בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

בחירות 2019 בשוקבוק

גם אנחנו בשוקבוק נמצאים בעיצומה של מערכת בחירות. קואליציית הירקות יצרה גוש חוסם שכולל את מפלגת "סגול-לבן" בראשות הכרובים והבצלים, מפלגת "הירוקים" של העלים ועשבי התיבול ומפלגת "ישראל אדמתנו" של ירקות השורש. המפלגות "יש קטנית", "הבית היבש" והרשימה המשותפת של התפוחים, עגבניות הצ'רי והפלפלים עדיין מחכות לספירת קולות השתילים, כי אצלנו בשוקבוק הקדנציה מוגבלת לעונה אחת בלבד...

מזל שכולם מסכימים על קווי היסוד הבלתי מתפשרים שלנו: 1. תוצרת חקלאית טרייה ומפוקחת בתנאים מחמירים, לרבות על הדברה. 2. שקיפות מלאה של מקור התוצרת החקלאית כלפי לקוחותינו - כל חקלאי בתפריט המוצרים מזוהה בשמו ובשם המשק ונותן אחריות אישית לתוצרתו. 3. כל חקלאי קוטף את הפירות והירקות רק לאחר ביצוע ההזמנה - בטווח של שעות ממועד המשלוח שנקבע ע"י הלקוחות. ועל המדיניות הזו אנחנו מקפידים מיום היווסדותנו.

כמו שאמרנו בתחילת הכתבה, ביום שלישי - יום הבחירות, נעבוד במתכונת מצומצמת. זהו יום שבתון ארצי ובכל זאת לקחנו החלטה לעבוד חלקית ולא לקחת יום חופש מלא. רשמו לפניכם:

שלישי, 9.4: יתאפשרו משלוחים בשעות הבוקר בלבד, בין 08:00 בבוקר ל- 17:00. הזמנות למועד זה יש לבצע באתר או באפליקציה עד יום ראשון, 7.4, בשעה 14:30. בשל יום השבתון, חקלאי שוקבוק לא יקטפו תוצרת חקלאית למשלוח, לא יתבצעו משלוחים מהמשקים אל בית האריזה של שוקבוק ולא תתבצע אריזה.

רביעי, 10.4: בשל העבודה החלקית בשלישי, לא תתאפשר חלוקה המארזים לבתים בשעות הבוקר ואחר הצהרים. ברביעי לפנות בוקר, החקלאים יקטפו את ההזמנות שתתקבלנה עד שלישי ב- 14:30, ישלחו לבית האריזה של שוקבוק ואנחנו נארוז הכל ונפיץ בין השעות 16:00-22:00. בשאר ימות השבוע נעבוד כרגיל.

בשם כל הצוות והחקלאים, אנחנו מאחלים לכם יום בחירות שקט, עם הרבה שמש ובילויים עם המשפחה והחברים. אנחנו מאמינים כי זוהי זכות גדולה להשפיע על העתיד ולא משנה איזה פתק נשים בקלפי, תמיד נזכור שאנחנו עם אחד שיש לו מדינה אחת שכולנו אוהבים שווה בשווה.

השסק שאחרי הסערה

עץ השסק נפוץ בארצנו, וניתן למצוא אותו בהרבה חצרות, בבתים פרטיים או משותפים. אבל גם אם גדל אצלכם עץ שסק מניב בחצר, חלון ההזדמנויות לבשלותם המושלמת של הפירות הוא קטן מאוד, סוף מארס-תחילת מאי וזה נגמר. במשק של ליאור דהן בגבעת ניל"י שליד זיכרון יעקב, בודקים עבורכם בקפדנות את המועד המדויק שבו השסק על העץ מגיע להבשלה, באמצעות מדידת אחוז הסוכר בפרי. לכן, לדעתנו, אין מה "להתנפל" על השסק (או כל פרי, לצורך העניין) שמקדים לפקוד את רשתות השיווק (במחירי טרום-עונה שערורייתיים) ושווה להמתין להבשלה האופטימאלית בעונה הטבעית.

גידול עצי שסק כענף ריווחי כרוך בעבודה לא קלה של המגדל. אומנם מדובר בעץ חסין וחזק אך הפרי שלו פגיע - רגיש לקור או לחום קיצוניים, מושך אליו ציפורים ועטלפים ולכן פורסים מעל העץ רשת מגן וגם הקטיף, האריזה והשינוע חייבים להיעשות בזהירות יתרה. עץ השסק פורח בסתיו, כשמרבית העצים נמצאים בשלכת לקראת החורף. הפירות צומחים בחורף ויש לדלל את הפרי בכדי שהעץ לא ישקיע משאבים בהרבה מדי פירות על חשבון איכותם. ואחרי כל המאמץ, תקופת שיווק הפרי קצרה מאוד ולכן גם הקטיף חייב להיעשות מהר ככל האפשר, מרגע הבשלת הפרי.

קשה לדעת האם השסק יותר טעים או יותר בריא. ואולי הוא בכלל יותר כתום... מה שבטוח הפלבנואידים (חומרי הצבע של הצמח, שמקרה שלנו אחראיים על הפיגמנט הכתום) שלו מעניקים לנו יתרונות בריאותיים, במיוחד כשהם משולבים בכמות ויטמין A המצוי בשסק - ביחד הם כוח מנצח הנלחם ברדיקלים החופשיים, מגנים בחירוף נפש על תאי גופנו, מאטים את קצב הזדקנות העור, מחזקים את העצמות והשיניים שלנו ומצמצמים את הסיכון לחלות בסוגים שונים של סרטן. השסק מכיל שלל מינרלים הנחוצים לשמירה על פעילות תקינה של כלל מערכות הגוף השונות כמו נחושת, מגנזיום ואשלגן וכן הוויטמינים חומצה פולית המומלצת לנשים בהיריון מונעת מומים קשים בעוברים, ומפחיתה את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם וויטמין C המשפר את ספיגת הברזל בגוף ומחזק את המערכת החיסונית.

