בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

תוצרת חקלאית זה מדבקה ירוקה

החל מחודש ינואר 2020 נכנס לתוקפו חוק סימון מוצרים המחייב יצרנים והמשווקים בארץ לסמן במדבקה אדומה אריזות מזון המכיל רמות גבוהות מהרף הנקבע של: סוכרים, נתרן (מלח) ושומן רווי. מדובר בחוק פורץ דרך של משרד הבריאות, בעקבות המלצות ועדת האסדרה לתזונה בריאה. מטרתו להנגיש עבורנו מידע התזונתי של מזון ארוז. המדבקה כוללת מלל ואיור, כדי שגם מי שאינו יודע לקרוא או עיוור צבעים יוכל לקבל החלטה בריאה בנקודות המכירה. מה מסמלים הצבעים?

מדבקה אדומה:

סוכר בכמות גבוהה: רמות הסוכר הנבדקות כוללות את סך כמות הסוכר הנמצא במזון באופן טבעי פלוס כמות הסוכר המוסף בעת הייצור. למשל אריזות חלב בטעמים. הלקטוז עצמו מכיל סוכר וכאשר מוסיפים טעמים מתווסף סוכר לבן.

נתרן בכמות גבוהה: מוצרים תעשייתיים רבים מכילים כמויות אדירות של נתרן. לרוב, מקורם במשפרי טעם למיניהם. כמות הנתרן המומלצת לאדם בוגר היא כפית מלח ליום. כולנו מכירים הרבה מזונות וחטיפים שקשה להפסיק לאכול אותם, המכילים הרבה מעבר לכפית מלח אחת בשקית שתכולתה כמה עשרות גרם.

שומן רווי בכמות גבוהה: הסימון האדום מתייחס אך ורק לשומן רווי. מוצרים המכילים חומצות שומן בלתי רווי, כמו אומגה 3, 6 ו-9, שתפקידן לשמור על בריאות כלי הדם, הלב והמוח, כלולים בהמלצות של תזונה בריאה ויכולים לזכות במדבקה ירוקה. בכלל זה: שמן קוקוס, שמן אבוקדו ושמן זית.

אלו מוצרים סומנו במדבקה ירוקה, או לא סומנו בכלל?

מדבקה ירוקה מסמנת מזונות גולמיים. מזונות שעברו עיבוד מינימלי ונמכרים בצורה קרובה ככל האפשר למצבם הטבעי, למשל: טחינה גולמית, חלב, יוגורטים וגבינות (גבינות רזות או דלות נתרן בלבד), מוצרי סויה וכדומה.

מה בנוגע לפירות ולירקות? בעיקר לפירות מתוקים מאד?

פירות וירקות אינם מסומנים במדבקה אדומה. כל התוצרת החקלאית הירוקה, האדומה, הכתומה, הסגולה, הלבנה, הצהובה, החומה - כולם ירוקים. הן מבחינת החוק והן מבחינה בריאותית. הם 100% תוצרת הטבע. לא מעובדים ולא הוכנסו בהם חומרים מלאכותיים. גם פירות טריים מתוקים מכילים אך ורק סוכר שמקורו בפרי עצמו - לא סוכר מוסף.

אנחנו בשוקבוק מקפידים מאד על פרמטרים נוספים החשובים לבריאות הציבור (ופה אנחנו מחמירים הרבה יותר מהחוק בישראל): פיקוח קפדני על ריסוס, אחריות החקלאים על תנאי הגידול ואיכות התוצרת הטבעית וכמובן טריות מקסימאלית.

מוצר מסומן כחול לבן

האם זו תהיה אחת מהמשימות הראשונות על שולחנו של שר החקלאות החדש, שמונה השבוע? ביוני 2019, נערך כנס גדול וראשון מסוגו בענף החקלאות הישראלי. השתתפו בו בכירי משרד החקלאות, מועצת הצמחים, התאחדות חקלאי ישראל, ראשי הארגונים החקלאיים השונים: מגדלי הירקות והפירות, מגדלי הבקר, מגדלי הדגים, חקלאים ישראליים ואנשי מפתח נוספים בענף החקלאות הישראלי. הכנס דן בצורך הבהול, לדעת המשתתפים, להצגת המידע המלא לגבי ארץ המוצא שממנה מגיעה התוצרת החקלאית ומידע חיוני נוסף, כפי שנדרש לפרט במוצרים ארוזים.

