בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

אבשי כהן חקלאי דור 4

יצחק כהן ז"ל עלה לארץ לבדו בגיל 12, בשנות ה-80 של המאה ה-19 והיה ממייסדי מושב באר טוביה. בנו משה כהן ז"ל, הצטרף למושב תל-עדשים בשנת 1923, אחד מתוך 40 משפחות שעלו לחזק את המושב, שהפך באותה שנה למושב עובדים. בנו יגאל כהן ז"ל, אביו של אבשי, נולד בתל-עדשים. הוא שירת בגדוד הראשון של הפלמ"ח, שירת את המדינה כחבר כנסת במשך 5 קדנציות ולקח על עצמו גם את המשק המשפחתי. הוא נפטר ב-1988, כשאבשי, בנו, היה חייל קרבי בן 20.

אבשי החל לעבוד במשק בגיל 12 ולקח על עצמו את ניהול המשק עוד במהלך השירות הצבאי - הגן על המדינה ועיבד את אדמתה, שתי משימות לאומיות שאותן חיבק ברצון. מעולם לא הרגיש שהעתיד החקלאי נכפה עליו. "חקלאי צריך לשאול את עצמו 3 שאלות", אומר אבשי. "מה לגדל? איך לגדל? איך למכור?" אז מה אבשי מגדל? בעיקר סלק, דלעת וארטישוק.

"סלק הוא סופר-פוד נפלא, שאפשר לאכול טרי או מבושל." אומר אבשי, "הוא נותן המון צבע לאוכל ונחשב למוצר צריכה שנמצא בעלייה מתמדת, בארץ ובעולם." הסלק עשיר במינרלים חיוניים: אבץ, אשלגן, מגנזיום, סידן ונחושת. יש בו כמות לא גדולה של ברזל המאופיין ביכולת ספיגה יעילה מאוד בגוף ולכן מתאים גם לאנשים הסובלים מאנמיה. בסלק יש בטאין, שעוזר לניקוי הכבד מרעלים, לשיפור תפקודי הכבד ולהורדת רמות הכולסטרול. נוגדי החמצון העוצמתיים של הצבע הסגול נלחמים ברדיקלים החופשיים, מסייעים לריפוי דלקות ומשמשים גם כאנטי אייג'ינג טבעי. יש בו סיבים תזונתיים התורמים לתקינות מערכת העיכול - ויתרון חשוב נוסף: הסלק עשיר בחומצה פולית החיונית מאוד לנשים בגיל הפוריות. חשוב לזכור שאכילת סלק גורמת לשתן שלנו להיות אדמדם. אצלנו בבית, לעובדה זו יש כוח שכנוע עצום לגרום לילדים הקטנים לאכול סלק ואחר רק לרוץ לבדוק... ההבדל בין סלק צעיר לסלק "רגיל" הוא שהצעיר הוא סלק בייבי מתוק יותר. תזכרו את זה כשנגיע לאייטם 3 בניוזלטר זה.

אבשי מקפיד מאוד על איכות התוצרת שהוא מגדל ומקפיד בעיקר על תחום ההדברה. "התוצרת שלנו מנהלת בקרה עצמאית שוטפת לגידולים כדי לשווק את התוצרת הנקייה והאיכותית ביותר." הוא אומר. סלק הוא גידול שנשען על עבודה מכנית, אז כדי להמשיך להעניק לעובדיו בסיס תעסוקתי בטוח, חידש אבשי את גידול הארטישוק. "לפני 30 שנה, היה במשק גם ארטישוק. עם השנים התמקדתי בגידולים אחרים אבל בשנים האחרונות חזרתי לגדל אותו." הוא אומר. ומה לגבי דור 5 של חקלאים? שאלנו. "אני לא יודע אם הילדים ימשיכו לעבוד במשק. אני נותן להם לחלום את החלומות שלהם. לבחור את החיים שלהם ולא שהחיים יבחרו בשבילם. החלום שלי הוא להמשיך לגדל תוצרת חקלאית ישראלית איכותית ולשמור על הביטחון התזונתי של מדינת ישראל".

התחרות על המדפים מתרחבת

שוק תחרותי הוא שוק שמיטיב עם כל הגורמים המעורבים. זאת כמובן בתנאי שמנהלים אותו בצורה הוגנת ושקופה. אנחנו בשוקבוק מנהלים את השיווק מול החקלאים ומול הצרכנים בשקיפות מרבית. החקלאים והמשווקים שותפים בקביעת המחיר, לעיתים הם משפרים עבורכם את ההצעה (למשל מעלים את משקל המארזים או הפריטים הבודדים מבלי לדרוש יותר) וגם מיזם פתיחת התחרות נעשה מולם באופן פתוח.

המוצרים על המדפים "מתחרים" ביניהם בשני פרמטרים: מחיר ואחריות לאיכות. אתם תוכלו לבחור את הפריט בהתאם למחירו על המדף, או בהתאם למותג - שם החקלאי. היום, אם התאכזבתם מתוצרת של מגדל מסוים והחלטתם לא לקנות ממנו יותר, לא קיבלתם אלטרנטיבה אחרת לאותו פריט. מה שאילץ רבים מכם לבצע השלמות במקום אחר או לוותר. מתחילת השנה, ובהדרגה, אנחנו פותחים את התחרות ליותר אפשרויות עבור כל פרי וירק. מעבר למחיר ולאיכות, לתחרות יש יתרון נוסף: זמינות. מזה אומר?

