בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

תות, סוף.

עונת התותים בשוקבוק הסתיימה. תסתכלו טוב טוב על התמונה, זו הפעם האחרונה שנראה אותם אצלנו, עד החורף הבא.

משלוחי התותים של שוקבוק הסתיימו. אצל המגדלים עדיין ניתן למצוא תותים טריים, אבל הם לקראת סיום עונה מאוד מוצלחת ומתוקה. הבעיה היא שבתקופה זו התות לא שורד את זמן המשלוח וגם אם יקטפו דקות לפני שהמשלוח יצא לדרך, לא בטוח שהם ישרדו את הנסיעה, יורם יפרח היה מאוד הוגן אתנו בעניין זה. יפרח הוא חקלאי טרי בשוקבוק, שהצטרף אלינו השנה עם פתיחת עונת התותים. עד לפני מספר שנים, היה יורם מגדל סוסים ובעל אורווה לרכיבה טיפולית. אבל החיים הם שורה של תחנות והם הובילו אותו להחלטה להסב את כישרונו מטיפול בבני אדם לגידול תותים. גם הוא, כמונו, מאוכזב להפסיק את משלוחי התותים, אבל אז עלה לו רעיון מדהים: אם התותים לא יכולים לבוא אליכם הביתה, אתם מוזמנים לבוא אל התותים!

התות לא לבד, גם הבננה, שהחורף והאביב נחשבות לתקופת השיא שלה, נכנסת בקרוב לתקופת מנוחה בין מחזורי הגידול, אחרי חורף עשיר בממטרים. אנחנו בארץ רגילים לאכול בננות בכל חודשי השנה, אבל לקראת הקיץ, תחילת-אמצע מאי, כשהטמפרטורות מתחילות לעלות, הבננות מבשילות מהר מדי, הן עדיין מאוד טעימות אבל היא מתרככת מהר מדי... לקראת החופש הגדול, נתחיל לשווק בננות ירוקות, אשר גם כשהן בשלות, הקליפה נותרת ירוקה. את הבננות הצהובות נחזיר לתפריט לקראת הסתיו-חורף הבא. את מקומם של התות-בננה יתפסו פירות הקיץ. השסק, האפרסקים והנקטרינות כבר כאן ובקרוב המשמשים יחזרו. כי בניגוד למזג האוויר המשונה (שלג בחרמון באמצע אפריל של שנה מעוברת!!!) הפירות והירקות יודעים מתי מסתיים מחזור החיים הטבעי שלהם ומתי הזמן לפנות מקום לתוצרת העונה הבאה.

אבל הבטחנו לכם תותים, יותר נכון יורם יפרח הבטיח, אנחנו רק השליחים כאן... יפרח מעמיד את המשק שלו לקטיף עצמי ומחכה לכם במשק שלו במושב תלמי יחיאל שבדרום, ליד קרית מלאכי, במהלך ימות השבוע בלבד, ובשישי בבוקר. רשמו ב-waze משק יפרח תלמי יחיאל וסעו בזהירות.

כל דור ודור חוזרים השבוע לשגרה

כמו הורים רבים, גם אנחנו שמחים שחופשת הפסח הארוכה הסתיימה וחוץ מפה ושם ימים כמו יום העצמאות, ל"ג בעומר ושבועות, יש לנו חודשיים שקט עד החופשה הגדולה באמת. אבל האמת שאנחנו בתקופת שגרה של גבורה.

רצף משולש האירועים: פסח - יום השואה - יום הזיכרון וחג העצמאות ממחיש לנו את הדרך שעשו בני יעקב עד שהפכו (הפכנו) לעם ישראל: מעבדות יצאנו לחירות, עברנו 40 שנים במדבר פלוס 2000 שנות גלות, כשבכל דור ודור קמו עלינו לכלותינו, עד שהגענו, ב-ה' באייר, לארץ המובטחת - בני חורין משלטון זר במולדתנו. בחג הפסח אנחנו חוגגים את תחילתו של סיפור העם היהודי. בנקודה הזאת שבה קמנו כאיש אחד, בלילה אחד, והתחלנו ללכת. כאן התחילה הלאומיות שלנו והרצון לחיות כעם חופשי בארצו. המסע - שהחל במנוסה לילית בתאריך י"ד בניסן, המשיך במעמד הר סיני והגיע לשיא עם החזרה ארצה - הוא ראשית התקומה שלנו. והעובדה שאנחנו מספרים את הסיפור הזה בכל שנה מחדש, מילה במילה, מדור לדור, מחברת אותנו להווה ולעתיד: להיות ולהמשיך להיות בני חורין בארצנו.

