בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

ענבים מיוחדים לחודש בלבד

מיכל קאופמן היא דור שני באביגדור (מושב ליד באר טוביה), בעולם פיזי, תובעני ולעיתים כפוי טובה ומתסכל, השייך ברובו לגברים. מסוג הנשים שתמיד הצליחו לעשות הכל במקביל: גם עבדה במשק, גם יצאה לעבוד מחוץ לבית ("כי אי אפשר להתפרנס רק מחקלאות") וגם גידלה משפחה לתפארת. מיכל ונתן נפגשו והתאהבו במהלך מלחמת ההתשה. היא הייתה אחות מתלמדת, הוא נפצע בקרב והובל לבית החולים. לאחר החתונה עברו לגן שמואל, פיתחו קריירות שונות וגידלו 3 ילדים. מיכל עבדה כמיילדת ונתן נהיה הנדסאי. הכל הלך טוב, רק שמיכל החלה להתגעגע למושב ילדותה והמשפחה כולה עברה לאביגדור. היום, 40 שנה אחרי, כשהם כבר בני 70 ולא נופלים במאומה מחקלאים צעירים מהם, הם מגדלים משק בוטיק איכותי הכולל מגוון פירות, בכללם כ-60 פירות טרופיים, גינת תבלינים עשירה וכרם קטן.

מיכל ונתן היו בין הראשונים באביגדור שגידלו כרם. במשך שנים הייתה להם חממת ורדים לייצוא, שהוקמה בהשקעה גדולה שלא השתלמה - הוורדים לא הצליחו. יום אחד, כשהגיע לחממה נציג אגרסקו (חברה ישראלית העוסקת ביצוא תוצרת חקלאית מישראל) לבדוק את הוורדים, הוא המליץ להם לרדת מהרעיון ולנסות לנטוע כרם ענבים, במקום. "תרוויחו יותר", הוא אמר להם. וכך היה. "אני עוד זוכרת את היום שבו נטענו את הכרם. זה היה ב-15 באוגוסט, 1982. היום שבו הבן הרביעי שלנו נולד." בכרם של משק קאופמן גדלים 2 זני ענבים ותיקים מאז שנות ה-80. מיכל קוראת להם "אזרחים ותיקים": ענבים אדומים מזן spring blush - שככל הנראה גדל היום רק במשק קאופמן, וענבים ירוקים מזן early sweet. שניהם זנים מוקדמים שפותחים את הקיץ ומשווקים מתחילת יולי ועד סופו. "מדובר ב-7 חודשי עבודה, מדצמבר עד יולי, שמתנקזים לחודש אחד בלבד על הנאה." היא אומרת ובאותה נשימה היא מבטיחה לנו שהם שווים את הטרחה.

שני הזנים, הירוקים והאדומים, מאופיינים בארומה מתוקה שמעניקה להם "טעם של פעם", כמו שאוהבים לומר, אלא שכאן, באמת מדובר בזנים "של פעם" אמיתיים, שמשגשגים בזכות הטיפול המפנק של מיכל. "את הזן האדום כבר לא תמצאו בארץ", היא אומרת. "הוא זן רגיש מאוד, הקליפה שלו דקה ביותר ונפגעת בקלות. לכן, צריך לשמור היטב על האשכולות, כל נגיעה של עלה או שריג עלולה לפצוע אותם. אנחנו מנקים את סביבת האשכול, מפנים להם מקום ומסדרים אותם יפה בקדמת העץ שיתפסו שמש. אצלנו הם מסודרים כמו חיילים", מיכל מחייכת. כרם הענבים האדומים גדל ממש ליד חלון הבית מתחת לבית רשת שעוזר להגן עליהם מפני ציפורים. ומאחר ומדובר בכרם קטן יחסית, רק כדונם וחצי, הם לא משווקים את תוצרתו לרשתות הגדולות או לשוק הסיטונאי. רק לחברים: תושבי האזור שמגיעים אליהם במיוחד בשביל הענבים וללקוחות שוקבוק. "מגדלי ענבים שמשווקים במאסות גדולות מעדיפים להביא זנים חדשים. בעיקר לאור ההשקעה הרבה שדורשים ענבי spring blush האדומים." מבחינת מיכל מדובר בזן לשימור והם אכן מתכוונים לשמור עליו, למרות זמן העבודה המושקע בגידולם. ביום-יום יש להם מעט מאוד עזרה. הילדים פרחו, כל אחד לכיוון שמשך אותו, אבל למיכל יש כוחות-על ששורשיהם נטועים עמוק בציונות ובחינוך טוב להפרחת אדמת ארץ ישראל והיא עובדת עם בעלה כתף אל כתף, לא מבקשת הנחות ולא צריכה טובות.

