בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

חקלאות עצמאית במדינה עצמאית

"הו, ארצי מולדתי, הר טרשים קירח"... כתב שאול טשרניחובסקי בשנת 1933 והוא ידע על מה הוא כותב. עוד כשהייתה בגדר חלום בלבד, הבינה המדינה שבדרך שהיא חייבת להתבגר מהר ולצאת לעבודה לדאוג לפרנסתה. החקלאות הישראלית היוותה את ספק המזון העיקרי. רק שלא היה קל לעבד את האדמה כאן. קרקע הנגב צחיחה וחולית, הרי יהודה סלעיים ואלו הגליל היה מלא ביצות. עוד לפני שניתן היה לזרוע ולשתול, נדרשה עבודת ידיים רבה בעיבוד הקרקע והפיכתה לחקלאית: ייבוש הביצות, עצירת סחף הקרקעות, ייעור השטחים, העברת צינורות מים - וכל זה ללא ניסיון חקלאי קודם, ללא ידע ולימודים מוגדרים ובמצב פיסי ותברואתי קשה. אבל היום, כל אלו היסטוריה רחוקה...

בשנות עצמאותה הראשונות, הכפילה ישראל ואף שילשה את מספר אזרחיה, הודות לעלייה ולילודה טבעית. פיתוח החקלאות הישראלית הוגדר כיעד ראשון בחשיבותו. הממשלה הקצתה משאבים רבים, שנחשבו באותם זמנים כחסרי תקדים ביחס למקורות ההכנסה שלה. ישובים חקלאיים נוסדו, תשתיות הוקמו, מפעלי מים והשקיה פותחו, מערכי מחקר והדרכה נחנכו וביחד עם מסירות החקלאים והרוח הציונית, שגשג ענף החקלאות בארץ, ומאוחר יותר גם בעולם, והפך לעמוד השדרה החזק והגאה של המדינה. אבל בשנים האחרונות נחלש, נחבט והתכופף עמוד השדרה. החקלאים חוו נסיגה משמעותית במעמדם, שבאה לידי ביטוי בצמצום תקציבים, ברגולציות מבולבלות, בצמיחת מונופולים שיווקיים חזקים, שלא לדבר על בצורת וגניבות - ועד למצב שבו משרד החקלאות מחליף ידיים כמו חפץ ישן שאיש לא רוצה בו. הממשלה החלה לייבא תוצרת חקלאית ממדינות כמו ירדן וטורקיה ומהרשות הפלשתינית, כאילו ויתרה על הענף שממנו אכלה ושבעה עשרות שנים. ואז הגיעה קורונה.

מגפת הקורונה העולמית אילצה מדינות רבות ברחבי העולם לסגור את השמיים. הייבוא והייצוא החקלאי הפסיקו בבת אחת. מספיק היה לראות את הבהלה למזון של חודש מארס ואת המדפים הריקים ברשתות השיווק כדי להבין מאיזה אסון נחלצנו. פתאום הפכנו, בתודעה - לא חלילה בפועל, ממדינת שפע למדינה במחסור. אבל גם למראית העין הזו הייתה השפעה פסיכולוגית קשה על המורל הלאומי ועבור רבים מהאזרחים. ואז, כמו עוף החול עלה והזדקף עמוד השדרה החקלאי. אם אין ייבוא - יש תוצרת ישראלית מובחרת. אם אסור לערוך קניות ומערכי המשלוחים קורסים - נפתח ערוץ סחר ישיר לקונים בבית. הלב מתרחב. חקלאי ישראל הצילו את המורל ואת הרעב שלנו לשפע, לטריות ולאיכות. בכל הארץ התאגדו תושבים ושכנים וקנו תוצרת חקלאית טרייה ישירות מהחקלאים. פתאום יש פנים לעגבנייה או לחציל... פתאום אנחנו אוכלים בריא יותר... מכינים בבית מזונות שהיינו רגילים לרכוש מן המוכן במקפיאים. הפריפריה החקלאית התקרבה למרכז שעליו נאמר "חי בבועה". החקלאים מרוויחים מהמסחר החדש וגם אנחנו קונים במחיר שפוי יותר. הקהילה הישראלית התחזקה. תחושת הערך העצמי, של כל אחד מהצדדים, עלתה. יש פרנסה, אומנם מצומצמת מאד (בשל סגירת ענף האירוח וההסעדה והייצוא) אבל עדיין קיימת.

