בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

המלצות החקלאים לשר החדש

ענף החקלאות הוא, לדעתנו, מהחשובים במדינת ישראל. החקלאות הינה סמל להתיישבות היהודית, לשיבה מהגולה אחרי 2000 שנה ולהפרחת השממה. היא השגרירה הטובה שלנו בארצות הניכר - מהתפוזים ועד להמצאות שמשגעות את העולם, כמו הטפטפות. ישראל מייצאת מומחים לחקלאות, שמסייעים להגדיל את כמויות המזון במדינות שונות. החקלאות היא ערך אסטרטגי, לאומי ובטחוני. חקלאי המדינה, חלקם הגדול דור שני או שלישי לחקלאות, לא רואים בענף זה "מקצוע" או "ג'וב" ולא מודדים את ערכיו בשורות של רווח והפסד, אבל אי אפשר להתעלם מהקשיים ומהמגבלות ששמים מקלות בגלגלי המחרשה.

אז רגע לפני שמתמנה שר או שרת חקלאות חדשים, שאלנו את חקלאי שוקבוק מהם, לדעתם, הנושאים הבוערים המחייבים חקיקה מידית וכיצד אפשר יהיה לשפר הן את מעמד הענף והן את איכות ומחירי התוצרת למשפחה הישראלית. התשובות היו אותן תשובות.

השוואת תנאי הייבוא מול תוצרת מקומית: תתפלאו, החקלאים שלנו לא מתנגדים לתחרות. להפך: כשמדובר באיכות - התוצרת הישראלית יודעת לתת "פייט" רציני לכל עגבנייה, מלפפון או תפוח שמגיעים אלינו מעבר לים. הבעיה היא, טוענים החקלאים, שאין השוואת תנאים בינינו לבין החקלאים במדינות אחרות. "יש פער עצום, לרעתנו, בין עלות גידול העגבנייה (למשל) בתורכיה מול העלות בישראל. בין ההקלות שהמדינה מעניקה ליבואנים אל מול חוסר הביטחונות שהיא מספקת למגדלים. אם חקלאי במדינה אחרת משלם פחות על המים והעובדים שלו מקבלים שכר רעב, בעוד שבארץ אני משלם מחיר יקר על כל קוב ומחויב בחוק לשכר מינימום יקר בהרבה - ברור שמחיר גידול העגבנייה מחו"ל זול יותר, הייבוא משתלם יותר מהייצור והחקלאים הישראליים מפסידים." קשה לראות את צבא ההגנה לישראל צועד על קיבתו עם עגבניות תוצרת חוץ, כשכאן בארץ יש לנו תוצרת טובה בהרבה.

פן נוסף שמעלים החקלאים בעניין הייבוא, היא שאלת הצורך הממשי בתוצרת חקלאית זרה. "אם קורה ויש חוסר, כתוצאה מפגעי מזג אוויר או ממחלה פתאומית שהתפרצה, עניין הייבוא מובן לגמרי," הם אומרים. "אבל המדינה צריכה קודם לעשות הכל כדי למנוע חוסר ולעשות הכל כדי שנוכל לגדל ולייצר לפני שהיא מציפה את השווקים עם תוצרת זרה ומביאה אותנו לפשיטת רגל."

שקיפות אל מול הצרכן: מבחינת החקלאים, המשק הישראלי כולו צריך להתנהל בשקיפות, ממש כמו שאנחנו עושים זאת בשוקבוק. השקיפות צריכה להיות מעוגנת ברגולציה ולכלול את מקור התוצרת החקלאית ואת מחירה האמיתי. "כשהכל מסודר בארגזי התצוגה ברשתות השיווק הצרכן לא יודע מהיכן מגיעים הפירות והירקות שהוא אוכל, באלו תנאים ותחת איזה פיקוח הם גדלו. הוא אפילו לא יכול לדעת אם מדובר בתוצרת ישראלית או זרה, למעט במקרים של מיתוג כמו "בראשית", "גליל", "כרמל" ומארזים סגורים נוספים." אומרים החקלאים, ומוסיפים: "רוצים לייבא? אדרבא: שימו תצוגה של תוצרת חקלאית כחול-לבן (ושיהיה לידה שלט שאומר שזו תוצרת ישראלית) לצד תוצרת חקלאית מאיפה שלא יהיה, עם שלט-מדף מאיזו מדינה היא הגיעה ותנו לצרכן להושיט את היד ולקחת הביתה את התוצרת שהוא מאמין בה יותר."

