בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

לאן נעלמו הלימונים?

אומרים שאם החיים נותנים לך לימונים - תכין מהם לימונדה. השבוע, הפרדסן מיכה פרטוש ממושב מסלול הבין שהלימונים בפרדס שלו סחוטים עוד בעודם על העץ ובהחלטה אמיצה קבע לא למכור אותם במצבם הנוכחי.

החום הכבד שפגע בגידולים השונים ברחבי הארץ, פגע גם באיכות הלימונים בפרדס של מיכה. מיכה (מרדכי) פרטוש ממושב מסלול מגדל לימונים מזן יוריקה, המאופיין בכמות מיץ גדולה בהרבה מהזנים האחרים. כשהקים את המשק ביחד עם הוריו - יוסף ז״ל ומרסל תבל"א פרטוש, בשנת 1996, הוחלט במשפחה לגדל תפוחי אדמה, בצלים ואבטיחים בלבד. בשנת 2000 קיבלו השלושה החלטה לנטוע במשק פרדסי לימון. כיום מיכה מפעיל את הפרדסים בעצמו והוא הלקוח הכי נאמן ללימונים שלו. אבל לפני שבוע הוא החליט שהם אינם ראויים לשיווק ובחר להסירם מהתפריט שלנו. אנחנו מבינים את החלטתו ומכבדים את יושרו המקצועי.

אנחנו בשוקבוק גאים בחקלאים שלנו ומגבים אותם בכל הקשור לתוצרת שלהם. כשותפים לערכים עליהם נבנתה פלטפורמת המסחר שלנו, את רף האיכות הגבוה שלנו הם קבעו בעצמם והם הראשונים לזהות אם קרה משהו שאינו מאפשר מכירה. אנחנו מדברים הרבה על יחסי גומלין הוגנים בין החקלאים ללקוחות ומה שקרה לפני שבוע עם הלימונים היא דוגמה מצוינת לאחריות המגדלים כלפיכם. אחריות שהיא תולדה של תמורה הוגנת המכבדת את ההשקעה של החקלאי. ובעניין המחירים באתר: לפני כשבוע התארחנו ב"תכנית חיסכון" בערוץ 12, באייטם שכותרתו הייתה ירקות ופירות בזול". מיותר לציין שלא אנחנו קבענו את הכותרת... אחרי התכנית, קיבלנו פניות מלקוחות שטענו כי למרות מה שנאמר באייטם, אנחנו יקרים. אז קודם כל, אמרנו זאת בעבר ונחזור גם כעת: יש זולים מאתנו ויש יקרים מאתנו. גם כשמדובר ברשתות שיווק: לעיתים מחיר המלפפונים זול מאד אבל תפוחי האדמה יקרים, או ההפך (מדובר בדוגמה בלבד). רוצים לומר: ברשתות "מקריבים" מוצרים מסוימים ומאזנים את הסל ע"י ייקור מוצרים אחרים. אגב, סקרים קבעו שהמחירים שלנו תואמים למחירי שופרסל אונליין.

חשוב לנו להבהיר כמה נקודות בקשר לשיטת המכירה והתמחור בשוקבוק: ראשית, המחירים נקבעים ביחד עם החקלאים. התמורה לחקלאי היא באופן מובהק טובה יותר אצלנו מאשר ברשתות השיווק שקונות מאד בזול ומוכרות בפער גדול - לפעמים של עשרות אחוזים. מראש, שוקבוק הוקם על מנת לתת לחקלאי את התמורה האמיתית המשקפת את עבודתו ולא לעשוק אותו. שנית, החלקות שמהן נקטפים המוצרים הן חלקות לייצוא, מה שלא בהכרח ניתן לומר על התוצרת הנמכרת במקומות אחרים. ברשת השיווק, או אתרי שיווק, לעולם לא תדעו בוודאות מהיכן הגיעה הסחורה וכישראלים אנחנו יודעים: מה שנמכר בזול מאד כנראה שישנה סיבה לכך. אבל העובדה החשובה ביותר שמבדלת אותנו באופן מובהק: טריות. שירות המשלוחים שלנו פוקד את המשקים עד ארבע פעמים בשבוע, על מנת לוודא שהתוצרת נקטפת בסמוך ככל הניתן למועד המשלוח שאתם קבעתם! לא נגיע למשק בערבה ביום ראשון עבור הזמנה שמועד המשלוח שלה הוא יום רביעי או שישי... טריות כזו בוודאות לא תשיגו ברשתות. שם מקבלים משלוח גדול "אחת ל..." ומאחסנים בקירור או בתנאים אחרים את התוצרת בהמתנה להתרוקנות המדפים בחנות. ומשפט אחרון לגבי שיטת המסחר: בכל מקום אחר מחייבים אתכם בול על הגרם. אצלנו לפעמים "מעגלים" לטובת הצרכן. לדוגמה: אצל הירקן וברשתות אבטיח מתומחר לפי משקלו ויכול להגיע למחיר של 80-90-100₪ ליחידה. בשוקבוק החקלאי מרוויח פר-אבטיח ולכן לא מתעסק עם משקלו, ברוב המקרים תקבלו אבטיח גדול יותר במחיר נמוך יותר ביחס לחנויות. וזו רק דוגמה אחת. כשאתם קונים תפוחים לפי יחידה ולא לפי משקל כולל, אף אחד לא בוחר את התפוחים לפי גודלם ובפועל יכול לקרות שאם תשקלו את התפוחים משוקבוק תגלו שלפי משקלם הייתם משלמים יותר ברשתות. או אם התחייבנו למארז של 500 גרם, קורה לפעמים שמקבלים 520/550 גרם (לא תמיד, כשזה קורה זה קורה ואתם מרוויחים). בכל מקרה, אנחנו מעריכים את הערותיכם ומקווים שהצלחנו להבהיר את עניין המחירים.