אלמלא הייתה כאן חקלאות טובה, מצבנו היה רע. כשמשק פושט רגל, כשחקלאי מחליט שהוא לא יכול יותר - זו הופכת להיות הבעיה של כולנו. לדעתנו, עצמאות תזונתית חייבת להיות חלק מאסטרטגיה ביטחונית-חברתית-כלכלית. כי עם כל הכבוד לכפר הגלובלי - המושבים והקיבוצים הישראליים חייבים להיות מוכנים למלחמה/המגפה/משבר האקלים הבאים. ואנחנו נמשיך לטפח את הקשר הישיר עם החקלאים ולהתעקש לצרוך תוצרת כחול-לבן טרייה מהשדה הביתה. במלאת 72 למדינה, בגיל סיכון ועם כמה מחלות רקע, אנו מאחלים לה ולעצמנו שנים רבות של חוסן בכל התחומים והרבה בריאות.

חדש בשוקבוק: מוצרי כרם

במיוחד בתקופה זו, שבה רובנו נמצאים יותר במטבח, אנחנו בשוקבוק נרגשים להעלות מגוון מוצרים חדשים ובריאים, לשדרוג הכנת המזון והטעמים בבית. כרם תעשיות מזון מן הטבע מייבאים ומשווקים מכל קצוות העולם מגוון מוצרי בריאות, פירות יבשים, קטניות וסופר-פוד. מכל המוצרים הנהדרים בחרנו להעלות מגוון שמנים וממרחים. נשמח לקבל מכם תגובות.

אל תפריט "דבש ושמנים" עלו סדרות השמנים של כרם: מגוון שמנים בבקבוק - טבעיים 100%, איכותיים ובריאים. כל השמנים מתאימים לתיבול, לבישול או לטיגון ומציעים טאצ' מיוחד בכל ביס. סדרת השמנים כוללת:

שמן גרעיני ענבים: שמן חדש (יחסית) על השולחן, המופק מזרעי ענבים שעברו כבישה לצורך הפקת יין. (כן, כן, אותם גרעינים שאנחנו כל כך שונאים לפגוש באשכול הענבים שלנו) שמן בריא מאד, בזכות חומצות השומן הלא רוויות שבו, נוגדי החמצון המגוונים והוויטמינים השונים. לשמן זרעי ענבים נקודת עישון בינונית - 216° מה שהופך אותו לשמן בריא יותר לבישול או לטיגון. טעמו עדין ולכן הוא אידיאלי לתיבול סלטים ומנות קרות.

שמן זרעי קצח: מכיל ריכוז גבוה של חומצה לינולאית - חומצת שומן רב בלתי רווי חיונית שהגוף אינו יודע לייצר ולכן חשוב להקפיד לצרוך אותה ממקורות חיצוניים. תוספת שמן קצח למזון תורמת לחיוניות עור הפנים, לחיזוק המערכת החיסונית, לשיפור תהליך חילוף החומרים ולשמירה על משקל תקין.

שמן שומשום: שמן שומשום בכבישה קרה, בטמפרטורה שאינה עולה על 30 מעלות, בסינון כפול. אידיאלי להקפצה (פופולרי מאד במטבח האסיאתי), לטיגון דק ולתיבול רטבים ומרקים שונים. השומשום נחשב לאחד מהזרעים עם התכונות התזונתיות האיכותיות ביותר. הוא מכיל כמות גדולה של סידן (יותר מאשר בחלב), ויטמינים מקבוצת B וברזל. יתרונות שהופכים אותו למוצר חשוב בתפריט הטבעוני.

שמן פשתן: מקור צמחי ומאוזן לאומגה 3 - חומצת שומן חיונית ובריאה לגוף. שמן פשתן מסייע להורדת רמת הכולסטרול ולחץ דם גבוה, משפר את מראה ובריאות העור, השיער והציפורניים ונחשב כתורם לשיפור יכולת הקשב וריכוז והזיכרון אצל ילדים ומבוגרים.

