בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

הצעת היכרות: הסלק של אבשי

המשק של אבשלום כהן בתל עדשים, אשר בעמק יזרעאל, הוא משק גדול בשטח של 2,000 דונם. 1,300 דונם מתוכם מוקדשים לסלק. המשק המשפחתי הוקם לפני כמעט 100 שנה. היום הוא אחד מהמשקים הגדולים, המודרניים והמקצועיים שיש. עם מנכ"ל, מנהל מקצועי וצוות עובדים רחב. אבשלום (אבשי) והצוות שלו יודעים את כל מה שאפשר לדעת על גידול סלק. שיטות הגידול והזנים האיכותיים יובאו מאירופה. בחורף הם מגדלים את הזן החורפי ובקיץ את הזן הקייצי. זן הסלק הצעיר שמשווק בשוקבוק נקרא בוהן (Bohan). הוא עלה השבוע לשוקבוק ויישאר אתנו עד אוקטובר, עד שיתחלף בזן החורפי.

"בוהן (Bohan) הוא זן איכותי מאוד, שמתאים לתנאי האקלים שלנו", מסביר לנו דני לישנסקי, המנהל המקצועי של משק אבשלום. "יש לו צבע אדום חזק ויפה, גם מבפנים. סלק קטן יחסית, מהסוג שמסעדות מזמינות. בזכות הגודל, טעמו ומתיקותו מרוכזים יותר ולכן, לדעתי הוא הרבה יותר טעים." בחו"ל, ככל שקוטרו של הסלק יותר קטן, כך הוא יותר יקר. דני מסכים עם הקביעה הזאת, המידות הקטנות של הסלק עושות אותו לאיכותי יותר. הסלק משווק במארזים כשהוא נקי מעלים ומשאריות אדמה. במשק אבשלום הבינו שככה הצרכנים אוהבים לקבל אותו; מוכן לאכילה או לבישול (עדיין מומלץ לשטוף את הקליפה לפני השימוש). כל תהליך הגידול, כולל הקטיף והשטיפה נעשים באופן מכני ללא מדע יד אדם. במשק מקפידים מאוד על בקרת איכות וכל נושא ההדברה מקבל אצלם "אקסטרה" יחס ותשומת לב, כדי לשווק את התוצרת הנקייה והאיכותית ביותר. את הסלק ניתן לשמור במקרר עד ל-3 שבועות, באריזתו המקורית המותאמת לאחסון.

סלק הוא סופר-פוד נפלא, שאפשר לאכול טרי או מבושל. הוא נותן המון צבע למנה ונחשב למוצר צריכה שנמצא בעלייה מתמדת, בארץ ובעולם. הסלק מכיל חומר בשם "חנקה", אשר הופך בגוף לתחמוצת החנקן. תרכובת ושעוזרת להרחיב את כלי הדם ובכך משפרת את זרימת הדם בגוף, מפחיתה לחץ דם, מזרימה יותר חמצן למוח ומשפרת יכולות קוגניטיביות. אכילת סלק תורמת גם לשיפור ביצועי השרירים בזמן פעילות ספורט (מה שתורם גם להורדה במשקל). בסלק יש בטאין, שעוזר לניקוי הכבד מרעלים, לשיפור תפקודי הכבד ולהורדת רמות הכולסטרול. נוגדי החמצון העוצמתיים של הצבע הסגול נלחמים ברדיקלים החופשיים, מסייעים לריפוי דלקות ומשמשים גם כאנטי אייג'ינג טבעי. ואם זה לא מספיק, הסלק עשיר בסיבים תזונתיים התורמים לשמירת תקינות מערכת העיכול וגם בחומצה פולית החיונית מאוד לנשים בגיל הפוריות.

אבשי הוא דור רביעי לחקלאי ישראל. סבא-רבא שלו, יצחק כהן ז"ל עלה לארץ בגיל 12, בשלהי המאה ה-19, כנוסע סמוי באחת מהאוניות שהגיעו לחופי הארץ. הוא למד במקווה ישראל ומשם עבר לבאר טוביה. בנו משה כהן ז"ל, עלה למושב תל-עדשים בשנת 1923, עם עוד כ--40 משפחות שעלו לחזק את המושב. בנו יגאל כהן ז"ל, אביו של אבשי, נולד בתל-עדשים. הוא שירת בגדוד הראשון של הפלמ"ח, שירת את המדינה כחבר כנסת במשך 5 קדנציות ולקח על עצמו גם את המשק המשפחתי. הוא נפטר ב-1988, כשאבשי, בנו הבכור, היה חייל קרבי בן 20. אבשי לקח את האחריות של המשק כבר במהלך השירות. הגן על המדינה בשתי חזיתות במקביל: ביטחון צבאי וביטחון תזונתי. תחת ניהולו עבר המשק "עדכון גרסה" והפך לאחד הגדולים והמתקדמים.