ולגבי הלימונים: בעוד כשבוע תחל אצלנו עונת לימוני הקיץ ואנחנו יכולים להבטיח שזו עומדת להיות עונה משובחת במיוחד. אם יש לכם מתכון מוצלח ללימונדה נשמח לפרסם אותו כאן.

לאיכות יש מחיר משתלם

שוקבוק היא זירת מסחר אינטרנטית שמאחוריה עומדים חקלאים מצטיינים שהתאגדו במטרה לספק תוצרת חקלאית טרייה, טעימה ומפוקחת ישירות לבתי הלקוחות. שיווק ירקות ופירות באמצעות פלטפורמה אינטרנטית - לכשעצמו אינו חידוש אבל אנחנו שונים מאתרים אחרים בשלושה פרמטרים חשובים:

  • 1) רק בשוקבוק קודם מזמינים באתר ורק אחר כך החקלאים קוטפים את הפירות או הירקות שהוזמנו, בדיוק לפי מספר היחידות או המארזים שהוזמנו, בטווח של שעות ממועד המשלוח שלקוח הגדיר בעת ההזמנה. אין לנו האנגר אחסון או בתי קירור ואנחנו לא שומרים או אוגרים סחורה. יש לנו מרכז לוגיסטי הכולל בית אריזה שקולט את התוצרת החקלאית מכל רחבי הארץ ומערך משלוחים שדואג לארוז ולפזר את ההזמנות לבתים.
  • 2) רק בשוקבוק אתם מקבלים אחריות אמתית מלאה של המגדלים! אם פתחתם את הארגז וראיתם סחורה פגומה, רקובה, יבשה... מתקשרים למוקד שירות הלקוחות שלנו או שולחים אלינו מייל ואנחנו דואגים עבורכם לפיצוי מהחקלאי. בגלל זה, אגב, לחקלאים יש אחריות להוריד מראש מהתפריט גידולים שנפגעו (למשל מנזקי מזג האוויר) וכבר אינם עומדים ברף האיכות הגבוה שלנו. כל החקלאים שלנו נמצאים באתר וליד כל מוצר או תוצרת מצוין שם המגדל וכתובת המשק או שם היצרן ומיקום החנות.
  • 3) כל התוצרת החקלאית נמצאת בפיקוח איכות מתמיד וקבוע של מעבדות איכות, לרבות פיקוח על ריסוס והדברה. רוב החקלאים שלנו מייצאים את תוצרתם לחו"ל ואתם נהנים מפירות החלקות המטופחות הללו.

ובעניין המחירים באתר: לפני כשבוע התארחנו ב"תכנית חיסכון" בערוץ 12, באייטם שכותרתו הייתה ירקות ופירות בזול". מיותר לציין שלא אנחנו קבענו את הכותרת... אחרי התכנית, קיבלנו פניות מלקוחות שטענו כי למרות מה שנאמר באייטם, אנחנו יקרים. אז קודם כל, אמרנו זאת בעבר ונחזור גם כעת: יש זולים מאתנו ויש יקרים מאתנו. גם כשמדובר ברשתות שיווק: לעיתים מחיר המלפפונים זול מאד אבל תפוחי האדמה יקרים, או ההפך (מדובר בדוגמה בלבד). רוצים לומר: ברשתות "מקריבים" מוצרים מסוימים ומאזנים את הסל ע"י ייקור מוצרים אחרים. אגב, סקרים קבעו שהמחירים שלנו תואמים למחירי שופרסל אונליין.

