בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

מותג חדש: החיים דבש

כפיר כהן הוא מורה לחינוך גופני בתיכון אמית באר טוביה. בן ממשיך בתלמי יחיאל. כפיר נמשך לטבע ואוהב בעלי חיים, כילד, גידל בחצרו מגוון בעלי חיים כגון: ברווזים, אווזים, שרקנים, ארנבות ותרנגולות. דבורים פחות עניינו אותו אז. כשהגיע ללמד כמורה בתיכון, פגש מורה לחינוך סביבתי בשם אבי עמיר. נוצר ביניהם קליק מידי. הם חלקו את אהבתם לטבע והמיזם המשותף הראשון שלהם היה "לרתום" את העופות הדורסים; תנשמות ובזים, להדברת מזיקים. הם תלו תיבות קינון בשטחים חקלאים, במטרה להפוך את הריסוס להדברה ביולוגית באמצעות התנשמות. אבל זה לא עבד.

כפיר התוודע לדבורים לפני כשלוש שנים. "זו הייתה אהבה ממבט ראשון," הוא אומר לנו, "איך שפתחתי את גג הכוורת בפעם הראשונה, הוצאתי את החלה וראיתי את המולת הדבורים, התאהבתי בנסיכות הללו. יש לי 4 בנים בבית, סוף סוף בנות." הוא מחייך. כפיר לא זוכר כמה פעמים הוא כבר נעקץ. "אחרי הפעם ה-80 מפסיקים לספור", הוא אומר. כל מה שקשור בדבורים מלהיב אותו והוא לא מפסיק ללמוד וללמד עליהן.

את האהבה לדבורים, כפיר משלב עם חינוך, גם הפעם בשיתוף פעולה עם חברו אבי עמיר - המורה לחינוך סביבתי. ובזכות תרומתו של דבוראי וותיק בשם בעז כנות, חקלאי ממושב אביגדור - מוותיקי הדבוראים בישראל ובעל מספר הכוורות הגדול ביותר בארץ, הכניס כפיר 4 כוורות לבית הספר. בעזרתן הוא מלמד את הילדים את כל שאפשר לדעת על החרק שעליו אמר איינשטיין "ללא דבורים יוותרו למין האנושי 4 שנים." שעתיים בשבוע, הילדים לומדים על עולם הדבורים, חשיבותן ההיסטורית והאקולוגית, האנטומיה של הדבורים ועוד. "דרך פועלן של הדבורים אנחנו לומדים על עבודת צוות, נאמנות ומחויבות. הילדים עובדים בכוורת, יש בביה"ס חליפות מגן ואטרופינים וכולנו נוהגים בזהירות, לומדים ונהנים מאוד."

כפיר מתנדב כרכז בעמותת "מגן דבורים אדום". אם מצאתם נחיל דבורים על עץ מול החלון, בפיר של המזגן או במסתור הכביסה של הבניין, כפיר וחבריו הם הכתובת שלכם, הם יבואו לפנות אותם בחינם ובצורה בטוחה, עבורכם ועבורן, ולהביא אותן לחוות חופש שבה יוכלו להמשיך לעמול בלי להפריע לאף אחד. לינק לאתר העמותה בתחתית האייטם. את מקצוע הדבוראות הוא למד מד"ר עזריה לופו, מומחה בינ"ל לתחום הדבורים, שעוסק במחקר הדבורים כבר למעלה מ-50 שנה. כוורות נחשבות לחקלאות, ממש כמו רפת או לול. בחלקה החקלאית שלו נמצאות הכוורות של כפיר. "הדבש מחולק לעונות; רדיית האביב כוללת דבש מפרחי הדרים, אפרסקים ואקליפטוסים. רדיית הקיץ כוללת פרחי בר: עירוב של קוצים, ינבוט, שלמון יפואי, דרדר מצוי ואקליפטוס. הלקוחות של כפיר מאד אוהבים את שילובי הטעמים שיוצרות הדבורים.

"החיים דבש" הוא מותג שנולד עם הרבה שמחת חיים ונדיבות. השבוע יעלו לתפריט צנצנות דבש של חצי קילו וקילו. ועוד משהו מפי אדם חכם שאמר: "דבורים לא מבזבזות זמן בלהסביר לזבובים שדבש יותר טוב מח...א" 😉 שתהיה לכם שבת דבש!

לחץ כאן לעמותת מגן דבורים אדום, לבקשת עזרה ולתרומות:

קלחי תירס במארז משפחתי חדש

ענף החקלאות לא מפסיק להתחדש: זנים חדשים תופסים את מקומם של הוותיקים, טכנולוגיות מתקדמות ומיכון חדשני מחליפים עבודה ידנית מאומצת ומשפרים את איכות התוצרת, ודור חדש של חקלאים מכניס שיטות גידול עדכניות שמשלבות חיסכון במשאבים עם טעמים חדשים וחוויות שימוש ידידותיות.

