בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

הרדוף, עולם של ערכים

מותג המזון האורגני "הרדוף" נולד בקיבוץ הרדוף. קיבוץ שהוקם ב-1982 בגליל התחתון וניהל דרך חיים אנתרופוסופית ואקולוגית וייצר חקלאות ביו-דינמית - הגישה הוותיקה של חקלאות אורגנית. בהתחלה גידלו רק עבור עצמם, גידולי שדה מגוונים ללא ריסוס. בשנת 1992 הוקמה בקיבוץ הרפת האורגנית הראשונה בארץ, ולאחריה הוקמה המאפייה האורגנית. התוצרת התרחבה ובקיבוץ החליטו לשווק את המוצרים האורגניים, תחת שם הקיבוץ, בכל רחבי הארץ.

היום הרדוף נמצא בבעלות פרטית. מנכ"ל החברה, אלעד להב, הוביל אותו להיות המותג האורגני המוביל בישראל. אלעד להב נמצא בתחום המזון האורגני מ-1994 והיה ממובילי "השיגעון האורגני" וממקימי המותג "גרין" של רשת שופרסל. בשביל אלעד, מזון אורגני הוא דרך חיים, הרבה לפני שהוא עסק. הרווח האמיתי אינו השורה התחתונה בדו"חות החברה אלא הבריאות. מוצרי הרדוף מגלמים את דרך החיים שאלעד ומשפחתו מקיימים בעצמם: תפריט מוצרים שקרובים לטבע כמה שאפשר. מוצרים אורגניים, מלאים, עם מינימום רכיבים (כי ככל שנוספים יותר רכיבים, כך המזון מתרחק מהמקור הטבעי שלו), ללא תוספים מיותרים כמו מייצבים או צבעי מאכל מעובדים, לא מרוסס ולא מהונדס גנטית. כמה שיותר פשוט ובריא.

בהקשר המזון האורגני, יש לאלעד שתי מטרות: להגביר את הזמינות הגיאוגרפית ולהנגיש את המוצרים האורגנים ככל האפשר גם מבחינת המחיר. החזון שלו זה להפוך את המוצרים האורגניים לחלק קבוע בעגלת הקניות של כל בית בישראל. אטרקטיביים במחיר - אך לא על חשבון האיכות.

חלק ממוצרי החברה מיובאים מחו"ל ואחרים, כגון מוצרי עגבניות, מוצרי שומשום - טחינה וחלווה, פירכיות, מגוון קמחים מדגנים מלאים ומקטניות ללא גלוטן ומקלות בייגלה - הם תוצרת כחול לבן. הרדוף הצטרף לשוקבוק כשהשקנו את התפריט הטבעוני. כרגע מדובר ב-7 מוצרים, אבל התמהיל ילך יגדל. כמו תמיד, אנחנו מזמינים אתכם לבקש להעלות מוצרים ספציפיים ובהתאם לביקוש - נשמח למלא את בקשתכם.

הצעת היכרות: עלי מיקרו ונבטים

העלעלים והנבטים מיוצרים מזרעים של צמחי מאכל ונחשבים לסופר-פוד, בזכות היחס שבין תכולת הוויטמינים והמינרלים לבין משקלם. לשם המחשה: נבטי הברוקולי (בתפריט: שורה שלישית מהסוף, מימין) מכילים נוגד חמצון חזק בשם סולפורפן שנחשב כחומר אנטי סרטני. ריכוז הסולפורפן בנבטי הברוקולי הקטנים גדול פי 10 מהברוקולי הבוגר! ולא רק הסולפורפן. כל תכולת הוויטמינים והמינרלים בעלעלי הברוקולי גבוהה פי כמה מהתכולה בצמח הבוגר. אם נהיה רגע מציאותיים, קשה יותר לשכנע את מרבית הילדים לאכול ברוקולי, מאשר לזרוק להם אל תוך הסלט, או לשלב כירק בתוך הכריך עם החומוס או הגבינה, חופן עלי מיקרו של ברוקולי.

למה העלעלים והנבטים בריאים כל כך? תהליך הנביטה של צמח מתחיל במפגש של הזרע עם מים, חמצן וטמפרטורה מתאימה. תהליך נביטה מתחיל כשהזרע מתחיל לפרק את מעכבי הגדילה שהגנו עליו בהיותו "רדום" ואת חומרי התשמורת, שהופכים לאנרגיה זמינה. בתהליך של כ-48 שעות או טיפה יותר, עובר הזרע התמיינות לשורשון (שנקרא גם שורש עוברי) ונצרון (הגבעול העוברי). השורשון יונק מים וחומרי מזון מהקרקע והנצרון בוקע וצומח כלפי מעלה, מצמיח עלעלים ראשונים ומתחיל בתהליך הפוטוסינתזה. מחקרים מצאו כי טווח הזמנים שבין השבוע הראשון לשני (7-14 יום) לאחר הנביטה, העלעלים נמצאים בשיא מבחינת תכולת הוויטמינים, המינרלים ונוגדי החמצון שבהם ביחס למשקל הטרי. לאחר שבועיים, ככל שהצמח ימשיך לגדול ולהתפתח, היחס הזה משתנה. אחרי שבועיים ועד להשלמת תהליך הגדילה של הירק, בכל גרם אחד יהיו פחות ויטמינים ומינרלים בהשוואה לגרם אחד של הירק בשלב התפתחותי שבו עדיין היה עלעל או נבט.

