בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

שוקבוק נפרד מחבר ותיק

אנחנו בשוקבוק, לא אנשים של מילים גבוהות. קשה לבטא במילים את ההערכה, הצער והגעגועים שאנו חשים לחבר ושותף לדרך שחייו נעקרו בשיא ימיו. יחד עם זאת, מגיע לעדי שביט שנאסוף את מחשבותינו, זיכרונותינו ואהבתנו וננסה בכמה משפטים לספר חלק מסיפורו.

עדי ומשפחתו החלו את דרכם החקלאית המופלאה בכמהין, מושב עובדים שיתופי באזור רמת נגב - כ-70 ק"מ דרומית לבאר שבע, בתחילת דרכו טיפח עדי משק קטן, מקומי ולא מפוקח לגידול עשבי תיבול. ב- 2006 הכניס למשק שני שותפים חדשים וביחד עשו ה-3 שינוי של ממש. עד מהרה הפכו לאחד מהיצואנים הגדולים ביותר בארץ לעלים ועשבי תיבול. הם הכניסו שיטות גידול חדשניות, נפתחו לגידולים ולשווקים חדשים והחשוב מכל - הפכו להיות משק מפוקח שעובד תחת השגחתה של מעבדה מקצועית. משק המחויב לסטנדרטים בינ"ל גבוהים - בעיקר בכל הקשור לצמצום השימוש בהדברה ושימוש בחומרים מאושרים בלבד. מעמד החקלאים במדינה, הקשיים שהם נאלצו ונאלצים להתמודד אתם ובעיקר עמלות השיווק הגבוהות שנוטלות רשתות השיווק הנוגסות ברווח של החקלאי שעובד ומשקיע בגידול התוצרת, העסיקו מאוד את עדי. היו לנו שיחות רבות על כך, לאורך השנים. כשהקמנו את שוקבוק במושב קדש ברנע, הסמוך לכמהין, עדי היה אחד מהוגי הרעיון לצמצם את פרק הזמן שעובר בין הקטיף לצלחת ומהחקלאים הראשונים שהצטרך אלינו, מאלה שסחפו אותנו קדימה - איך אומר דוד גרוסמן? מישהו לרוץ אתו. לפני כשנתיים חלה במחלה קשה. את המשק תחזקו מאז, באופן חלקי, החברים, אבל התמקדותם הייתה בייצוא בלבד והשיווק עם שוקבוק נפסק. השבוע הלך לעולמו לאחר מאבק קשה ומעורר השראה. הוא השאיר אחריו אשה, ילדים והמון חברים.

עדי שביט ז"ל 1965-2018. יהי זכרך ברוך.

ביחד נגיע ירוק!

משק זאווי ומשק בובליל הצטרפו למערך המגדלים שלנו לפני כשנה וחצי. לקח לנו הרבה זמן למצוא אותם, כי כפי שאמרנו - קשה היה להיכנס למגפיו של עדי. אם עדי שייך לדור ההקמה שהתווה את הסטנדרט - זאווי ובובליל הם דור הממשיכים. מקצועיים וקפדניים - ויש להם סיבה טובה.

באופן כללי, צמחי תבלין רגישים יותר מירקות ופירות אחרים, ולכן "דורשים" כמות ריסוס גדולה יותר לאורך יותר זמן, כמעט עד לרגע הקטיף. אפילו שטיפה תחת מים זורמים בעזרת סבון או נוזל ניקוי ואפילו בישול או חימום אחר לא יצליחו לנקות אותם לגמרי משאריות הדברה שדבקו בהם ונכנסו לביתנו. אחת לכמה חודשים המועצה לצרכנות, לפעמים בשיתוף עם אמצעי תקשורת גדול, מבצעת בדיקות לאיתור חומרי הדברה בירקות ובפירות הנמכרים ברשתות השיווק. קרה לא אחת שהממצאים הראו כי בתוצרת החקלאית על המדף נמצאו שאריות חומרי הדברה בכמות שעולה על המקסימום הקבוע בחוק. הממצאים תמיד היו גבוהים יותר כשנבדקו העלים ועשבי התיבול. בסה"כ זה הגיוני: העלים צפופים ורבים, חלקם משוננים או מסוככים זה על זה וקשה לנקות אותם כמו פרי או ירק יחיד. הפתרון ההגיוני יכול להיות חומרי הדברה מיוחדים לעלים, אבל אין בכך כדאיות כלכלית לחברות המפתחות אותם.

להבדיל מכל הנאמר בפסקה הקודמת, במשקים של זאווי ושל בובליל משתמשים בשיטות במגוונות וחדשניות לשמירה על התוצרת החקלאית ללא ריסוס מיותר. זה דורש יותר מאמץ, זה בוודאות יקר יותר מאשר לרסס וזהו, אבל עשבי התיבול שהם משווקים לשוקבוק ולמקומות אחרים הם קודם כל בטוחים, נקיים ובריאים יותר ושנית - טעימים ומזינים הרבה יותר. איך הם עושים את זה? למשל, באמצעות גידול בחממות מיוחדות שמבודדות במידה מסוימת את השתילים מהמזיקים. החממה תורמת לצמצום משמעותי בכמות הריסוס. וכשצריך לרסס עושים זאת במסורה, באמצעות חומרים מאושרים ומפוקחים בסטנדרטים גבוהים - בלבד. ישנה מעבדה מיוחדת שמפקחת על חומרי הריסוס ומידת השימוש בהם ועורכת במשקים בדיקות מעבדה בתדירות גבוהה.

