בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

רימון בראש טוב

מתקופת ימי התנ"ך ועד ראש השנה תשפ"ב, כל כך הרבה השתנה בארץ ישראל, חוץ מדבר אחד: תמיד גידלו כאן רימונים. לא משנה מי ישב כאן או מי שלט כאן - הרימון, אחד משבעת המינים שבהם התברכה ארצנו תמיד גדל, הבשיל בדיוק באותה תקופה בשנה והיה חלק בתי נפרד מהתזונה של התושבים. עוד בתקופת התנ"ך השתמשו בו למאכל, להכנת יין, למיץ ולשימור. בתקופות מאוחרות יותר נהגו לייבש את הגרגירים כמו ענבים (צימוקים), בתקופות מאוחרות יותר הוא אפילו שימש להכנת דיו. ב-1948 מטעי הרימונים בארץ התפרסו על פני שטח של 3000 דונמים, שהניבו כ-1,500 טון תוצרת. ב-2019 מטעי הרימונים התפרסו על פני כ-20,000 דונם, שהניבה כ-55,000 טון פרי, הכמות הגבוהה ביותר מאז קום המדינה.

בדיוק לפני שנה, הייתה קורונה בארץ, סבלנו מתקופות שרב לא קלות וכמות הרימונים לקראת ראש השנה ירדה. גם בגלל פגיעת מזג האוויר אבל גם בגלל הסגר, פשוט לא היה מי שיקטוף. השנה, אנחנו שוב מוצאים עצמנו בגל של קורונה, חווים ימי שרב לא פשוטים, אבל התוצרת משובחת וכמות היבול גבוהה. לכו תבינו את הטבע... לפעמים הוא נוהג שלא כדרכו.

ישראל התברכה ברימונים והרימונים התברכו בבריאות: עושר ויטמינים ומינרלים: ויטמין C (כמעט חצי מהתצרוכת היומית המומלצת) ויטמינים מסוג E, K, B6, חומצה פולית, אשלגן, זרחן, מגנזיום, מנגן, נחושת וחומצה פנטותנית. יש בו סיבים תזונתיים ופוליפנולים - תרכובות צמחים עוצמתיות ונוגדות חמצון שנלחמות ברדיקלים החופשיים, מגנים עלינו מפני דלקות שונות, מפחיתים את ערכי הכולסטרול הרע בדם ואת לחץ הדם, מאטים את תהליך ההזדקנות ותורמים למראה עור צעיר יותר. הרימונים בשוקבוק הם מזן "עמק" ומגיעים מהמשק של נתי גרלה שבמושב ינון. "עמק" הוא זן ישראלי חדש, קליפתו ורודה-אדומה, גרגיריו מתוקים והוא נחשב לאחד מהזנים המקדימים של העונה. תיהנו!

בריא להכיר את חקלאי שוקבוק

אתמול דווח בתכנית חיסכון על תופעה מדאיגה של ריסוס פירות בחומר הכולל רכיב ממשפחת הזרחן האורגני - האסור לשימוש בישראל ובארצות נוספות. החומר שעליו דיברה הכתבה דווקא כן מותר לשימוש ואפילו נעשה בו שימוש נרחב בקרב חקלאים רבים בישראל שהודו בפני הכתבת שהם עדיין משתמשים בו. אין להם מה להסתיר, טכנית אין כאן עבירה על החוק אבל בשמוש לא נכון ולא אחראי בהחלט ישנה סכנה לבריאות ובישראל, כרגיל, לוקחים את הזמן.

אין פה ניוז ולא מדובר בתופעה חריגה או נדירה: תפוחים, ענבים, פירות הדר, אפרסמון, אגס ועוד ממשיכים להיות מרוססים בחומר המכיל זרחן אורגני, שמחקרים שנערכו בשנים האחרונות הראו שהוא עלול להיות מסוכן להתפתחות תקנית בעיקר בתינוקות ובילדים. אנחנו רוצים להבהיר כי ריסוס מבוקר, הנעשה בחומרים מאושרים לשימוש, תוך שמירה קפדנית על מינון מוגבל וימי המתנה (הפרש זמנים בין הריסוס האחרון לקטיף) – בהתאם להוראות היצרן, אינו מסכן את האוכלוסייה. אבל, כאשר החומר נמצא בידיים אנונימיות, אין אף גורם אחראי שמגיע לשדות, למטעים או לפרדסים כדי לבדוק ולפקח שהוראות היצרן אכן מתמלאות במלואן.

העולם מתחיל להתעורר ולהבין את הסכנות הטמונות בריסוס בחומרים מסוכנים. נשיא ארה"ב חתם אתמול על הנחיה שתאסור את השימוש בחומר המדובר בחצי השנה עד תשעת החודשים הבאים. בישראל התכשיר מאושר לשימוש לפחות עד לסוף 22-23. אבל זה לא קשור רק אלינו. ארצות נוספות טרם הודיעו על הפסקת השימוש בו, ארצות שישראל עדיין ממשיכה לייבא מהם תוצרת חקלאית. אתמול, טרם שידור הכתבה, התקשרנו לכמה חקלאים שלנו, לשמוע מה המצב אצלם ובסביבתם לגבי עמידה בהנחיות. זה היה טלפון חברי, לא באמת חשבנו שמי מחלקאי שוקבוק נוהג בחוסר אחריות שכזה. אנחנו הרי מכירים את החקלאים שלנו, יודעים תחת אלו אמצעי פיקוח ובקרה חיצוניים הם פועלים.

