בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

אלוף ההדרים

שמאי אלוף בן 77 וחצי. המילה "וחצי" מודגשת והוא מחייך. כבר 60 שנה הוא חלק מענף החקלאות הישראלי, גאה במורשתו ובתוצרתו. בן למקימי קיבוץ נווה איתן שבעמק בית שאן, שם נולד. כשהיה בן 6 עבר עם הוריו מנווה איתן לחיפה.

בגיל 14, עבר שמאי לבית הספר החקלאי כפר גלים. מתקופת הלימודים ועד היום, הוא נושא עמו שני ערכים חשובים: אהבת האדמה ויושרה כדרך חיים. "אותנו לימדו מהי אמינות." הוא אומר. "בתקופות המבחנים, המורים היו מחלקים לנו את גיליון הבחינה ויוצאים מהכיתה. ואף אחד לא העתיק. לכולנו היה ברור שאת האמון לא מפרים." אחרי הצבא, נרשם אלוף ללימודי תואר ראשון בחקלאות באוניברסיטה העברית, ובתום לימודיו החל לעבוד בתור מדריך חקלאי, בתחום הפרדסים, מטעם משרד החקלאות. בין לבין הוא התחתן, עבר לרחובות ונולדו לו 3 בנים.

בשנת 1974, רכש אלוף נחלה במושב צופית, ליד כפר סבא. היה זה משק לא פעיל ונדרשו זמן ומסירות כדי להביאו לשגשוג ולצמיחה מחודשת. גידולי המשק התחלקו בין חלקות תפוחי אדמה וגזר ובין פרדס. עם השנים, החליט להשקיע את כל מרצו ושטחו בפרדס וכיום אלוף מגדל שני זני תפוזים: תפוז "טבורי", שמבשיל מוקדם בעונה (סתיו) ותפוז "שמוטי" שמבשיל למאכל החל מחודש דצמבר ואילך ; ושני זני מנדרינות: "מיכל" המבשילה מוקדם - החל מחודש ספטמבר, ו"נובה" שתהיה מוכנה מספר שבועות אחריה. הבחירה בזנים הללו אינה מקרית. אלוף מקפיד על שיטות מיוחדות לגידול ולטיפוח הפרדס והפירות, כשהמטרה העומדת לנגד עיניו היא השיווק ללקוחות. "כמגדל, אני משתדל למלא את רצונותיו של הלקוח, לפי ההעדפות שלו. יש לקוחות שאוהבים פירות קטנים ועגולים, או רק פירות גדולים, או רק פירות בעלי קליפה בצבע מסוים... אז אני עובר בין העצים והשורות וקוטף עבור כל אחד את הפירות שהזמין מראש, מה שנקרא קטיף סלקטיבי. מה שהם אוהבים, מה שמתאים להם - את זה הם יקבלו."

ככל שאלוף ממשיך להסביר לנו את משנתו, כך אנחנו נדהמים מפשטותה וממקצועיותה. בפרדס של אלוף אין בית אריזה, דילול הפרי וסינון הפירות הלא טובים נעשה על העץ, לאורך חודשי הקיץ, באופן מדויק כמו ב"פינצטה". תהליך שמשאיר על העצים רק את הפירות היפים ומאפשר להם לצמוח בתנאים טובים יותר, במטרה להפוך אותם לאיכותיים במיוחד. "בדרך כלל, בפרדסים רגילים העצים עמוסים בפרי בעונת הקטיף ותהליך הסינון מתבצע ע"י הקוטפים בבית האריזה. הפירות שאינם מתאימים לשיווק - ה'מפוצצים', המוכים או הקטנים מדי מוצאים מהמשלוח." אלוף מסביר שמבחינתו - תהליך זה מגיע מאוחר מדי, וצריך היה להתבצע כשהפרי עוד על העץ. "אצלי בפרדס, החל מחודש יולי ועד לעונת הקטיף, מדללים וקוטפים פירות לא מתאימים. אם הפרי גדול מדי, מפוצל או פגום מאיזושהי סיבה הוא נגרע מהעץ. בצורה זו הפירות הטובים שכן נשארים להשלמת תקופת הגידול, הופכים לאיכותיים יותר. הם מקבלים יותר מים, מזון ושמש, וזה ניכר במראה, בעסיסיות ובטעם שלהם. לכן, כל פרי שנקטף אצלי מוכן לשיווק ונמצא בשיאו מבחינת הטריות והאיכות."