לשסק אין חיי מדף ארוכים, יומיים-שלושה מחוץ למקרר וזהו. אגב, אם תכניסו את השסק למקרר טעמו עלול להשתנות ולא לטובה... יש כאלה שמעדיפים לקלף את הקליפה, חבל. הפרי גם ככה מאוד קטן, מה גם שהפיקטין - הסוכר של הפרי, נמצא בדופן הפנימית של הקליפה. השסק של דהן נקטף למענכם רק לאחר ההזמנה, בטווח של שעות ממועד המשלוח שהגדרתם. לכן מובטח לכם פרי טרי, בשל וללא ריסוס והדברה!

מפצחים את הבחירה הישראלית

המאכל הישראלי ביותר, לפני הפלאפל והקרמבו הם ללא ספק הפיצוחים. בערב שבת בסלון מול הטלוויזיה, בדרבי במגרש, בפאב או בבריכה, לבד או עם חברים... טרי או קלוי, מפוצצים במלח או מקורמלים - הפיצוחים כובשים גם אותנו ואנחנו לא מתביישים להודות: אנחנו מהמכורים!

"אי של בריאות" ו"דרך השמש" מחדשים את מלאי הפיצוחים הטריים והקלויים בתפריט הפירות היבשים, באתר ובאפליקציה. הסתדרנו! אגוזי קשיו טריים או קלויים, שקדים טבעיים או קלויים במלח (עם או בלי קליפה), פקאן רגיל, פקאן מקורמל, פיסטוקים ועוד.

כשצורכים אותם בצורתם הטריה וללא תוספות או ציפוי כלשהו כמו מלח, קרמל וכו', הפיצוחים נחשבים למזון בריא, בעלי אורך חיי מדף ארוך. הם מכילים אומגה 3, חומצות אמינו, חלבון (בעיקר עבור צמחוניים וטבעוניים), סיבים תזונתיים, שומנים בריאים ושפע ויטמינים כמו ויטמין E, B וחומצה פולית, מינרלים חיוניים כמו מגנזיום, אשלגן, זרחן וסילניום. הפיצוחים הטריים עוזרים לירידת משקל: הסיבים התזונתיים תורמים לתחושה של שובע ומונעים דיכאון אצל אנשים שירידה בכמויות המזון מכניסה אותם למלכוד רגשי. שילוב של אגוזי מלך או שקדים לבנים ביחד עם פרי סופגים את כמויות הסוכר של הפרי ומונעים עלייה חדה ברמות הסוכר בדם הגורמת להשמנה ולהתפתחות סוכרת מסוג 2. אכילת סוגים שונים של אגוזים ושקדים עוזרת לאנשים הזקוקים לדיאטת השמנה, מבלי להעמיס על הגוף פחמימות מיותרות. הם אינם מכילים קולסטרול ומסייעים למניעת מחלות לב ומחלות כרוניות שונות.

אם בכל זאת הולכים על הגרסה הקלויה, כדאי למנן את כמות הצריכה בשל כמויות המלח ולזכור כי בעת החימום, הפיצוחים מאבדים מיתרונותיהם הבריאותיים, למרות שהחלבון עדיין שומר על יתרונו. כמה דברים שכדאי לשים לב בעת אכילת פיצוחים: ראשית, זהו אינו חטיף לילדים קטנים שעלולים לבלוע את השקע או הבוטן במלואו ולהסתכן בחנק. שנית: הפיצוחים הם קטנים, אוכלים אותם באופן לא מודע כמעט מול הטלוויזיה או בסיטואציה חברתית כבדרך אגב ואפשר בקלות לאכול עשרות ומאות גרם במכה אחת. זה לא מומלץ, הן בשל הקלוריות והן בשל כמות הנתרן או הסוכר במקרה של קלייה או ציפוי. לכן, עדיף, לספור את היחידות או לשקול את החופן בקערית (אם אתם בבית) ומראש להגביל את עצמכם לכמות סבירה.

כך או כך, הפיצוחים עדיפים על כל החטיפים המתועשים והמעובדים שנמכרים בחנויות השונות... פיצוחים קלויים צריך לדעת ממי לקנות. "דרך השמש" בכפר סבא ידועה בכל האזור באיכות הקלייה שלה, בשימוש בחומרי גלם איכותיים - לא מעובדים! הכל טרי, נקלה עבורכם רק לאחר שהזמנתם. "אי של בריאות" מתל-מונד, ספק ותיק בשוקבוק, הוא אי קטן של אוכל בריא. כל המוצרים נבחרו בקפידה ומגיעים מהספקים הטובים ביותר עם אחריות מלאה לכל מוצר ומוצר.

עוד טעימה:

פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
אוגוסט של מתנות נמשך!
אוגוסט של מתנות בשוקבוק!
המנגו והתירס הלבן כבר כאן!
הישרדות עונת ה-וי.איי.פרי
החיים הוורודים של הבטטות
עלייה במשקל - רווח שלכם
עוצמת הבריאות באריזת מיקרו
פצצת אנרגיה ירוקה
לאן נעלמו הלימונים שלנו?
נגישות