אתם, לקוחות שוקבוק, נהנים מיתרון ברור: אתם מכירים את החקלאים שמהם אתם קונים. שוקבוק הוא הפלטפורמה הישראלית היחידה שנבנתה על קשר ישיר ואמיתי בין החקלאים לצרכנים. כל הירקות והפירות מגיעים ישירות מחקלאים ישראליים, שאת שמם וכתובת המשק שלהם תוכלו לראות בגלוי בצמוד לתוצרת שבתפריט. ברחבי האינטרנט ישנם אתרים המתיימרים למכור תוצרת חקלאית ישירות מהחקלאי, כשבפועל "החקלאי" על הלוגו ובצילומים, הוא דמות פרסומית שאינה קיימת במציאות ורוב התוצרת מגיעה מספקים לא מזוהים. גם ברשתות השיווק, ואפילו כשמדובר ב"פרייבט לייבל" של הרשת, לא תמיד מגלים ללקוחות מהיכן מגיעים הפירות והירקות (לא תמיד הם יודעים כי המשווקים שלהם לא יודעים), באלו תנאים הם גדלו וכמה זמן הם שכבו במקרר לפני שהגיעו למדפים.

חקלאים רבים נמצאים בשוקבוק תקופה ארוכה וכל משק חדש שמצטרף (ואנחנו מקבלים הרבה פניות, במיוחד בשנה האחרונה שחקלאים רבים התנסו ללא הצלחה יתרה בשיווק ישיר) מבין את גודל האחריות שטמונה בשקיפות הזו מולכם הלקוחות. בקיצור: אנחנו בשוקבוק מתנהלים כעסק אבל קודם כל כבני אדם. ומה שלא היה על עולה שולחננו הפרטי לא ייכנס אליכם הביתה וזו התחייבות מפורשת שלנו אליכם. שבת שלום.

*אין ברשום לעיל שום כוונה לפגוע או להכפיש קימעונאי ספציפי או רשת שיווק זו או אחרת. הדברים נכתבו על פי שיחות עם חקלאים והתנהלותה השוטפת של חברת שוקבוק ועל פי נהליה בלבד.

בשבילנו אספרגוס זה חג

תזמון. תזמון. תזמון. זו מבחינתנו מילת המפתח לגידול, לטיפול ולהכנת האספרגוס. לדעת בדיוק מתי לזרוע, מתי בדיוק להשקות ולדשן והכי חשוב: לדעת בדיוק מתי לקטוף: בדיוק באורך הנכון. לפני שיצמחו להיות ענפים גדולים מדי ולא אכילים. ולבסוף: תזמון הבישול שמחמיא לטעם ושומר על הערכים הבריאותיים: 4 דקות במים רותחים (תבשלו עם סטופר, מבחינתנו) ומיד להעביר למי קרח, לעצירת תהליך הבישול.

האספרגוס של דוד קרוא לא דורש טיפול מקדים לבישול. חותכים את הקצה התחתון של הגבעול, שוטפים היטב ומכינים איך שאוהבים: אידוי קל בסיר רשת כפול ללא מכסה עד שהגבעולים מתרככים במידת ה"רכות-פריכות" שאתם אוהבים, מוקפץ בחמאה (רגילה או מטובלת), כשכל גבעול חתוך מראש ל 2-3 חתיכות. אפשר להשתמש בחמאה רגילה או מטובלת. בתנור: על נייר אפייה, מעורבב היטב עם מעט שמן זית איכותי, שן שום כתושה. מיץ לימון סחוט, מלח ופלפל וכמובן הבישול המתוזמן שהזכרנו בפתיח.

האספרגוס הוא ירק דל קלוריות, מכיל סיבים תזונתיים וחלבון, התורמים לירידה במשקל ולפעילות תקינה של מערכת העיכול. יש בו חומצה פולית, ויטמין C וויטמין E התורמים לחיזוק המערכת החיסון, לצד המינרלים אבץ, מגנזיום וסלניום. ויטמין A שעוזר לשמור על בריאות ומראה השיער, ברזל ועוד.

איך מומלץ לאחסן את האספרגוס? ראשית, אל תתנו לו לשכב בארגז. גם אם אין לכם זמן לפרוק ולסדר את כל תכולת הארגז, מומלץ להוציא לפחות את האספרגוס ולהכניס למקרר, כשהוא עומד, עטוף במגבת נייר, שכקצהו התחתון טובל במעט מים. כן, אנחנו יודעים, זה מצריך השקעה שירקות ופירות אחרים לא צריכים, אבל תאמינו לנו שהוא שווה את המאמץ.

עוד טעימה:

ליצ'י עם גרעין קטן
אז מה חדש השבוע?
לקטים להיטים
חדשות בתפריט העלים
על נבטים ופירות אחרים
מנגו "שלי" מקדים את כולם
מרחיבים את אזורי החלוקה!
הדבש חוזר
זנים חדשים
עגבניות שרי YOOM בצבע נדיר
אננס ישראלי חדש
השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע

על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
נגישות