הסלק הצעיר של משק כהן נמכר בתחתית תפריט הירקות שלנו, לכן אולי פספסתם. השבוע יתחלף הזן, לזן הקייצי והמעולה "בוהן - Bohan" ויש גם מבצע על מארז זוגי.

- התמונה באדיבות אבשלום כהן

לרסס, זה יפה?

אנחנו יודעים שבשבועות החמים האחרונים לא כל כך הייתם מרוצים מאיך שהכרובית נראתה. מעט חומה... לא לבנה וחלקה כמו שאתם רגילים. גם החסה לא הייתה מושלמת, בכמה מעליה נצפו חורים. ובין עלי הפטרוזיליה או הכוסברה, שתמיד ירוקים - ירוק חזק כזה, וטרי, פתאום נכללו עלי עשבים שוטים ועלעלים צהובים. למה זה קרה? למה זה עלול לקרות שוב, במהלך הקיץ הזה ואיך הכל מתקשר לחוסר פיקוח אמיתי על ריסוס?

דיברנו בשבועות האחרונים על נזקי השרב. איך החוסר במנות קור במהלך החורף, גרם לאיבוד משמעותי של פירות שלא התפתחו מניצני הפרחים שנשרו. דבר חשוב אחד לא הזכרנו: המזיקים. הטמפרטורות הגבוהות ואחוזי הלחות גורמים לאוכלוסיות המזיקים בשדות להתרבות מעבר לרגיל. הדרך היחידה להתגבר עליהם, היא להגדיל את כמויות הריסוס.

מדינת ישראל לא קבעה רגולציה ברורה לגבי הריסוס. גם על זה דיברנו לא אחת. יצרני חומרי הריסוס אומנם מקפידים לרשום במדויק את כמויות החומר הפעיל, המינון הנדרש לריסוס וכמה ימים אחרי הריסוס מותר לקטוף, אבל הפיקוח על ההקפדה בשטח כמעט ולא קיימת. זאת עובדה ואנחנו לא מחפשים אחראיים או חלילה אשמים. שוקבוק, כחלק מהחזון שלה כן קבעה תקנות לריסוס. תקנות מחמירות אפילו, שעומדות תחת פיקוח ובדיקות מעבדה, לפעמים גם בדיקות פתע. עובדה נוספת שתמצאו רק בשוקבוק: כל המגדלים שלנו מזוהים בשמם המלא, בשם המשק וביישוב בו המשק פועל. 100% שקיפות. מגדלות ומגדלים שבכל שבוע קוטפים, קוצרים או בוצרים את הכמות המדויקת שהזמינו לקוחות שוקבוק. יש להם אחריות כלפי הבריאות שלכם: המגדלים שלנו פשוט ממשיכים להקפיד על ריסוס מופחת, בימים החמים כמו בימים הרגילים. והמחיר של האחריות הוא היופי של החסה או הימצאות של מזיקים באחד המשמשים.

נדגיש 2 דברים חשובים: מוצר פגום הוא לא אידיאלי וכל לקוח שהתקשר והביע את תלונתו גם קיבל את מלוא תשומת ליבנו וגם קיבל זיכוי על הירק. לקוחות ותיקים אפילו יכולים לזכות את עצמם. ("זיכוי עצמי" הוא שירות שאנחנו נותנים ללקוחות שביצעו לפחות 10 רכישות באתר, מהרגע שנרשמו). הדבר השני שחשוב לנו להדגיש, שאנחנו לא מסתכלים על משווקים אחרים או חקלאים אחרים שלא עובדים אתנו. שאלתם אותנו "למה הכרובית בסופר הזה יפה?" אנחנו לא יודעים מה נוהלי הריסוס שמתקיימים במקומות אחרים. רק מה קורה אצלנו ומה המחיר האסתטי הזמני.

אבל עם יד הלב, אנחנו מעדיפים, בעיקר על שולחן האוכל שלנו, תוצרת טיפה פחות יפה, או סימני מזיקים (שמזיקים לירקות לא לבני האדם) ולא תוצרת מרוססת שהיא כן מזיקה לבני אדם. ציטטנו את אייל ונחזור על המשפט: "אני לא אוכל ירק שתולעת שמכבדת את עצמה לא מוכנה לאכול." אנחנו והמגדלים שאתנו נמשיך לשווק לכם את התוצרת האיכותית, הטרייה והבריאה ביותר. וגם היופי יחזור.

הידעת ש...?

