בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

דיאטה ללא גלוטן

לפני כעשור, אולי יותר, אבל נדמה כי תמיד היה כאן, פרץ לחיינו הטרנד הכי לא "טרנדי" אבל עדיין באופנה: דיאטה ללא גלוטן. משום מה כולנו מפחדים מגלוטן, גם אם אין לנו רגישות מאובחנת אליו. תעשיית המזון קלטה את המגמה ומציעה מבחר עשיר מתמיד של מוצרים נטולי גלוטן: מוצרים שבמקור הכילו גלוטן וכעת הם מיוצרים גם בסדרות לרגישים, כמו: לחמים, אטריות, פסטות, חטיפים ועוד, אבל גם מזונות שמראש אין שום קשר בינם לבין גלוטן מקבלים תווית בריאות מאירה: אינו מכיל גלוטן! כשמדובר בדיאטה ללא גלוטן - מה האמת ומה המיתוס?

אם אינכם רגישים לגלוטן, ולא מדקלמים מתוך שינה את המאכלים שאסור לכם בשום פנים ואופן לצרוך, המשימה לעקוב אחרי מוצרים המכילים גלוטן היא מורכבת. כולנו מכירים את "הבייסיק": מאפים, קמחים, דגנים מסוימים הם מחוץ לתחום, אבל היכן מסתתר הגלוטן שאנחנו לא יודעים?

מהו גלוטן ומהי רגישות לגלוטן?

גלוטן הוא חלבון שנמצא באופן טבעי בדגנים מסוימים: חיטה, שעורה, כוסמין ושיפון. יש אומרים גם בשיבולת שועל. רגישות לגלוטן גורמת למחלה אוטואימונית שבמהלכה המערכת החיסונית תוקפת בטעות תאים בריאים במערכת העיכול, לאחר החשיפה לגלוטן. המחלה מתבטאת בדלקת ברירית המעי הגס הפוגעת ביכולת של הגוף לספוג את הערכים המזינים במזון שלנו וגורמת לסימפטומים בדרגות קושי שונות של כאבי בטן, שלשולים, אנמיה וסבוכים נלווים נוספים. אין תרופה המרפאת רגישות לגלוטן והפתרון היחיד הוא הוצאת מוצרי הגלוטן מהתפריט. אבל, כשמוציאים מהתפריט רכיב אחד, צריך למלא את החסר ברכיבים אחרים.

דיאטה ללא גלוטן - האם גלוטן משמין?

מתישהו מישהו כנראה החליט שגלוטן זה רע ומיותר גם לאלו שאינם רגישים אליו. מישהו אחר כנראה המשיך את המגמה והפך את ההתנזרות ליתרון: ירידה בריאה במשקל. נתחיל מההנחיה השגויה שגלוטן משמין: הוא לא! מופתעים? כמו שאמרנו, הגלוטן הוא רק חלבון הנמצא בדגנים. הוא לא משמין ולא משפיע על רמת השומנים בגוף. מה כן משמין? המוצרים שעשויים מדגנים המכילים גלוטן: מאפים, פסטות, פתיתים, חטיפים ועוד. ברור שאם נפחית אותם, נרד במשקל אבל אין לזה שום קשר לגלוטן עצמו. אם אתם בונים תפריט ללא גלוטן לשם דיאטה חשוב שתדעו: המשך התפריט הרגיל, אבל הפעם עם מוצרים ללא גלוטן כמו פסטה, לחם, וופלים וכדומה לא יגרום לכם להרזות. אולי אפילו תעלו במשקל, אם תאשימו את הגלוטן עצמו בקלוריות המיותרות.

לא רק שהגלוטן אינו משמין, לפעמים המוצרים החלופיים כן יגרמו לנו להשמנה, למשל: אם תחליפו את הלחם בפריכיות אורז. אורז הוא מזון פחמימתי עשיר בסוכר. ב-100 גרם יש 80 גרם פחמימות. בפריכית אחת יש כ-30 קלוריות, כמה פריכיות יגרמו לכם לתחושת שובע שתקבלו מפרוסת לחם (מכיל גלוטן) קל? לא כולם יודעים, אבל תזונה ללא גלוטן עלולה להחסיר מהגוף ערכים תזונתיים חשובים. לכן, אם בכל זאת החלטתם לרדת במשקל ללא גלוטן, כדאי להשלים את הערכים הללו ממזונות אחרים.