לכן, אם נחזור לדוגמה של הברוקולי, חופן עלעלים ייתן הרבה יותר ויטמינים ומינרלים מאשר אם תאכלו ברוקולי שלם. ולא רק הברוקולי. בתפריט הנבטים שלנו ישנם 25 סוגים של נבטים ועלעלים. כל אחד מהם הוא נכס מבחינה של טעם, בריאות וקלות השימוש. בכל יום מחזור חדש של נבטים משלים מסע של בין שבוע לעשרה ימים ויוצא מחדרי הגידול הסטריליים אליכם הביתה. אנחנו בשוקבוק מוכרים את המותגים "נבטי העמק" של אלי ומרים כהן ממשמר איילון, שהיו מחלוצי גידולי הנבטים בארץ; ואת המותג "עלעלים רעננים" - שותפות בין קיבוץ רמת הכובש והחקלאי הוותיק עוזי תשובה, ממושב עולש שבעמק חפר.

אצל שניהם, תהליכי הנבטת וגידול הנבטים מתבצעים בבתי גידול מבוקרים, בתנאים סטריליים, בשיטות גידול מתקדמות וייחודיות ותחת פיקוחן של מעבדות מקצועיות ותקנים מחמירים ביותר. הנבטים גדלים בשיטה הידרופונית שאינה חושפת אותם למזיקים ולמחלות (לכן אין צורך בריסוס). שיטות הגידול שומרות של איכות הסביבה ועושות שימוש מושכל וחסכוני במשאבים כמו קרקע, מים וחשמל. עלי מיקרו ונבטים - שיא הבריאות בחופן קטן, מחכים לכם בתפריט פטריות ונבטים. אנחנו ממליצים לכם לעשות איתם היכרות.

הפסיפלורה חוזרת

המטע של רפי סביון מביצרון מתפרס על פני כ-80 דונמים. גדלים בו גויאבות, רימונים ופסיפלורה. מגוון זנים שמאפשרים לרפי לגדל את התוצרת המובחרת שהאירופאים אוהבים. משק סביון מנוהל בקפידה ובחתירה מתמדת לאיכות גבוהה. שנים, שהמשק משווק לאירופה פירות ישראליים ברמה גבוהה, תחת פיקוח הדוק של הרגולטור האירופאי ובסטנדרטים מחמירם - ובכלל זה, גם פיקוח על חומרי ההדברה. לא שרפי צריך שהאירופאים ילמדו אותו על שימוש מועט בחומרי הדברה. מאז שאנחנו מכירים אותו, הכלל שמלווה אותו כחקלאי וכייצואן הוא: ״אני לא אתן לאף אחד, באף בית, לאכול פרי שאני לא אתן לילד שלי״

השם פסיפלורה נקשר לתשוקה: Passion Fruit. אנחנו נדהמנו לגלות שהמקור מגיע דווקא מהמיסיונרים הנוצריים בברזיל (ארץ המקור של הפרי) שהשתמשו בצורת הפרי והפרח כדי להסביר את צליבתו של ישו. הם כינו את הפרי בספרדית “פרח חמשת הפצעים” ומאוחר יותר קוצר השם ל”פסיון” - מסע הייסורים של ישו. פסיון ולא פשיין... בעברית הוא נקרא “שעונית נאכלת” בזכות פרחיו המיוחדים שאיברי הרבייה שלו נראים כמו מחוגים. אבל מהו שם? כמו שנאמר ברומיאו ויוליה... כשאפשר פשוט ליהנות מהטעם ומהבריאות.

פרי הפסיפלורה הוא מטמון של ויטמינים, שכבות של טעם ומרקם שמחליק בתענוג מהלשון לגרון. ויש בה גם חומר שנקרא ארמנו הידוע ביכולת ההרגעה שלו. כבר אלפי שנים שהפרי משמש כמרפא טבעי לבעיות שינה, חרדות וחוסר שקט כללי. ביחס לפירות רבים, הפסיפלורה מופחת קלוריות, רק כ-50 קלוריות ל-100 גרם. בכל פרי תרוויחו ויטמינים, ברזל, אשלגן, נוגדי חמצון וסיבים תזונתיים (בעיקר בגרעינים שמחליקים בגרון).

הפסיפלורה השתלט על ליבנו ועל מטבחנו. כשרק הגיע לארץ, לא יכולת לשבת בבר או במסעדה בלי לראות מלא מאכלים ומשקאות המשלבים או מבוססים עליו. ניתן להכין מהפסיפלורה משקאות אלכוהוליים ולא-אלכוהוליים, ריבות וסירופים, מאפים, גלידות או יוגורטים ועוד. אפשר אפילו להקפיא אותו: מרוקנים את הפרי לתוך כלי, סוגרים היטב ומכניסים למקפיא. בצורתו הטרייה, חוצים את הפרי לשניים, ואוכלים בכפית, כשהקליפה הקשיחה משמשת כצלוחית. ט"ו באב שמח לכם, מרפי סביון ומכולנו כאן בשוקבוק.

עוד טעימה:

הדבש חוזר
זנים חדשים
עגבניות שרי YOOM בצבע נדיר
אננס ישראלי חדש
השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים

ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
נגישות