אחרי קטיפת הפירות אלוף משווק אותם בעצמו, ישירות ללקוחות, לפי רשימת הזמנה מראש. בכל יום מתבצע קטיף ושיווק של הפרי המובחר שהגיע לבשלות. אלוף בעצמו, ביחד עם עובד ישראלי נוסף, עוברים בין העצים, בוחנים עץ עץ - שורה שורה, וקוטפים רק את הפרי שמוכן לקטיף. אלוף שמאי נוקט בשיטת "בית שמאי" חסרת הפשרות גם בנושא שעת הקטיף במהלך היממה. הוא מסביר: "תפוז מזן "טבורי" אסור לקטוף בבוקר. הוא מקבל מה שנקרא "מכת קטיף" - לחץ על הפרי גורם לפריצת השמן האתרי הנמצא בתאי הקליפה. השמן האתרי צורב את הקליפה ואז מתקבלת מכה לא יפה. בזמנו, ערכנו בדיקות לחץ על הפרי: ירדנו לפרדסים וקטפנו את זני התפוזים השונים, בין שש בבוקר ל-12:00 בצהריים - אחת לשעה, במטרה לבדוק את הלחץ על הפירות. ומה התברר? תפוז "שמוטי" ומנדרינה "מיכל" אפשר לקטוף בכל שעה שרוצים, אבל תפוז "טבורי" חייבים לקטוף רק אחרי השעה 11:00 כדי להימנע ממכת הקטיף. וזה מה שאנחנו עושים אצלי בפרדס. בבוקר אנחנו קוטפים את "מיכל" ורק ב- 11:00 את ה"טבורי".

ומה בנוגע לריסוס נגד מזיקים, שאלנו. גם כאן, לאלוף יש שיטה המבדלת אותו מפרדסים אחרים. אלוף מקפיד על גיזום אחיד של העצים ועל ריווח קבוע בין עץ לעץ בכל שורה ובין השורות עצמן, יתרון המקל על חדירת החומרים נגד מזיקים ומאפשר להגן על בריאות הפירות ועל העצים מסביב. אצלו בפרדס לא מרססים ריסוס מונע. אחת ל-10 ימים הוא עובר בין העצים, בודק את הפירות ורק אם הוא מזהה התחלה של נגע, הוא מטפל מיד בעצים הרלוונטיים ובכך מונע הידבקות של שאר הפרדס. בצורה זו, אלוף שומר על בריאות הפרי, תוך הפחתה משמעותית בריסוס הפרדס. למעשה, רק אחוז 1 עד 3 אחוזים מכל הפרי בפרדס מרוססים, וגם זה - בכמות הנדרשת בלבד, מיד עם היווצרות הנגעים.

גם בגיל 77 וחצי, אלוף עובד בעצמו בפרדס. אנחנו בשוקבוק רואים באלוף ובחקלאים כמותו את תמצית החזון של ההתיישבות החקלאית בארץ. מסירות וחשיבה על הלקוח בבית מצד אחד - ותמורה הוגנת ושקופה בעבור התוצרת, מאידך. ואנחנו שמחים וגאים להימנות עם רשימת לקוחותיו.

המנדרינה שמקדימה את זמנה

לפני שנדבר על ״מיכל״ של שמאי אלוף, בואו נעשה קצת סדר במשפחת פירות ההדר: המפורסם והנפוץ מכולם הוא התפוז: תפוח הזהב. הוא גדול יותר ממנדרינה וקטן מאשכולית או פומלה. קליפתו ירוקה-כתומה וטעמו חמוץ-מתוק, בהתאם לזן. מנדרינה הוא פרי אחר, מאותה משפחה. הוא דומה לתפוז במראה ובטעם, אך קצותיו פחוסים וקליפתו נוקשה וקלה יותר לקילוף.