מזונות בריאים ללא גלוטן*:

קינואה: דגן עשיר בחומצות אמינות חיוניות (להבדיל מרוב הדגנים) ומכיל סיבים תזונתיים, אבץ, ברזל ומגנזיום.

כוסמת: היא אומנם לא שייכת למשפחת הדגנים אל מבחינת ערכים תזונתיים היא קרובה לקינואה. היא דלה בשומן ובחלבון ויש לה טעם וריח שלא כולם מצליחים להתחבר אליהם, אבל אפשר להכין ממנה יופי של תבשילים.

קטניות: שילוב של דגנים וקטניות יכול להחליף את מוצרי הבשר, למי שנמנע או רוצה להפחית. הן מכילות מעט שומן ועשירות בסידן, בברזל, בחלבון ובסיבים תזונתיים. שילוב של מספר קטניות בתבשיל יכול ליצור ויטמינים נוספים.

*ישנה מחלוקת בעניין אכילת דגנים מסוימים, כמו כוסמת וקינואה. מבחינה בוטנית הם אינם קרובים לחיטה ולכן במקור אינם מכילים גלוטן, אבל יש לגביהם חשש שבאו במגע עם דגנים שכן מכילים גלוטן, בזמן הקציר (כאשר השדות קרובים זה לזה והרוח עלולה להעיף את הזרעים) או במפעלים ובבתי האריזה, כשטוחנים ואורזים. לכן, כאשר קונים את האריזות תמיד יש לבדוק אם המוצר עלול להכיל גלוטן או לא. למרות שהדגשנו: הגלוטן אינו פוגע במי שאינם רגישים.

בתפריט הדגנים, התבלינים והקטניות של שוקבוק מוטמע לינק מאוד נגיש וברור מה מבין המוצרים עלול להכיל רכיבים אלרגניים. לא רק גלוטן. אנחנו ממליצים לבדוק שהמזונות מתאימים להנחיות התזונה שלכם. גם לגבי תבלינים טחונים ישנו ספק להימצאות גלוטן. לכן, אנחנו ממליצים לכם לבחור שורש כורכום במקום כורכום טחון. במקרה של הכורכום: השורש בריא, טרי ומכיל רכיבים הנחשבים כמונעים ומרפאים מגוון בעיות בריאותיות וחבל לוותר על הבריאות הזאת רק בשל החשש לגלוטן.

החטיף הביתי המומלץ לדיאטה ללא גלוטן הוא פופקורן:

חטיף נהדר שאם מכינים אותו נכון הוא יכול להיות מאד בריא. הפופקורן עשוי מ-100% גרעיני תירס - דגן טבעי. קליפת הפופקורן מכילה ריכוז גבוה מאד של נוגדי חמצון ואחוז גבוה מאד של סיבים ביחס לקליפות אחרות. הבעיה מתחילה בהכנה: טיגון בשמן שמתפרק בטמפרטורה גבוהה, תוספת חמאה ומלח והכנה באריזות המיועדות למיקרו. אנחנו ממליצים לקלות את גרעיני התירס במכשיר חימום באמצעות אוויר חם, ללא תוספי שמן. אם אין לכם סיר כזה, יש היום ליין קופסאות להכנה בריאה ובטוחה של פופקורן במיקרו. למטגנים: כדאי לרכוש שמן שטמפרטורת התפרקות שלו גבוהה, כמו שמן גרעיני ענבים ולהשתמש בסיר שתחתיתו עבה (רצוי ברזל יצוק) בעל מכסה שקוף שאוטם אותו.

