בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

משלוחים בתקופת החגים

זו הולכת להיות תקופת שיא במשלוחים. הקורונה והסיכוי לסגר מגדילים את הצורך בקניות אונליין. אנחנו גם לוקחים בחשבון שהשנה אין כמעט טיסות של משפחות לחו"ל - עם ישראל כולו חוגג בבית. אם המסעדות תהיינה סגורות, אם לא יהיה לאן לצאת, פשוט נשב בבית ו... נאכל. אנחנו בשוקבוק עושים את המקסימום כדי לתגבר את מערך האורזים והשליחים. אבל: עקב הביקוש הרב, לכל יום תהיה מכסת שליחים קבועה שלצערנו לא נוכל לגלוש ממנה.

לכן, אנו ממליצים להזמין מראש, אפילו לכול תקופת החגים. אנחנו ממילא לא מחייבים את כרטיס האשראי שלכם לפני הגעת המשלוח. ע"י ביצוע הזמנה באתר, תוכלו לשריין יום ושעות משלוח מראש, שבוע-שבועיים קדימה. ואם תיזכרו בפריטים נוספים שצריך להזמין או אם משהו ייגמר ותרצו עוד, תוכלו לערוך את ההזמנה שלכם עד יומיים לפני מועד המשלוח. הנה רשימת מועדי המשלוחים לחודש תשרי:

ראש השנה: עד ערב החג: יום שישי, 18.9 - המשלוחים יתוגברו ולא יהיה שינוי בשעות או בחלוקה לאזורי הארץ השונים. ביום ראשון, 20.9 , ב' ראש השנה - לא יתקיימו משלוחים. ביום שני, 21.9 - לא יתקיימו משלוחי בוקר. משלוחי הערב יתקיימו כרגיל, וכך גם במהלך כל השבוע, כולל שישי.

יום כיפור: ביום ראשון, 27.9 - לא יתקיימו משלוחים וגם ביום שני, 28.9 הם לא יתקיימו.

השבוע שלפני סוכות: ביום שלישי, 29.9 - לא יתקיימו משלוחי בוקר, משלוחי הערב יתקיימו כרגיל ויתווספו קווי משלוחים לירושלים ולבאר שבע. ביום רביעי, 30.9, המשלוחים יתקיימו כרגיל, למשלוחי הבוקר יתווסף קו לאזור שבין חדרה לקריות. ביום חמישי, 1.10, יתקיימו משלוחים כרגיל - לא יתקיימו משלוחים לאזור שבין חדרה לקריות.

ערב סוכות וחוה"מ: ביום שישי, 2.10, המשלוחים יתקיימו כרגיל ויתווסף קו משלוחים לאזור שבין חדרה לקריות. במהלך ימי חול המועד יתקיימו המשלוחים כמו בשבוע רגיל, מראשון עד שישי.

ושוב נזכיר: מומלץ להקדים להזמין את המשלוח למועד המבוקש. לכל אזור ויום משלוח יש מכסת משלוחים. בכל ימי הסגר נעבוד כרגיל, בכפוף לשינויים הנגרמים כתוצאה מימי החג.

שנהיה לראש, כרימון

רוב האנשים שאנחנו מכירים, לא יודעים שישנם כמה זנים של רימונים. ואיך ידעו? הרי בנקודות המכירה, כל הרימונים נמצאים ביחד. שלא כמו התפוחים או התפוזים, אין שילוט עם שם הזן של הרימון המשווק והצרכן הרגיל בוחר את הרימון שנראה לו, עפ"י הקליפה, הכי יפה וטרי, רק כדי להגיע הביתה ולגלות שרכש רימון חמוץ או רימון מתוק (תלוי מה כל אחד אוהב). כשמכירים את הזנים ויודעים להבדיל ביניהם, יודעים לרכוש את הפרי בטעם ובמרקם שאוהבים. מזל שאנחנו בשוקבוק טורחים לרשום את שם הזן, לצד שם המגדל והמשק שממנו הגיע. אבל זה אנחנו, לא כולם כמונו.

רימון מזן "עכו" הוא רימון ישראלי שפותח במינהל המחקר החקלאי ("מכון וולקני") במשרד החקלאות. "עכו" הוא אחד מהזנים המקדימים להבשיל (אמצע אוגוסט), טעמו מתוק וצבעו בורדו כהה - צבע המעיד על הצטברות פיגמנטים אנתוציאנינים (נוגדי חמצון). לעומתו, זן הרימון '116' גדול יותר, טעמו חמוץ-מתוק והוא מבשיל מאמצע ספטמבר. לשני הזנים גרעינים רכים המתאימים מאוד לסחיטה למיץ. הגרגירים הרכים מתאימים יותר למיץ ולשימוש בהכנת קינוחים וגלידות. החמצמצים מתאימים יותר לשילוב בסלט ירקות, לתבשילי קדרה ובשר ולצד גבינות בשלות. אם תבשלו את הגרגירים הבהירים, הם יחווירו עוד יותר במהלך הבישול וכול היופי הצבעוני שהיה בתחילת הבישול ייעלם.

