בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

התירס שלי צהוב ולבן

קצת אחרי שעלה לתפריט שלנו התירס הצהוב המתוק של חנן הגנן ממושב סגולה ורגע לפני שיבשיל התירס הלבן, אנחנו בשוקבוק שמחים להשיק את התירס צהוב-לבן: תירס בי-קולור עם שיניים לבנות וצהובות שזורות אלה באלה, בפסיפס מרהיב. זוהי השנה הראשונה ששדה התירס של חנן מניב תירסים מסוג בי קולור. בשנה שעברה הם הקצו חלקה ניסיונית קטנה לגידול הבי-קולור, שהוכרזה כהצלחה גדולה והשנה הם מתחילים לשווק בכמויות מסחריות.

"תירס בי קולור גדל באופן זהה לחלוטין כמו הזן המתוק הצהוב," מסביר חנן, "הוא אפילו נקטף באותו מועד. ככל הידוע לנו, את הזן הספציפי הזה שגדל בשדה שלנו, רק אנחנו מגדלים ומשווקים פה בארץ. מדובר בזן יותר מתוק ויותר קראנצ'י, שגם אותו אפשר, ואפילו מומלץ, לאכול כמו שהוא: טרי, ללא בישול או חימום מכל סוג, רק לשטוף ולנעוץ בו את השיניים." התירס עשיר בוויטמינים ונחשב לאחד מהמקורות הטובים ביותר לסיבים תזונתיים ולמרות המתיקות הרבה, רמת הקלוריות שלו אינה שונה מתירס רגיל שאינו מוגדר מתוק.

חנן בלשר הוא חקלאי דור 3. סבתו וסבו היו ממקימי מושב סגולה. מושב אוטוטו בן 70, שעלה לקרקע במסגרת תנועת "מהעיר אל הכפר". היום, חנן ומשפחתו גרים במשק המקורי של סבא וסבתא ומרגישים שזהו מקומם הטבעי. "מאז שאני זוכר את עצמי, עסקתי בחקלאות, גם כילד עבדתי במשק של הורי" אומר חנן, "אחרי השירות הצבאי בצנחנים, נרשמתי ללימודים בפקולטה לחקלאות ברחובות וסיימתי תואר ראשון כאגרונום. היה לי ברור שאחזור הביתה, למשק. כיום אשתי, ילדי ואני עובדים במשק שהיה במקור של סבי וסבתי. הרבה השתנה מאז שהוקם: שיטות הגידול השתכללו, עברנו לעבודה מכנית לצד העבודה הידנית, זני התוצרת התחדשו וענף החקלאות עצמו עבר הרבה בשבעים השנים האחרונות. אבל האהבה לאדמה, תחושת השליחות והגאווה שממלאת את הלב כשרואים את התוצרת הישראלית המשובחת - זה לא השתנה כלל."

התירס צהוב-לבן של חנן בלשר משווק במארזים קטנים של 4 קלחים מקולפים ובקלחים עטופים בעליהם. הם נקטפים ונארזים עבור לקוחות שוקבוק רק לאחר ההזמנה ואינם נשמרים בקירור או במחסנים. ביס אחד מהם ותיווכחו בעצמכם.

פלפל סוויט בייט בשקית חדשה

טרנד השקיות ששומרות טריות הפירות והירקות לא פוסח גם עלינו: שקיות באיכות גבוהה מהרגילות, בעלות סגיר נוח לפתיחה ולסגירה שמבטיחה אטימות מרבית, עם טכנולוגיית אנטי-פוג לשמירה מבוקרת של הלחות בתוך השקית ועוד. אין לנו ספק שהשקיות החדשות תורמות לאורך חיי הפרי או הירק. אבל הטריות האמיתית ומספר הימים אחרי הקטיף שבהם התוצרת עדיין טרייה, מוצקה וטעימה הם פועל יוצא של משך הזמן שעבר מהרגע שהפרי או הירק ניתקים מהאדמה או מהענף ועד הרגע שהם נוחתים אצלנו במטבח, כולל התלאות שעברו בדרך. ופה לסוויט בייט של זאבי, כמו לכל התוצרת החקלאית הנמכרת בשוקבוק, יש יתרון מובהק.

כל ירק שמנותק ממקור ההזנה שלו מתחיל תהליך של הזדקנות. זה לא עוזר אם במקום להגיע מהקטיף הביתה, הוא "עוצר לנוח" במקררים תעשייתיים או במחסני מזון לכמה ימים. יומיים שלושה לוקח לפרי להגיע למדף בנקודות המכירה, אולי עובר עוד יום עד שהוא נמכר כ"טרי" ומגיע למטבח. אם ניקח לדוגמה מלפפון - מוצר בסיסי בכל מטבח, שאורך חייו לאחר הקטיף בין 10-14 יום (בתנאי אחסון אופטימליים), ארבעת הימים שבהם הוא שהה בדרכים, הם זמן אבוד שאף שקית או קופסה אטומה לא יחזירו לו.