"מיכל" היא זן ישראלי מקדים של מנדרינות, שפותח במושב נטר ונחשב לזן האהוב ביותר עלינו, הישראלים. שמאי אלוף מגדל מנדרינות "מיכל", מזן מיוחד שהורכב בשיתוף עם משתלת בני דור, על גבי כנה מקדימה (כנה = החלק התחתון של עץ), מתוך כוונה להקדים את השיווק. כבר בתחילת ספטמבר המנדרינות גדולות, יפות וטעימות מאד. לקראת מועד הקטיף, אלוף עורך מבחני טעימה בקרב קבוצת ביקורת קבועה ואם הפרי טעים ומתוק - הוא מוכן לשיווק. קבוצת הביקורת של אלוף תמיד קולעת בול!

מנדרינה "מיכל" גדולה במיוחד, אנחנו הישראליים אוהבים פירות גדולים והשוק הישראלי מתאים את עצמו לדרישה. בפרדס של אלוף גדלים פירות הדר איכותיים, כאשר דילול המנדרינות וסינון הפירות הפחות טובים נעשה על העץ, לאורך חודשי הקיץ. החל מחודש יולי, אלוף ועובדיו עוברים עץ עץ ובוחנים את התפתחות הפירות. אם הפרי גדול מדי, מפוצל או פגום מאיזושהי סיבה, הוא נגרע מהעץ. בצורה זו, המנדרינות שכן נשארות על העץ ומשלימות את תקופת הגידול, מקבלות יותר מים, מזון ושמש. יתרון שהופך אותן לאטרקטיביות, עסיסיות וגדולות יותר. מנדרינות שמוכנות לשיווק - מהעץ לצרכן, כשהן בשיא טריותן ואיכותן. גם מבחינת הריסוס, ״למיכל״ של אלוף יש יתרון בולט: את המנדרינות אצלו בפרדס לא מרססים ריסוס מונע. אחת ל-10 ימים אלוף עובר בין העצים, בודק את הפירות ואם הוא מזהה התחלה של נגע, הוא מטפל מיד בעצים הרלוונטיים ובכך מונע הידבקות של שאר הפרדס. בצורה דרך, אלוף שומר על בריאות הפירות, תוך הפחתה משמעותית בריסוס הפרדס. למעשה, רק אחוז 1 עד 3 אחוזים מכלל הפירות מרוססים, וגם זה - בכמות הנדרשת בלבד, מיד עם היווצרות הנגעים.

אז אם מתחשק לכם משהו עסיסי ומתוק לשבת ולמשך השבוע כולו, פרי שקל לקלף אותו ולחלוק עם חברים, הזמינו את ״מיכל״. אצלנו בבית היא כבר אורחת קבועה מאז שעלתה לתפריט שלנו...

לסחוט את הלימון עד תום

הלימונים של מיכה פרטוש טעימים יותר מלימונים אחרים. מעבר לעובדה שהם נקטפים בטווח של שעות ממועד ההזמנה שלכם וטריותם משפיעה ישירות על איכות הטעם, הלימון של מיכה פרטוש אינו עובר הבחלה (תהליך הבשלה מלאכותי) ואינו "מדונג", כלומר קליפתו אינה מצופה בדונג. איך הדונג על הקליפה משפיע על הטעם של הפלחים בתוך הקליפה? הנה ההסבר:

בתעשיית ההדרים נוהגים לצפות את הלימונים (לא רק את הלימון...) בדונג, כדי לגרום להם להיות מבריקים ויפים יותר בארגזי התצוגה, כדי להגן עליהם וכדי למנוע בריחת נוזלים מהפרי. לעיתים, מתווספים לציפוי הדונג כל מיני חומרי הגנה המאריכים את חיי המדף שלהם. הבעיה היא שהדונג מונע מהפרי "לנשום". דרך נקבוביות קליפת הפרי מתרחש תהליך של נשימה טבעית: חמצן נכנס - פחמן דו חמצני יוצא. ללא החמצן, מתרחש תהליך תסיסה מזורז בתוך הלימון, אשר פוגם בטעמו המקורי. אז נכון, חיי המדף שלו ארוכים יותר והמשווק יכול לרכוש כמויות עצומות, לאחסן בצורה אחראית ולהוציא למדפים בהתאם לביקוש, אך מהצד השני, תהליך התסיסה מותיר טעם לוואי בפרי ובהשוואה ללימון טרי שאינו "מדונג" הוא פחות טעים.

