בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

הפירות החמים

השבוע נרשמו בכל יום מעל ל-°C40 באזורי הערבה ובקעת הירדן. בשאר רחבי הארץ הטמפרטורות נשקו ל-°C40 המצד השני... והפירות לא עומדים בחום הלוהט. אתם בטח חושבים: 'אלו פירות קיץ. הם רגילים לחום. ימי שרב היו באזורנו מאז מעולם אז מה השתנה השנה?' אז זהו, שלא מדובר רק בשנה האחרונה. האקלים בכל העולם הולך ומתחמם (באזורים מסוימים בקנדה ובארה"ב נמדדו 50 מעלות). אנחנו, שעוברים מהמזגן בבית למזגן בעבודה ושוב למזגן בבית, לא מרגישים את החום ולא חשופים להתייבשות או למכת שמש. אבל מלון או אבטיח שגדלים על הקרקע בערבה, לא יכולים לשאת את החום הלוהט כשהוא נמשך יותר מדי ימים ולילות ברציפות. במיוחד לא אחרי החורף החם שהיה השנה.

פירות העצים הנשירים מגיבים לא טוב להתחממות הכללית. עצי תפוחים, אגסים, אפרסקים, ענבים, משמשים ודובדבנים, שבשנים קודמות כרעו תחת עומס התוצרת, הניבו השנה כמות פרי נמוכה בעשרות אחוזים מבשנים קודמות. זה אינו השרב הראשון שלנו, והיו לנו חורפים רבים שהתאפיינו בבצורת, אבל השנה עברנו חורף חם יותר באופן קיצוני ומובהק מבעבר.

תבינו, עצי הפרי הנשירים הם עצים שעליהם נושרים והם נכנסים לתרדמת חורף. הם זקוקים למספר מנות קור טובות כדי "להתעורר", לפרוח ולהניב פירות. עץ שלא קיבל את מספר מנות הקור המספיקות - אבל קור-קור, משיר את הפרחים לפני שהם מספיקים להתפתח לפרי. ומעט פרחים באביב הם מעט פירות בקיץ. הפירות שהתפתחו בעץ על אף החורף החם, הם פירות איכותיים. מזג האוויר לא פוגע באיכות המצוינת שלהם, אבל הוא כן מייצר שתי בעיות:

בעיה אחת היא המזיקים; בחום גדול מתרבים יותר מזיקים. חקלאי שוקבוק, שמגדלים את התוצרת שלהם תחת פיקוח מחמיר מאוד שלנו בענייני ריסוס, עומדים גם באתגר הזה ולא מתפתים להגביר את הריסוס. גם לא נתי גרלה שמגדל עבורכם את המשמשים, פרי מאוד רגיש למזיקים. נתי אמר לנו פעם שהוא לא מעז לתת משמש מרוסס לבני המשפחה שלו. ובזכות שיטת השיווק שלנו, ששמה בפרונט את החקלאי לצד התוצרת שלו, גם אתם נכללים כבני משפחה, כשמדובר באיכות ובתקינות הפרי. ואייל יעקובי המנכ"ל של שוקבוק אומר: "משמש שתולעת לא מוכנה לאכול גם אני לא מוכן..."

בעיה שנייה שהחום מייצר, היא שהוא גורם לפירות להבשיל במהירות גדולה מהרגיל. החקלאים צריכים להיות מנוסים מספיק כדי לדעת לקטוף בדיוק בזמן. הבשלה מהירה מביאה ל"בייבי-בום" של פירות בפרק זמן קצר ואז נגמרים הפירות על העצים, שמלכתחילה לא היו עמוסי פרי. מתי זה יקרה, אי אפשר לדעת. בינתיים יש מספיק פירות ובמגוון עשיר וצבעוני וכדאי לנצל את השבועות הקרובים כדי ליהנות מהם כמה שיותר. ומי שרוצה לשמר את טעמי הקיץ יכול להכין מהפירות ריבות מצוינות ולמשוך את התענוג כמה שיותר זמן.

ענבי טעם

ענבי מוסקט מוכרים לרובנו יותר כענבים ליין. צביקה כהן מהערוגות מגדל ענבי מוסקט למאכל, זן אחר לגמרי, כרם שונה לחלוטין. כרם לענבי מאכל מכוון מטרה אחת: לגדל את הענבים הייצוגיים ביותר, שהאשכול יהיה גדול ושהענבים לא יצטופפו מדי באשכול שלהם ויקבלו את המבנה הקלאסי והעסיסיות הדרושים. בכרם לענבי מאכל מטפלים בתשומת לב בכל אשכול; מדללים כדי שיהיה יותר מקום, חותכים עלים וענפים כדי לפנות דרך לקרני השמש וגפנים יעוצבו על עמודים מיוחדים (עמודי הדלייה) שיאפשרו גישה לבציר ידני. כל אשכול נבדק באופן אישי בזמן ההבשלה המדויק ונארז בצורה אסתטית בקופסה שקופה. בגידול ענבים ליין אין חשיבות ליופי הענב, לעומת זאת אם יבצרו את ענבי היין לפני שרמת הסוכר תגיע לרמתה הגבוהה המיטבית - הסוכר לא יתסוס כמו שצריך, לא יהפוך לאלכוהול וכל אופי היין ישתנה.