הענבים של משק קאופמן מצטרפים לרשימה נכבדה ומיוחדת של מוצרים המשווקים אצלנו: פטל שחור ומגוון צמחי תיבול מיובשים בשיטה טבעית, איטית ומיוחדת, על רשתות בתוך בית המיועד רק לכך. הענבים של משק קאופמן מצטרפים לענבים של צביקה כהן מערוגות ולענבי טלי - חקלאים ממושבי לכיש. 6 סוגי ענבים של מיטב המגדלים בארץ. מבחר מגוון במיוחד לטעמכם.

תפריט חדש – מוצרים חדשים

הכל התחיל במודעה קטנה בפייסבוק, שמשכה את תשומת ליבי: "אנחנו מוכרים את האתר שלנו - אביה סבונים טבעיים." כשמדברים על רגע מכונן בחיים, זה היה הרגע! הרגע החד פעמי שבו "נופל האסימון", ידיעה מזוקקת שמתבהרת פתאום: זהו, הגעתי הביתה! היי, שמי מירב. הזרעים למקצועי היום ניטעו עוד בזמן לימודי הכימיה באוניברסיטה. כבר אז, במסגרת הניסויים במעבדה, חלמתי על עיסוק בכימיה שונה בתכלית, עם חומרים טבעיים ובטוחים שאינם מסכנים את הבריאות, עיסוק שיש בו כיף ונעשה מתוך אהבה.

אבל בתום הלימודים, החיים הובילו אותי לדרך אחרת ומצאתי את עצמי עובדת כמתכנתת במשך שנים, עד שנולדו ילדינו. עם הרצון לאפשר להם תזונה בריאה עסקתי הרבה בהכנת ארוחות בריאות ומזינות, בעיקר עוגות. התחביב הפך לעסק קטן ובמשך השנים התפרנסתי מאפיית עוגות בריאות במיוחד. העיסוק באפייה דרש ממני דיוק והקפדה והזכיר לי מאד את תחום הכימיה. החלום לעסוק בכימיה מסוג אחר צף ועלה. להנאתי, התחלתי להכין לעצמי ולקרובים לי דיאודורנטים ושפתונים מחומרים טובים וטבעיים לגמרי. בהתרגשות רבה, מצאתי את עצמי יוצרת באהבה, ממקום שטבעי לי כל כך. כל זה התרחש במטבח הצנוע שלי אבל עדיין לא ראיתי איך אני יכולה להגשים את החלום הישן שלי. וכאן נכנסת לתמונה אותה מודעה בפייסבוק על מכירת אתר של סבונים טבעיים. העיתוי היה מושלם ופתאום הכל התחבר: הידע בכימיה, האהבה לטבע ולריחות והרצון ליצור מוצרים בריאים נעימים ומועילים, בעצם כל מה שחלמתי.

תוך זמן קצר, בן זוגי, אמיר, ואני קנינו את האתר ומשם הכל התחיל להתגלגל. אנחנו מאמינים שהטבע מספק לנו את כל מה שדרוש להזנתו ולשמירת בריאותו של הגוף. גם העור שלנו, שעוטף אותנו ומגן על גופנו, ראוי לטיפוח מיוחד, מזין וטבעי שכן - כל מה שבא במגע עם עורנו חודר דרכו לאיברים הפנימיים. לכן אנו, ב"אביה סבונים טבעיים", מכינים עבורכם מוצרי טיפוח טבעיים השומרים על העור והגוף, מזינים, מרעננים ומפנקים באופן הטבעי ביותר.