המשתתפים דנו בחשיבות השקיפות המלאה מול הצרכן, בכל מה שקשור לארץ המקור שממנה מגיעה התוצרת החקלאית. ראשית, ישנם הבדלים משמעותיים ברמות הפיקוח השונות, המשפיעות על איכות התוצרת, שחלקה מתויג כ"רגישה". בריאות הצרכן דורשת הצגת ארץ המקור כפי שמחויב במוצרים ארוזים. שנית, מסתבר שהצרכן הישראלי מעדיף לרכוש תוצרת ישראלית. לא רק בזכות האיכות והפיקוח, אלא גם מהיבט פטריוטי. מרבית הצרכנים לא יודעים כלל שהעגבניות שהם קונים מיובאות מתורכיה, המלפפונים מעזה והביצים מאוקריאנה. יכול להיות שאם היו יודעים לא היו קונים אותם. ויכול שכן היו בוחרים בתוצרת מיובאת - מי יודע? מה שחשוב זה, שמגיע לצרכן לבחור באופן מושכל, בנקודת המכירה, מה ברצונו לקנות.

מה קורה בעולם, מבחינה זאת?

אם נשווה את המצב בארץ למדינות שונות בעולם, נגלה שבארה"ב, בקנדה ובמדינות האיחוד האירופי ישנן תקנות ברורות המחייבות לסמן מאיזו ארץ הגיעה תוצרת חקלאית טרייה הנמכרת בתפזורת. כולנו זוכרים את החלטת הפרלמנט האירופי מלפני קצת יותר מ-4 שנים, לסמן מוצרים ישראליים שיובאו משטחי ההתנחלויות. הם סברו שלצרכן האירופאי יש זכות לבחור האם לרכוש מוצרים מאזורי כיבוש או לא.

באי הכנס היו תמימי דעים: מהלך הסימון חייב להיות מעוגן בחקיקה מסודרת. במיוחד לאור העובדה ששוק הייבוא רק הולך ומתרחב. פה ושם, אפשר לראות מותגים ישראליים גם בתוצרת חקלאית הנמכרת בתפזורת: תפוחי "בראשית" או אבוקדו "גליל" המסומנים במדבקות, אך גם המעט הזה אינו נותן לצרכן תמונת מצב ברורה לבחירה חופשית.

מה מדיניות שוקבוק בנושא ואיך אנחנו שומרים על לקוחותינו?

אצלנו בשוקבוק החקלאי הוא המותג! רק בשוקבוק אתם תמיד יכולים לדעת היכן בדיוק גדלו הפירות והירקות שאתם מזמינים ומי אחראי לגידולם. ואם יש בעיה - יש כתובת שלוקחת אחריות אישית על הטיפול. כאשר מוכרים תוצרת חקלאית אנונימית אין מי שיענה על שאלות או ייקח אחריות מול הצרכן.

בעניין הייבוא: קרה שלמשך שבועות ספורים נעזרנו בייבוא, למשל תפוחי פינק ליידי: בתקופה של מחסור או מחוץ לעונה, לאור בקשתכם ייבאנו פינק ליידי. התוצרת המיובאת עמדה בכל תנאי הפיקוח שאנו בשוקבוק מכילים על החקלאים שלנו ובתפריט צוין במפורש כי מדובר בתוצרת מיובאת. אם כבר נכנסתם לאתר לקרוא את הכתבה, היכנסו לעמוד "תקינה ואיכות מוצרים" ותוכלו לראות תחת אלו תקנים אנחנו עובדים. 100% שקיפות ל-100% איכות.

מתכונים ירוקים

הסימון במדבקות אדומות עוזר לנו להחליט האם לרכוש או לא לרכוש את המוצר שהתרגלנו לאכול. לדעתנו, החוק יקרא תיגר על נאמנות צרכנים למותג מסוים, שעכשיו מתברר כלא בריא, כשלצדו על המדף אותו מוצר של מותג פחות נחשק אבל בריא יותר עבורנו. יהיה מעניין לעקוב.

אבל אנחנו מציאותיים. שינוי תזונתי לא מתרחש בקלות. רוב האשנים משנים את התפריט הקבוע שלהם בגלל שינוי סטטוס בריאותי והנחיות ברורות להימנע ממאכלים אלו ואחרים. אז עד שתחליטו האם אתם בצד האדום או הולכים רק על ירוק, הנה 2 מתכונים קלים למוצרים בעלי מדבקה אדומה שאתם יכולים להכין גרסה לא פחות טעימה ויחד עם זאת הרבה יותר בריאה וטרייה.