עמוס כהן מגדל את ענבי המוסקט למאכל עם הטעם הכי מיוחד שקיים וארומה משגעת שאי אפשר לשכוח, אפילו שעברה שנה שלמה מאז הפעם האחרונה שנהננו מהם. אבל יש להם חיסרון אחד, לפחות מבחינתנו: יש להם גרעינים. אנחנו מכירים הרבה אנשים שהגרעינים לא מפריעים להם ליהנות מהטעם. אותנו זה טיפה משגע, אבל כשאנחנו לא יכולים להתאפק, אנחנו מוכנים להתמודד אתם. אגב, בענבי מוסקט ליין לא מפריעים ולעיתים הם אפילו משפרים את הארומה והטעם של היין. למרות הגרעינים, ענבי המוסקט של עמוס קיבלו אצלנו את חותמת "מומלץ".

ענבי ארלי סוו'יט של נתן ומיכל קאופמן מבשילים בחודש יולי. מאוחר יותר מענבי ארלי סוו'יט "הרגילים". זה בכוונה. נתן ומיכל מאריכים את משך תהליך ההבשלה של הענבים על מנת לגרום להם להיות מתוקים יותר. הם פורסים רשתות הצלה מעל הגפנים, כדי להגן עליהם מפני השמש. בצורה זאת, מועד ההבשלה הטבעי של הענבים מתארך באופן מעלה את אחוזי הסוכר בענבים. אם אשכול ענבי ארלי סוו'יט מכיל 14-16% סוכר בהבשלה של יוני, הענבים של משפחת קאופמן מכילים 18% סוכר. שתהיה לנו חופשת קיץ מתוקה...

הטבת החודש: אשכול יתרונות

גם אתם רוצים לפנק את החברים שלכם בהטבה ייחודית (חד-פעמית) בכל חודש? אם עוד לא פינקתם את החברים שלכם במתנה מאיתנו, זה מאוד פשוט: שולחים אלינו מייל בקשת הצטרפות, מקבלים קוד גישה ויכולים לצרף לקבוצה כמה חברים שרוצים, בחינם וללא כל התחייבות. כל הפרטים באתר שוקבוק. מצטרפים חדשים יוכלו ליהנות מהטבת מארז ענבים במשקל כ-1.3 ק"ג החל משבוע הבא.

גם הגפנים לא "ישנו טוב" בחורף האחרון והתעוררו מבלי שקיבלו את מנות הקור המספיקות. האיכות גבוהה אבל הכמות עשויה להסתיים לפני סוף הקיץ. החודש הם שלכם, מתנה מאתנו. ענבים מרעננים את הגוף ומביאים "בוסט" של אנרגיה. הם מכילים נוגדי חמצון להגנה על הגוף מפני זיהומים ועושים פלאות לעור. ענבים מכילים חומצה אורגנית, סיבים תזונתיים ותאית, העוזרים לפעילות תקינה של מערכת העיכול ואפילו מקלים על קלקול קיבה וכאבי בטן. מבחינת תכולת הוויטמינים, הענבים הירוקים מכילים ויטמין B, ויטמין C, ויטמין K, אשלגן, זרחן, מגנזיום, מנגן ונחושת.

לגבי הסוכר: הסוד הוא במינון. המדד הקליגמי של הענבים נמצא ברף הנמוך; מתחת ל-55 ואם מקפידים על מנת ענבים אחת ביום (כוס רגילה) שמכילה בערך 60 קלוריות, אפשר ליהנות ממנת פרי טעימה כחלק מתפריט יומי מאוזן (אלא אם נאמר לכם אחרת, באופן אישי למצבכם, ע"י מטפל מקצועי).

"חברים עם הטבות" - הקבוצה שלכם בשוקבוק. אנחנו מזמינים אתכם להמליץ לחבריכם על שוקבוק, לפתוח ביחד קבוצה וליהנות בכל חודש מהטבה בלעדית. ניתן להזמין חברים ללא הגבלה וללא שום התחייבות, אפילו כעת – בכתובת: www.shookbook.co.il/groups

עוד טעימה:

הדבש חוזר
זנים חדשים
עגבניות שרי YOOM בצבע נדיר
אננס ישראלי חדש
השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?

החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
נגישות