לסיכום: דיאטה ללא גלוטן עשויה להצליח אם תחליפו את מוצרי הגלוטן במזונות דיאטטיים, לא במזונות פחמימתיים נטולי גלוטן. תמשיכו לאכול המון ירקות ופירות (תזכרו שיש סוכר בפירות), תשתו הרבה מים ובעיקר: תתייחסו אל התפריט החדש בחייכם כאל תפריט דיאטטי, לא רק כתפריט ללא גלוטן.

טבע אדום

לצבע יש כוח ומשמעות. כל צבע מסמל משהו למישהו. אם ניקח את הצבע האדום, ברמה הטבעית הוא מתקשר אל הדם. בטבע הוא מסמן ליונקים הצמחוניים הבחנה בין מזונות בשלים או בוסר. הפרחים האדומים מסמלים הרבה לחרקים המאבקים אותם ולבעלי חיים רבים (בעיקר זכרים) הוא מקור למשיכת בנות זוג. ברובד הרגשי, אדום מסמל כעס, כוח. ברמה התרבותית הוא מסמל תשוקה, רומנטיקה ואהבה. בסקטורים מסוימים הוא מסמל סכנה (תמרורים, הפסד כספי, אש) ועוד. ומה מסמל הצבע האדום בפירות ובירקות שאנו אוכלים?

צבע הפרי או הירק נגזר מפיגמנט שהוא מכיל.

מקור הצבע בשתי קבוצות פיטונוטריאנטים (פיטוכימיכלים) שונות. אלו הם תרכובות וחומרים טבעיים המספקים לצמחים את תכונותיהם הייחודיות: צבע, טעם וריח. תפקידם להגן על הצמח מפני נזקי הסביבה. מחקרים בנושא גילו אלפי פיטונוטריאנטים במגוון מזונות מהצומח: פירות וירקות, אגוזים, קטניות, דגנים ועוד. מחקרים רבים גילו שלפיטונוטריאנטים יש סגולות מרפא מופלאות המסוגלות למנוע או לרפא מגוון מחלות, והמדע עדיין לא אמר את המילה האחרונה שלו בנושא. אבל זה לא משנה: לטבע חוקים משלו והאדום קיים בו, למרות ולצד הממצאים הקליניים, אז בואו נהנה ממנו. הפיגמנט האדום נוצר משתי קבוצות של פיטונוטריאנטים: אנתוציאנינים וקרוטנואידים. היחס בכמות בין שניהם קובעת את עומק הצבע של הצמח: ככל שהצמח עשיר יותר באנתוציאנינים, כך הצבע האדום עמוק וכהה יותר. וכשכמות הקרוטנואידים גדולה יותר, הצמח יהיה בעל צבע אדום בוהק יותר ועשוי לקבל גם צבע צהוב או כתום.

ירקות ופירות אדומים:

ירקות ופירות אדומים מכילים ליקופן - פיגמנט מסוג קרוטנואיד, חומצה אלגית וקוורצטין - נוגדי חמצון חזקים, והספרידין - פלבנואיד המצוי בעיקר בקליפה. רכיבים אלו נחשבים, עפ"י מחקרים רבים, כמפחיתים את הסיכון למגוון מחלות, כמו לחץ דם גבוה, כולסטרול, דלקות פרקים, גידולים סרטניים ועוד. מה שנקרא בשפת האוהדים "אדום עולה!"

קבלו את נבחרת האדומים של שוקבוק:

פלפל אדום: שילוב מנצח של ויטמין C וברזל מן הצומח. במקרה של הפלפל, הברזל נספג טוב יותר בגוף בזכות הוויטמין. בפלפל יש כ- 35 מ"ג ויטמין סי (הכמות היומית המומלצת לאדם בוגר היא 300-200 מ"ג).

פלפל אדום וחריף: הפלפל החריף מכיל קפסאיצין - תרכובת אורגנית שומנית שתפקידה להרתיע בעלי חיים שרוצים לאכול את הצמח. זה המקום להאיר ש"חריף" הוא לא טעם, כמו מתוק או מלוח, אלא צריבה. סוג של כאב שנחשב טעים לחלק מאתנו. מחקרים רבים מייחסים לקפסאיצין סגולות בריאותיות ויכולת להילחם במחלות כמו סרטן או התקפי לב, מעבר לעובדה שהוא מתבל הרבה מאד תבשילים ומאכלים.

