בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

האבטיחים שמקדימים את הקיץ

מידן קלופ ואשתו הגיעו לערבה לפני 11 שנה, במטרה ברורה להקים משק חקלאי ישראלי איכותי. במהלך השנים גידלו ירקות ופירות מסוגים שונים: קישואים, זוקיני עגול, זוקיני ירוק, עגבניות, סוגים שונים של דלעת, ערמונים, דלורית, בצל, חצילים, אבטיחים ומלונים. במרץ 2016, הוא פרסם בפייסבוק את הפוסט הנרגש הבא:

חינם! בערבה - עוצרים לקטוף עגבניות!!!! מה שלא ייקטף ילך לפח!!!! קטיף עצמי של עגבניות ללא תשלום כלל - חינם חינם. בבקשה שתפו ושתפו! חוויה מדהימה לילדים בכל גיל! יש בין 30 ל-50 טון עגבניות שירקבו אם לא תקטפו אותן עד פורים, 24 במרץ, בלבד! עזרו לנו לשתף הודעה זו כדי שכל מי שעובר על כביש הערבה ידע זאת ויוכל לבחור לעצור לקטוף. כרגע אין מחיר שמצדיק קטיף מסחרי כך שמה שלא ייקטף ילך לפח וחבל!! השדה נמצא בערבה התיכונה בסביבת ארומה שעל כביש הערבה הראשי. בבקשה להתקשר לתיאום. בבקשה לא בשבת! בבקשה להצטייד בשקיות לקטיף ומומלץ גם כפפות נגד ידיים ירוקות. בבקשה לא להיכנס לחממות או למבנים באזור כלל אלא אך ורק לשדה העגבניות הפתוח. נשמח אם תצלמו ותעלו כאן לתגובות. שתפו, שתפו!

המהלך יוצא הדופן של מידן הגיע כתוצאה מייאוש המאפיין את חקלאי מדינת ישראל כבר שנים רבות. באותה התקופה, היו אלו מדיניות הייבוא החופשי של ממשלת ישראל, שדחק הצידה את החקלאים הישראליים ומחירי רשתות השיווק שגזרו קופונים גבוהים מהחקלאים, בעבור תוצרתם. מידן הגיע למסקנה שמכירת יבול העגבניות של אותו חודש אינו מצדיק את המאמץ. המחיר שהרשתות הסכימו לשלם לו היה שווה למחיר שהיו עולים לו הקטיף והמשלוח. אז הוא החליט לוותר. "מבחינתי עדיף, שאנשים יבואו אלי לשדה, יקטפו וייהנו מהעגבניות שלי, במקום שהן סתם ירקבו בשדה", אומר מידן. ובאמת, באותם הימים אלפים גדשו את שדה העגבניות של משפחת קלופ, קטפו 40 טון עגבניות ונהנו מכל ביס.

מאז מידן אינו מוכר את תוצרתו לרשתות. לא כשהן מעדיפות ייבוא על פני תוצרת ישראלית. "אנשים חייבים להבין", הוא אומר בלהט, "החקלאות חשובה. ענף החקלאות שומר על גבולות המדינה. אבל המדינה אינה עוזרת לענף החקלאות ומעדיפה לעזור לחקלאים בחו"ל." כיום, מידן משווק את תוצרתו ישירות לשווקים ובמשקים חקלאיים ברחבי הארץ. "לאחר אותו קטיף עצמי ב- 2016, התחלתי לצאת מהמשק אל הערים עם העגבניות. היום אנחנו קבוצה של חקלאים שקונים תוצרת אחד מהשני ומנגישים אותה לתושבי ישראל הגרים באזורים המרוחקים מהמשקים החקלאיים." היום, הזוג קלופ מגדלים אבטיחים, תמר מג'הול ותירס מתוק.

האבטיחים בערבה מבשילים במרץ, עוד לפני עונת האביב - ובוא נזכור שאבטיח הוא פרי שהכי מזוהה עם הקיץ. את הפלא הזה אפשר לשייך לתחילת השימוש ביריעות פוליאתילן בגידול אבטיחים. יתרון שאפשר להרחיב את גידול האבטיח לאזורים חמים יותר במדינה, כמו הערבה ובקעת הירדן. זו הסיבה שבשנים האחרונות אנחנו נהנים מהאבטיחים כ-8 חודשים בשנה. אנחנו ממליצים לכם בחום לטעום את האבטיחים של קלופ ומקווים שהממשלה הבאה שתקום, תדע לחבק את החקלאים במקום לחנוק אותם. לתמוך בהם במקום להכשיל אותם. לשמור עליהם במקום לגרום להם לוותר על האהבה והמחויבות שלהם לאדמה, לעמל כפיים ולתוצרת "חלב ודבש" כחול לבן.