הערכים הטבעיים שלנו:

  • המוצרים מבוססים על טהרת תוצרת הארץ
  • תהליכי הייצור שלנו הינם תהליכים ירוקים, השומרים על סביבתנו ואינם גורמים נזק כלשהו למשאב היקר לנו מכל
  • המוצרים שלנו מעולם לא נוסו על בעלי חיים ולא כוללים רכיבים מהחי
  • אנו מקפידים על מינונים מדויקים ועורכים ביקורת איכות מחמירה
  • הסבונים שלנו בטוחים לשימוש למבוגרים, לילדים, לפעוטות ולבעלי עור רגיש במיוחד

אני מאוד אוהבת את עבודת הידיים, את העיסוק בחומרי הגלם הטבעיים ואת ניחוחות הקסם בחדרי הייצור. הניסיון הבלתי פוסק להגיע לדיוק אופטימלי כדי ליצור עבורכם סבונים וקרמים מעולים, ממלא אותי כל יום מחדש. נשמח לשתף גם אתכם בחוויית הטיפוח של אביה סבונים טבעיים.

אנחנו בשוקבוק שמחים לצרף את המותג אביה סבונים טבעיים ובעיקר שמחים על ההזדמנות לעזור לעסקים קטנים שנפגעו בתקופת הקורונה ולתת במה למוצרים האיכותיים שלהם. זאת כמובן, לאחר שבדקנו שהמוצרים עומדים בסטנדרט הגבוה שלנו ומיוצרים מרכיבים טבעיים שגדלים כאן בארץ. תתפנקו.

תרפיה באמנות הבישול

מחקרים רבים חקרו את הקשר בין הזנה לרגש. קשר שמתחיל בחוויית הינקות הראשונה של התינוק לאימו. קשר המהווה את התבנית הבסיסית שלנו ליצירת קשרים עם העולם והזולת. על יסוד תובנות אלו, ולאחר מחקר דוקטורט שערכה על עבודתה עם מטופלים אונקולוגיים, פיתחה ד"ר אילת ברק-נחום, מטפלת בבישול PhD, שיטת טיפול חדשנית וראשונה מסוגה: Culinary Art Therapy - תרפיה באמנות הבישול. סט כלים מעשי, המשלב תובנות מתחומי הפסיכולוגיה, ריפוי בעיסוק, תזונה, טיפול סנסורי-מוטורי, מסורות קולינאריות וטכניקות בישול מגוונות לטיפול בסוגיות מגוונות הקשורות בעולמם הרגשי של המטופלים, דרך בישול משותף ושיחה.

השיטה Culinary Art Therapy רואה בבישול תהליך יצירתי בעל השפעה מיטיבה על התמודדויות שונות - ממש כמו אמנות. דרך חוויית בישול משותפת המתקיימת ב"קליניקה" - מטבח טיפולי, מתגלים מצוקות ודפוסים בעייתיים, רעב קיומי וצרכים רגשיים בלתי מסופקים. הפעילות במטבח מציבה למטופלים מגוון סיטואציות שדרכן הם לומדים על היכולות שלהם, חושפים את הצרכים והקשיים שלהם ומתמודדים עם האתגרים ועם התוצאות. חשיפה זו מאפשרת למטופל להתחבר לתחושותיו, לרגשותיו ולחוויות הילדות שלו, לעבד מגוון רחב של מחשבות ורגשות ולהגיע לתובנות ולפריצת דרך משנות חיים.

הטיפול משתמש באוכל ובבישול כתשתית למערכות יחסים ולהתמודדויות עם מצבים שהמטופלים חווים ביום יום: חלוקת אחריות מול ריכוזיות, עמידה על שלי מול ויתור או מציאת פשרה, ראיית העצמי מול התחשבות בזולת, דחיית סיפוקים מול אימפולסיביות ועוד. ההתעסקות בחומרי הגלם השונים מלמדת אותנו הרבה על עצמנו. למשל כיצד אנחנו מתמודדים עם חוסר ודאות או איך אנחנו מגיבים לכישלון או לאיבוד שליטה. השיחה שנרקמת סביב הקיצוץ, האידוי או הטיגון מאפשרת לבחוש בכל נושא מערכות היחסים: מה מותר ומה מחוץ לתחום, איפה המקום שלי בזוגיות, האם אני יצירתי ומפתיע או צפוי ומקובע, האם אני מסוגל להקשיב או להעביר מסרים, ועוד. כל דרך ההתנהלות "בחוץ" משתקפת דרך הבישול. גם פרויד יכול להירגע: דרך חומרי הגלם אפשר לעשות השלכות, לחזור לעבר, לעבד תחושות ילדות ואפילו להעלות גם את, איך לא: אימא, דרך מתכונים משפחתיים המעוררים זיכרונות ילדות.