שמן קוקוס אורגני בצנצנת: שמן המופק מאגוזי קוקוס אורגניים, בכבישה קרה. שימו לב כיצד הוא מתקשה בקור. שלא כמו שמנים אחרים, כמו קנולה/תירס/חמנייה וכן חמאה או מרגרינה, שמן הקוקוס הוא שמן טבעי רווי כמעט לגמרי, שאינו נפגע בשעת החימום ומרכיביו אינם הופכים לגורמי חמצון רעילים או לשומן טראנס בהגיעם לטמפרטורה מסוימת. מבחינה זו, הוא עדיף אפילו על שמן זית. בניגוד לשמן רווי מהחי, שמן קוקוס מכיל נוגדי חמצון חזקים ועוזר לחיזוק המערכת החיסונית ולמערכות נוספות שונות.

סדרת תרסיסי שמן: מגוון איכותי של שמנים למאכל במכל לחץ, להתזה על המחבת או הסיר התורמים מאוד להפחתת כמות השמן במאכלים רבים. השמן מתאים גם לתיבול עדין ועשוי 100% רכיבים טבעיים. הסדרה כוללת:

תרסיס שמן זית: כתית מעולה, כבישה קרה. השמן הרשמי בתפריט הים-תיכוני והישראלי. מהשמנים הבריאים שיש, מכיל חומצה אילאית (אומגה 9) הידועה כעוזרת בהפחתת רמות הכולסטרול הרע בדם, באיזון רמות הסוכר וכמסייעת לתפקוד תקין של כלי הדם, הלב ומערכת העיכול. שמן זית מגביר את מיצוי הוויטמינים המסיסים בשמן ולכן מהווה תוספת חיונית לכל סלט ולמגוון תבשילים.

תרסיס שמן אבוקדו: שמן אבוקדו מופק מפרי האבוקדו. שמן טבעי בעל רמת חומציות נמוכה, עשיר בחומצות שומניות בלתי רוויות, בנוגדי חמצון ובוויטמין E. שמן אבוקדו עוזר להפחת רמת הכולסטרול הרע ולהעלאת רמת הכולסטרול הטוב וכן בהורדת לחץ הדם. כתוצאה משני אלה - עוזר לשפר את בריאות ותפקוד הלב. בשורה טובה נוספת: הוא עוזר לשיפור מראה ומרקם העור: מגביר את רמת הלחות וממריץ את בניית הקולוגן.

תרסיס שמן זרעי ענבים: כל היתרונות של שמן זרעי ענבים, בהתזה מדודה לטיגון דק או לתיבול.

תרסיס שמן קוקוס: שמן קוקוס כתית מעולה, בכבישה קרה המשמרת את איכויותיו הבריאות וטעמו המשובח. השמן מופק מאגוזי קוקוס אורגניים טריים בלבד וידוע ביכולותיו להוריד את רמת הכולסטרול הרע בדם ובטעמו העדין והעשיר. תוספת נפלאה לכל מתכון המצריך שימוש בשמן.

תרסיס שמן פשתן: כל היתרונות של שמן פשתן, במכל התזה לשימוש מבוקר בשמן, בטיגון או בתיבול.

תפריט מעדנייה:

נוזל קוקוס לבישול: הנוזל שנמצא בתוך אגוז הקוקוס (מי שביקר במזרח, בוודאי ראה הרבה אנשים שותים, עם קש, נוזל מתוך אגוז קוקוס טרי). נוזל אגוז הקוקוס מיועד לבישול, להכנת קינוחים וכתחליף טבעוני ופרווה לחלב.

קרם קוקוס אורגני: מיוצר מאגוזי קוקוס אורגניים, מובחרים. ממרח קרמי עשיר, המזכיר בטעמו חלב קוקוס, רק שהוא הרבה יותר דחוס ממנו ומכיל פחות נוזלים. קרם קוקוס אינו מתוק ומשמש למגוון תבשילים וקינוחים במיוחד במטבח התאילנדי. ניתן לשלבו בקינוחים מתוקים.

חמאת קוקוס: חמאה המופקת באמצעות טחינה של "בשר" הקוקוס (החלק הלבן) ושמן הקוקוס. לכן היא עשירה ביתרונות תזונתיים שלא תמצאו בשמן. חמאת קוקוס משדרגת ומקרימה (זכרו, היא חמאה פרווה) מגוון תבשילים, מאפים, קינוחים, רטבים ומרקים ולהחליף בקלות את החמאה הרגילה בכל מתכון.

