בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

החיים דבש ופלפלים

כבר המון זמן שאסי חורש ממושב חצב מספק לנו ירקות טריים ואיכותיים מגוונים: עגבניות ועגבניות "מגי", מלפפונים ופלפל ירוק חריף. השבוע מצטרפים פלפלים ב-3 צבעים: ירוק, אדום וכתום. אם תחתכו אותם לקוביות קטנות ותוסיפו בצל קצוץ (סגול או לבן) ופרוסות דקות של עגבניות צ'רי צהובות תקבלו סלט קיצי ב-5 צבעים - בריא ורענן. אסי חורש הוא לא המגדל היחיד שמגיע אלינו ממושב חצב. ברק אלבי מספק לנו דלעת חתוכה וכרובית ואייל ברדה קולורבי.

כל הפלפלים גדלים ומתפתחים כפלפלים ירוקים. רק במהלך ההבשלה הם מחליפים לצבעם הסופי בהתאם לזן. הצבעים השונים מושפעים מנוגדי החמצון (האנטיאוקסידנטים) שמכילים הפלפלים, אך האם זה ההבדל היחיד ביניהם? התשובה היא לא. כל הפלפלים עשירים בוויטמין c, אבל בפלפל אדום יש, במובהק, הרבה יותר ויטמין סי ויותר חומצה פולית מהפלפל הכתום והירוק. בנוסף, הוא מכיל בטא-קורטן - נוגד חמצון שהופך בגופינו לוויטמין A, ולוטאין - נוגד חמצון התורם לבריאות העין. בפלפל כתום, לעומת זאת, יש יותר סיבים תזונתיים החיוניים לשמירה בריאות מערכת העיכול ויותר אשלגן, ביחס לאדום ולכתום. פלפל כתום מכיל גם לוטאין וגם זיאקסטין שתורם אף הוא לבריאות העיניים. הפלפל הירוק מכיל את אותן סגולות בריאותיות כמו "אחיו" האדום והכתום, אבל בערכים הנמוכים ביותר מבין השלושה. האם עזרנו לכם לבחור מה לאכול? בסופו של דבר, זה גם עניין של טעם ושל הרגל. את הפלפלים מומלץ לשמור במקרר, במיוחד בקיץ. ניתן לשלבם בכל ארוחה, כירק חי או בבישול, בצלייה או באידוי. אפשר גם להחמיץ בבית וליהנות מתוספת פרוביוטיקה בריאה.

גם דבש הוא אחד מהמזונות הבריאים ביותר. הדבש מיוצר מצוף פרחים טבעי, המשפיע על טעמו, ניחוחו וצבעו. לכן ישנם לעיתים שינויי צבע בין צנצנת לצנצנת. צבע הדבש בצנצנת אינו צלול ובוהק, אלא אטום "ועכור". הדבר מעיד על היותו דבש אמיתי ללא תוספות, שלא עבר תהליך של חימום. דבש מתגבש עם הזמן, בהתאם לעונות השנה. במידה וקשה לכם למרוח אותו בצורה זו, אפשר לחמם את הצנצנת בתוך כלי עם מים חמים. פעולת איסוף הדבש נקראת "רדייה" ואם חשבתם שהדבורים "מנדבות" את הדבש שלהן ללא מאבק - תחשבו שוב... כשהוא מאוחסן בכלי אטום, דבש טבעי יכול להישמר במשך שנים. אבל מים או חימום הורסים את ערכיו התזונתיים הטבעיים. לכן, למשל, כפית דבש בתה אומנם מוסיפה המון טעם אבל אל תבנו על זה כמשקה בריאותי בזכות תוספת הדבש. למי שמוגבל בצריכת סוכרים חשוב לדעת שמבחינה גליקומית דבש הוא סוכר לכל דבר. אפשר להמתיק איתו הכל, אפילו קפה. אנחנו בשוקבוק מברכים על התוספות החדשות. גם הפלפלים וגם הדבש מחזקים את המערכת החיסונית שלנו, שבמיוחד בימים אלו זקוקה לכל חיזוק מניעתי אפשרי.

המוציא לחם בשוקבוק

אנחנו בשוקבוק בוחרים את היצרנים שלנו, באותה קפידה ותשומת לב שבה אנחנו בוחרים את המגדלים. לכן אנחנו מאד שמחים לצרף השבוע את משפחת מאפיית "המוציא לחם" - אופים מבטן ומלידה כבר 3 דורות. השם "המוציא לחם" מבטא יותר מכל את החיבור הערכי והשורשי של המשפחה לאדמת הארץ. כל הלחמים במאפייה נעשים בעבודת יד ומכילים קמחים אורגניים בלבד, ללא שמרים, ללא סוכר ולא שמן! אבל עם מגוון תוספות מפתיעות וטעם עשיר.

