בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

קפה אלג'יר הכי טרי בעיר

קפה הוא המשקה המדורג שלישי בצריכתו - אחרי מים ותה. בכל יום שותים בעולם כ-2 מיליארד כוסות קפה. 3 כוסות בלבד, מתוך הכמות המופלאה הזאת, שותה איתמר. האיש מאחורי המותג קפה אלג'יר ובעל אג'נדה מאד ברורה של מהו קפה טרי באמת ולמה ג'ורג' קלוני הוא שחקן עם המון כבוד אבל עם מעט הבנה באספרסו משובח.

איתמר בן אבי הוא אוטוריטה מקצועית לקפה. הוא עבד המון שנים בחברת "אוה" - יבואנים של קפה איטלקי, התמחה בכל אספקט אפשרי בנושא, החל בטיפול בפולים, דרך סוגי הקליה, ייצור התערובות, ניהול ושיווק ועוד. ב-2012 הקים את המותג "קפה אלג'יר" ובין לבין מעביר הרבה סדנאות, מכשיר אנשים ומתראיין הרבה בתקשורת. אגב, שום קשר משפחתי לאיתמר בן אב"י או לאליעזר בן יהודה (למרות שהוא מספר שהוריו קראו לו כך כי הוא הילד העברי הראשון... שלהם). אביו כל הזמן אומר שההצלחה שלו תוכח כאשר הוא יצליח לעבור את איתמר בן אב"י בחיפוש בגוגל...

איתמר משווק את הקפה שהוא קולה בשיטת Farm to table. והוא מסביר: "פעם היינו קונים קפה במה שנקרא "הגל השני". כלומר, הקפה היה עושה את דרכו מאפריקה/ קו משווה/ דרום או מרכז אמריקה לאיטליה, נקלה באיטליה ומשם המשיך את דרכו לאירופה ולשאר העולם, גם לישראל. מבחינתי, זה לא נקרא קפה טרי. גישת Farm to table מנגישה לך את המוצר ישירות מהשדה, בלי תחנות בדרך. ועוד משהו: כצרכני קפה, אנחנו לא יודעים היכן גדלו פולי הקפה שאנו קונים, באילו תנאים הם גדלו, איך הוא נקלה, אילו סוגי עריבקה ואלו סוגי רובוסטה יש בתערובת או כמה אחוזים מכל סוג ועוד."

קפה הוא מוצר אורגני (מהצומח) האיכות שלו תלויה בטריותו. מהרגע שפולי הקפה נקלו מתחיל תהליך של התחמצנות הפוגם בטריותו. לכן, ככל שחולף הזמן בין הקפה הקלוי שנמצא באחסון ואח"כ משווק לכל העולם - כך יורדים צלילותו וחוזקו של הטעם. איתמר קולה את פולי הקפה לבד, כאן בארץ, ומשווק אותם כשבוע עד 10 ימים בלבד לאחר הקלייה. בהזמנת קפה טחון, הוא מקפיד לטחון את הפולים רק לאחר ההזמנה, ובטווח של עד 3 שעות מהמשלוח.

איתמר אפילו מצרף מדבקת תעודת זהות מלאה על כל מארז, מה שלא קורה במותגים המובילים. תעודת הזהות כוללת מידע מלא על המוצר בפנים: האם מדובר בחד-זן או בבלנד - ואם כן, באילו זנים מדובר ובאלו אחוזים. בנוסף, מצויינים אזור גידול הפולים, תאריך ורמת הקלייה - ממש כמו שמתייחסים ליין משובח. אבל קליית הקפה היא לא המאפיין הקובע היחיד בטעמו ובטריותו של קפה. וכאן איתמר משתמש בשיטה אחרת שטבע בתעשייה: Bean to Cup. "אי אפשר להשוות בין קפה שנטחן רגע לפני ההכנה ובין קפה שנטחן, נאטם בקפסולה, נארז ועכשיו הוא יושב על המדף, מחכה שיקנו אותו. תחשבו על הרגע שבו אתם נכנסים לבית קפה. צליל טחינת הפולים שבחרתם, הארומה המכשפת שהם מפיצים עוד לפני שנחלטו במים החמים (קפה לא אמור להתמוסס) ואז כשהוא מוכן - שניות אחרי הטחינה, הטעם חזק, עשיר וטרי. אין דברים כאלה בקפסולה, למי שאוהב קפה אמיתי."