מועד יום הזיכרון לשואה ולגבורה נקבע בין תאריך מרד גטו ורשה ליום העצמאות, מועד המסמל את דמות היהודי הלוחם על חירותו. יום העצמאות נקבע לתאריך ה' באייר, היום בו הגיע לסיומו המנדט הבריטי. משואה לתקומה - מעבדות לחירות, בשלושה שבועות. וכמו המסע הקדום מארץ מצרים, התחילו בכל קצוות העולם מסעות של יהודים לארץ. אותנו זה עדיין מרגש. גם החקלאים שאתנו הגיעו לכאן מקצוות שונים ברחבי העולם, התיישבו באזורים שונים בארץ, להפריח את השממה ולעבד את האדמה: מאיר אליהו הגיע מהודו, משפחתו של יורם יפרח הגיעה ממרוקו, ההורים של צביקה כהן הגיעו מפולניה, אולג וסבטה מ"אי של בריאות" הגיעו מאוקראינה, עזריאל זהבי (אבא של אלעד) הגיע מתימן והרשימה עוד ארוכה. שגרה של גבורה... עד החג הבא.

אדום, צהוב, מנומר או מיקס?

גם אתם רוצים לפנק את החברים שלכם בהטבה ייחודית בכל חודש? זה פשוט: שולחים אלינו מייל, מקבלים קוד גישה ויכולים לצרף לקבוצה כמה חברים שרוצים, ללא כל התחייבות. כל הפרטים באתר שוקבוק. מצטרפים חדשים יוכלו ליהנות מהמתנה החל מ-1 במאי.

אז אחרי 40 ועוד 2000 שנים של נדודים, עם ישראל מתיישב במולדתו ומתחיל להמציא ולפתח רעיונות שמשגעים את כל העולם. עגבניית צ'רי היא אחד מאותם רעיונות קטנים וגאוניים שיצאו מכאן. פרי פיתוח של מספר מכוני מחקר בארץ, בראשות פרופ' נחום קידר (ז"ל) מהפקולטה לחקלאות ברחובות, בשיתוף עם חברת "הזרע" וצוות חוקרים. המטרה הייתה לפתח עגבנייה שתהיה עמידה יותר באקלים הישראלי, תבשיל בקצב איטי מעגבניות רגילות ובעלת חיי מדף ארוכים יותר. זן עתיר יבול של פרי מוצק שטעמו משופר ועשיר. עגבניות הצ'רי הראשונות נוצרו מהכלאת זני עגבניות שונים, עד שהצליחו להשיג את היחס המדויק בין חמיצות למתיקות - ובגודל הנכון. פרמטר נוסף שחשוב היה למדענים להשיג הוא שניתן יהיה לגדל את העגבנייה הזאת בחממות, תוך שימוש מועט ככל האפשר בכימיקלים. הם קראו לה צ'רי - cherry, בזכות צורתה המזכירה דובדבן. הזנים הראשונים של עגבניות הצ'רי היו יקרים מעט לשוק הישראלי אך ככל שחלפו השנים, פותחו זנים בצורות, בצבעים ובטעמים שונים של הצ'רי והן הפכו זמינות לקהל הישראלי שאוהב אותן מאוד. כיום, עגבניות הצ'רי גדלות במשקים מגוונים ברחבי הארץ ומיוצאות לכל העולם.

לפיתוח הצ'רי ישנה השפעה חשובה לא רק על התזונה שלנו. זני הצ'רי מהוות גידול כלכלי למגדלים. העגבנייה שומרת על טעמה המשובח ועל מבנה המוצק למשך שבועות ובזאת מקטינה את ההפסד הכלכלי לחקלאי, שנובע מהתרככות מהירה של העגבניות - הן על השיח והן בעת ההובלה או בנקודות המכירה. חשוב לנו לתת קרדיט לשותפים במלאכה: פרופ' חיים רבינוביץ, פרופ' יוסף מזרחי וד"ר אהוד קופליוביץ.

עגבניות צ'רי עשירות בליקופן ובוויטמינים ומתאימות כחטיף בריא, כתוספת לסלטים וכרכיב מפתיע במגוון תבשילים ומאפים. מגיע לכם מארז כזה במתנה.

"חברים עם הטבות" - הקבוצה שלכם בשוקבוק. אנחנו מזמינים אתכם להמליץ לחבריכם על שוקבוק, לפתוח ביחד קבוצה וליהנות בכל חודש מהטבה בלעדית. ניתן להזמין חברים ללא הגבלה וללא שום התחייבות, אפילו כעת - בכתובת:  www.shookbook.co.il/groups

עוד טעימה:

פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
אוגוסט של מתנות נמשך!
אוגוסט של מתנות בשוקבוק!
המנגו והתירס הלבן כבר כאן!
הישרדות עונת ה-וי.איי.פרי
החיים הוורודים של הבטטות
עלייה במשקל - רווח שלכם
עוצמת הבריאות באריזת מיקרו
פצצת אנרגיה ירוקה
לאן נעלמו הלימונים שלנו?
נגישות