מלפפון הוא אחד מהירקות הכי פגיעים משינויי טמפרטורה. שימו לב, איך אחרי כמה ימים של שרב קיצוני, יש פתאום מחסור במלפפונים. גם בבית, המלפפון לא סובל חום, לכן, אוטומטית, מכניסים אותו למקרר. טעות. כל עוד המטבח שלכם מאוורר וכל עוד הטמפרטורה הכללית שפויה, אנחנו ממליצים לאחסן את המלפפונים דווקא מחוץ למקרר בתוך שקית ניילון, גם שקית פשוטה. על הטריק של שמירת המלפפון במקרר בתוך שקית ניילון עם כפית ממתכת, שמעתם? ניסיתם? מכון דוידסון של מכון ויצמן למדע ניסו את הטיפ הזה: הם קנו מלפפונים וחילקו אותם ל-5 שקיות שונות; לשקית אחת הכניסו כפית מתכת, לשקית השנייה הוסיפו 3 כפיות מתכת, לשקית השלישית הכניסו סכין מתכת, לרביעית כפית פלסטיק ורק החמישית הכילה מלפפונים בלבד, בלי עזרים נוספים. ונותרה בצד קבוצה שישית של מלפפונים, שאותם לא הכניסו לשום שקית. כל המלפפונים הוכנסו למקרר, עם עגבניות (כדי לדמות תנאים של מקרר משפחתי אופייני). אחרי שבועיים הם חזרו לבדוק מה נהיה.

תוצאות הניסוי מפורטות באתר המכון, אבל השורה התחתונה היא שהמלפפונים ששהו מחוץ לשקית נראו מקומטים, רכים ולא מעוררי תיאבון. בשאר השקיות המלפפונים נראו טוב וראויים לאכילה. כן גם המלפפונים בשקית עם הכפית מפלסטיק. הניסוי הראה שהשקית אכן תורמת לטריות, הכפית... פחות. אבל שוב נדגיש: כדי ליהנות לאורך זמן מטריות התוצרת החקלאית, הפירות והירקות צריכים להגיע לביתכם סמוך ככל הניתן למועד הקטיף, כמו שעושים החקלאים שלנו.

פלפל סוויט בייט של אלעד זהבי הוא פלפל פריך, מתוק וקליל. אצלנו אוכלים אותו כחטיף, לפעמים במילוי של גבינה לבנה. נשמח אם תעדכנו אותנו איזו חוויה קיבלתם מהשימוש בשקית הטריות המיוחדת.

הניסוי של מכון דוידסון, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע, התפרסם באתר המכון ב-24.2.2018

הטבת החודש: אפרסק ביס קיצי

גם אתם רוצים לפנק את החברים שלכם בהטבה ייחודית בכל חודש? זה פשוט: שולחים אלינו מייל, מקבלים קוד גישה ויכולים לצרף לקבוצה כמה חברים שרוצים, ללא כל התחייבות. כל הפרטים באתר שוקבוק. מצטרפים חדשים יוכלו ליהנות מהמתנה החל משבוע הבא.

אנחנו רוצים להתעכב רגע על עניין קבלת ההטבה, כי כל הזמן מצטרפים לקוחות חדשים ולא כולם יודעים: בכל חודש אנחנו מעניקים במתנה מוצר אחד ממדפי הירקות והפירות שלנו. מדובר בהטבה חד-פעמית בכל חודש. מימוש ההטבה נעשה בעזרת קוד שנשלח אוטומטית, בשבוע הראשון של כל חודש, לכל חברי מועדון שוקבוק. אם לא קיבלתם את הקוד, תשלחו אלינו מייל בקשת הצטרפות למועדון "חברים עם הטבות" (לא עולה להירשם ואין שום התחייבות לרכישה) ואנחנו נצרף אתכם ונשלח את הקוד. מה שיפה הוא, שמותר לכם להעביר את הקוד הלאה, לחברים אחרים, שכן או לא רשומים בשוקבוק. מי שיחליט לנסות וייבצע הזמנה ראשונה, יוכל ליהנות גם מההטבה. וכמובן להעביר אותה הלאה.

השבוע, לרגל פתיחת עונת הקיץ בשוקבוק (העונה הרשמית תחל רק ביוני) הטבת החודש שלנו היא מארז אפרסק "ביס" של עמוס כהן מערוגות. האפרסקים של תחילת העונה בהירים, קשיחים ופריכים. האפרסק מכיל ויטמינים A ו-C, מינרלים: אשלגן, ברזל, מגנזיום ונוגדי-חמצון מסוג פיטוכימיקלים, הנקראים פנולים. האפרסק נקטף כשהוא עדיין קשה והוא ממשיך להבשיל גם אחרי הקטיף, אצלכם במטבח, במקום מוצל ומאוורר ׁ(לא במקרר). חייהם של האפרסקים קצרים יחסית לפירות אחרים. מזל שעמוס קוטף אותם לילה לפני שהם נשלחים לבתי הלקוחות.

"חברים עם הטבות" - הקבוצה שלכם בשוקבוק. אנחנו מזמינים אתכם להמליץ לחבריכם על שוקבוק, לפתוח ביחד קבוצה וליהנות בכל חודש מהטבה בלעדית. ניתן להזמין חברים ללא הגבלה וללא שום התחייבות, אפילו כעת – בכתובת: www.shookbook.co.il/groups

עוד טעימה:

השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות

הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
נגישות