עגבנייה: אחד מכוכבי המטבח הים תיכוני ורכיב כמעט עיקרי בהרבה מתכונים איטלקיים, סלטים ותבשילים מכל העולם. העגבנייה עשירה בליקופן - נוגד חמצון חזק ומסיס בשומן. ערכיו של הליקופן מתעצמים כאשר מבשלים אותו, או כאשר מוסיפים לו שמן זית.

סלק: החומר הפעיל בסלק, שגם מעניק לו את צבעו העז, נקרא טאנין. אנחנו מכירים את הטאנין בתחושת היובש בפה כשאנו אוכלים פרי שטרם הבשיל. טאנין הוא גם הרכיב הטבעי המשמר את היין. הסלק מכיל כלורופיל, חומצה פולית ונוגדי חמצון שונים. יש כאלו שמכניסים אותו לרשימת ה"סופר-פוד". את הסלק אפשר לאכול חי (בסלטים) או מבושל. רק אל תיבהלו אם השתן שלכם יהפוך לאדמדם לאחר האכילה.

רימון: הפיגמנטים האדומים ברימון הם מבין נוגדי החמצון החזקים ביותר. התכולה הגבוהה ביותר שלהם נמצאת דווקא באזור הקליפה. לכן, למרות שמבחינת כמויות הסוכר הגבוהות ביחס לכמות הנמוכה של הסיבים התזונתיים הנמצאים במיץ הרימון לעומת גרעיניו - כשמדובר בנוגדי החמצון, עדיף לסחוט את הרימון למיץ. תהליך הסחיטה משתחרר את נוגדי החמצון מהקליפה אל הנוזלים.

תות שדה: דוגמה נפלאה כיצד האדום שמייצג את התשוקה והרומנטיקה מתחבר לאדום שמעניק לנו כל כך הרבה יתרונות בריאותיים (גם אהבה טובה מביאה בריאות). תות שדה מכיל כמות טובה של ויטמין C וברזל, לצד חומצה אלאגית שהוכחה ככוח המנטרל רעלים בכבד ועוזר להאט התפתחות של מחלות סרטן. המילה הרעה היחידה שיש לנו לומר על התות היא: סוכר. אז פחות קצפת ויותר פרי, כשאתם מכבדים אדם אהוב בתותים. בקרוב הוא חוזר!!!

תפוז דם: פיתוח ישראלי של מו"פ (מחקר ופיתוח) בשיתוף עם מועצת הצמחים והשה"מ (שירות הדרכה במשרד החקלאות). תפוז נוסטלגי בעל עונה קצרה יחסית לשאר משפחת ההדרים. הצבע האדום מגיע בזכות הפיגמנטים הייחודים שאינם מאפיינים את שאר פירות ההדר.

חקלאות ישראלית: תמונת מצב

תחת ענף החקלאות נכללים משקים העוסקים בגידול צמחים ובעלי חיים שנועדו לייצור מזון, מספוא, סיבים ומוצרים נוספים. למרות פתיחת השוק לייבוא, ענף החקלאות הישראלי הוא עדיין ספק המזון העיקרי של תושבי המדינה ותורם ליצירת מקומות עבודה שונים גם בתחומי המסחר והשירותים - על כל גווניהם. את המפקד תכננה ועדת היגוי שכללה נציגים ממשרדי הממשלה, מארגוני החקלאים ומהאקדמיה. התפקדו כל המשקים שייצרו תוצרת חקלאית בשנת 2017: משקים במושבי עובדים, משקים בקיבוצים ובמושבים שיתופיים, משקים פרטיים ומשקים במגזר הערבי ובמגזר הדרוזי ברמת הגולן. המשקים החקלאיים נפקדו באופן פרטני, למעט המשקים הדרוזיים. משקים אלו נפקדו במרוכז דרך אגודות המים שלהם. שיעור המשיבים לסקר עמד על 91% ונערך ברובו בטלפון, אך גם באמצעות האינטרנט ובתשאול פנים מול פנים.