גשם על ים כנרת

סיכום משקעי חורף 2019-2020 נכון ללפני יומיים (26.2) מראה כי כמות המשקעים שירדה מתחילת העונה גבוהה מהממוצע באזורי צפון הארץ, לאורך החוף ובמרכז הנגב. באזורי השרון, בהרי יהודה ובצפון הנגב ירדו עד כה כמויות גשם קרובות לממוצע, אם כי נמוכות ממנו במקצת. אבל גם אלו בשורות טובות, בהתחדש בחורפים השחונים שידענו בעשור האחרון.

אחרי 2 חורפים רצופים של גשמי ברכה, הכנרת מתמלאת ורשות המים כבר הודיעה על כוונתה לפתוח את סכר דגניה, על מנת לאפשר למי הכנרת לזרום לירדן ולמנוע הצפה. ולחשוב שבדיוק לפני שנתיים התריעה חברת מקורות כי חסרים עשרות ימי גשם על מנת לכסות על המחסור במים והממשלה אישרה הזרמה של מים ממערכת המים הארצית אל הכנרת.

האם ישראל עדיין מתייבשת? למדינת ישראל ישנם מספר מקורות מים קבועים. כמות הצריכה לשנה מכל מקור היא כזו:

  • קידוחים ובארות - 686
  • מתקני התפלה - 584
  • אקוויפרים - 300
  • כנרת - 30

המספר מייצג מיליוני קוב. הנתונים נלקחו מאתר גלובס, 25.2.2020

קידוחים ובארות:

בישראל ישנם מגוון מאגרי מי-תהום לאיסוף מי גשמים. לפני שאיבת המים, קודחים בארות בעומקים שונים, מחדירים צינורות שאיבה למדידת נפח וגובה המאגר ועל פי הממצאים בשטח קובעים את קצב וכמות השאיבה. המים שנשאבו עוברים תהליך בדיקה קפדני במעבדות מיוחדות המאשרות את טיב המים והתאמתם לצריכה. בישראל מקפידים מאד לא להגיע למצב של שאיבת יתר, כדי להימנע מהתייבשות או מקריסת האדמה כלפי פנים הגורמות לפגיעה חסרת תקנה באיכות המים. בשנים שחונות, מתבצעת החדרה מלאכותית של מים לקרקע, להגדלת המילוי החוזר ולשמירה על איכות המים.

מתקני התפלה:

בישראל ישנם 5 מתקנים להתפלת מי ים: באשדוד, באשקלון, בחדרה, בפלמחים ובשורק. ההתפלה מבוצעת בידי זכיינים מקצועיים ומפוקחת ע"י רשות המים ומנהלת ההתפלה של המדינה. התפלת מים מתבצעת באמצעות טכנולוגיה המפרידה בין המים ובין מלחים מומסים, ומכאן מקור השם: תפל = חסר מלחים. המים המותפלים בישראל נחשבים לאיכותיים. חלק ניכר מהם נמהל במערכת המים הארצית, ע"י מי המוביל הארצי ומי בארות, במטרה להעלות את איכות המים לשימוש ביתי ולחקלאות. התפלת מים היא תהליך יקר, אבל כשמסתכלים על האלטרנטיבה: הנזק הכלכלי והבלתי הפיך כתוצאה מייבוש ענף החקלאות או מהרס מקורות המים הטבעיים, הנובע משאיבה מוגברת לצריכה - מבינים שאין לנו ברירה וכי מדובר במחיר שאפשר וחייבים לעמוד בו.

אקוויפרים:

אקוויפר הוא מאגר מים תת-קרקעי המורכב משכבות תת-קרקעיות נקבוביות המאפשרות לקלוט לתוכן ולאגור מי גשם, עודפי השקיה והחדרה יזומה של מים. השם אקוויפר נולד מהמילה אקווה (מים) ופירושו בלטינית "נושא מים". המים שחלחלו לקרקע "לכודים" מתחת לשכבות סלע אטומות. בארץ ישנם מספר אקוויפרים, העיקריים שבהם: אקוויפר החוף ואקוויפר ההר. שאיבה מוגברת עלולה לגרום להמלחת המאגר ולנזק בלתי הפיך שיגרור את סגירתו. זו הסיבה שבשנים ברוכות מקפידים להחדיר אליהם מים באופן ייזום, גם מהכנרת.

