בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

מיטלי קטן ומתוק

שזיפי מיטלי ושזיפים אדומים קלאסיים מגיעים אלינו מהמשק של משפחת כהן בערוגות, שבשפלת החוף. עמוס וצביקה כהן, בנים ממשיכים במשק המשפחתי שהקימו ההורים, התחילו את דרכם כחקלאים עם מעט אפרסמון בשטח של כ- 40 דונמים. מהר מאוד הם הבינו, שכדי לשרוד כחקלאי בארץ, צריך להגדיל את היצע הגידולים ולהרחיב משמעותית את המשק. היום הם מעבדים כ-1000 דונמים של גידולים שונים: ענבים, אפרסקים, נקטרינות, אפרסמונים ושזיפים. הטבת החודש שלנו: מארז נקטרינה ביס, מגיעה אליכם מהמשק שלהם (אגב, כבר הזמנתם?)

שזיף הוא פרי קיץ, מתוק וטעים, בעל יתרונות בריאותיים רבים. בעולם גדלים כ-1000 זנים שונים של שזיפים, 16 מהם גדלים כאן בארץ. השזיף משנה את צבעו לקראת מועד ההבשלה. יש המשערים שכך קיבל הפרי את שמו - כיוון שהוא נראה שזוף על העצים. השזיפים עשירים בוויטמינים ובמינרלים, מכילים נוגדי חמצון חזקים שמקורם בפיגמנט הסגול של הפרי וכמות נדיבה של סיבים תזונתיים. השזיף ידוע ביכולתו להקל על עצירות בזכות נוכחותם של חומרים ממריצי עיכול. כמה שזיפים אתם יכולים לאכול על קיבה ריקה, לדעתכם? אחד. (תחשבו על זה רגע). למרות מתיקותו, לשזיף ערך גליקמי וקלורי נמוכים, מה שהופך אותו לפרי מומלץ לשומרים על המשקל. שזיף הוא פרי קלימקטרי - פרי שממשיך את תהליך הבשלתו גם לאחר הקטיף והופך למתוק יותר עם הזמן. שזיף הוא פרי שניתן לעשות ממנו הכל: לאכול טבעי ישירות מהעץ, לייבש, לבשל ולהכין ריבה, לאפות בעוגה, להכין לפתן (או "קומפוט"), לסחוט למיץ עשיר בנוגדי חמצון ואפילו לייצר ממנו יין שזיפים מתוק. אם אתם לא רוצים להיפרד ממנו בקרוב, אפשר להכין ממנו קונפיטורה טובה שיכולה להישמר אפילו שנה, או להקפיא להקפיא ולהכין ממנו שייקים ומשקאות. רעיון שמוביל אותנו לאייטם הבא.

העונה החמה של הפירות הקפואים

אנחנו חיים בתקופה שבה אפשר להשיג כמעט כל פרי כל השנה. בין אם הוא פרי מיובא, בין הוא נשמר בקירור למשך מספר שבועות ובין אם מדובר בזן שפותח להבשיל מחוץ לעונתו הטבעית. ובכל זאת, הרבה מאתנו נוטים לרכוש פירות קפואים באריזה ממותגת או להקפיא פירות שהבשילו מדי, במקפיא הביתי. אריזת פירות מוקפאים שלמים או חתוכים, שקונים ברשתות יכולה לעלות 5-7 ₪ ל-100 גרם. לכן, אם אתם זקוקים לפירות קפואים לצורך אפייה או להכנת שייקים, עדיף ומשתלם יותר להקפיא לבד בבית. אבל גם כאן, ישנן המלצות של כן/לא לעשות.

הקפאת פירות היא פתרון נהדר לשמירת פירות שהבשילו יתר על המידה לפני שהספקתם לאכול אותם. במקום לזרוק - מקפיאים. לשייק או לעוגה לא אכפת שהפרי לא טרי, להפך: ככל שהפרי בשל יותר, כך רמות הסוכר שבו עולות והוא מתוק יותר. אצלנו בבית, כשמשתמשים בפרי קפוא להכנת עוגות, מצמצמים משמעותית את כמות הסוכר במתכון. פרי מופשר יהיה ספוגי יותר ביחס לפרי הטרי. הסיבה לכך היא שהעסיס שבתוך הפרי (הנוזלים) קופאים בצורת גבישים ופוצעים את דפנות התא שלהם. בעת ההפשרה, הנוזלים פשוט זולגים החוצה. אבל הבטחנו המלצות:

  1. טרי יש רק בטבע: הצורה הטובה ביותר ליהנות מטעמם ומיתרונותיהם הבריאותיים של הפירות היא לאכול אותם כשהם טריים ובשלים, בטווח של שעות עד ימים בודדים מהקטיף. ההקפאה אינה שומרת על 100% מהוויטמינים והמינרלים, למרות שהיא כן מאריכה את חיי הפרי ועדיין יש בו ערכים תזונתיים העדיפים על פני מתוקים אחרים.
  2. לוקיישן. לוקיישן. לוקיישן: למיקום הפירות בתוך המקפיא ישנה השפעה ישירה על טיב תהליך ההקפאה. אם נניח את הפרי על דלת המקפיא או ממש בחזית המדפים, כל פתיחה וסגירה של הדלת תשנה את הטמפרטורה בקדמת המקפיא. זה לא יגרום להפשרת הפירות אבל הטיפות הקטנות יהפכו לגבישי קרח ויפגמו בטעם. לכן מומלץ להקפיא את הפירות מאחור ככל האפשר.
  3. הכינו פרותיכם להקפאה: הקפיאו את הפירות כך שיהיו מוכנים לשימוש, מיד עם הוצאתם. זה אומר לשטוף היטב ולנגב טוב טוב. טיפות מים שהוקפאו הופכות לגבישי קרח על הפרי ומזיקות לאיכותו בעת האכילה. אם מדובר באבטיח או במלון, יש לקלף ולחתוך את הבשר הפנימי, רצוי לגדלים שנכנסים לבלנדר. לגבי בננות: אם מדובר בבנות לשייק, יש לקלף, לחתוך ל-4 חלקים ולהקפיא. אם מדובר בבנה לאפייה, ממילא צריך להפשיר אותה לפני ההכנה, לכן אפשר להשאיר את הקליפה אבל לשטוף אותה היטב ולייבש לפני ההקפאה. המלצות ספציפיות:
  4. בננות, מנגו, אננס, אבטיח, מלון וכו': לקלף, לחתוך ולהקפיא. עדיף, מראש, לחלק למנות בכמות הרצויה. אפרסקים, שזיפים, תפוחים, תותים, פירות יער וכו': שוטפים ומייבשים, לא חייב לקלף, ומגלענים! (חוץ מהתותים ופיות יער), ואז חותכים ומקפיאים.
  5. האטימות משתלמת: הקפידו להקפיא את הפירות במארז אטום לחלוטין; קופסאות מיוחדות להקפאה או שקית זיפר. כך תמנעו מעבר של ריחות בשרים, דגים ושאר מזונות שנמצאים במקפיא לעבור אל הפירות.
  6. פחות עסיס יותר טוב: ככל שהפרי מכיל כמות פחותה של מים, כך תגדל איכותו לאחר ההפשרה. לכן עדיף להקפיא את הפרי כשהוא חתוך ולא להכין ממנו רסק או שייק ואז להקפיא. יוצאי דופן מכלל זה: פירות הדר. כאן מומלץ להקפיא רק את המיץ. אם זה מיץ לימון, רצוי בתבניות קרח קטנות (כמות שוות ערך לתיבול סלט), אם זה מיץ תפוזים או אשכוליות, אפשר בקופסאות גדולות יותר, למשל של חמוצים או רטבים שמגיעים בטייק-אוו'י.
  7. מה מפשירים? רק פירות שמיועדים לבישול או לאפייה מחייבים הפשרה מוקדמת, בתוך המקרר. פירות קפואים לשייקים נכנסים ישר לבלנדר (לכן חשוב לחתוך אותם מראש, לגודל המתאים). שימו לב שהבלנדר שלכם מתאים לגריסת קרח, אחרת הלהבים עלולים להישבר.
  8. הפרד ומשול: חתיכות פרי עלולות להידבק זו לזו בעת ההקפאה. הפתרונות לכך מגוונים, תלוי בסיבה שלשמה אתם מקפיאים. אפשר מראש להכין שילובי פרי חתוכים וקפואים ביחד ובעת השימוש להכניס את הכל ביחד לבלנדר. אם אתם לא סגורים על עצמכם באשר לייעוד הפירות, הניחו את החתיכות על גבי נייר אפייה במגש או בתבנית שטוחה ורחבה, כשהן אינן נוגעות זו בזו, והקפיאו. לאחר ההקפאה, תוציאו את החתיכות הקפואות, תכניסו לקופסה ותחזירו למקפיא. עכשיו הן לא תדבקנה ותוכלו להוציא בכל פעם כמות אחרת.