כיצד השתנה מצב החקלאות בישראל, ב-40 השנים האחרונות?

כמות המשקים וסך השטחים החקלאיים: מספר המשקים החקלאיים בישראל בעת המפקד עמד על 17,338. ירידה של 61% לעומת המפקד האחרון מ-1981! אחוז הירידה המשמעותי ביותר נרשם במשקים שבמושבי עובדים. ואם זה נשמע לכם דרמטי, כדאי לדעת שהנתונים בשטח מראים אחוזים גדולים בהרבה. ב-81, נפקדו רק משקים שעברו סף גודל מסוים. במפקד הנוכחי לא הוגדר סף גודל מינימלי למשק, כך שהפער האמיתי גדול יותר. באופן מפתיע לירידת מספר המשקים, סך השטחים החקלאיים דווקא גדל ועמד על כ-3.79 מיליון דונם.

התפלגות הגידולים: 50% מהגידולים במשקים הישראליים הם גידולי שדה. 24% ירקות וצמחי תבלין, 19% מטעים ו-6% פרדסים. גידולי הפרחים בישראל מהווים אחוז 1 בלבד. בהשוואה לשנים קודמות, מראים הנתונים ירידה בשטחי גידולי השדה וההדרים ועלייה בשטחי הירקות והמטעים.

למי שייכים השטחים החקלאיים? 47% משטחי המשקים החקלאיים בארץ שייכים לקיבוצים ולמושבים השיתופיים. 34% נמצאים במושבי עובדים. 15% מהמשקים הפרטיים שייכים ליהודים ורק 4% לערבים. שטחי המשקים החקלאיים בבעלות הקיבוצים והמושבים השיתופיים גדולים בהרבה מהמשקים הפרטיים. שטחו של משק ממוצע בקיבוצים עמד על כ-5,800 דונם, בעוד ששטח משק ממוצע במושבי עובדים היה כ-120 דונם בלבד. השטחים החקלאיים הקטנים ביותר נמצאים במגזר הערבי, כ-30 דונם בממוצע.

התפלגות הגידולים החקלאיים: 64% מהמשקים שנפקדו עסקו רק בגידולים צמחיים. 19% עסקו רק בגידולי בעלי חיים. 17% מהמשקים ייצרו גידולים מעורבים: בעלי חיים וצמחים. רק 40 משקים מתוך הסך הכולל עוסקים רק בחקלאות מים, באחוזים זה מספר שנושק ל-0. במפקד לא נאסף מידע פרטני על המשקים הדרוזיים בגולן והם נפקדו במרוכז ע"י אגודות המים שלהם.

כיצד החקלאים מנתחים את הנתונים?

המפקד מראה בברור שמספר העוסקים בחקלאות ירד. זאת למרות שסך השטחים החקלאיים במדינה עלה, כנראה שמדובר בחברות גדולות המנהלות שטחים נרחבים. השינויים והרפורמות שחלו בשנים האחרונות, בכלל זה: עליית מחירי המים, שינויים בהיתרי הייבוא, הגבלות בנושא עובדים זרים, מיסוי, מונופול שיווק שגוזר עמלות תיווך גבוהות, אקלים בלתי צפוי, התמודדות עם גניבות ובשנים האחרונות גם טרור ביישובי העוטף והנגב - אזור רווי בשטחים חקלאיים, כל אלו כרסמו בפרנסת החקלאים וגרמו לנטישת המקצוע שמוגדר כ"שליחות ציונית". החקלאים קוראים לממשלה למהר לגבש תכנית לאומית שתבצע חריש עמוק ותביא פתרונות לשימור הענף והחקלאים, רק שבינתיים אפילו שר חקלאות "פול-טיים" עדיין אין, כבר הרבה מדי זמן.

הנתונים לכתבה נלקחו ממסמך הודעה לתקשורת של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, "מפקד החקלאות הארצי 2017 - ממצאים ראשוניים", שפורסם באתר הלמ"ס, בתאריך 16.1.2020.

עוד טעימה:

האם אתם מוכנים ליורו?
honey-life
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
נגישות