לגבי פערי התיווך בשיטת התמחור: גם כאן החקלאים מבקשים את התערבות הממשלה. היום, מי שקובע את המחירים הן הרשתות. "במקום לשאול אותנו בכמה אנחנו מתמחרים את עמל חיינו, לתת לנו את המחיר המבוקש וממנו לגזור עמלת תיווך שפויה, ישנו פער של מאות אחוזים בין מה שמשלמים לנו ובין מה שהצרכן משלם בעת הקנייה. יוקר המחייה עולה, אין תחרות אמיתית, הצרכנים נפגעים והחקלאים נפגעים."

רגולציה בריסוס והדברה: לדעת חקלאים רבים, אחד האתגרים הדחופים של המשרד, בעשור השלישי של המילניום השלישי הוא פיקוח על ההדברה. ישראל היא אחת מהמדינות המערביות שעדיין משתמשות בחומרי הדברה הנחשבים למסוכנים ובשל כך מוחרמים ע"י השוק האירופי והאמריקאי. אז מצד אחד מעודדים אותנו לאכול הרבה פירות וירקות, ובו בזמן, משרד החקלאות אינו מפקח על טיב וכמות חומרי ההדברה. אין איפה פה הדאגה לבריאות הציבור? אין הסדרה חוקית בנושא, אין תקנים ברורים, אין מספיק פקחים ואין תכנית לעידוד הענף לעבור להדברה משולבת ומתקדמת יותר. חקלאי שוקבוק כפופים לפיקוח של מעבדות פרטיות, רובם כבר עברו לשיטות גידול מתקדמות החוסכות בהדברה ולעיתים מייתרות אותה לגמרי.

בכתבה זו, נגענו במקצת הנושאים שלדעת החקלאים צריך להיות על סדר יומו של משרד החקלאות. כולנו תקווה כי לצד השמירה על הביטחון, החינוך, הבריאות, הרווחה ושאר התחומים החשובים, יעלה גם קרנו של ענף החקלאות. כי אם תחשבו על זה, יש לתחום זה נגיעה ישירה בכל אחד המשרדים שמנינו. ולתפארת מדינה ישראל.

אנונה העונה

גם אם טעמתם פעם אנונה ופחות התחברתם - אנחנו ממליצים לכם לנסות את האנונה של חזי. מדובר באנונה מזן "גפנר", המצטיין בטעם מעולה וניתן לזהותו על פי הבליטות בקליפה וצורתו המאורכת.

"גידול אנונה מצריך ידע והשקעה", אומר חזי כהן, בעל מטע אנונה משפחתי במושב גני-עם שבשרון. "אצלנו במשק, אנחנו מכינים את השתילים, משביחים את הזן על ידי הרכבה מעצים פוריים במיוחד, שמניבים פרי איכותי ומבצעים הפריה ידנית לכל פרי ופרי." המידע הזה מרתק אותנו לכיסא ואנחנו מבקשים עוד פרטים על התהליך. חזי מסביר: "הפריית הפרחים נעשית בחודשים מאי-יולי. פרחי עץ האנונה פורחים פעמיים: פעם בפריחה נקבית, וביום שלמחרת בפריחה זכרית. בכל יום בעונת הפריחה נמצאים על העץ פרחים זכריים ופרחים נקביים זה לצד זה ואנחנו אוספים אבקה מהפרחים הזכריים ומאביקים את הפרחים הנקביים, אחד-אחד. הפריחה הנקבית מאופיינת בעלי הכותרת מפוסקים אך מעט ורוב החרקים אינם יכולים לחדור פנימה ולאבק את הפרח. לכן, אם מי שרוצה קבל יבול בכמות מסחרית, צריך לבצע האבקה ידנית של הפרחים. אגב, בדרום אמריקה, משם מגיעה האנונה, ישנם חרקים זעירים שמצליחים לחדור ולבצע את ההפריה. אבל בארץ - ללא הפריה ידנית היבול מועט ביותר."