למי מתאימה השיטה?

טיפול בבישול מתאים לבני 9 ומעלה המתמודדים עם מגוון מצבים בחיים, למשל: ילדים ואנשים על הספקטרום האוטיסטי, אוכלוסיות בסיכון, סטודנטים הסובלים מהפרעות קשב, אנשים שמתמודדים עם מחלות שונות כמו סוכרת או סרטן ועוד - אבל לא רק. אל המטבחים הטיפוליים ברחבי הארץ מגיעים מטופלים מכל המגזרים. גם אנשים שפשוט מתמודדים עם קושי, מצוקה או משבר בחייהם ומחפשים להיטיב את איכות חייהם. מפגש טיפולי יכול להיערך בקבוצה, בדיאדיות (הורה וילד או בני זוג) וכמובן באופן פרטני.

הטיפול המתרחש סביב עמדת הבישול. המטופל יכול לבחור אם לדבר ועל מה, ולעיתים המילים פשוט צצות דרך המגע בחומרי הבישול. לפעמים מטופלים רוצים לדבר על אירועים שקרו להם בעבר, ויש מפגשים שבהם פשוט קורים דברים - "כאן ועכשיו" במטבח. משהו לא מצליח והם חווים תסכול, רכיב למתכון שהם רצו חסר והם מרגישים תקועים. אבל כשהעוגה עולה יפה או התבשיל מציף את האוויר בניחוחות, הם מתרגשים וחשים גאווה.

במה שונה המטבח הטיפולי ממטבח רגיל?

מטבח טיפולי הוא מטבח בייתי, שנוח ונעים לשהות בו. בשונה ממטבחי סדנאות או תוכניות בישול, אין בו עמדות עבודה נפרדות לכל משתתף והדגש אינו מתרכז במנה "מצולחתת". הבישול במטבח הטיפולי מתרחש סביב שולחן מרכזי שמשרת את כל המשתתפים והמטפל/ת ומהות המפגש היא לא איך תצא המנה הסופית, אלא עבודת ההכנה עצמה וההשפעה התרפויטית שיש לכל התהליך. המטבחים הטיפוליים מצוידים במגוון חומרי גלם לבישול ובהתאם לבקשות מראש של המטופלים. הם מקרינים אווירה חמימה, ביתית ותומכת. חלק מהמטבחים ברחבי הארץ שומרים על כשרות, לכן ניתן לבשל בהם חלבי, פרווה וצמחוני בלבד. בחלק מהמטבחים אפשר לבשל הכל. משך הטיפול נע בין שעה לשעה וחצי. מותר להחליט להכין מנה שלוקחת יותר זמן, להקפיא ולהמשיך בפעם הבאה. יש אנשים שמתחילים את ההכנות בבית ובאים להשלים את המשימה במהלך הטיפול או שלוקחים את הסיר לבישול בבית.

כיום, כ-15 שנים לאחר פיתוח התוכנית, דר' ברק-נחום עומדת בראש בשתי תוכניות לימודים בסמינר הקיבוצים: האחת מכשירה אנשי חינוך בהנחיה של תהליכי בישול במסגרות חינוכיות, השנייה מכשירה מטפלים מורשים להציע למטופלים שלהם כלי טיפולי חדש. אם מעניין אתכם לדעת יותר, אתם מוזמנים לגלוש אל האתר של אילת ברק טיפול בבישול, בכתובת: culinaryarttherapy.org או להצטרף לדף העסקי שלה בפייסבוק "אילת ברק - טיפול בבישול".

עוד טעימה:

הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
נגישות