משק אברמוביץ בתלמי יחיאל הוא משק מתקדם מבחינה מכנית. עם זאת, במשק המשפחתי ממשיכים לגדל את אותו זן תירס ותיק, מתוק וטעים, כבר למעלה מ-30 שנה. זן שגידל סב המשפחה, שהקים את המשק בשנות ה-60 - והיום, בנו ונכדומשק אברמוביץ שמגדלים ממשיכים את דרכו. "את הזן שלנו כבר לא מגדלים", אומרים לנו במשק, "תירס מתוק, בטעם של פעם, רגיש מאוד לגידול. אנחנו מטפלים בשדה בתשומת לב מרבית, כדי לשמור על הצמיחה הטבעית של התירס ונותנים לכל צמח את מרווח המחיה שלו, המאפשר לו להגיע לאיכות מקסימלית ולהבשיל בדיוק בזמן."

מבחינה בוטנית התירס הוא דגן, ממש כמו חיטה או שיבולת שועל. אך מבחינה קולינרית, העולם מתייחס אליו כאל ירק. אולי בגלל שאוכלים אותו טרי ולא מיובש או אולי בזכות העובדה שהוא מכיל ויטמינים בדומה לירקות ואינו מכיל גלוטן – בניגוד למרבית הדגנים. מבחינה תזונאית, התירס לא נחשב למנת ירק (כמו סלט או ירקות מאודים), אלא כפחמימה (כמו תפוח אדמה). בקלח תירס יש ויטמינים A ו- B , חומצה פולית, כ-5 גרם חלבון, כ-3 גרם סיבים תזונתיים ופחות מ-2 גרם שומן. התירס עשיר בפיטוכימיקלים - תרכובות שנמצאות בצמחים באופן טבעי, מסוגים: קרוטנואידים לוטאין וזיאקסנטין, שהם פיגמנטים צהובים-כתומים שפועלים כנוגדי חמצון וידועים ביכולתם להגן על בריאות העיניים.

תירס הוא צמח קייצי. עם מבחר התירסים בשוקבוק, מובטח לכם קיץ חם, במובן הטוב של המילה.

פותחים עונה: בצל וענה

אנחנו על סף דמעות. הבצל הירוק-סגול הטרי של חגי שקד מנתיב העשרה שב ועלה לתפריט הירקות. למה הבכי? בצל מכיל תרכובות גופריתיות, המשתחררות באוויר בזמן שאנחנו חותכים אותו. כאשר האדים שלהן פוגשים את נוזלי העין נוצרת תגובה כימית מגרה והדמעות הן דרכה של העין להגן על עצמה. הבצל הירוק-סגול קטן מבצל יבש רגיל. העלים הירוקים הם למעשה ירק ירוק לכל דבר, ואינם מכילים את כמויות הסוכר שנמצאים באופן טבעי בבצל עצמו. וזה מה שיפה בבצל הירוק-סגול; שילוב היתרונות של שני צבעים חשובים בטבע.

בצל סגול מכיל פיגמנטים בעלי תכונות אנטי אייגי'נג וריכוזים גבוהים של קרצטין - תרכובת עוצמתית המשמשת כנוגד חמצון, וביכולתה לנטרל את הרדיקלים החופשיים שפוגעים בתאי הגוף. הקרצטין מפחית, מווסת את לחץ הדם, מועיל בהורדת רמות הסוכר בדם ופועל גם כאנטי-היסטמין ונוגד דלקת. פקעת הבצל של הזן הירוק-סגול אינה מפותחת כמו בצל ללא עלים ולכן מומלץ לחתוך את העלים והפקעת ולאכול אותם טריים, בסלטים או כקישוט טרי לתבשילים.

תפוח ענה מגיע אלינו ממטע התפוחים של עמוס כהן ממושב ערוגות. תפוחי ענה הם פרי פיתוח ישראלי, שנוצרו באמצעות הכלאה של שני זני תפוחים שונים. את הענה פיתח אבא שטיין, מקיבוץ עין שמר, הישראלי הראשון שהכליא בארץ תפוחים מסחריים. התפוח נקרא על שם בתו - ענה, שככל הידוע לנו עדיין מתגוררת בקיבוץ. פיתוח הענה נותן מענה לחקלאים ישראלים שרוצים לגדל תפוחים גם במזג אוויר חם מאוד. ואכן הענה לא זקוק למזג אוויר קר כדי לשגשג. דיברנו על כך באייטמים קודמים: על הצורך של הפירות ב"מכת קור" של כמה שעות במהלך הצמיחה, כדי לעורר את מנגנון פיתוח הניצנים. הזכרנו זאת בהקשר של ירידה דרמטית ביבול הפירות בשל החורף החם שחווינו השנה. תפוח ענה זקוק לפחות מ-200 שעות קרות (פחות מ-7 מעלות צלזיוס). רק לשם השוואה, זני תפוחים אחרים שמאפשר לו לגדול זקוקים למעל 500 שעות קור על מנת לעורר את העץ לאביב. את פוחי ענה ניתן לרכוש ביחידות בודדות, במארז של 6 תפוחים ובמארז של קילו.

עוד טעימה:

ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?

השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
נגישות