בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

על תמרים וסיפורים

יש פירות שאפשר לטעום בהם את ההיסטוריה של המדינה ואת חדוות היצירה של המגדלים. אנחנו בשוקבוק אוהבים סיפורים טובים, כמו שאנחנו אוהבים פירות וירקות. זה היתרון בלקנות ישירות מהחקלאים: זוכים להגיע לשורשים של העץ המשפחתי שעליו גדל הפרי. להבין כמה עבודה נדרשת כדי להגיע לאיכות פרימיום כמו זו הנמכרת אצלנו. השבוע עולים למדפים שלנו תמרים מזן מג'הול לח ממשק חסון שבמנחמיה ותמרים יבשים מזן מג'הול שמגיעים מעין יהב. אבל הבטחנו סיפורים, הנה:

משק חסון הוקם ע"י משה חסון בשנת 1904, על אדמות עמק הירדן שלמרגלות הכנרת. מאז ועד היום הוא נמצא בבעלות המשפחה. 3 דורות שעוסקים אך ורק בפיתוח, בגידול, בהשבחה ובלמידה אינסופית של ענף התמרים. סבא משה חסון נולד במצרים. היה לו חלום אחד: לעלות לארץ ישראל ולהקים משק חקלאי לגידול תמרים. החלום הפך למציאות. מיד כשהגיע לארץ, נטע הסב האהוב את עצי התמר הראשונים, באדמה הפורייה של המושבה מנחמיה. מאז, עברו למעלה מ-100 ובני משפחת חסון, דורות הממשיכים, מטפחים ומשביחים את התמרים האהובים - כחלק בלתי נפרד מהמשפחה. מבחינתם, הם פיתחו את הקוד של התמר המשולם. טעמנו, והם צודקים! כל שלבי הגידול, האריזה והשיווק מתבצעים בעבודת יד, בשיטות מסורתיות שהשתכללו עם השנים. סטנדרט האיכות הגבוה עומד ברף הבינלאומי המחמיר ביותר. האקלים המיוחד והאדמה רוויית המינרלים באזור הצפון מעולים לגידול תמרים. בנקודות השיווק הם נמכרים תחת המותג "תמר חסון" כוח מהטבע. והוא אכן נותן הרבה כוח.

התמר הוא "מעדן" / "חטיף" האנרגיה של הטבע, ללא תוספת שומן (תמר מכיל כ- 0.5% שומן, בהשוואה לשוקולד שמכיל כ- 30% שומן) או חומרי עיבוד כלשהם. אנחנו מכירים המון מתאמנים שסוחבים אתם תמרים בתיק האימון. התמר מכיל סידן, מגנזיום, זרחן, אשלגן ומעט מאד נתרן. יש בו כמות יפה של סיבים תזונתיים התורמים לתחושת שובע ומסייעים לשמור על פעילותה התקינה של מערכת העיכול. התמר מכיל פוליפנולים - פיטוכימיקלים בעלי תכונות נוגדות חמצון, שידועים ביכולתם לעכב את חמצון הכולסטרול הרע ולסייע במניעת מחלות הנגרמות כתוצאה משקיעת כולסטרול בדפנות העורקים. כמות האשלגן הגבוהה ביחס לכמות הנתרן האפסית, הסידן והמגנזיום הופכים את התמר לפרי התורם למניעת יתר לחץ דם - גורם סיכון להתקפי לב. ואם כל זה לא שכנע אתכם לכלול יותר תמרים בתפריט היומי, אנחנו שמענו שאכילת תמרים משפרת את חיי אהבה. רק אומרים.

