בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

פירות יבשים: נכון/לא נכון

אכילת פירות יבשים בט"ו בשבט היא מנהג גלותי. במאות 17-18, נהגו יהודי הגולה לאכול בט"ו בשבט 5 פירות משבעת המינים: גפן, תאנה, רימון, זית ותמר. אך מכיוון שפירות ארץ ישראל הרחוקה לא יכלו לשרוד את המסע הארוך והאיטי באונייה, נהגו לייבש את הפירות. היום, כמה אירוני, אנחנו חיים כאן בארץ ואוכלים פירות יבשים שמרביתם מיובאים מחו"ל...

במשך מאות שנים, ייבוש הפירות היה תהליך קל, בריא וטבעי: פשוט הניחו את הפירות בשמש עד שכל הנוזלים מהפרי התאדו והותירו את הקליפה, הסוכר והסיבים. הסוכר הוא חומר משמר טבעי. נוכחות הסוכר והיעדר הלחות מונעים התפתחות של חיידקים, שמרים ועובש בפרי והוא נשמר לאורך זמן רב. סביב הפירות היבשים התפתחו הרבה אמונות וחצאי אמיתות. ליקטנו את המרכזיות שבהן. כן, נתייחס גם לסוגיית השפעתן על העוררות המינית.

נכון/לא נכון:

 1. אין הבדל קלורי בין פרי טרי למיובש: לא נכון. בפירות יבשים יש עד פי 5 יותר קלוריות מאשר פרי טרי. פרי יבש קטן ומרוכז יותר מפרי טרי ולכן היחס בין כמות הסוכר למשקל הפרי שונה, וזה עוד לפני שדיברנו על הסוכר המוסף הנמצא בחלק מהפירות היבשים. ההבדל הקלורי נעוץ גם בתרבות האכילה השונה שלנו. פרי טרי אוכלים - מקסימום 2 בבת אחת, פרי מיובש נחשב אצלנו כחטיף ולכן נאכל כחופן.
 2. כשמדובר בתכולת ויטמינים ומינרלים, אין הבדל בין פרי טרי למיובש: נכון חלקית. ייבוש הפרי בתהליך חימום גורם להרס של ויטמינים הרגישים לחום, כמו ויטמין C. המינרלים אינם רגישים לחום ולכן תכולתם אינה משתנה מפרי טרי לייבש.
 3. מבחינה קלורית, עדיף לאכול פיצוחים מאשר פירות יבשים: לא נכון. גם אגוזים מסוימים נחשבים לפחמימה, כמו קשיו. חלקם עשירים בשומן בלתי רווי וזה עוד לפני שדיברנו על הקלייה (לעיתים מוסיפים קמח לתהליך) ולציפויים (פקאנים מסוכרים, מקדמיה מצופים שוקולד). לשמירה על הבריאות וגם על המשקל, כדאי להתאפק ולאכול ביום 2 אגוזים מהסוג הגדול (ברזיל, מלך או מקדמיה) או בין 5-8 אגוזים בינויים (קשיו, שקדים, פקאן).
 4. אכילת פירות יבשים תורמת לבריאות הפה: לא נכון. רוב הפירות היבשים מכילים חומרים משמרים, צבעי מאכל זרחניים וחומרים שגורמים להם להיראות מבריקים ואטרקטיביים. פרי מיובש אמיתי נראה הרבה פחות מושך וצבעו כהה ועכור יותר, אבל זה הפרי שאתם רוצים לאכול. הוא טבעי, לא מכיל תוספת סוכר ויובש בתהליך המשמר בצורה מיטבית את ערכיו הבריאותיים.
 5. פירות יבשים מגבירים את החשק המיני אצל גברים: תלוי את מי שואלים. הרפואה המערבית לא הוכיחה שום קשר בין מזונות לבין עוררות מינית. אבל הרפואה האלטרנטיבית קושרת בין רכיבים תזונתיים ובין הגברת הייצור של ההורמון הגברי, המרצת כלי הדם בגוף וגירוי הכימיה במוח - היכן שנוצרת התגובה המינית. הרפואה הסינית גם מאמינה שחוסר חשק מיני נובע מחולשה של אנרגיית הכליות. אכילת אגוזי מלך, זרעי דלעת או שקדים מקולפים יכולה לחזק את אנרגיית הכליות. וכמובן, הסוכר (הטבעי או המוסף) תורמים להגברה האנרגיה ולמצב רוח טוב באופן כללי - שזה תמיד עוזר. להכל.

חדש בשוקבוק: עלי תבלין מיובשים טבעי

מיכל קאופמן היא דור שני לחקלאים. ממשיכה את מסורת ההורים במשק שבו גדלה, כבר למעלה מ-40 שנה. לצערה, היא אומרת, הילדים שגידלה ביחד עם בעלה נתן, לא יהיו דור ממשיך במשק. כל אחד מהם בחר נתיב אחר בחיים, והיא שמחה על כך. הצער שלה הוא על ענף החקלאות כולו שהולך ונעלם.

