בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

חדש: פירות הדר אקזוטיים

משק גוטליב הוקם לפני 30 שנה ע"י זליג גוטליב, במושב מחולה - על קו התפר בין בקעת בית שאן לבקעת הירדן. מקור השם "מחולה" לוקח אותנו אל תקופת המקרא, לעיר "אבל מחולה", שככל הנראה הייתה ממוקמת דרומית לאדמות המושב. היום זליג וארז עובדים יחד ומתחזקים משק בוטיק שמגדל ענבי חממה למאכל, לימונים, קלמנטינות, פינגר ליים ולימון יוזו. "אבא אוהב לגדל דברים מיוחדים, תמיד הוא מחפש גידולים מיוחדים", מספר לנו ארז, "אנחנו מהראשונים בארץ שמגדלים את הפירות הללו. גם ענבים בחממה היינו הראשונים לגדל."

פינגר ליים הוא לימון-ליים פצפון, בגודל של אגוז פקאן, מלא בבקבוקונים עגולים וקטנים שנראים בדיוק כמו ביצי קוויאר מבריקות ועל כן הוא מכונה "לימון קוויאר". מקורו של הפינגר ליים ביערות הגשם באוסטרליה, בארץ הוא נחשב לגידול נישה ויש מעט מאוד חקלאים שמוכנים להתמחות בגידול המורכב של עצי הפרי הללו ולהתמסר לטיפול בהם. לפינגר ליים יש טעם ייחודי, חמצמץ-לימוני ועדיין לא משהו שטעמנו פעם. איך אוכלים את הפינגר-ליים? חוצים את הפרי, מוציאים בכפית את הבקבוקונים ומכניסים לפה. מחכה לכם הפתעה קראנצ'ית עדינה ועסיסית מאוד!

לימון יוזו הוא הכלאה קדומה בין אתרוג סיני ומנדרינה חמוצה. מוצאו מיפן וכמו הפינגר-ליים, גם הוא דורש התמחות מיוחדת בגידולו. טעמו המיוחד משלב בין החמיצות הלימונית למרירות בוגרת וניחוחו אומנם מזכיר לימון ועדיין הארומה שהוא מפיץ חזקה ושונה מאוד ממה שאנחנו רגילים, כאשר אנחנו מריחים לימון טרי. היוזו פופולרי מאוד במטבח האסייתי, לא קל לגדל אותו ולכן נדיר לרכוש אותו טרי. אצלנו הוא כמובן טרי וטעים. שאלנו את ארז אם יוזו ופינגר ליים גדלים בפרדס, כמו פירות הדר, או במטע, כמו פירות אקזוטיים. אחרי מספר שניות של מחשבה הוא אמר בחיוך שזו באמת סוגיה שצריך יהיה לפתור... לשני ההדרים האקזוטיים הללו עונה קצרה מאוד, אם לא טעמתם אותם מעולם, אולי כדאי, למרות המחיר, לפרגן לעצמכם חוויה אקזוטית אחת ל. נשמח לשמוע מכם איך היה.

לשתות את הפרדס

עפ"י התחזיות, מתחדשים עלינו בסופ"ש ובתחילת השבוע ימי גשם לא קרים במיוחד. לאלו שבינינו שאוהבים את החורף, אבל סובלים מהקור ולא אוהבים לצאת החוצה כשגשום, כוס מיץ הדרים סחוט וטרי היא הדרך ליהנות מהחורף הישראלי, בצורה יבשה ולא רחוק מהתנור... מיץ תפוזים או מיץ קלמנטינות טרי לא קונים בבקבוק. קונים במארז רשת. אנחנו אוהבים לשלב 2-3 סוגי הדרים בכוס אחת: תפוזים, קלמנטינות ו:או חצי לימון או חצי אשכולית. אם הבית חמים, אנחנו זורקים פנימה קוביית קרח. תענוג!

בחורף הזה, אם תצליחו לגרום לילדים לשתות מיץ הדרים מתוק-טבעי, במקום כל משקה ממותק אחר, תוכלו לחזק את מערכת החיסון שלהם בדרך מתוקה ובכמות יפה של ויטמינים חיוניים: בכוס משקה פרי יש יותר ויטמין c מהמינון המומלץ לאדם בוגר. הרבה אנשים נוטלים ויטמין c בצורת תוסף, בנוסף לאכילת פירות וירקות, בשעה שהכי טבעי זה לסחוט ולשתות. בכוס מיץ הדרים ישנם, מעבר לוויטמין c, עוד 2 נוגדי חמצון עוצמתיים: פלבנואידים וקרטנואידים - הפיגמנטים ש מקנים לפירות את צבעם. נוגדי החמצון מפחיתים את הנזק המצטבר בגופנו כתוצאה מהחשיפה לרדיקלים החופשיים הסובבים אותנו. כוס מיץ תפוזים או קלמנטינות ביום תסגור לכם את הפינה של נוגדי החמצון.

