בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

פירמידת הזעתר חוזרת

במשך שנים, גדלו שיחי אזוב מצוי באדמה ההררית של הארץ: בגליל, על צלע הכרמל ובהרי יהודה שומרון. במשך שנים, היו תושבי הסביבה מגיעים לאזורים השוממים מאדם, מחפשים וקוטפים את צמח התבלין המיוחד, מייבשים את עליו, מוסיפים להם שומשום, סומק, שמן זית ומלח ויוצרים את אחד מהתבלינים הכי ישראליים שיש: הזעתר. עד שהגיע האגרונום והחקלאי זאב בן חירות והצליח לתרבת אותו ולשדרג את טעמו בטכנולוגיות חקלאיות מתקדמות. יורם דרור, בנו של בן חירות, נזכר ומשתף:

"אבא שלי היה אגרונום ומדריך חקלאי ביהודה ושומרון. לפני 40-45 שנה, משרד החקלאות עזר לאנשי הכפרים הערביים לשפר את הגידולים החקלאיים שלהם ואבי היה מאלה שהדריכו אותם. אחד מצמחי הבר הפופולריים באזור, היה הצמח שממנו מכינים את תערובת הזעתר: האזוב. הוא גילה שגדלים בסביבה שני זנים: אחד פחות מבוקש ע"י המקומיים ואחד שבשבילו החקלאים היו מוכנים לצעוד שעות ברגל כדי לקטוף אותו: זן בשם קברקרולי. זאב חקר את הזן והצליח לביית אותו. הוא עבר לשדות כפר תבור ועבד בסביבתה לתירבות צמח האזוב, ובשלב מסוים הזמין אותי להצטרף אליו ולימד אותי כיצד לגדל את הזעתר."

כך נפתח, בשנות ה-80, מפעל הזעתר הראשון בארץ. הזעתר שווק באריזה מיוחדת ובולטת על המדפים: פירמידה קטומה, עם פקק אדום, שהגיעה באותה תקופה כמעט לכל בית בישראל. יורם דרור היה האיש שלימד את עם ישראל לאכול זעתר בבית. לימים, נמכר המפעל. פירמידת הזעתר נעלמה מחיינו ויורם פנה לגידולי שיחי תבלין בשטחי גידול בכפר תבור ובשדה אילן. לפני כ-10 שנים שינה יורם כיוון ופנה לשיווק זעתר וחליטות תה. את הצמח הוא רוכש מאותם חקלאים שאביו הכשיר, בזמנו. מהצמח הוא מייצר בעצמו את תערובת הזעתר, אורז בעזרת צוות יקר ומוכשר של עובדים בעלי מוגבלויות ומוכר לכל העולם (גם באמזון): גרסה משודרגת באריזת פירמידה חדשה וידידותית לשימוש, עם תמונתו של אביו בחזית - האדם שבזכותו הכול החל.

כיום, בנו עמרי אחראי על חליטות תה יזרעאל, דיברנו עליהם לפני מספר שבועות, כשהם עלו לשוקבוק. יורם כבר בן 65 וביחד עם אשתו הם מטפחים את העסק המשפחתי ושמחים ליצור ולייצר. "כל מי שקונה את הזעתר, אומר שזה wow", מוסיף יורם. "כל מי שאני מדבר אתו על הזעתר וטועם אומר לי "עכשיו אני מבין על מה אתה מדבר. כזה זעתר לא טעמתי, זה טעם לא מהעולם הזה." יורם לא מבין מדוע אנשים אוכלים את הזעתר רק עם לבנה. מבחינתו, חבל לא להוסיף את הזעתר לעוד מזונות. ובלי שביקשנו, הוא מנדב 3 מתכונים פשוטים: הראשון - הוסיפו את הזעתר למנת חומוס-טחינה, ביחד עם שמן זית ותתחילו לנגב. הוא מבטיח שתנגבו את הצלחת עד שתישאר נקייה. מתכון פשוט נוסף הוא עבור מנה שיורם מכנה בשם "עין בזעתר": מטגנים בצל במחבת עם שמן זית וכשהוא מזהיב יוצקים פנימה שתי ביצים שלמות. מעליהן בוזקים זעתר בכמות נדיבה ובזהירות הופכים את הביצים. מורידים מאש ואוכלים ישירות מהמחבת עם פיתה או לחם. נוזל החלמון מתערבב בזעתר ובבצל ויוצר טעמים שלא חלמתם. והמתכון השלישי: פיתה עם זעתר! לוקחים שליש כוס שמן זית, מוסיפים כף זעתר, מערבבים ומורחים על פיתה או לחם כפרי ומכניסים לטוסטר אובן ל-10 דקות ומלקקים את האצבעות.

אגב, גם לנו יש הצעה לשדרוג המטבח: כשאתם מכינים טחינה ביתית, הוסיפו לה גם זעתר, במקום שום. תשחקו עם הכמויות בהתאם לטעמכם, אל תמליחו לפני שתטעמו (תערובת הזעתר כוללת מלח) ומי שבגיל כמונו - יכול להביט שוב בפירמידת הזעתר ולהיזכר איך היה פה פעם, לפני 40 שנה...