גם התמרים היבשים ממושב עין יהב מגיעים עם היסטוריה שמתחילה בדורות הקודמים, בסבתא אילנה. חברה של כבוד בדור קשוח של מפריחי השממה בארץ ישראל אילנה הגיעה לערבה להקים בה משפחה, הרחק מהעיר הנוחה, בתוך יופיו של המדבר הנצחי. בביתה הצנוע, בתנאים קשים - אך בלי אף תלונה, אילנה טיפחה את מטע התמרים שלה. היום, סבתא אילנה כבר לא זוכרת שהיא סבתא. היא לא זוכרת מהיכן הגיעה והיכן היא נמצאת. אבל הטבע לא שוכח את תרומתה, ובני המשפחה האוהבים לא ייתנו לאף אחד לשכוח. התמרים המתוקים שתזמינו מהם כוללים סיפור חיים מתוק-מריר של אישה נפלאה שאנחנו בשוקבוק פחות זכינו להכיר. אבל על התמרים היבשים שלה לא נוותר. וגם לכם לא כדאי לוותר עליהם, כי לא תמצאו אותם בנקודות המכירה!

שנה טובה וליקר שמח

כמו מטעי התמרים, גם יקב הליקרים צמח מחלום של איש אחד: איציק אבן רם. מהיום שהכין את הליקר הראשון שלו, מפירות שצמחו בגינתו הפרטית, ידע שאיציק שזה הכיוון שייעדו לו החיים. במשך 10 שנים, עמל איציק להפוך את התחביב לעסק משפחתי לייצור ליקרים, במגוון של טעמים וצבעים משכרים. היום זו כבר הצלחה מוכחת.

ב-2010 הגיע איציק אבן רם לקיבוץ רמת רחל. שם, מול נופם המרהיב של הרי יהודה והרי ירושלים, הקים את יקב Ona. יקב בוטיק איכותי לליקרים, ששוכן בין מטעי הדובדבנים וחממות התותים. כ-8 שנים אחרי ההקמה, בשנת 2018, הפך הקיבוץ לשותף מלא ביקב. החיבור בין האדמה לשמחה משכרת הוא חיבור הגיוני. כל פרט בשלבי ההכנה; מבחירת הפירות שמגיעים היישר מהמטעים שמסביב, דרך תהליך הייצור שנעשה בצורה טבעית ועד לבחירת הבקבוק והשיווק - הכול נעשה בתהליך טבעי, בהמון הקפדה על כל פרט , תשומת לב ובאהבה רבה.

ליקר הוא משקה שעבר תהליך של זיקוק אלכוהולי, חזק ומתוק (מכיל לפחות 10% סוכר). הליקרים של Ona מכילים מתיקות פירותית אמיתית. המילה "ליקר" מגיעה מהמילה היוונית LIQUIFACERE - שפירושה "להתמוסס". המילה מתייחסת לתהליך התמוססות חומרי הטעם במשקה. אם בודקים אחורה בזמן, נראה כי הליקרים נמצאים אתנו מאז ימי הביניים. בתקופה זו נהגו להשתמש באלכוהול כדי לשמר צמחי מרפא. הליקרים של אותה תקופה היו מרים ונועדו לתרופה. הליקרים המודרניים הרבה כבר יותר כיפים... בעיקרון ישנם 3 סוגים: ליקר לאפרטיף - ששותים לפני הארוחה כדי לעורר את התיאבון; ליקרים למהלך הארוחה - ליקרים קלים, קרים ומרעננים שנועדו להקל על כבדות הארוחה; ליקרים לדג'יסטיף - משקאות אלכוהוליים "כבדים" לסוף הארוחה, המתאפיינים במתיקות קלה (חלקם מרירים) ובאחוזי אלכוהול גבוהים.