המלצת המערכת:

ענבים ודובדבנים - סוכריות קפואות ומענגות: יש כאן מישהו שלא הקפיא ענבים ונגס בהם כשהם קפואים ופריכים (כמו גלידת שרבט) ומשובבי נפש? חובה לנסות! גם דובדבנים יכולים להציע חוויה דומה. כמובן, חשוב מאוד לגלען אותם לפני ההקפאה. טריק שלימדו אותו: מניחים דובדבן על פיית בקבוק יין ריק ונקי, כשהקצה העליון (שמתחבר לענף) כלפי מעלה. באמצעות החלק השטוח של מקל אכילה (צ'ופסטיק), תלחצו באסרטיביות מתונה על הדובדבן עד שהגרעין ייפול לתוך הבקבוק. אנחנו שוב מזכירים: לשטוף ולנגב היטב לפני תחילת התהליך.

הדברה תחת הפקרה

לא רצינו לבאס אתכם דווקא בסוף הניוזלטר, אחרי שחגגנו את שובם של השזיפים והשייקים הביתיים, אבל כתבה שקראנו לפני 10 ימים בגלובס לא נתנה לנו מנוח. מרוב קורונה ופוליטיקה, שאריות הדברה חריגות, לא מפוקחות ולא מדווחות, שנמצאות בתוצרת חקלאית שאנחנו הישראלים אוכלים בכל יום - פשוט לא מצליחות להגיע לכותרות.

מסתבר, שבשנים האחרונות, לא נאכף פיקוח הדוק על שאריות הדברה חריגות, לא נערך דיגום כמו שצריך ולא נשלחו דיווחים עדכניים לגורמים הרלוונטיים. למעשה, כבר כמה שנים, לשירות המזון הישראלי אין מושג אמיתי, עד כמה אנחנו חשופים או לא לחומרי הדברה במזון שאנחנו אוכלים. בהתאם לנתונים שפורסמו בכתבה (לינק מצורף בתחתית העמוד), מי ששותה תה נענע - עלול להיחשף לשאריות ריסוס. מי שמעדיף עלי בזיליקום טריים בפסטה שלו, מי שאוכל פשטידת מנגולד, או מכין סלט עשיר עם חסה, עירית, מלפפון, פלפל ופטרוזיליה - חושפים את גופם לשאריות הדברה שלא צריכים להיות שם. אותנו זה מדכא! אין פיקוח אמיתי על השימוש בחומרי הדברה במדינה שלנו וזה חבל, כי התוצרת החקלאית שלנו היא באמת ברמה מאד גבוהה.

אחריות הפיקוח על חומרי הדברה במזון שייכת למשרד החקלאות ולמשרד הבריאות. שני המשרדים קיבלו החודש שר חדש, ולצד משבר הקורונה, גם הדברה לא מפוקחת היא משבר בריאותי שיש לעקור מהשורש. חקלאי שוקבוק עובדים לפי תקנים מחמירים, לרבות שימוש בהדברה, ועוברים בדיקות מעבדה באופן שוטף. מגדלים שמייצאים לחו"ל, ויש הרבה כאלה אצלנו, עובדים תחת תקן GLOBALGAP - תקן לבטיחות מזון הנפוץ ביותר בחקלאות בישראל, המגדיר מהם תנאי גידול נאותים ובטוחים (GAP = Good Agricultural Practice), שאינם פוגעים בתוצרת, בצרכנים ובאיכות הסביבה. זאת בנוסף לתקנים אירופאיים שונים שמחייבות רשתות השיווק מעבר לים. אנחנו מקווים שבקרוב מאד כל התוצרת החקלאית לקהל הישראלי תעמוד בתנאים מחמירים. כולם מדברים עד כמה חשוב ובריא לאכול ירקות ופירות. מגיע לנו לקבל תוצרת בריאה - עם הוכחות מפוקחות.

לכתבה המלאה לחץ כאן

עוד טעימה:

הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
נגישות