הידעת ש... ברווזים משמשים כהדברה ביולוגית בכמה מדינות? בשדות האורז של תאילנד או בכרמים בדרום אפריקה משתמשים בלהקות של אלפי ברווזים כדי להדביר חלזונות שנצמדים לעלי הצמחים ואוכלים אותם. פשוטים משחררים אותם לחופשי והם כבר עושים את העבודה לבד, לא צריך להסביר להם ולא לשלם להם משכורת. חלזונות אולי נחשבים לחמודים כשנתקלים בהם פתאום אחרי הגשם, אבל הם אוכלים כמעט את כל סוגי הצמחים ובכמות גדולה מהם, וגורמים נזק לחקלאות. בשנים האחרונות נעשים ברחבי העולם מאמצים לשלב את הטבע בהגנה על מקורות המזון. גם בישראל נעשים ניסיונות דומים בעזרת בזים ותנשמות לחיסול מכרסמים; עטלפים לחיסול חרקים מעופפים, זוחלים וכנימות; צרעות וזבובים לחיסול חרקים ועוד.

הידעת ש... במזרח אוכלים קליפות בננה? במזרח כנראה התחלקו על קליפה של בננה. את מה שאנחנו זורקים לפח, בהודו או בתאילנד מכניסים לשייקים, מוסיפים לתבשילים, חולטים לתה, מטגנים צ'יפס ועוד כל מיני הפתעות קולינריות. אם בא לכם לנסות, כדאי שתדעו שהקליפה עשירה בוויטמינים B6 ו-B12, בסיבים תזונתיים, במינרלים ואפילו יש בה טריפטופן – חומצת אמינו חשובה שהתאים בגוף שלנו לא מסוגלים לסנתז בעצמם ולכן חשוב לצרוך אותה דרך המזון. הטריפטופן מעלה את רמת הסרטונין והמלטונין בגוף, משפר את מצב הרוח, מרפה מתח ואפילו עוזר לשינה. אם בא לך לנסות משהו קליל, תשטפו בננה היטב, תחתכו אותה עם הקליפה לפרוסות בערך בעובי של 1 ס"מ ותטגנו אותה בטמפורה.

הידעת ש... אכילת תפוח עץ על הבוקר יכולה לעורר אתכם יותר מאשר כוס קפה? אם גם אתם מאלה שלא יכולים לעשות שום דבר לפני הקפה של הבוקר - אתם מהממים, אבל אולי כדאי לשקול להחליף את הספל הראשון בתפוח. הקפאין מעורר, אין ספק, אבל אחרי ההתעוררות מגיעה צניחה שמובילה אתכם לעוד כוס קפה. הקפאין ממכר והוא משפיע על מערכת העצבים המרכזית שלנו. למעשה, קפאין הוא החומר הפסיכואקטיבי הנפוץ בעולם. לעומת זאת, אם תפתחו את הבוקר עם תפוח, שהוא גם מתוק, גם מרווה וגם מספק סיבים תזונתיים שמתפרקים לאט ומשחררים אנרגיה הדרגתית.

הידעת ש... הדמויות בספר הילדים "בים בם תירס חם" מבוססות על ילדים אמיתיים? נכון שזה מידע שכיף לדעת? שחף, נכדתה של הסופרת המדהימה מרים רות, וילדי הגנון שלה מופיעים בשמם האמיתי: אופיר, ירון, יהב, צור ואלית. ודמות הסבא שבישל לכולם תירס חם נוצרה בהשראת בעלה של רות, פסח עברי, שהיה ידוע בבישוליו. המידע נלקח מ"ויקיפדיה". זה הלינק אם תרצו לדעת עובדות נוספות על הספר.

הידעת ש... אין דבר כזה "ערך קלורי שלילי"? תודו שלרדת במשקל תוך כדי אכילה זה סטארט-אפ ששווה מיליונים... אם מישהו יצליח לבצע אותו. במשך שנים יוחצנו הסלרי או המלפפון כירקות (הידעת שמלפפון הוא בכלל פרי, מבחינה בוטנית?) בעלי "ערך קלורי שלילי". כלומר: שמספר הקלוריות שמצויות בהם קטן ממספר הקלוריות שהגוף שורף כדי לאכול אותם. אבל זה מיתוס. המונח "ערך קלורי שלילי" מעולם לא נבדק מבחינה מדעית ולא נוסח כמסקנה קלינית, בוטנית או אחרת. יתרה מזאת, אם נבדוק מתי הגוף שלנו שורף אנרגיה, נגלה 3 זמנים: כשאנחנו נחים או ישנים הגוף משקיע אנרגיה בהפעלת המערכות הנחוצות לתפקוד הבסיסי שלו; כשאנחנו מעכלים הגוף משקיע אנרגיה בקצב חילוף החומרים שלנו; וכשאנחנו עושים כל פעילות אחרת שהיא לא אחת מהפעולות שמנינו. האנרגיה שהגוף משקיע בעיכול הסלרי, המלפפון, הברוקוליף עלי הקייל... היא זניחה, בגלל שהם מכילים בעיקר מים וסיבים תזונתיים. אז אי אפשר לומר שהאנרגיה שהגוף מקבל מהאוכל היא שלילית.

עוד טעימה:

הדבש חוזר
זנים חדשים
עגבניות שרי YOOM בצבע נדיר
אננס ישראלי חדש
השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים

הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
נגישות