חמאת שקדים: ממרח שקדים טבעי עשוי מ-100% שקדים, טעים ומזין, ללא תוספת סוכר או חומרים מלאכותיים. בעל ערך גליקומי נמוך, עשיר בסידן ומהווה תחליף חשוב לטבעונים שאינם אוכלים מוצרי חלב. מתאים לממרח על לחם, להעשרת שייקים ואפילו ניתן להפוך אותו לתחליף חלב למשקאות, ע"י ערבוב בבלנדר כפית ממרח שקדים עם כוס מים.

חמאת אגוזי קשיו: ממרח קשיו קרמי עשוי מ-100% אגוזי קשיו, ללא תוספת סוכר וחומר משמר, בתהליך טחינה טבעי בכבישה קרה. אגוזי קשיו עשירים בשומנים טובים לא רוויים, בחלבון, בסידן ובברזל ולכן מהווים תוספת טובה גם לטבעוניים (אבל לא רק). בנוגד החמצון סלניום ובמגנזיום, זרחן וברזל. הם מהווים מקור טוב לשומנים לא רווים. ניתן למרוח על לחם, לשלב בשייק בריאות, בקינוחי פרווה מעולים ובמגוון מאפים.

חמאת גרעיני דלעת: ממרח קרמי טעים (ניתן להמתיק במעט דבש או סילאן, אם רוצים) המכיל חלבון מהצומח, שומן בלתי רווי - בריא ועשיר בחומצות שומן חיוניות ומגוון מינרלים כמו אבץ, אשלגן, ברזל, חומצה פולית ועוד. השילוב של חומצה פולית עם החלבון עוזר לבניית השרירים ומומלץ אחרי אימון גופני.

הטבת החודש: אבטיח מתוק

גם אתם רוצים לפנק את החברים שלכם בהטבה ייחודית בכל חודש? זה פשוט: שולחים אלינו מייל, מקבלים קוד גישה ויכולים לצרף לקבוצה כמה חברים שרוצים, ללא כל התחייבות. כל הפרטים באתר שוקבוק. מצטרפים חדשים יוכלו ליהנות מהמתנה החל מ-1 במאי.

האבטיח שלנו מגיע ממידן קלופ ואשתו גרים במושב עידן שבערבה. השניים עוסקים בחקלאות כ-11 שנה וכבר הספיקו לחולל מהפכה קטנה בשיווק תוצרת חקלאית. ב- 2016 פרסם מידן ברשתות החברתיות "קול קורא" להגיע למשק שלו בערבה ולקטוף - בחינם, עגבניות טריות. הוא קרא לזה "עגבניות חינם במשק של מידן". המהלך יוצא הדופן של מידן הגיע בתגובה למדיניות הייבוא החופשי שהכילה ממשלת ישראל ומחירי התיווך הגבוהים שגבו רשתות השיווק בארץ מהחקלאים. מידן הבין שהכסף שיקבל עבור העגבניות שלו בקושי יכסה את הוצאות הקטיף והמשלוח והחליט להעניק את התוצרת שלו במתנה לכל מי שיגיע לקטוף ולקחת בעצמו. "מבחינתי", הוא אמר אז, "עדיף שאנשים יבואו אלי לשדה, יקטפו וייהנו מהעגבניות שלי, במקום שהן סתם ירקבו בשדה. ובאמת, באותם הימים אלפים גדשו את שדה העגבניות של משפחת קלופ, קטפו 40 טון עגבניות ונהנו מכל ביס.

מאז אותו משבר, מידן לא מוכר את תוצרתו לרשתות, אלא ישירות לצרכנים הגרים באזורים המרוחקים מהמשקים החקלאיים. ימי קורונה הפכו חקלאים רבים למשווקים עצמאיים. מידן ואשתו עושים זאת בהצלחה כבר 4 שנים. הם מרוויחים וגובים תשלום הוגן וכל הצדדים נהנים.

"חברים עם הטבות" - הקבוצה שלכם בשוקבוק. אנחנו מזמינים אתכם להמליץ לחבריכם על שוקבוק, לפתוח ביחד קבוצה וליהנות בכל חודש מהטבה בלעדית. ניתן להזמין חברים ללא הגבלה וללא שום התחייבות, אפילו כעת – בכתובת: www.shookbook.co.il/groups

עוד טעימה:

האם אתם מוכנים ליורו?
honey-life
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?

מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
נגישות