כוס אחת של מיץ הדרים מספקת לנו גם כ-10% מהמינון היומי המומלץ לאשלגן וכ-20% מהמינון המומלץ לחומצה פולית. האשלגן שומר על תפקודי השרירים והלב, משמר את מאזן הנוזלים בגוף, שומר על רמות מאוזנות של לחץ דם ועוד. כוס מיץ תפוזים שסחטתם בבית מכילה יותר אשלגן מאשר בבננה, הידועה כעשירה באשלגן. החומצה הפולית תומכת במערכת התאים שלנו, ובכלל זה תאי הדם האדומים. ויטמין חיוני מאוד לנשים בתקופת ההיריון שלהן, במיוחד בשליש הראשון שבו חלוקת תאי העובר מכפילה את עצמה במהירות.

את הפרדס של משפחת קאופמן ניתן לראות מחלון הבית. אנחנו מדמיינים את הניחוחות שממלאים את הבית כשהחלונות פתוחים לרווחה. הניחוח הזה בקרוב אצלכם במטבח...

גשם בעיתו, או לאיטו?

בשבועות הקרובים נדע האם הגשם שמלווה אותנו בסוף השבוע הצליח להציל את היבול בשדות ועל העצים ולמנוע חוסרים ועליית מחירים. בשנים ברוכות, בתקופה זו מתחילים עצי הפרי הנשירים לספור את מכות הקור הדרושות להם על מנת להניב כמות יפה של יבול. נכון להיום, עוד לא ניתנה מכת קור אחת ואנחנו טיפה במתח.

פירות זקוקים לגשם ולמספר מסוים של מכות קור, באורך של כמה שעות כל אחת, על מנת לעורר את מנגנון פיתוח הניצנים, שמהם מתפתחים הפירות. כל צמח ומספר שעות הקור הדרושות לו, כשבאופן כללי מדובר בעשרות שעות קור בעונה. ניצן שלא נפתח נושר ולא יתפתח לפרי. בכל עץ יגדלו פחות פירות ממלוא פוטנציאל העץ. המחסור בשווקים יוביל לעליית מחירים שאף צד לא רוצה בה. אבל אנחנו לא מדברים רק על חוסר במכות קור. הגשם חסר!!!

בשנים האחרונות, האקלים החורפי שלנו מאופיין בפרקי גשם קצרים, מרוחקים זה מזה אבל אינטנסיביים מאוד. איפה הבעיה? בתקופת הקיץ האדמה נסגרת ומתהדקת. כדי ששורשי הצמחים יקבלו מים, הגשם צריך לחלחל פנימה. ככל שפרקי הזמן שחולפים ארוכים יותר, האדמה ממשיכה להיות קשה לחדירה. גשמים, גם אלו שמגיעים בעוצמה מוגברת, מתקשים לחדור אליה. אז מה קורה? חלק קטן נספג באדמה אבל הרוב נסחף וגורם להצפות בשדות וברחובות. אז אולי לא צריך לסמוך על הגשם ופשוט להמשיך להשקות? גם אם נשים בצד את המחיר לקוב מים, מי השקיה אינם תחליף לגשם. נכון, הם מעניקים לחקלאים שליטה על עיתוי המים, עוצמתם וכמותם, אבל במהותם – מי הגשם הם מים מזוקקים, טהורים ונקיים מכימיקלים או ממטענים חשמליים, והם טובים מכל מים שיעברו כל תהליך ניקוי מכני שהוא. אבל זו לא הסיבה היחידה.

האוויר מלא באבק. האבק מצטבר על העלים ויוצר שכבה שמונעת מגלי אור השמש להגיע אל העלים ולהביא לתהליך של פוטוסינתזה, המתרחש בתוך עלי הצמח ומניע את שאר תהליכי צמיחתו. הגשם שוטף את האבק ומנקה את האוויר. זה טוב לנשימה שלנו ועוזר לאור השמש להגיע לעלים. הגשם מרווה את הפירות וממלא אותם עסיס. אנחנו נמשיך לעקוב אחרי מזג האוויר של חורף תשפ"ב ולקוות לטוב. מבט אחד מהחלון ממלא אותנו באופטימיות ואנחנו נשמור עליה. שבת שלום.

עוד טעימה:

הדבש חוזר
זנים חדשים
עגבניות שרי YOOM בצבע נדיר
אננס ישראלי חדש
השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם

הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
נגישות