגיע!
מצאנו אוצר חדש
עמק יזרעאל אנחנו בדרך

יד הדמיון
שבוע עצמאות
הקיץ מגיע. תות, סוף.
פסח שמח וכשר בשוקבוק
ישראל בוחרת שוקבוק
העם עם הגולן והלב עם העוטף
האספרגוס חוזר לשוקבוק!
הטבה בלעדית לאימהות טריות
לחיות בלי שקיות
שישוקבוק - משלוחים גם בשישי
הארטישוק חוזר והוא במיטבו!
לידע יש טעם של עוד...
פיצוץ בפה
ויהי אור! (לזמן מוגבל)
טעמתם פעם שעוונית נאכלת?
חג שמח, תמר, אלה, שקד...
מלכת היער
חורף חם
פרידה מחבר יקר
יורדים לשורש המרק
הפתעות כמוסות ומתוקות
בשבילנו זו שליחות
בריאות מג'ינג'ר עד תות
מרחיבים את שירות המשלוחים!
התשובה שלנו ל"צבע אדום"
השבוע נגשים חלום ורוד
העלים החדשים הגיעו!
בוחרים שוקבוק לחיים בריאים
בננות בשקית הבשלה מבוקרת
מלך הפופ מגיע!
הבריאות שבטעם
אוהבים לא אוהבים
רגע לפני אחרי החגים
מתחילים שנה - סוגרים עונה
הלימודים והחגים בפתח
מריחים את תשנ"ט
טעימה של שזיפים
חגיגה באוגוסט
ברוכים הבאים