השבוע עולים לשוקבוק המארזים הבאים:

קפה טורקי שחור: קפה שחור חזק המורכב מ-4 זנים - 75% רובוסטה ו-25% ערביקה, מכיל אחוז גבוה של קפאין ומתאפיין בטעמים של קקאו ואפטר טייס ליקרצ', מתאים לבישול ולקומקום.

קפה 100% ערביקה חד זני גווטמלה/קונגו: הקפה נקלה בבאצ׳ של 10 ק"ג ,קלייה ארטיזנלית, בהירה מפיקה טעמים פירותיים חמצמצים, אפטר טייסט מינטי ואחוז קפאין יחסית נמוך בשל החוסר ברובוטה, 3 סוגי טחינה: מקינטה, פילטר ואספרסו.

בלנד מס. 5: תערובת שמורכבת מ 5 זנים (3 זני ערביקה ו-2 זני רובוסטה) 80% ערביקה ו-20% רובוסטה, בקלייה מילד (בינונית). מאפייני הטעם הם: שוקולדי, אגוז לוז ואפטר טייסט מרירי שנשאר בחלל הפה.

מארזי קפה אלג'יר יצטרפו ל-7 מארזי קפסולות ולפולי הקפה של LAVATZA חדשים שעלו השבוע לתפריט קפה ויין.

שמן זית ראשון המסיק

אנחנו נמצאים בתקופת מסיק הזיתים. כל האהבה שהושקעה בעצי הזית מגיעה כעת לשיאה, כאשר מוסקים את הזיתים ויוצרים מהם את שמני הזית הישראליים שהמדינה הים-תיכונית שלנו כל גאה בהם. גולת הכותרת של המגדלים ואוהבי שמן הזית - בעיקר המבינים שבהם, כי היום שמן זית טוב נחשב ליין משובח שיש להתענג עליו וליהנות מכל רגע.

שמן זית ראשון המסיק הוא השמן ש"מתבקבק" ראשון, ללא תהליך סינון המשקעים. שמן זית מייצרים בבית בד - מתקן שמועך את הזיתים וסוחט (אוצר) מהם את השמן. בעידן המודרני, הרבה מהשמן מיוצר באמצעות מכונות. אולם עדיין ישנם מגדלים רבים שמקפידים על תהליך לא ממוכן. לאחר אצירת השמן בבית הבד, מעבירים את השמן למכלים גדולים ותחת בקרת חמצן קפדנית, השמן נפרד מהמשקעים שלו (כל מה שהוא לא השמן, הנקרא גפת). הגפת שוקעת ומותירה את השמן צלול וטהור. שמן זה נכנס לבקבוקים או לפחים, נחתם ומשווק. שמן זית ראשון המסיק הוא שמן הוא בעצם כמות מוגבלת של שמן לא מסונן שמוכנס לבקבוקים ומשווק כמו שהוא. מעבר לטעם יוצא דופן, שבאמת אי אפשר לשחזר, שמן זית ראשון המסיק נחשב לבריא יותר משמן זית צלול וכמו שלא הפסקנו להסביר: טעים ומיוחד.

השבוע ובשבועות הקרובים נעלה לתפריט שמנים ודבש שלנו, 3 שמני זית ראשון המסיק. השבוע יעלה שמן מזן אקסל - זן שפותח בארץ בתחילת שנות ה- 2000 מהכלאה של זני מנזלינו וברנע. יש לו טעם דומיננטי וארומטי במיוחד, בעל מרירות קלה. השמן מגיע ממשק סלומון במושב קדרון. משק סלומון נוסד עם קום המדינה, ע"י משה סלומון, היום בן 93, שעדיין עובד ומפקח על כל שלב מגידול הזיתים ועד לשיווק. סלומון האב עובד לצד בנו רני ונכדיו שבכל מסיק הם עוזבים את כל עיסוקיהם וחוזרים למשק המשפחתי, לתת יד וכתף להמשך הצלחתו ולשימורו של המותג "סלומון". בעוד כשלושה שבועות, יעלה שמן ראשון המסיק מזן "קורטינה" - זן איטלקי שמתאים מאוד לגידול גם בארץ וטעמו פירותי ומעט חריף. במשק סלומון מקפידים על כל פרט בתהליך יצירת השמן. השמן עובר תהליך של כבישה קרה בבית בד מודרני, נקי, בטמפרטורה מבוקרת ובתנאים סטריליים - כולל שלב הביקבוק.

