בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

למעשים טובים אין פג תוקף

הכל התחיל בכתבה ששודרה באחד הערוצים, על מדיניות החזרת מוצרים בעלי תוקף קצר ברשתות השיווק. כאשר מוצרים מסוימים מתקרבים למועד שאחריו אסור עוד לשווק אותם, רשתות השיווק נוהגות להחזיר ליצרנים את המוצרים ולהזדכות מולם על ההחזר. היצרן, ברוב המקרים זורק את הסחורה. במעט מהמקרים מעביר לתרומה. כך או אחרת, מדובר בלוגיסטיקה כפולה. הרשתות מחזירות ליצרן, היצרן נפטר מהמוצר. עצוב. בזבוז אבל לנו זה הביא רעיון.

הרמנו טלפון לעמית מנכ"ל חברת גיזרונים ולישראל, מנהל התפעול ושאלנו אותם מה הם עושים עם מארזי השעועית שקרובים לפג תוקף. הם אמרו לנו, כמו כולם: חלק זורקים, חלק מעבירים לתרומה. אז ביקשנו: תמשיכו לתרום, זו מצווה. אבל את הכמות שהתכוונתם לזרוק, ימים ספורים לפני תום מועד השיווק, תשלחו אלינו. אנחנו נעביר אותם ללקוחות שלנו. וכך היה.

שקיות השעועית שקיבלנו אומנם היו ימים ספורים לפני התאריך האחרון, אבל התוצרת עצמה נראתה רעננה וירוקה. בכל פעם ששליחי גיזרונים הגיעו אלינו, לבית האריזה, עם המשלוחים שהלקוחות שלנו הזמינו, הם הביאו עוד 30-40 שקיות של שעועית. אנחנו הכנסנו אותן להזמנות של אותו משלוח וצירפנו פתק קצר שמסביר את העניין. ואתם אהבתם. מאוד. הפדיבקים שקיבלנו חיממו את ליבנו. התוצרת קצרה שבחים וכל המבצע הוכתר בהצלחה, כך שהחלטנו לחזור עליו גם השבוע – וככל שנוכל.

אצלנו בשוקבוק אין תוקף לתוצרת החקלאית. אין לנו מחסנים או מקררים ואנחנו לא קונים סחורה ומאחסנים אצלנו. כל מה שמגיע לבית האריזה שלנו יוצא באותו יום לבתים. כי כשעובדים בשיטת "קודם מזמינים אחר כך קוטפים" - שאנחנו המצאנו, אין פחת. חקלאים שמוכרים משטחים שלמים של תוצרת לרשתות שיווק לעיתים מקבלים בחזרה תוצרת שלא נמכרה ונרקבה על המדף. החקלאי לא מתוגמל על התוצרת שהחנות לא הצליחה למכור. הרבה מהמגדלים שלנו תורמים תוצרת בתקופות של שפע, במקום לזרוק. גם בתקופת הקורונה, כשהמסעדות ובתי המלון עצרו הזמנות, חלק ניכר מהתוצרת שכבר הוזמנה הועברה לתרומה.

מבצע הצלת מזון הוא מבחינתנו מצב של WIN WIN WIN: קיבוץ שלוחות חוסך כסף על השלכת מזון (כן, עולה כסף לזרוק כמויות של מזון), הלקוחות שלנו מרוויחים מוצר איכותי ותקין לגמרי. הם רק צריכים לאכול אותו תוך יום-יומיים ואנחנו הרווחנו עוד הזדמנות לפנק אתכם. נתראה בפיילוטים נוספים.

הצעת היכרות: התירס הלבן

התירס הלבן שלנו מגיע מהמשק של דורי יעקובובסקי, שבמושב צופית. דורי הוא דור שני לחקלאים. דורי מאמין בייעוד ההיסטורי ובאחריות הלאומית של חקלאות הישראלית. אוהב את האדמה שמפרנסת את משפחתו ושממנה הוא שואב גם כוחות פנימיים אישיים. אחרי שנים של התמודדות במגוון מכשולים וקשיים (המאפיינים את המקצוע, דורי הוא לא היחיד בקטע הזה) הוא החליט, במקום להתייאש ולחפש קריירה אחרת, להתמחות בגידולים ייחודיים. מלבד התירס הלבן, דורי מגדל תפוחי אדמה מסוגים שונים, צנוניות, מנגולד, גזרים צבעוניים, סלק וכרובית.