בתרבות האנושית, לחם הוא מאכל בסיסי מאד, למרות שכדי להכין אותו נדרש עמל רב הנמשך על פני תקופה של 3 עונות: עונת חריש האדמה והכנת השטח, הזריעה, הציפייה לגשם הראשון שישקה את הזרעים ויגרום להם לתפוח ולנבוט. בחורף החיטה צומחת, באביב היא נקצרת. היום הכל מכני, אבל בעבר קצרו במגל, אלמו לאלומות והובילו לגורן. שם, דשו וחבטו בהן, הפיצו בכיוון הרוח עד שכל גרגירי החיטה הופרדו מהמוץ וצנחו לארץ ואז סיננו שוב במסננת גסה. לבסוף היו אורזים את הגרגירים ומובילים לטחינה באבני ריחיים גדולות, הכינו מחמצת, לשו ואפו. כל כך שונה מכל תוצרת חקלאית אחרת שאפשר פשוט לאכול מהשיח או מהעץ.

לתפריט לחם ומאפים של שוקבוק עלו השבוע 5 לחמי מחמצת: כוסמין, דגנים, זיתים, צרפתי לבן, עגבניות, לחם מקמח מלא רגיל ולחם מקמח מלא עם פקאן וצימוקים, לחם שיפון עם אגוזים וגם: ג'בטה מחמצת במארז זוגי, פרנה ובייגל לבן. קצת על הקמחים של הלחמים: קמח מלא הוא קמח שמכיל את גרעין החיטה השלם, כולל הנבט והקליפה. גרעיני החיטה אינם עוברים תהליכי זיקוק ולכן נחשבים לבעלי ערך תזונתי גבוה, עשירים בסיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים. קמח שיפון עשוי משיפון – דגן בעל ערך תזונתי גבוה. השיפון מתפרק לאט יותר בדם ולכן עוזר לשמור על רמות תקינות של סוכר ועל תחושת שובע לאורך זמן. גם כוסמין הוא דגן בריא מאד, עשיר בחלבונים ובעל ערך גליקומי המתאים גם לאלו שמקפידים. הכוסמין קל לעיכול ומתאים גם למי מביננו שרגישים לגלוטן.

הלחמים מגיעים לביתכם פרוסים בתוך שקית הניתנת גם להקפאה. דודי ממאפיית "המוציא לחם" אומר שאם אתם מתכוונים לסיים את הלחם בתוך יומיים שלושה, אפשר לשמור אותו במטבח בתוך השקית. אבל כדי ליהנות ממנו לזמן ממושך יותר, כדאי להקפיא בתוך השקית.

המהפכה החקלאית כבר בשוקבוק

המהפכה הירוקה בחקלאות הוא שמו של מהלך כלל עולמי להגדלת כמות המזון בעולם, במיוחד במדינות מתפתחות. התחנה הראשונה הייתה מקסיקו, שסבלה באותה התקופה מרעב כבד. קרן רוקפלר (קרן פילנתרופית של משפחת רוקפלר העשירה) והממשלה המקסיקנית, השקיעו כסף רב בפיתוח תשתית חקלאית לגידול חיטה ואחרי פחות מעשור הפכה מקסיקו למדינה עצמאית בענף החיטה ואף ייצאה למדינות אחרות. ממקסיקו עברה המהפכה הירוקה להודו (הפעם עם אורז) וממנה לשאר מדינות אסיה, למדינות דרום אמריקה ולאפריקה. לקראת סוף המאה ה-20 הוכרזה המהפכה כמהלך שהשיג את יעדיו בצורה מרשימה. תפוקת החיטה, האורז והתירס במדינות שנטלו בה חלק גדלה במיליארדי טונות. וזאת מבלי להגדיל את שטחי החקלאות במדינות הללו, אלא הגדלת פריון השטחים הקיימים בלבד. איך הם עשו את זה?

טכנולוגיות חדישות שהגדילו את כמות העבודה בפחות זמן, זנים משופרים שעברו הנדסה גנטית והניבו תבואה עמידה יותר, מזינה יותר ובעלת חיי מדף ארוכים יותר. דשנים וחומרי הדברה מחומרים כימיים שהפכו את האדמה פורייה וחסונה יותר והשקיה מלאכותית שעשקה את מאגרי המים. כמות התוצרת החקלאית בעולם עלתה אבל היה לזה מחיר: התשומה האנרגטית עלתה יותר. העולם חיסל את בעיית הרעב העולמי ויצר בעיה חדשה: פגיעה קשה בסביבה. הדשנים וחומרי ההדברה זיהמו את האדמה, את המים הזורמים מעל האדמה ואת מי התהום והבארות המשמשים לשתייה. המזיקים פיתחו מולם עמידות מסוימת ולכן פותחו חומרים רעילים יותר שגם פגעו באורגניזם הסביבתי וגם במזון שלנו עצמו. הגידולים עצמם, על אותה אדמה, שנה אחרי שנה, דלדלו את פוריות הקרקע. אחד ממקורות האנרגיה המתכלה היקרים ביותר - הנפט, הפך להיות חומר גלם עיקרי בענף החקלאות, וכמוהו הדלק המחצבי (דלק כימי ששואבים מהאדמה). מחיר הייצור עלה ועמו עלו גם מחירי המזון. אז מה עשינו בזה?