לכן אנחנו תמיד אומרים: "תכירו את האנשים שאחראיים למזון שאתם אוכלים!" כאשר חקלאי נוטל על עצמו, מיוזמתו ובמימונו, פיקוח קפדני של גורם חיצוני (מעבדה שגם משרדי החקלאות והבריאות באירופה או בארה"ב סומכים עליה, שהרי התוצרת הזו מיובאת על ידם מישראל) אתם יכולים להרגיש בטוחים להכין מהתוצרת הזו ארוחה למשפחה. כשחקלאי אומר לך: "היי, שמי תום זאווי. הנה החלקה שלי ואני חותם את השם והמוניטין האישיים שלי על החסה או התרד שקנית, ואם חלילה משהו לא תקין אני אחראי!" אז זה הרבה יותר בטוח מתוצרת מפוזרת על המדף או ארוזה בניילון ללא שם ברור או כתובת המשק. חברת "דרך המעבדה" שמפקחת על צמחי התבלין ושאר התוצרת החקלאית מאפשרת לחקלאים שלה להשתמש בתו מיוחד שלה על המארזים. תוצרת שעליה מתנוסס תו "דרך המעבדה" מבטיח שהמגדל עובד בהתאם לסטנדרטים הגבוהים ביותר הנהוגים בעולם, נמצא תחת פיקוח בכל הקשור לשימוש בחומרי הדברה, נדגם באופן קבוע ומקבל ליווי וייעוץ צמודים מצוות אגרונומים ופקחים מקצועיים.

הטבת חודש הראשונה של 2019:

"חברים עם הטבות" - הקבוצה שלכם בשוקבוק. אנחנו מזמינים אתכם להמליץ לחבריכם על שוקבוק, לפתוח ביחד קבוצה וליהנות בכל חודש מהטבה בלעדית. ניתן להזמין חברים ללא הגבלה וללא שום התחייבות, אפילו כעת - בכתובת:  www.shookbook.co.il/groups

היא מתחילה בעוד 3 ימים, בחצות, נקבל את פניה של שנה אזרחית חדשה. הימים האחרונים של השנה הם הימים של "חוזי העתידות" השונים, שמבטיחים לנו מה יהיה השנה בתחומי חיינו השונים. כחקלאים מעניין אותנו בעיקר (ניחשתם נכון) תחזית הגשמים:

השנה, היה לנו סתיו סוער והחזאים מנבאים חורף גשום מהרגיל, לפחות בחלקו הראשון של העונה. גם מודל החיזוי האמריקני וגם המודל האירופי חוזים לנו חורף רטוב, עם כמויות משקעים יפות שבין 95% ל- 150%, ביחס לממוצע הרב-שנתי. רמזים לכך קיבלנו בסופי השבוע האחרונים. עם זאת, אנחנו חייבים לסייג את הבשורה המצוינת הזאת בשתי עובדות שאי אפשר לחלוק עליהן: עובדה מס' 1: הכנרת ומאגרי המים שלנו זקוקים ליותר מחורף טוב אחד על מנת לצאת מהמשבר החמור בו הם נמצאים. עפ"י רשות המים ונכון לכתיבת שורות אלו, מפלס הכינרת עומד היום על 214.55- מטר (מתחת לפני הים). המפלס נמוך ביותר ממטר וחצי מהקו האדום וגבוה ב- 32 ס"מ בלבד מהקו השחור - המפלס הנמוך ביותר אליו "מותר" לכנרת להגיע ושמתחתיו אסור לשאוב עוד מים מהאגם, גם כדי לא לגרום לנזק אקולוגי וגם בשל ההכרח לשמור על רזרבות המים. עובדה מספר 2: לא באמת ניתן לקבוע מראש ובצורה ודאית כיצד ייראה החורף שלנו ומה כמות הגשם שתרד (ולא פחות חשוב: באיזה חלק של הארץ ירדו הממטרים המבורכים). במיוחד בתקופה שבה האקלים יוצא מדעתו, חום וקור קיצוניים, צונאמי ועוד תופעות טבע מלמדים אותנו שעם כל הכבוד לסטטיסטיקה ולמודלים החכמים - יש כוחות חזקים יותר. התחזית היחידה שאנחנו יכולים לחתום עליה, היא שגם ב- 2019 נישאר מחויבים לשירות, לאיכות ולטריות של המוצרים שמגיעים אליכם בכל שבוע הביתה. וגם השנה נחלק לפחות 12 מתנות לקבוצות החברים שלנו.

גם אתם רוצים לפנק את החברים שלכם בהטבה ייחודית בכל חודש? זה פשוט: שולחים אלינו מייל, מקבלים קוד גישה ויכולים לצרף לקבוצה כמה חברים שרוצים. כל הפרטים באתר שוקבוק. מצטרפים חדשים יוכלו ליהנות ממתנה כבר במהלך דצמבר.

Happy new year! מכולנו כאן, בשוקבוק.

עוד טעימה:

פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
אוגוסט של מתנות נמשך!
אוגוסט של מתנות בשוקבוק!
המנגו והתירס הלבן כבר כאן!
הישרדות עונת ה-וי.איי.פרי
החיים הוורודים של הבטטות
עלייה במשקל - רווח שלכם
עוצמת הבריאות באריזת מיקרו
פצצת אנרגיה ירוקה
לאן נעלמו הלימונים שלנו?
נגישות