חשוב לנו להבהיר כמה נקודות בקשר לשיטת המכירה והתמחור בשוקבוק: ראשית, המחירים נקבעים ביחד עם החקלאים. התמורה לחקלאי היא באופן מובהק טובה יותר אצלנו מאשר ברשתות השיווק שקונות מאד בזול ומוכרות בפער גדול - לפעמים של עשרות אחוזים. מראש, שוקבוק הוקם על מנת לתת לחקלאי את התמורה האמיתית המשקפת את עבודתו ולא לעשוק אותו. שנית, החלקות שמהן נקטפים המוצרים הן חלקות לייצוא, מה שלא בהכרח ניתן לומר על התוצרת הנמכרת במקומות אחרים. ברשת השיווק, או אתרי שיווק, לעולם לא תדעו בוודאות מהיכן הגיעה הסחורה וכישראלים אנחנו יודעים: מה שנמכר בזול מאד כנראה שישנה סיבה לכך. אבל העובדה החשובה ביותר שמבדלת אותנו באופן מובהק: טריות. שירות המשלוחים שלנו פוקד את המשקים עד שלוש פעמים בשבוע, על מנת לוודא שהתוצרת נקטפת בסמוך ככל הניתן למועד המשלוח שאתם קבעתם! לא נגיע למשק בערבה ביום ראשון עבור הזמנה שמועד המשלוח שלה הוא יום רביעי או שישי... טריות כזו בוודאות לא תשיגו ברשתות. שם מקבלים משלוח גדול "אחת ל..." ומאחסנים בקירור או בתנאים אחרים את התוצרת בהמתנה להתרוקנות המדפים בחנות. ומשפט אחרון לגבי שיטת המסחר: בכל מקום אחר מחייבים אתכם בול על הגרם. אצלנו לפעמים "מעגלים" לטובת הצרכן. לדוגמה: אצל הירקן וברשתות אבטיח מתומחר לפי משקלו ויכול להגיע למחיר של 80-90-100₪ ליחידה. בשוקבוק החקלאי מרוויח פר-אבטיח ולכן לא מתעסק עם משקלו, ברוב המקרים תקבלו אבטיח גדול יותר במחיר נמוך יותר ביחס לחנויות. וזו רק דוגמה אחת. כשאתם קונים תפוחים לפי יחידה ולא לפי משקל כולל, אף אחד לא בוחר את התפוחים לפי גודלם ובפועל יכול לקרות שאם תשקלו את התפוחים משוקבוק תגלו שלפי משקלם הייתם משלמים יותר ברשתות. או אם התחייבנו למארז של 500 גרם, קורה לפעמים שמקבלים 520/550 גרם (לא תמיד, כשזה קורה זה קורה ואתם מרוויחים). בכל מקרה, אנחנו מעריכים את הערותיכם ומקווים שהצלחנו להבהיר את עניין המחירים.

כל סוף הוא גם התחלה

אז כמו שכתבנו, זה הזמן להיפרד מתפוחי פינק ליידי, שהם זן התפוחים הכי האהוב על הישראלים. לפחות כך אומרים, לא בדקנו... אצלנו בשוקבוק לכל התפוחים יש ביקוש יפה. גם שזיף המיטלי יסיים בעוד שבוע עונה מוצלחת, מי שטרם טעם – שווה להכיר את הזן המשובח הזה, מי שהתמכר (כן, כן, אנחנו יודעים מי אתם...) מוזמן ליהנות מהם, אצלנו, בפעם האחרונה. על מדף התפוחים יהיו תפוחי ענה ואת מקומם של המיטלי יחליפו והשזיפים הצהובים מזן אוגדן.