השבוע עולה גם שמן זית ראשון המסיק מהמשק של נתן ומיכל קאופמן. שמן איכותי מזיתים אורגניים, מבוסתן בוטיק קטן, שזהו לו היבול הראשון! בלנד משני זנים: פישולין וברנע, המתאימים לשמן, בעלי טעם עדין ולא חריף מדי. הזיתים נמסקו בתקופה זו ומיד משווקים במהדורה מצומצמת - גם ללקוחות שוקבוק, בשיטת "כל הקודם זוכה". נתן ומיכל מדגישים שמדובר בזיתים לא מרוססים, שעוברים תהליך יצור בעבודת יד בלבד - מהקטיף ועד לבקבוק ולשיווק.

המשנכנס הדר מרבין בבריאות

מוצאה של הפומלה בדרום מזרח אסיה. היא "עשתה עלייה" בתחילת המאה שעברה, מאז היא צברית, אחת משלנו. היא גדולה מאד, חלק ניכר ממשקלה הן קליפה בשרנית ותאית ספוגית, החלק האכיל הוא יחסית קטן. אבל כמו כל הדברים הטובים בעולמנו - הטעם (והבריאות, למי שזה חשוב) שווה את המאמץ.

פומלה שלמה מכילה ויטמין C בכמות מרשימה - הגדולה פי 6 מכמות הוויטמין המינימלית המומלצת לאדם בוגר. ויטמין C מגן על המערכת החיסונית מפני מחלות (כמו, שפעת, התקררות, זיהומים ויראליים וכו') ופועל גם כנוגד חמצון עוצמתי המנטרל את הרדיקלים החופשיים שפוגעים בתאי הגוף, תורם להגדלת מאגר הקולגן בעור ומאט את הזדקנותו המוקדמת. בנוסף, יש בה ויטמין A, ויטמינים מסדרת B3 ,B2 ,B1 :B, ו-B6, מינרלים חיוניים כמו אשלגן (המגביר את זרימת הדם ושומר על בריאות הלב שלנו), אבץ, נתרן שומנים בריאים, סיבים תזונתיים (המסייעים לתקינות פעולתה של מערכת העיכול) , בטא קורטן (הנחשב למקור בטוח של ויטמין A), חומצה פולית (המומלצת לנשים בהיריון) וסידן המסייע לחיזוק העצמות ולשמירה על צפיפות עצם טובה. קילוף קליפת הפומלה מעט מאתגר, אבל כשפלחי הפומלה העסיסיים נחשפים מתחת למעטפת התאית העבה, ומתחת לעור העדין מציצים אלינו בקבוקוני המיץ העדינים – כל כולם בריאות טהורה וטעם גן עדן.

האשכולית האדומה מגיעה אלינו ממותג "מגדלי הגליל" - התאחדות של עשרות חקלאים, תושבי הגליל, תחת מותג ישראלי אחד. חקלאי הגליל עובדים בהתאם לערכי ה"חקלאות הירוקה": שיטות עבודה חקלאיות שעושות שימוש חכם ומשמר במשאבי הטבע: קרקע ומים. חקלאות שמפחיתה את השימוש בחומרי הדברה ושומרת על איכות האוויר, הקרקע והמים ומשתמשת בשיטות ביולוגיות טבעיות, במידת האפשר, לחיסול מזיקים. האשכולית האדומה מכילה ליקופן - נוגד חמצון הנמצא גם בעגבניות ומעניק להן את צבען האדום. ככל שהאשכולית אדומה יותר, כך יש בה כמות גדולה יותר של נוגדני החמצון, אשר מונעים את יצירת הרדיקלים החופשיים בגוף - האחראיים להרס רקמות ותאים. אשכולית אדומה תורמת להורדת רמת "הכולסטרול הרע" והשומנים בדם, מזרזת את פעילות האנזימים בכבד (האחראיים לסילוק הפסולת מהגוף) ומסייעת להורדת רמת לחץ דם.

עוד טעימה:

ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
נגישות