נדגיש ונאמר: אין הוכחה שהציפוי או הדונג מזיקים לבריאותנו ואנחנו לא יוצאים נגד אף גורם בתעשייה שבוחר לעשות זאת. פשוט, אנחנו בשוקבוק לא מאמינים בהארכה מלאכותית של חיי מדף ובאחסון ארוך טווח של פירות וירקות. גם מיכה פרטוש לא מאמין בזאת. אגב, אם אתם צורכים את הלימון בשלמותו, כלומר משתמשים גם בגרידת הקליפה כתוספת לסלט או לאפייה, על אחת כמה וכמה שעדיף לרכוש לימון אשר קליפתו טבעית ומספיקה שטיפה טובה מתחת לברז כדי לנקותה היטב וליהנות מיתרונותיה הבריאותיים.

ואם כבר הזכרנו בריאות, לימון הוא אחד מהפירות הבריאים ביותר שלנו. זה נכון גם מבחינה מוצרית, אבל גם (ובעיקר) מבחינה תדמיתית. איכשהו יצא שהלימון הפך לשם נרדף, קיצוני אפילו, לבריאות. מצוננים? שתו תה עם לימון. רוצים לשפר את רמת ספיגת הברזל בגוף? סחטו מעט לימון של מנת החזה עוף או אכלו סלט עם לימון לצד הסטייק. רוצים להרזות? שתו מי לימון חמימים על הבוקר. ואפילו: רוצים לחסל סרטן? אכלו את קליפת הלימון ותצמקו גידולים בגוף. לא הגזימו המהדרים את פרי ההדר הזה? לימון אכן בריא מאוד, עשיר בשלל ויטמינים ומינרלים, בכללם ויטמין C - נוגד חמצון עוצמתי שגופנו לא יכול לסנתז או לצבור, לכן אנו נדרשים לצרוך באופן קבוע ועל בסיס יומי את הכמות המומלצת לגילנו ולמצבנו הבריאותי. ויטמין C מחזק את המערכת החיסונית שלנו, מקל על אלרגיות, מסייע לפעילות תקינה של תאי הדם הלבנים, משתתף בבניית הקולגן בעור האחראי על גמישותו ומראהו הצעיר ועוד. כנוגד חמצון, ויטמין C בולם את פעילותם הרדיקלים החופשיים בתא ולכן נחשב כמסייע במניעת התפתחות תאי סרטן. שימו לב שאמרנו: נחשב. העניין הוא כזה: הלימון הוא לא הפרי העשיר ביותר בוויטמין C: הגויאבה, פלפל אדום, פטרוזיליה, קיווי, אפרסמון... עשירים ממנו בכמות הוויטמין ובכל זאת לא תשמעו המלצה גורפת לסחוט את הקיווי לתוך מים חמימים ולשתות על קיבה ריקה, או לגרד ולאכול את קליפת הפלפל כדי לרפא סרטן... אחד הטיפים "הרפואיים" הפופולריים ביותר שתשמעו בחורף הזה הוא לשתות על הבוקר חצי לימון סחוט בתוך כוס מים חמימים. ולמרות שלשתיית מי לימון יש הסבר ביוכימי כמעט לכל התועלות המוזכרות, אין באמת מחקרים רציניים, שנוסו על בני אדם, המאששים את שלל ההבטחות - החל משריפת השומן הבטני ועד לריפוי תאים סרטניים.

שתיית כוס מי לימון על הבוקר הוא הרגל בריא. אחרי הצום של הלילה, נוזלים חמימים עשירים בוויטמין C ומומתקים בדבש (למי שאין בעיית סוכר) יכולים לתרום לבריאותנו, כל עוד לא מצפים בזה נסים רפואיים כלשהם. בנוסף, חשוב לצחצח את השיניים לאחר השתייה, מאחר וחומציות הלימון עלולה לפגוע בציפוי השן. את כל שאר ההבטחות יש לקחת בערבון מוגבל...

את הלימונים של מיכה פרטוש ניתן למצוא בתפריט הפירות שלנו. ועם הלימון הזה נחתום את ניוזלטר פתיחת החורף שלנו, שעסק כולו בפירות הדר - גאווה חקלאית ישראלית ששורשיה נטועים באדמות הארץ הזאת כבר מעל ל-2000 שנה. שיהיה לכולנו חורף חם ועתיר גשמי ברכה.

עוד טעימה:

הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
נגישות