מיכל ונתן נפגשו והתאהבו במלחמת ההתשה. היא הייתה אחות מתלמדת, הוא נפצע בקרב. לאחר החתונה עברו לגן שמואל, גידלו 3 ילדים אבל אז החלה מיכל להתגעגע למושב ילדותה והמשפחה כולה עברה לאביגדור. כשחזרו למושב, מיכל כבר הייתה מיילדת ונתן הנדסאי. באותן השנים, משקי מושב אביגדור גדלו בעיקר עופות ובקר למאכל. במשק הוריה היו לול מטילות ורפת עגלים. מיכל ונתן החליטו להסב את המשק לגידולים ונטעו את הכרם הראשון במושב. "אני זוכרת את היום שבו נטענו את הכרם. 15 באוגוסט, 1982. זה היה היום שבו הבן הרביעי שלנו נולד. מאז ועד היום, הכרם היה הגידול העיקרי שלנו אבל עם השנים גיוונו את הגידולים, הוספנו, שינינו והתנסינו." היום יש במשק קאופמן גם בוסתן עם כ- 60 פירות טרופיים שונים, גינת תבלינים עשירה ובית אחד שמיועד כולו למשימה אחת: ייבוש טבעי ואיטי של עלי התבלין. ייבוש שגוזל לא מעט עבודה אבל בתמורה משמר למקסימום את ערכיהם התזונתיים של התבלינים.

"לגינת התבלינים יש סיפור מעניין," אומרת מיכל. "לבת שלנו, הייתה חנות פרחים ביפו. החנות סיפקה שזירת פרחים וזרים לאירועים. במקום להשתמש בענפים ירוקים רגילים לקישוט הזרים, היא השתמשה בצמחי תבלין ריחניים, שאותם גידלה בגינה מיוחדת אצלנו במשק. אחרי כמה שנים, היא נסעה לחו"ל והשאירה גינה מלאה תבלינים. חשבנו מה לעשות אתם ואז עלה הרעיון לייבש ולשווק. כרגע יש בה: רוזמרין, אורגנו, זעתר, עלי דפנה, מיורן, מורינגה, נים, לבנדר, מרווה ושיבא." את התבלינים מיכל מייבשת בייבוש איטי על רשתות. כדי שיישארו נקיים, המבנה כולו מיועד אך ורק לייבוש התבלינים. מדהים היה להיכנס פנימה ולראות המון רשתות שעליהן מתייבשים התבלינים. מיכל עוברת והופכת ענף ענף, עד לייבוש הסופי. "מזל שכמויות התבלינים לא גדולות", היא אומרת. "אבל האיכות שווה את הטרחה. בניגוד לייבוש בחימום, כמו שקורה בד"כ, לייבוש איטי יש המון יתרונות: הוא שומר על ערכיו התזונתיים, טעמו וניחוחו של הצמח. והוא הרבה יותר בריא."

מיכל ונתן מייצגים דור הולך ופוחת של חקלאים ציוניים שנאחזים בקרקע מתוך תחושת שליחות אמיתית. בצער, הם רואים את ענף החקלאות הישראלי מתכווץ והולך, קרקעות פוריות נמכרות לנדל"ן והפרנסה עבור אלו שלא מוותרים - נשחקת ומתמעטת. מבחינתם, אין בכלל שאלה: הם כאן והם לא זזים מכאן. בכל יום הם יורדים לחלקות לעבוד. יש להם מעט עזרה, בעיקר בעונות הבציר או כשנדרשת עבודת הקמה כלשהי. ביחד עם אלפי משפחות נוספות באזור, הם חשופים, כבר שנים, לטרור בלונים ולרקטות. רואים איך השדות של חבריהם עולים באש וכואבים את עתיד הענף. אנחנו מבינים אותם ושמחים מאד על הצטרפותם.

בתפריט התבלינים תוכלו למצוא את עלי המורינגה המיובשים, הידועים בהשפעתם הטובה על הפחתת רמות הסוכר בדם, מורינגה, דפנה, לבנדר, נים ומרווה. כמה משפטים על ה"נים": נים, או אזדרכת הודית, הוא עץ ממשפחת האזדרכתיים. לישראל הוא הגיע מהודו, שמייחסים לו סגולות רפואיות יוצאות דופן. כבר 2000 שנה שהנים הוא חלק מהרפואה ההודי ומאורח החיים של ההודים. 3/4 מהתרופות ההודיות הטבעיות מכילות נים, בכמות זו או אחרת. מבחינת ההודים, הנים מעניק פתרון לכל בעיה רפואית: מחיזוק המערכת החיסונית ועד לבעיות כרוניות שונות, אקנה ופסוריאזיס. הנים של משק קאופמן משווק בשקית המסבירה באופן מדויק כיצד לחלוט ולצרוך אותו ועבור אלו שימושים בריאותיים הוא מתאים.

מתכונים לט"ו בשבט

העדיפו תמיד לרכוש מארזים סגורים עם מדבקת היצרן או המשווק, רשימת רכיבים מפורטת וסימון תזונתי, כחוק. האריזה הסגורה מגנה על הפירות מפני זיהומים, מגע יד אדם, רטיבות או חיידקים ותשמור על טעמם וניחוחם של הפירות. אם רשום על האריזה "יבשים למחצה ממוימים" זה סימן שהוסיפו מים לפירות היבשים.