בשוקבוק אין מחסנים ואנחנו לא שומרים תוצרת חקלאית בקירור. אנחנו באמת "מהשדה לבית"! המגדלים שלנו משווקים בהתאם לכמות היבול בחלקות שלהם. לפעמים הפירות במטע של חקלאי מסוים נגמרים לפני תום העונה. לפעמים מזג האוויר משחית יבול בחלק מסוים של הארץ והמוצר יורד מהמדף. במקרים אלו טוב שיש חקלאי אחר שממלא עבורכם את החסר. אז מה עלה לתחרות השבוע?

הארטישוק של אבשי מתל-עדשים עלה לצד הארטישוק של נועם מניר-בנים. אל הבצל הירוק של תום ז'אוי מזוהר מצטרף הבצל הירוק של חגי שקד מנתיב העשרה. הכרישה של סיגלית ברייר משני ליבנה עלתה לצד הכרישה של תום ז'אוי. במקום כפתור "הוסף" ישנו כפתור "בחר" שפותח את חלון הבחירה. 3 המוצרים הללו מצטרפים ל"מתחרים" הוותיקים - החסות, בתפריט עלים ושעבי תיבול. כבר כעת אנחנו פועלים לפתיחת מוצרים נוספים וניידע אתכם בשבועות הקרובים.

שלום ארוחת עשר

מארזי ירקות ה"בייבי" שלנו נוצרו במיוחד לאכילה מחוץ לבית, עבור ילדים: עגבניות צ'רי או פלפל סוויט בייט מעשירים את ארוחת הילדים במגוון צבעים מרהיבים ונוגדי חמצון עוצמתיים. לפני כשבועיים נכנס למשפחת הפלפלים שחקן חדש ומפתיע: פלפל צ'רי - זן חדש של פלפל אדום, מתוק ובעל דופן בשרני, קראנצ'י ועסיסי. הוא דומה לפלפל רגיל - אבל ממש קטן (בגודל של פחות מ-3 אצבעות של אדם מבוגר). רק עכשיו סיימו לפתח את הזן המיוחד הזה ומתחילים לשווק אותו לעולם. מהדורה מוגבלת לפיתוח חדשני ישראלי נוסף בתחום החקלאות, שמגיע אלינו מקיבוץ יהל שבערבה הדרומית. בתקופה זו, הפלפל מיוצא לשווקים בחו"ל ובזכות קשרינו עם החקלאים, זכינו גם אנחנו להשתתף בהשקתו. מה עוד יש לנו להציע לכם?

אל האדום-כתום-צהוב של הפלפלים והעגבניות מצטרף מלפפון ירוק בייבי. שוטפים, מנגבים היטב ומניחים בקופסת האוכל (אטומה) למשך הלילה ובבוקר נותר רק להכין ולהכניס לתוכה את הכריך. אופציה ירוקה נוספת הוא קולורבי צעיר. מוצר חדש יחסית בשוקבוק, מהמשק המיוחד של סיגלית ברייר משני ליבנה. מקלפים, פורסים ומכניסים לקופסה אטומה (אפשר גם ערב קודם ולשמור במקרר). את מארז הגיזרונים מקיבוץ שלוחות אנחנו צריכים להציג או שאין צורך? חטיפוני גזר קטנים, שטופים ומוכנים לאכילה. פאסט-פוד בריא וכיפי שילדים מתים עליו, נוח לשימוש, קל לנשיאה בתיק לכל מקום, נשמר טרי בשקית האטומה. הזן שממנו חותכים ומשייפים את הגיזרונים גדל בקיבוץ שלוחות בלבד - אין בארץ עוד משק או קיבוץ שמגדלים את הזן המתוק והמיוחד הזה. השבוע עלה הסלק הצעיר של אבשי כהן. זן קטן ומתוק, סיבי פחות מסלק "רגיל" ומתאים לחיך של הילדים. אנחנו רוצים להניף דגל סגול של אזהרה: אכילת סלק עלולה להיות מאוד מלכלכת לידיים ולבגדים, אז אולי כדאי קודם לתרגל אכילת סלק בבית ולוודא שהילדים מנגבים את האצבעות האדומות במגבון מיוחד ושומרים על התלבושת. גם את הסלק אפשר לקלף ולפרוס ערב קודם. אם מערבבים אותו עם ירקות אחרים בקופסה, הצבע נודד...

בגזרת הפירות יש לנו את המלכה הצהובה הבלתי מעורערת: הבננה, שלמה או מקולפת וחתוכה לחתיכות גדולות. לצידה אפשר לשטוף ולקטום את העלים מכמה תותים מתוקים. הם יפטפטו ביניהם בקופסה האטומה עד להפסקת האוכל. החורף אפשר להוסיף כמה אוכמניות סגולות ופרוסות קיווי. צהוב-אדום-סגול-ירוק. מחוץ לקופסה ניתן להוסיף קלמנטינה ביס כתומה, מתוקה וללא גרעינים. אנחנו "פותחים" את הקליפה בבית כדי לאפשר לילדים לקלף בעצמם וגם לזכור תמיד שההורים תמיד עוזרים אקסטרה...

גם תפריט המאפים שלנו תפח מאז ה-1 בספטמבר האמיתי. מהיום תוכלו לגוון את הכריכים עם לחמניות בריוש פלפלים או לחמניות סלק של מאפיית ג'יוס מביצרון, לבחור ממבחר הלחמניות והלחמים של המוציא לחם ולחם בטחנה. לקינוח אפשר לפנק עם העוגיות של עידית וסביון או דני וגלית - באמת קשה לבחור. העיקר שיחזרו למסגרת, לחברים, לאנשי החינוך המצוינים שלנו וישובו הביתה בריאים ומאושרים. שבת שלום וחזרה לשגרה שמח!

עוד טעימה:

ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים

יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
נגישות