מתכון לגרנולה ביתית:

תערובות גרנולה רבות על המדפים מכילות כמות סוכר מעבר לרף שנקבע בחוק, או ממתיקים ותחליפים אחרים. בחלק מהמוצרים תמצאו שומן רווי בכמות מיותרת וזה לפני שדיברנו על רכיבים אלרגניים שאולי אסור לכם לצרוך. הנה מתכון לגרנולה ביתית ללא תוספת סוכר, טרייה וטעימה, המאפשרת לכם טווח פעולה נרחב עם הרכיבים השונים. ההכנה קלה ויש גם חיסכון מסוים במחיר, בהשוואה למוצרים הקנויים.

המצרכים הדרושים:

 • 4 כוסות שיבולת שועל עבה
 • 2 כוסות של תערובת אגוזים טריים (לא קלויים במלח) ופירות מיובשים לפי טעמכם האישי: שקדים קצוצים, גרעיני חמנייה, שברי פקאן, זרעי דלעת, פיסטוק, חמוציות ללא תוספת סוכר, שבבי בננה מיובשת ועוד. שלבו את הרכיבים בצורה מאוזנת. שהיחס בין הכמויות יהיה פחות או יותר שווה.
 • 1 כוס זרעי פשתן טחונים גס (עדיף לקנות זרעי פשתן שלמים ולטחון בבית לפני השימוש)
 • 2 כפיות אבקת קינמון
 • 3 כפות זרעי צ'יה
 • קורט מלח
 • אם אתם אוהבים הל, אפשר להוסיף כפית הל טחון - לא חובה.
 • 1 כוס נוזלים: 1/2 כוס מים, 1/2 כוס שמן קוקוס
 • ממתיק טבעי: 2 כפות סירופ אגבה / דבש / סילאן ללא תוספת סוכר / מייפל ללא תוספת סוכר

אופן ההכנה:
 • מדליקים את התנור ל- 150 מעלות.
 • מכניסים לקערה גדולה את כל הרכיבים היבשים ומערבבים היטב. מוסיפים את הנוזלים והממתיק ומערבבים. עכשיו תטעמו ותתקנו לפי טעמכם האישי. פורסים נייר אפייה על תבנית ועליה משטחים את התערובת. אופים כ-20 דקות, תוך כדי ערבוב (אפשר יותר, כל עוד זה לא נשרף), מוציאים מהתנור, מקררים ומאחסנים בקופסה אטומה.

מתכון לביסלי ביתי:

אם זה היה תלוי בילדים שלנו, הם היו אוכלים ביסלי לארוחת בוקר, צהריים וערב - בכל ארוחה טעם שונה. אז ברוח הביטוי "אם אינכם יכולים להביס אותם, הצטרפו אליהם" קחו את הילדים והכינו ביחד ביסלי ביתי מופחת נתרן ושומן רווי. תוכלו לטעום את התיבול תוך כדי הכנה ולשנות בהתאם להעדפות בני הבית.

המצרכים הדרושים:

 • 1/2 חבילת פסטה פוזילי (בצורת בורג, כמו ביסלי גריל). אפשר גם פסטה ללא גלוטן
 • 5 כפות שמן זית כתית מעולה בכבישה קרה
 • תערובת תיבול שאותה תכינו מ: כף שטוחה תבלין גריל עוף, כף שטוחה תבלין לסטייק, כף שטוחה כמון, כף שטוחה פפריקה מתוקה, כף מלח דל נתרן.
 • אם אתם אוהבים חריף, שלבו מעט פפריקה חריפה או צ'ילי טחון (אבל באמת במידה, תמיד תוכלו לתקן כלפי מעלה לפני האפייה).
 • יש כאלה שמוסיפים רוטב סויה. אם אתם רוצים, כדאי לבחור מראש סויה דלת נתרן (כף אחת)

אופן ההכנה:
 • מחממים תנור ל-200 מעלות. מבשלים את הפסטה חצי מהזמן המומלץ בהוראות היצרן (כתוב על האריזה). אנחנו רוצים פסטה אל-דנטה כי היא תעבור תהליך חימום נוסף בתנור ועליה להיות פריכה ומוצקה. בתום הבישול שוטפים את הפסטה במי ברז קרים ומסננים. בכלי נפרד מערבבים את כל התבלינים ומוסיפים את השמן ושוב מערבבים היטב. יוצקים מעל הפסטה ומערבבים (אפשר בידיים נקיות, תנו לילדים לעשות את זה). זה הזמן לטעום ולתקן את התיבול. פורסים נייר אפייה, משטיחים עליו את כל הפסטה ומכניסים ל-20 דקות אפייה. מדיי כמה דקות תפתחו את התנור ותהפכו את הפסטות. מקררים ומכניסים לקופסת אחסון את מה שהילדים לא זללו על המקום.

עוד טעימה:

מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
נגישות