פירות יבשים שאינם אורגנים מכילים כל מיני חומרים שתפקידם להפוך אותם ליפים ולמבריקים יותר, ולהאריך את חיי המדף שלהם: גופרית דו חמצנית SO2 המסומנת כחומר משמר מעניקה להם צבע זרחתי ומושך, לצד צבעי מאכל שונים כמו טטרזין (המסומן כ- E102ׂ) או סנסט-ילו המסומן ב-E110. אפשר להסיר מעט את הגופרית ע"י השריית הפירות במים, למשך כמה דקות. לאחר סינון המים יש לשטוף היטב את הפירות, לנגב ולשמור בכלי סגור, במקום קריר ומוצל. וכמו שהבטחנו, המתכונים:

מנה ראשונה - סלט חסה צבעוני:

המרכיבים:

 • בוחרים חסה יפה, אנחנו ממליצים על מיקס של חסה מסולסלת ירוקה וסגולה
 • כוס וחצי פיצוחים שאוהבים. גם כאן כדאי לשלב כמה סוגים: אגוזי מלך, קשיו, בוטנים ופרוסות שקדים.
 • חצי כוס גרעיני דלעת או חמנייה.
 • בין חצי כוס לכוס חמוציות ללא סוכר
 • כמה עלי נענע קצוצים (ללא הענף) וצרור פטרוזיליה קצוצה.
 • לרוטב:
 • כפית סירופ רימונים
 • כפית סילאן
 • מיץ מחצי לימון (תמיד אפשר לסחוט פנימה גם את החצי השני)
 • שמן זית, מלח ופלפל לפי הטעם.

אופן ההכנה:

 • בתוך קערת ההגשה נערבב עלי חסה שטופים היטב, קרועים או חתוכים לגודל בינוני ואת תערובת הפיצוחים. מי שאוהב, וזו לא חובה, יכול לקלות את הפיצוחים על מחבת לפני הוספתם לחסה. חשוב לשים לב לאש, שהם לא ישרפו. זה עלול לקרות פתאום ואז צריך לזרוק הכל ולהתחיל שוב. אל תוך הקערה הוסיפו את הנענע והפטרוזיליה הקצוצים ואת החמוציות. בקערית נפרדת ערבבו את כל חומרי הרוטב והוסיפו אל הירקות.
 • כעת נותר רק לערבב היטב, לטעום ולתקן את התיבול לפי הצורך, וקדימה לשולחן.

מנה עיקרית - נתחי עוף עם פירות יבשים:

המרכיבים:

 • קילו נתחי עוף: כרעיים או שוקיים
 • כוס פירות יבשים שאוהבים: משמש מיובש, צימוקים, שזיפים מיובשים, תאנים...
 • חצי כוס סילאן
 • 2 בצלים פרוסים
 • לתיבול: פפריקה, מלח ופלפל (אפשר להוסיף אבקת מרק או קוביית תיבול מוכנה)
 • כוס מים רותחים

אופן ההכנה:

 • מעסים היטב את נתחי העוף עם הסילאן. בסיר רחב מטגנים את פרוסות הבצל, מוסיפים את נתחי העוף ומטגנים מכל הכיוונים. עכשיו אפשר לבחור אם ממשיכים להכין את התבשיל בסיר על הגז או מעבירים הכל לתבנית להמשך בישול בתנור. מפזרים מעל העוף את הפירות היבשים. שופכים מים רותחים ומביאים לרתיחה נוספת (אם ממשיכים לבשל על הגז). בתום הבישול, אנחנו באופן אישי אוהבים לחרוך מעט את עור העוף בגריל. אבל זו עצה בלבד.
 • כתוספת, נמליץ על ירקות מבושלים בעלי ערך גליקמי נמוך, שייתן קצת "קונטרה" למנה המתוקה: ברוקולי מאודה, אפונת גינה או כרובית שלמה בתנור.

קינוח - עוגת ט"ו בשבט בחושה ומהירה

המרכיבים הנדרשים (לתבנית אינגליש קייק):

 • 2 ביצים
 • חצי כוס סוכר חום
 • שליש כוס שמן (אצלנו בבית ממירים חצי מכמות השמן בטחינה גולמית)
 • חצי כוס מיץ תפוזים סחוט טרי
 • כוס קמח תופח (אפשר להמיר בכוס קמח רגיל וכפית אבקת אפיה)
 • כוס אגוזי מלך טחונים דק
 • אבקת קינמון

אופן ההכנה:

 • מחממים את התנור ל-180 מעלות.
 • מקציפים את הביצים עם הסוכר. מוסיפים אחד אחרי השני את שאר החומרים בהתאם לסדר הרשימה ומערבבים בעדינות עד שמתקבלת בלילה אחידה ללא גושים. יוצקים לתבנית משומנת ואופים כחצי שעה. בודקים עם קיסם ואופים עד שהקיסם יוצא נקי.

עוד טעימה:

האם אתם מוכנים ליורו?
honey-life
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
נגישות