בתחילתה של המאה ה-21, העולם בשל למהפכה חקלאית חדשה. מהפכה שתאפשר לנו לשמור על ענף החקלאות, ולייצר תוצרת שמספיקה לצורכי האוכלוסייה העולמית הצומחת - מבלי להזיק לסביבה ולשנות את המארג הטבעי שלה, תוך שימוש במקורות אנרגיה טבעיים שאינם מתכלים. חקלאות בת קיימא, אקולוגית ובריאה גם לטבע וגם לבני האדם. דוגמאות לא קשה למצוא: חקלאות הידרופונית, . הדברה ביולוגית והדברה משולבת,. שימוש בדישון אורגני, כמו פסולת אורגנית או גזם כחומר דישון. שימוש חסכוני במים, שימוש באנרגיה השמש במקום בחשמל ועוד.

חקלאי שוקבוק לא צריכים לחכות למהפכה. הם כבר מזמן בתוכה. אחת הסיבות שבחרנו בהם ביא גם בזכות המאמצים שהם משקיעים, לא רק בטיפוח התוצרת שלהם, אלא גם ובעיקר בשמירה על הסביבה הטבעית שבה גדלים הפירות והירקות. הנה כמה דוגמאות, מתוך עשרות החקלאים שלנו:

אלעד זהבי מ"זיקים" משתמש בשיטת הדברה שנקראת: אויבים טבעיים. הוא נעזר בצרעות טפילות בשם אנגירוס שתוקפות כנימות קמחיות. הן מחדירות את צינור ההטלה לגוף הכנימות ומטילות בתוכן את הביצים שלהן. הזחל שבוקע מהביצה ניזון מהאיברים הפנימיים של הכנימה ולבסוף מתגלם בתוכה במסע להפוך לצרעה. האנגירוס יכולה להטיל 15 ביצים ביום. החוכמה של זהבי, היא לא רק לחסל את הכנימות ללא חומרים כימיים מזיקים, אלא לשמור על האקולוגיה הסביבתית בכך שלא יגדיל בצורה מלאכותית את אוכלוסיית הצרעות באזור.

יוסי נעים מ"פרי גן" שומר על האדמה באמצעות שיטת גידול שנקראת "מחזור זרעים": החלפת הגידולים בשדה באופן מחזורי, אחת לכמה עונות. למה זה חשוב? גידול ממושך של סוג אחד של זרעים גורם להתדלדלות חומרי המזון בקרקע. הרי הצמחים ניזונים מהאדמה, שמספקת להם מינרלים שונים כמו סידן, זרחן, אשלגן וחנקן. כל צמח, לפי הרכבו הכימי, יונק מהקרקע חומרי מזון שונים. הכרשה של יוסי צורכת מהאדמה הרבה אשלגן. לכן, כל 3-4 שנים הוא מחליף את הכרשה בזרעים שמכניסים אשלגן בחזרה לאדמה. כמו חומוס. בכך הוא שומר על ההרכב הטבעי והמשאבים הטבעיים של האדמה.

עוזי תשובה מ"עלעלים רעננים", טל וחופית מהיישוב אלישמע וחקלאי נבטי העמק כלל לא צריכים אדמה כדי לגדל את תוצרתם. הם משתמשים בשיטת גידול הידורפוני - גידול בתנאים טבעיים ומבוקרים, על מצע מנותק מהאדמה שמספק לצמחים הזנה מלאה. וכשאין אדמה אין מזיקים ואין הדברה או רעלים וחומרים מזיקים אחרים שנספגים בקרקע כתוצאה מפסולת תעשייתית או מים מזוהמים. גידול הידרופוני אינו מצריך שטחי גידול רחבים ויכול להיעשות בקומות. מערכת המים המשמשת להשקיה ולהזנה היא מערכת סגורה שיודעת למחזר את המים. הטבע לא נפגע והצמחים בריאים יותר.

התוצרת של פנחס בוביל מ"באר גנים", שמספק לנו את זרי העלים (פטרוזיליה, כוסברה, נענע ושמיר), עוברים, אחת לחודש, בדיקות קפדניות לגילוי שאריות הדברה, ע"י "דרך המעבדה", המעניקה שירותי פיקוח, בקרה, בדיקות וייעוץ לענפי המזון השונים בענף החקלאות. תוצאות הבדיקה בלבד תכתבנה עם יהיה או לא יהיה קטיף. רמז: עוד לא קרה שהיו חסרים לכם פטרוזיליה, כוסברה, נענע ושמיר בסלט. אז העולם יכול להמשיך לדבר ולתכנן מהפכות. בשבילנו זו דרך חיים שאין מלבדה. כי רק אנשי אדמה יודעים להעריך איזה אוצר יש להם בידיים וכמה חשוב לשמור עליה. אחרי הכל, אמא אדמה יש רק אחת.

עוד טעימה:

הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
נגישות