בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

שניים ליצ'י - יתרון גדול!

הרפואה הסינית מאד מפרגנת לפרי האקזוטי שלה וממליצה על הליצ'י לכל מי שחפץ בבריאות טובה, באנרגיה טובה ובמצב רוח טוב. כשמדובר בתזונה, הרפואה הסינית לא מבססת את המלצותיה לפי קלוריות ואינה מכוונת לדיאטה או לשמירה על המשקל, אלא לשמירה על האנרגיה בגוף. אז איזו אנרגיה יש לליצ'י?

הרפואה הסינית מאמינה כי ה"צ'י" - האנרגיה, משפיעה על בריאותנו הפיזית והנפשית. שמירה על איזון אנרגטי מבטיחה, כך טוענים, בריאות מלאה, וכל כשל או תקיעות בזרימת הצ'י יובילו למצוקה כלשהי בבריאותנו או ברוחנו. איזון נוסף שעליו מדברת הרפואה הסינית הם "יין" ו"יאנג" - מושגים שהוגדרו לראשונה בפילוסופיה הסינית דווקא, המדברים על שני כוחות מנוגדים המשלימים זה את זה, הנמצאים בכל מקום בטבע. "יין" הוא הצד הנמוך המזוהה עם תכונות של חושך (לילה), קור, פאסיביות ומנוחה, ו"יאנג" הוא הצד החם, המואר, אקטיבי, עליון... שמירה על איזון בין שני הכוחות מובילה להרמוניה ואילו חוסר איזון יוצר דוחק פיזי להשלים את החסר. גם במזון יש שיוך מובהק ל"יין" או ל"יאנג" ואנשים שסובלים מבעיות בריאותיות או ממחלות כלשהן נדרשים לאכול או לא לאכול מזונות המזוהים עם אחד מהכוחות. אז מה הלי'צ'י? "יין" או "יאנג"? הליצ'י המתוק הוא אחד מהמזונות המאוזנים, עפ"י הרפואה הסינית, כלומר הוא גם "יין" וגם "יאנג". כמו גם ענבים, חסה, סלרי, אספרגוס ועוד.

הרפואה הסינית קיבלה מקום של כבוד גם ברפואה המערבית, אולם באזור שבו אנחנו חיים, מזון בריא נמדד עפ"י ערכים כמו כמות סוכר, מספר הקלוריות, רוויות השומן, כמות הסיבים וסוגי הוויטמינים והמינרלים שהוא מכיל. הליצ'י עשיר בוויטמין C, בוויטמינים מקבוצת B ובמינרלים חשובים כמו: ברזל, סידן, אשלגן, מגנזיום וזרחן (השומרים על עצמות חזקות ובריאות יותר) ונחושת. הליצ'י מכיל נוגדי חמצון שונים ותרכובות אנטי דלקתיות השומרים על מערכת החיסון שלנו ומנטרלים את הרדיקלים החופשיים. לליצ'י כמות משמעותית של סיבים תזונתיים התורמים לפעילותה התקינה של מערכת העיכול ולהפחתת עצירות והפרעות אחרות הקשורות במעיים.

אז "שניים ליצ'י יתרון גדול" הוא בעיקר משפט יותר מאשר המלצה מגובה במקורות מוסמכים, אבל אנחנו בהחלט ממליצים על הליצ'י של משק מרום, שיישארו אתנו עד סוף העונה. כי לצד האבטיח והענבים - שאין ישראלי מהם בקיץ שלנו, מגיע קצת ניחוח אקזוטי מהאדמדם המתוק מסין.

המידע המובא אינו מידע רפואי ואין להתייחס אליו ככזה.

טורפדינו - מועדון סגור...

בימים אלו, מספר מצומצם של מגדלים ברחבי העולם קיבלו לידיהם אתגר חקלאי אקסלוסיבי: לשתול, לגדל ולשווק זן איטלקי חדש של עגבניות צ'רי: טורפדינו. מדובר בעגבניות צ'רי מאורכות ודקות המיועדות במיוחד לבישול.

בעולם קיימים כ- 5000 זנים של עגבניות, בגדלים, בצורות, בצבעים ובטעמים שונים. אנחנו רגילים לעגבנייה האדומה, אבל ישנן בעולם גם עגבניות צהובות, ירוקות, סגולות, שחורות ומנומרות - רגילות או צ'רי. עגבניות הן פרי קיצי (כן, פרי. עגבנייה, למי שלא יודע, אינה ירק מבחינה בוטנית, רק מבחינה קולינרית). הסיבות שאנחנו בישראל נהנים מעגבניות לאורך כל השנה הן, א': ייבוא. ב': הנדסה גנטית המאפשרת להן לשרוד עונות גידול קרות. ג': זנים שונים. ד': תנאי גידול מלאכותיים (חממות או בתי צמיחה מוגנים) ה. שמירה בקירור לאורך זמן. אבל הטבע הרי לא מכיר את ה"שטיקים" שממציא האדם, לטבע יש חוקים משלו, לכן עגבניות הקיץ הן מתוקות יותר ופחות חומציות מעגבניות החורף. זו גם הסיבה מדוע הן יותר מתאימות להכנת רטבים, מאשר אחיותיהן החורפיות. הרבה מתכונים הכוללים בישול עגבניות מכילים סוכר, להמתקת הרוטב ולטשטוש הטעם החומצי. מרבית שימורי רסק עגבניות מכילים סוכר, קטשופ מכיל סוכר וכמובן סלטים מוכנים על בסיס עגבניות מבושלות מכילים סוכר בין רכיביהם. מעניין יהיה לבשל ולטעום את עגבניות הטורפדינו... לדעתנו הן אמורות להיות מתוקות מספיק בשביל לוותר על הסוכר המוסף. אגב, ניתן להכין רטבים עם עגבניות הקיץ ולהקפיא אותם לקראת החורף. אנחנו גם שמענו שניתן להקפיא עגבניות בשלות בשלמותן (אם "נתקעתם" עם מספר עגבניות בשלות שאין לכם אפשרות להשתמש בהן וחבל שירקיבו) ולהפשיר אותן במהלך הבישול ואפילו להקפיא בשנית את הרוטב המוכן. לא ניסינו זאת בעצמנו, אבל זה נראה לנו מהלך הגיוני, כל עוד לא מפשירים עגבנייה כדי לחתוך לסלט. היא תגיר את הנוזלים החוצה ואי אפשר יהיה לחתוך אותה...