במושב גני-עם של לפני כמה עשורים, כמעט בכל גינת בית יכולתם למצוא עץ אנונה. עד היום ניתן למצוא, בחלק מהבתים הישנים, עץ אנונה נטוע בחצר. בנחלה של חזי כהן מגדלים 5 דונמים של אנונה מזן "גפנר" - זן המצטיין בטעם משובח ובפוריות גבוהה. אנונה "גפנר" נחשבת לטעימה במיוחד בהשוואה לשאר הזנים. כל תהליך הגידול, מההפריה ועד לקטיף ולשיווק, נעשה ע"י בני המשפחה. "הקטיף הינו קטיף ידני, סלקטיבי, כלומר כל פרי נקטף בהתאם למועד ההבשלה האופטימאלי שלו. הקטיף מתחיל באוקטובר ויכול להימשך עד ינואר. הפרי שנקטף משווק עוד באותו היום ללקוחות, כשהוא כמעט מוכן למאכל." חזי קוטף את הפרי כשהוא עדיין ירוק, כשמתחילה "שבירת" הצבע, כי אז הוא נמצא בשיא הטעם, כלומר יחס מושלם בין מתיקות לחמיצות, "כאשר הקליפה צהובה לגמרי הפרי הוא מתוק מאוד ומאבד מטעמו." הוא מסביר.

אנונה הוא אחד מהפירות הבריאים ביותר שיש. עשיר בוויטמינים B1, B2 ו-C , סיבים תזונתיים, נתרן ואשלגן ובנוגדי חמצון עוצמתיים. פרי האנונה תורם להפחתת רמות הטריגליצרידים בדם, מגביר את ייצור הכולסטרול הטוב ושמו נקשר עם אלפי מחקרים כפרי בעל אפקט אנטי-סרטני, המסוגל לפגוע בתאים סרטניים, ללא תופעות לוואי. לנו כמובן אין ידע מובהק בנושא ומסתמכים על קריאה והצלבת מידע, בלבד. חזי שמח להפנות אותנו למידע הרב באינטרנט וממליץ, גם לקוראים, לבצע חיפוש ל- Annona&cancer.

את האנונה אין צורך לקלף. חזי ממליץ לחתוך את הפרי לפרוסות, להוציא את הגרעינים השחורים ולאכול את הציפה הלבנה. בדרום אמריקה, נחשב האנונה לפרי הלאומי ומכינים ממנו גלידות וקינוחים. חזי שמח לחלוק עמנו מתכון דרום אמריקאי הנקרא: "אנונה פליסיטה" - "אנונה שמחה": בעזרת כפית, הוציאו את הציפה הלבנה של האנונה, ללא הגרעינים, והניחו בקערית, הוסיפו פלחי תפוז חתוכים לרבעים והכניסו למקפיא. כשהפרי "כמעט" קפא . הוציאו מהמקפיא, סחטו מעט לימון ותאכלו. "זה מעדן!" מבטיח חזי. בתפריט הפירות שלנו תמצאו אנונה ואנונה ביס. "שווה לנסות!"