יין רימונים "סבא יאיר"

יקב סבא יאיר נקרא ע"ש יאיר עציוני ז"ל, ממושב רם און בחבל תענך שלמרגלות הגלבוע. יאיר גידל מטע רימונים מאחורי ביתו והתחיל לייצר את היין לחברים קרובים ולמשפחה בלבד. עברו שנים, הילדים גדלו, לכול אחד נולדה משפחה משלו. מטבע הדברים, הדרישה ליין הרימונים המיוחד גדלה. עברו עוד מספר שנים, המשפחה התרחבה עוד, נוספו חברים חדשים, ומה שהתחיל כביטוי של אהבה לקרובים, הפך ליקב פעיל ומשגשג. בשיא פריחתו, בשנים 2013-14, שיווק היקב כ-20,000 בשנה, לבתי טבע, לחנויות יין, לתיירים ואפילו קצת ייצוא לארה"ב. ב-2015 נפטר סבא יאיר. היקב עבר לילדים וב-2018 קיבל אותו דור דובר, שהפך לבעלים וליצרן היין.

היום החברה של דובר מפעילה את היקב ומשווקת את יינותיו. סוד טעמו העשיר של היין מגיע מתהליך הייצור, העושה שימוש בכל חלקי הרימון. "אנחנו לא סוחטים רק את המיץ," מסביר דובר, "אלא מכניסים לחבית גם חלקים מהקליפה, את הגרעינים ואת המחיצות. הם מוסיפים ליין טעם חזק מיוחד שאין ביינות רימונים אחרים. אצלנו הטעם יותר רימוני, בעוד שיינות שעושים שימוש במיץ בלבד יותר מתוקים. ויש גם הבדל בריאותי: הערכים התזונתיים של הרימון נמצאים בקליפה, בגרעינים ובציפה - בכמות גבוהה יותר מאשר במיץ עצמו. תהליך הייצור אינו פוגע בערכים הללו ויין הרימונים שלנו בריא יותר, בזכות זה."

ההבדל בין מיץ רימונים ליין רימונים הוא, כמובן בתהליך הייצור. בדיוק כמו ההבדל בין מיץ ענבים ליין... יין רימונים, כמו כל יין, עובר תסיסה עם שמרי יין, ש"אוכלים" את הסוכר ופולטים אלכוהול. "כשהיין מגיע לאחוזי הכהל הרצויים, בין 14.5%-15.5%, אנחנו מפסיקים את התהליך ומתחילים ליישן, לתקופה של בין 12 ל-16 חודשים או יותר." מסביר דובר.

סדרת יינות הרימונים של יקב סבא יאיר כוללת יין מתוק, יין יבש, יין חצי יבש ויין מתוק בבקבוקים קטנים. ארבעתם עולים השבוע לתפריט קפה תה ויין. יין רימונים מתוק אינו מוכר כיין עפ"י ההלכה ואינו מאושר לקידוש. לא מברכים עליו "בורא פרי הגפן", אלא "שהכל נהיה בדברו". יין הרימונים של יקב סבא יאיר מתאים לכל אירוע – לבד או עם האנשים היקרים לכם ביותר. בדיוק כפי שסבא יאיר אהב.

הטבת החודש: תיוני תה יזרעאל

גם אתם רוצים לפנק את החברים שלכם בהטבה ייחודית? זה פשוט: שולחים אלינו מייל, מקבלים קוד גישה ויכולים לצרף ולשתף כמה חברים שרוצים, ללא כל התחייבות. כול הפרטים באתר שוקבוק. מצטרפים חדשים יוכלו ליהנות מהמתנה החל מ-1 בדצמבר.

החליטות של משפחת דרור מבוססות על הידע והניסיון הרחב שצברו במשך שנים, בכל הקשור לצמחים המיוחדים ולשילובים הנכונים במינונים המדויקים. בעסק המשפחתי המצליח, הם יוצרים את הטעם המושלם והמאוזן של כל חליטה, באמצעות תערובת רכיבים טבעיים בלבד. החליטות המיוחדות נארזות בשקיק אישי, המעניק חוויית הכנה מהירה, נקייה ואלגנטית - לאירוח אסתטי ולפינוק אישי. ולמי שזה חשוב: יש להם כשרות בד"ץ בית יוסף. כל תיון מספיק לקנקן של 4 כוסות תה. אנחנו ממליצים להפוך את שתיית תה יזרעאל לאירוע משפחתי/חברי שבו נהנים יחדיו מקנקן תה טרי. אפילו פאולה וליאון, בתכנית הבוקר שלהם התמוגגו מהטעם ומהטריות.

"חברים עם הטבות" - הקבוצה שלכם בשוקבוק. אנחנו מזמינים אתכם להמליץ לחבריכם על שוקבוק, לפתוח ביחד קבוצה וליהנות בכל חודש מהטבה בלעדית. ניתן להזמין חברים ללא הגבלה וללא שום התחייבות, אפילו כעת – בכתובת: www.shookbook.co.il/groups

עוד טעימה:

השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
נגישות