ברימון ישנה כמות מכובדת ומגוונת של ויטמינים ומינרלים: ויטמין C (כמעט חצי מהתצרוכת היומית המומלצת) ויטמינים מסוג E, K, B6, חומצה פולית, מגנזיום, אשלגן, נחושת, מנגן, זרחן וחומצה פנטותנית. הרימון עשיר בפוליפנולים - תרכובות צמחים עוצמתיות בעלות תכונות נוגדות חמצון המסייעות במלחמה נגד הרדיקלים החופשיים שאני חשופים אליהם במהלך חיינו, מגנים על גופנו ומאטים את תהליך ההזדקנות. הפוליפנולים מפחיתים את ערכי הכולסטרול הרע בדם, מורידים את לחץ הדם ומאפשרים לזרימה משופרת יותר של הדם. עוד הוכח, במחקרים רבים ושונים, כי הרימון מגן על הגוף משלל תחלואים ואירועים, כמו התקפי לב או אירוע מוחי, נסיגה של טרשת עורקים, מסייע במניעת סרטן הערמונית והשד, מקל על סימפטומים נשיים בגיל המעבר, תורם למראה עור צעיר יותר ובכלל - עוזר לחוסנו של הגוך באופן כללי. הפיגמנטים האדומים שברימון עשירים בתכונות אנטי דלקתיות. באופן כללי, הצבע האדום של הרימון נקשר, ברפואה העממית והרפואה הסינית, כמזור לסובלים מאנמיה וכמסייע לחיזוק מערכת הדם. כמו שכתבנו בתחילת האייטם: הרימון ראש לפירות!

רימון "עכו" מגיע אלינו ממושב ביצרון, מהמשק של רפי סביון. שם הרימון גדל לצד מטעי פסיפלורה וגויאבה. הרוב המוחלט של הפירות שרפי מגדל מיועדים לייצוא, בעיקר לגרמניה. בתקופה האחרונה הצטמצם הייצוא, גם המכירה למסעדות, לאולמי שמחות ולחברות קייטרינג הצטמצם, אבל רפי ממשיך כרגיל לגדל מגוון זני פירות, כולם מפוקחים באופן קפדני ע״י מעבדה מלווה המוודאת שאכן הם נקיים מחומרי הדברה. רימון "116" מגיע מהמשק של צביקה כהן, מערוגות. צביקה ואחיו עמוס הם בנים ממשיכים במשק של אביהם, אשר כיום מתפרס על פני למעלה מ-1,000 דונם וכולל מגוון רחב מאוד של פירות. העיקריים שבהם: ענבים, אפרסקים, נקטרינות, מיני הדרים, אפרסמון וכמובן הרימון.

המלפפון מת מחום?

השרב הוא אחד ממזגי האוויר המזיקים ביותר לחקלאות. הוא מוגדר כמזג אוויר המשלב טמפרטורה גבוהה מאוד (מעל 34 מעלות צלסיוס) לצד לחות נמוכה מ-20%. השרב משפיע יותר על הירקות מאשר על הפירות. העצים והעלים הצפופים עוד מצליחים לתת מידה מסוימת של הגנה לפרי, מה שלא קורה בשדה הפתוח, כשהצמחים בגובה נמוך פרוסים על פני דונמים רבים. השרב יוצר פגיעה משולשת ביבולים:

פגיעה לטווח ארוך ביבול העתידי: צמח שנמצא במצוקה אקלימית נוטה להשקיע את האנרגיה שלו בשמירה על התוצרת שכבר קיימת, על חשבון הפרי העתידי. ניקח לדוגמה את העגבניות: שיח עגבניות בשרב הנוכחי משקיע את כל משאביו בעגבניות שנמצאות על השיח היום ומעדיף להפיל את הפרחים שמהם תצאנה העגבניות בהמשך העונה. בפועל, העגבניות האדומות או הירוקות הקיימות מצליחות לסיים את מחזור ההבשלה הטבעי שלהן. המגדל ככל הנראה יצליח להציל את התוצרת של הקטיף הנוכחי, אבל לאחר שהקטיף יסתיים אותו שיח לא יניב עגבניות חדשות ולחקלאי לא יהיה מה לקטוף ולשווק, עד למחזור הפריחה הבא.

נזק מידי בנראות התוצרת: דמיינו שדה ענק של חסה. עלים ירוקים ורעננים מפה ועד קו האופק. הכול שטוח ונמוך, ללא מקורות של צל טבעי או מלאכותי. קרינת השמש בשיא עוצמתה גורמת ל"כוויה" של הירק: החסה מתחילה להצהיב ו"להישרף" בקצוות, הברוקולי מקדים להפריח את פרחיו הצהבהבים הקטנים המדמים לו מראה יבשושי והכרובית הלבנה הופכת לצהובה. החום הרב מבקיע את שכבת האפידרמיס של העלה, פוגע בכלורופיל (הצבע הירוק) וגורם למראה דהוי וזקן. זה לא שהחסה אינה טרייה. זה לא שהברוקולי עבר זמנו - התוצרת עדיין טרייה. כל עוד היא מחוברת לאדמה, כל עוד היא חלק מהצמח וניזונה ממנו, היא עדיין טרייה. רק מה, אנחנו הצרכנים מקשרים טריות עם מראה יפה של הירק. וכשהירק לא כפי שאנחנו מכירים אותו; כשהכרובית צהובה במקום לבנה, מבחינתנו היא לא טרייה ואנחנו לא נקנה אותה.

תופעת לוואי של ההשקיה פוגעת באיכות: הדוגמה הטובה ביותר להמחשת סוג הפגיעה הזה הוא המלפפון. כשהמגדלים נתקלים בשרב קיצוני כל כך, הם חייבים להגביר את ההשקיה ומהר. בשרב כמו שחווינו, יכול החקלאי להשקות את חלקתו גם עד פי 10 (!) יותר מהרגיל. מלפפון שאמור היה להיות דק ופריך, שותה את הנוזלים, מתמלא והופך לרחב ומימי. הוא פחות טעים לנו.

בואו נקווה שעד לערב ראש השנה, מזג האוויר יתאפס על עצמו, בכל זאת – התאריך הרשמי של תחילת הסתיו בדיוק בעוד 10 ימים.

עוד טעימה:

ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
נגישות