קרמבו, קרמבו בוא

כשמדובר בקרמבו, הישראליים מתחלקים לשתי קבוצות: אלו שמתחילים לאכול את הקרמבו מהשוקולד ואלו שמתחילים לאכול את הקרמבו מהעוגייה. כשמדובר באפרסמון קרמבו, כולם מסכימים:

אפרסמון (קרמבו וגם לא קרמבו) הוא אחד מהפירות הבריאים שיכינו את גופנו לחורף: האפרסמון מכיל כמות גדולה ומגוונת של פיטוכימיקלים, שגם מגנים על הפרי מפני מזיקים וגם מגנים עלינו מפני מחלות. המוכר שבהם נקרא בטא קורטן, שהופך בגוף לוויטמין A. ויטמין התורם לתפקוד תקין של המערכת החיסונית, לבריאות העור והעיניים וישנם גם מחקרים הקושרים בינו לבין שיפור הזיכרון. אכילת אפרסמון בצירוף מזון שומני, כמו שקדים או אגוזים, גם תסייע לספיגה טובה יותר של הוויטמין בגוף וגם תסייע בספיגת איטית יותר של סוכר הפרי בדם. יש באפרסמון ויטמין C - נוגד חמצון עוצמתי המנטרל את נזקי הרדיקלים החופשיים ומגביר את חוסנה של מערכת החיסון בהגנה על הגוף מפני צינון, שפעת וזיהומים. סיבים תזונתיים המגנים על מערכת העיכול ותורמים לפעילותה התקינה.

נשאלת השאלה, כיצד יצא לאפרסמון מוניטין של פרי שכדאי להיזהר ממנו, למרות יתרונותיו הבריאותיים? התשובה נמצאת בכמות הסיבים התזונתיים בקליפה. הם קשים לעיכול ועלולים (במקרים מסוימים) לגרום לחסימת מעיים. אבל זו עדיין לא סיבה להימנע מאכילתו. הפתרון פשוט: אנשים רגישים, אנשים בעלי מערכת העיכול חלשה, סובלים מעצירות או ממעי עצבני, וגם ילדים או קשישים ששרירי מערכת העיכול שלהם חלשים מומלץ לקלף את הקליפה לפני האכילה ולהגביל את עצמם לאפרסמון אחד ביום. גם אנשים שנלחמים במשקל ומנסים לרזות כדאי שידעו כי מדובר בפרי עשיר בפחמימות וכדאי להתאפק עם הכמויות.

ולמי שאוהב אפרסמון ורוצה ליהנות מכל ביס, הנה כמה הצעות לשילובו בתפריט: פונדו שוקולד (בעיקר אם משתמשים בשוקולד מריר איכותי). מחממים שוקולד מריר, משפדים פלח אפרסמון על שיפוד עץ, ממתינים שהשוקולד יתקרר ויתקשה מעט ואוכלים. אנטיפסטי: חותכים את האפרסמון לשמיניות (חוצים לארבע ואז כל חלק לשניים) ומוסיפים לירקות: פלפל, קישוא, בטטה וכל ירק שאוהבים, בהתאם למתכון שאתם מכינים בבית. בלינצ'ס מתוק: מוסיפים קוביות פרי קטנות למלית גבינות מתוקה, כדאי לנצל את מתיקותו הטבעית של הפרי ולחסוך בכמות הסוכר המוסף של המתכון. אפרסמון ממולא: ממש כמו שממלאים פלפל או כרוב במילוי מלוח כמו בשר טחון, אורז או בורגול. פשוט השתמשו במתכון אהוב והחליפו את הירק הממולא באפרסמון. ואפילו כתוספת מפתיעה לסלט עלים ירוק. כמו תמיד, נשמח אם תשתפו אותנו במתכונים המיוחדים שלכם. שלחו אותם לדף הפייסבוק שלנו, או לשירות הלקוחות ונשמח לצרף אותם לדף המתכונים באתר ובאפליקציה, בתוספת שמכם.

עוד טעימה:

חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
נגישות