איך מאפסנים את העגבניות בבית? בגדול, העגבניות לא אוהבות קור. הן "נולדו" בקיץ ומקורן במרכז אמריקה החם. לכן לא מומלץ להכניס אותן ישר למקרר, אלא להניח אותן במקום מוצל ויבש. הקור במקרר מבטל את פעילותם של חלק מהאנזימים בעגבנייה, מה שמשפיע על טעמה המקורי. כשנגיע לימות השרב והחום הגבוה ונראה שהעגבניות מבשילות מהר מדי, מתייבשות או מרקיבות, אפשר יהיה, לימים אלו בלבד, להכניסן למקרר.

אלעד זהבי ממושב זיקים קיבל לידיו הזדמנות בלעדית לגדל ולשווק את הטורפדינו, כאן בשוקבוק והוא אפילו ישמח לעזרתכם בקבלת ההחלטה האם להמשיך לגדל ולשווק את העגבניות הללו גם לאחר שהפיילוט יסתיים. אנחנו מזמינים אתכם להזמין את העגבניות הנמצאות בתפריט הירקות שלנו, לצד עגבניות הצ'רי הוותיקות של זהבי. תטעמו אותן בצורתן הטבעי, תכינו מהן סלט ותבשלו מהן רטבים וכתבו אלינו מה הייתה התרשמותכם. אנחנו נעביר לזהבי את המשוב של כל אחת ואחד מכם ואנחנו יודעים שזהבי יעריך מאד את העזרה. ככה זה שיש קשר ישיר אל החקלאים שמגדלים עבורנו את האוכל: הפידבק שלנו כצרכנים, גם כשמדובר בפידבק חיובי וגם כשמדובר בביקורת שאינה מחמיאה, עוזר למגדלים לשפר את איכות תוצרתם, לשכלל שיטות עבודה או להחליף את זני הגידול. חלק מיחסי הגומלין שבין החקלאי ללקוחות שאנחנו בשוקבוק כל כך מטפחים.

עלייה במשקל - רווח שלכם

כתבנו כאן לא פעם על שיטת התמחור שלנו, השונה מעט משיטות התמחור של הרשתות ואף של אתרי השיווק השונים. אצלנו, המחירים נקבעים ע"י החקלאים ובשקיפות מלאה, על מנת להעניק לכל מגדל או משווק את התמורה המשקפת את מאמציו. חלק מהמוצרים נמכרים במארזים שמשקלם משוערך לפי גודל המארז, וחלק מהתוצרת נמכרת ביחידות, במחיר ליחידה בטווח משקלים כלשהו, המצוין לצד המחיר. מדי פעם, נקטף יבול שפירותיו גדולים וכבדים יותר בהשוואה ליבולים קודמים, אך למרות זאת המחיר ליחידה שנקבע בתחילת העונה - נותר כשהיה. כלומר, אתם מקבלים פירות או ירקות גדולים יותר מבלי לשלם יותר.

בניגוד לרשתות שיווק, שקונות ומוכרות סחורה חקלאית מראש, בכמויות עצומות, במחיר נקוב ל-1 קילו, אנחנו בשוקבוק רוכשים מהחקלאים בדיוק את הכמות שהוזמנה מאתנו. רק לאחר שאנחנו יודעים (לדוגמה) כמה חצילים הזמינו לקוחות שוקבוק ליום מסוים, אנחנו משגרים את ההזמנה והמגדל (במקרה הזה, יעקב קלמן מבית שאן) קוטף את מספר החצילים המדויק ויודע בדיוק כמה כסף הוא ירוויח מהמכירה. הוא לא שוקל כל חציל לוודא שהוא אינו עובר את המשקל המרבי שכתוב בתפריט, זה לא הדיל בינינו. אגב, וזו הערה חשובה: כאשר הייבול של חלקה מסוימת קטן מהמשקל המינימלי המצוין בתפריט (שוב, אם ניקח כדוגמה את החצילים, במקרה שהחצילים קלים מ-350 גרם) החקלאי נוהג לשלוח ללקוח 2 חצילים קטנים, למרות שהוזמן רק אחד ולמרות שמשקלם הכולל עשוי לעלות על חצי קילו - המשקל המרבי שנרשם בתפריט. אנחנו לא מקפחים את הלקוחות, ולפעמים הם אפילו מרוויחים מעבר למה שהזמינו! שוב, זו תולדה של הקשר הישיר בין הלקוחות לחקלאים - קשר שאנחנו מטפחים ומקפידים ליישם.

אז השבוע יבול האפרסקים והנקטרינות הנמכרים ביחידות בודדות, במחיר פיקס ליחידה, שוקלים כ-50 גרם יותר מהיבול של שבוע שעבר. במקום 120-170 גרם לפרי, משקלם נע בין 150-200. יותר מתיקות, יותר טעם, יותר בריאות - לא יותר מחיר. תיהנו.

עוד טעימה:

תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
אוגוסט של מתנות נמשך!
נגישות