כנרת:

כנרת הוא אגם המים המתוקים הגדול בישראל, ולא ים כפי שנוהגים לכנותו. מי הכנרת מגיעים מגשמים ישירים, מזרימה של נהר הירדן שמקורותיו הם הנחלים: דן, חצבני ובניאס, ממי תהום המחלחלים לשטחו ומנחלים נוספים כמו נחל עמוד, נחל יהודיה ועוד. בעבר, סיפק האגם כרבע מצורכי המים במדינה, אך עם השנים וירידת המפלס עקב שנות בצורת מרובות, הפכו מי ההתפלה למקור מים מתוקים עקרי והכנרת מספק אחוזים בודדים בלבד.

מי שמנווט ומנהל את אספקת המים הוא המפא"ר: מפעל המים הארצי. תפעול המערכת נמצא בידי חברת מקורות שאחראית גם על הולכת המים לצריכה (פרטית, חקלאית, תעשייתית וכו') וגם לשמירה על מקורות המים, גיוונם ואיכותם. למשל, ע"י העברת מים ממקור אחד לשני. כיום, מדינת ישראל ניצבת בפני בעיה אקולוגית המציבה בפניה אתגרים טכנולוגיים להמשיך לספק את צורכי המים למדינה שגדלה ומתפתחת עם כל שנה שחולפת. ישראל חייבת להמשיך לשמור על תמהיל מאגרי המים ולנצל את כל הידע והחדשנות כדי להתגבר על אקלים הפכפך וטבע שעלול להתנקם בנו על התנהגות רשלנית. אבל היום, לקראת סיומו של חורף 2020, כ-3 שבועות לפני בוא האביב, אנחנו יכולים טיפה לחייך. באזור הכנרת בלבד ירדו מתחילת העונה כ- 390 מ"מ מים, שהם 102% מהממוצע השנתי, זאת בנוסף לאחוזי ממוצע דומים ברוב אזור הצפון והנחלים המובילים לכנרת. זה לא זמן לשאננות, צריך להמשיך לחסוך במים אבל בטיול הבא לטבריה נוכל ליהנות מכנרת גבוהה וכמעט מלאה.

הטבת החודש: משנכנס הדר...

צביקה כהן מגדל את הקלמנטינות הכי מפונקות בארץ, בפרדס בוטיק מושקע במיוחד. כדי שלא יהיה להן צפוף. דילול הפרי וסינון הפירות הלא טובים נעשה כשהפירות עדיין על העץ, באופן מדויק כמו ב"פינצטה". תהליך שמשאיר על העצים רק את הפירות היפים ומאפשר להם לצמוח בתנאים טובים יותר, במטרה להפוך אותם לאיכותיים במיוחד.

"בדרך כלל, בפרדסים רגילים העצים עמוסים בפרי בעונת קטיף ותהליך הסינון מתבצע ע"י הקוטפים בבית האריזה. הפירות שאינם מתאימים לשיווק - ה'מפוצצים', המוכים או הקטנים מדי מוצאים מהמשלוח." צביקה מסביר שמבחינתו - תהליך זה מגיע מאוחר מדי, וצריך היה להתבצע כשהפרי עוד על העץ. "אצלי בפרדס, החל מחודש יולי ועד לעונת הקטיף, מדללים וקוטפים פירות לא מתאימים. אם הפרי גדול מדי, מפוצל או פגום מאיזושהי סיבה הוא נגרע מהעץ. בצורה זו הפירות הטובים שכן נשארים להשלמת תקופת הגידול, הופכים לאיכותיים יותר. הם מקבלים יותר מים, מזון ושמש, וזה ניכר במראה, בעסיסיות ובטעם שלהם. לכן, כל פרי שנקטף אצלי מוכן לשיווק ונמצא בשיאו מבחינת הטריות והאיכות."

מארז הקלמנטינות המיוחדות של צביקה יצטרף כהטבת החודש, לארגזי המשלוחים של חברי המועדון שלנו. ומשפט קצר על יום הבחירות: מבחינת קטיף ומשלוחים, צוותי שוקבוק עובדים כרגיל. בכל זאת, "שגרת בחירות"...

"חברים עם הטבות" - הקבוצה שלכם בשוקבוק. אנחנו מזמינים אתכם להמליץ לחבריכם על שוקבוק, לפתוח ביחד קבוצה וליהנות בכל חודש מהטבה בלעדית. ניתן להזמין חברים ללא הגבלה וללא שום התחייבות, אפילו כעת – בכתובת: www.shookbook.co.il/groups

עוד טעימה:

האם אתם מוכנים ליורו?
honey-life
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
נגישות