תפוח עץ הוא אחד הפירות ה"בסיסיים" נקרא לזה, על שולחננו. כולם אוהבים תפוחים, לכל אחד העדפה לצבע, לזן, לפריכות או לטעם שונה. וכשיש בעולם 7500 זני תפוחים מתרובתים, בשלל צבעים, מרקמים, גדלים ופריכות, כל אחד יכול להתמכר לזן שהוא אוהב. בזכות הזנים השונים, בארץ שלנו יש להשיג תפוחים בכל השנה - בכל עונה. בחלק מהמקרים, מדובר בייבוא (בקיץ ניתן להשיג תפוחי חורף מארצות שבהן עונת החורף אצלן חופפות לקיץ אצלנו, וההפך), ברוב המקומות, יש להודות, מדובר ככל הנראה בסחורה ששכבה בקירור מספר שבועות. בניגוד לרוב התוצרת החקלאית, תפוח יכול לשרוד בכבוד כמה חודשים בתנאי אחסון הולמים. תפוחים אמנם מקירור לא טעימים ומזינים כמו תפוחים שנקטפו בעונתם, אבל בהחלט ראויים וסבירים.

יש הבדלים בין זני התפוחים השונים, אך הם זניחים למדי. לכן, אכילה של זן אחד של תפוח לא מהווה הבדל משמעותי מבחינה תזונתית מאכילה של זן אחר. מבחינת הרכב תזונתי, תפוחי עץ ירוקים מכילים פחות פחמימות ויותר סיבים מזנים אחרים של תפוחים. אם אתם מעוניינים להפחית בצריכת הסוכר, אלו התפוחים שמומלץ לצרוך. עבור אלו שרוצים להכניס לגופם יותר נוגדי חמצון, תפוחי עץ אדומים הם המנצחים מבחינת התכולה של הרכיבים האלו. מלבד ההבדלים הזניחים הללו, תפוחי עץ עשירים בנוגדי חמצון שנלחמים בנזקים תאיים, פלבנואידים דוגמת קוורצטין וכן אשלגן, זרחן, סידן, מגנזיום, ברזל ואבץ וויטמינים שונים שמזינים את גופנו, כך שתוכלו רק להרוויח מאכילה של הפירות הנפלאים הללו.

תפוחים מזן ענה הם פרי פיתוח ישראל והם נוצרו על ידי הכלאה של שני זני תפוחים שונים. האדם שטיפח אותם, אבא שטיין, היה במקור מקיבוץ עין שמר והתפוחים המיוחד שהוא פיתח מבשילים במהרה בחודשי הקיץ בגוונים של ירוק ואדום. תפוחי ענה לא זקוקים למזג אוויר קר כדי לשגשג, הם מהווים זן פופולרי לגידול באזורים חמים, כמו אפריקה, ואין צורך בהפרייה שלהם מעץ אחר כדי שהם יגדלו וישגשגו.

ומאדום-ירוק לצהוב: שזיף צהוב מזן אוגדן מגיע אלינו, במקור, מארה"ב. הוא מבשיל ביוני ובעל חיי מדף קצרים מאוד, כמה שבועות וזה נגמר. כשמדובר בשזיפים למאכל, נהוג להבדיל בין שני זנים: שזיף יפני ושזיף אירופאי. לא ברור במדויק מהו מוצאו המקורי של השזיף האירופאי, מניחים שמאזור הקווקאז העשיר במגוון סוגים של שזיפים. זני השזיף האירופאי עמידים מאד בקור וכיום הם גדלים בחלקים נרחבים של העולם, כמו ארצות הבלקן, בכמה ממדינות מזרח אירופה, קליפורניה, ארגנטינה ועוד. מוצאו השזיף היפני הוא בכלל בסין, ליפן הוא יובא רק במאה ה-16. החל מהמאה ה-19 החלו לגדל את זני השזיפים היפניים אוהבים אקלים חם יותר מאשר הזנים האירופאיים (אגב, מיטלי ואוגדן הם זנים יפניים) וכיום הם גדלים גם במדינות מערב ארה"ב, איטליה, ספרד, אפריקה וכו'. סימן ההבשלה אצל מרבית זני השזיפים הוא שינוי הצבע. שזיף שנקטף לפני שהבשיל לא יבשיל במנותק מהעץ. השזיפים עשירים בוויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים שעושים טוב למערכת העיכול. האוגדן מתאים ביותר למאכל כשהוא טרי (לא נהוג לייבש שזיפים צהובים), אבל גם מושלם להכנת ריבות, עוגות, לפתנים ועוד. שזיפי אוגדן מגיעים אלינו מהמשק של עמוס כהן בערוגות, שהבטיח לנו עונה מוצלחת.

עוד טעימה:

על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
אוגוסט של מתנות נמשך!
אוגוסט של מתנות בשוקבוק!
המנגו והתירס הלבן כבר כאן!
הישרדות עונת ה-וי.איי.פרי
החיים הוורודים של הבטטות
עלייה במשקל - רווח שלכם
נגישות