דורי טוען (ויש לו הרבה ניסיון בזה) שככל שהתירס טרי יותר כך הוא מתוק, רך, פריך וטעים - וממש לא חייבים כלל לבשל אותו. אפשר לקלף את העלים, לשטוף ולאכול אותו. יתרון משמעותי כשמדובר ביציאה עם הילדים לים או לבריכה, או כשחוזרים מאוחר הביתה רעבים ורוצים מהר מהר לאכול משהו. מרגע שהתירס נקטף, בגרעינים שלו תהליך מתחיל פנימי שהופך את הסוכר לעמילן והגרעינים הולכים ונעשים קשים וקמחיים יותר. לכן, כשאתם אותו מדורי, שקוטף אותו עבורכם רק לאחר ביצוע ההזמנה אתם יכולים להיות בטוחים יותר בטריותו ובעסיסיות גרעיניו הצחורים.

התירס גדל במעטפת עלים ושערות המגינים עליו. שימושי התירס בבית ובתעשיית המזון רבים ומגוונים: קמח לאפייה, שמן, סירופ להמתקה, עמילן להסמכת רטבים וכן שיטות הכנה שמאפשרות גיוון: בישול (מים רותחים ומומלחים 2-3 דקות), בגריל עד להשחמה קלה של הגרעינים, כחלק מתבשיל ירקות (אפשר לחתוך אותו לפרוסות עיגולים של כ-4 ס"מ ולזרוק לסיר) אבל הכי פשוט, מהיר (ולדעתנו גם טעים) יותר זה לקלף את העלים, לשטוף קלות ולאכול כמו שהוא. את התירס הלבן נרכש להזמין במארז עם עלי התירס או בלי, ממש מתחת לסוויט בייט הצבעוניים של אלעד זהבי. ושיהיה לכם המשך חופשת קיץ נפלאה.

בא-לי-ליצ'י

אבישי רונאל חגג לא מזמן יום הולדת 30. היום, בין שאר עיסוקיו, הוא מנהל ביחד עם בני משפחתו משק בשטח 40 דונמים, שבהם גדלים מטעי אבוקדו וליצ'י ופרדס ליים. 70 שנה הן תקופה ארוכה למשק, שכמו המדינה שלצידה גדל, ידע עליות ומורדות. אבל לאבישי ולמשפחתו ברור דבר אחד: כאן זה הבית. לא עוזבים. ממשיכים את השליחות.

כמו חקלאים רבים, גם בני משפחת רונאל עוסקים בתחומי פרנסה שונים, בנוסף על החקלאות. אבל בזמנים של עבודה מרובה, "פיק" עונתי, מתקבצים כל בני המשפחה ונותנים יד בעבודת המשק. "כל אחד במשפחה נותן את המקסימום כדי להמשיך את מסורת המשק לשווק תוצרת חקלאית ברמה הגבוהה שיש", אומר רונאל, "ואת התוצאות רואים על העצים בשטח." הוא אומר בגאווה.

הליצ'י הוא פרי קיצי שמקורו בסין. הליצ'י עשיר בוויטמין C , בכמות גבוהה יותר מאשר בתפוז (בהשוואה לפי משקל), ויטמינים מקבוצת B ומינרלים: ברזל, סידן, אשלגן, מגנזיום וזרחן (השומרים על עצמות חזקות ובריאות יותר) אבץ ונחושת (שנוכחותם מעלה את יעילות הספיגה של ויטמין D). הליצ'י מכיל פלבנואידים (חומרי הצבע שבצמח), הנחשבים כנוגדי חמצון תרכובות אנטי דלקתיות שמחזקים את מערכת החיסון. יש בו כמות טובה של סיבים תזונתיים התורמים לשיפור תהליך העיכול מערכת העיכול ולהפחתת עצירות והפרעות אחרות הקשורות במעיים.

גם הרפואה הסינית מכירה באיכויותיו הבריאותיות של הליצ'י, אבל כאן מדברים במילים כמו "איזון אנרגטי" המשפיע על בריאותינו, ופחות במונחים של נוגדי חמצון או ויטמינים. האיזון שהרפואה הסינית מדברת עליו קשור ל- "יין" ו"יאנג" - שני כוחות מנוגדים המשלימים זה את זה, הנמצאים בכל מקום בטבע: ה"יין" - הצד הנמוך המזוהה עם תכונות הלילה: קור, פאסיביות ומנוחה, וה"יאנג" - הצד העליון, המזוהה עם תכונות של חום ואקטיביות. עפ"י הרפואה הסינית, הליצ'י הוא אחד מהמזונות המאוזנים ביותר כלומר הוא גם "יין" וגם "יאנג". ואם מישהו מחפש טיפה איזון בימי הקיץ - הליצ'י הוא הפרי בשבילכם. לפחות כך על פי הסינים.

עוד טעימה:

השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת

מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
נגישות