הליקרים של Ona עשויים מפירות טריים שעברו תהליך טבעי של תסיסה והשרייה במכלי זכוכית מיוחדים. בסיום התהליך, עסיס הפרי עובר חיבור ויישון עם אלכוהול (20%) עד למיצוי מיטבי ומאוזן של הטעמים המשכרים. כל הליקרים כשרים, טבעיים ואינם מכילים חומרים משמרים או חומרי טעם מלאכותיים. השבוע עולים לתפריט קפה ויין 4 ליקרים: ליקר לימונצ'לו: ליקר אפרטיף מלימונים שגדלו בפרדסי רמת רחל. בעל גוון צהוב וטעם מריר-מתוק עשיר וארומטי. ליקר דובדבנים: ספינת הדגל של Ona. ליקר גורמה עוצמתי, מדובדבני הרי ירושלים, המתאפיין בגוף וצבע עמוקים עם סיומת ארוכה. ליקר אוכמניות: ליקר קינוח בצבע בורדו עז, מרהיב ביופיו ועשיר בטעמו. ליקר פסיפלורה: ליקר לקינוח בעל גוון צהוב, רענן וקל, מתוק מעורבת במעט חמיצות הפרי - פסיפלורה טרייה מאזור הנגב המערבי. מיוצר בתהליך טבעי המשמר את סגולותיו של הפרי.

תשפ"א, תבואי כבר!

השנה, כל ערבי החג, למעט יום כיפור, "נופלים" על סוף השבוע. מה שאומר שמערך המשלוחים שלנו ככל הנראה יעבוד יותר ימים בחודש תשרי הזה, מאשר בשנים הקודמות. וזה עוד לפני שאנחנו סגורים על אם יהיה או לא יהיה סגר, בחגים הללו. ואם כן - באיזו מתכונת ואיפה? כי כשעם ישראל בבית, כל השליחים בדרכים.

בתקופת הגל הראשון של הקורונה גדל היקף העבודה שלנו באחוזים רבים. הגדלנו את מספר אנשי הצוות בבית האריזה ותגברנו את מערך השליחים. בעזרת החקלאים הנפלאים שאתנו, שרובם חטפו מכה כלכלית קשה בגלל עצירת הייצוא, עמדנו בכל ההתחייבויות וההבטחות שלנו עבורכם. לא הכול היה מושלם, אבל בשורה התחתונה, היה טוב. גם בתקופת החגים שבאה עלינו לטובה, הצוותים שלנו יעבדו במתכונת שתכיל את כמות ההזמנות שלכם. והשנה, בגלל שאין טיסות לחו"ל, מרבית הישראליים יחגגו בבית את כל החגים ואת כל ימי חול המועד. 3 ארוחות ביום, פלוס. גם את גידול הזה אנחנו מתכוונים לקחת בחשבון ולהיערך מראש בהתאם.

השנה, בתקופת החגים, יתווסף מנהג חדש שלא היה בשנה שעברה: לקוחות שוקבוק שמזמינים ארגזי תוצרת טרייה עבור השכנים, המכרים ואולי גם אנשים זרים, שפרנסתם נמחקה בשל המצב הכלכלי במדינה. מלאכים שחיים בינינו, ממגוון ערים וישובים, שלא מבקשים לעצמם פרסום, כבוד או הוקרת תודה - רק רוצים לעשות טוב ולשמח. גם בחגים אנחנו, בנדיבותם של החקלאים שלנו, נשמח להוסיף לארגזי התרומה משהו מאתנו. ועוד משהו התחדש אצלנו השנה: מספר ומגוון המוצרים שלנו, שאינם מגיעים ישירות מהמשקים גדל במיוחד: יינות, ליקרים, מגוון גבינות בוטיק, לחמים ומאפים, סבונים טבעיים, מיצוי צמחי מרפא למגוון בעיות, וכמובן: דבש, סילאן וקונפיטורות מתוקות. כל מה שצריך כדי לארח או להביא מתנה למארחים.

בניוזלטר הבא נפרסם את רשימת ימי ושעות המשלוחים שלנו לתקופת החגים. תתחילו לבדוק מתכונים ולהכין רשימות, כדי שלא תשכחו משהו ותצטרכו לרוץ לסופר להשלמות...

עוד טעימה:

על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!

בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
אוגוסט של מתנות נמשך!
אוגוסט של מתנות בשוקבוק!
המנגו והתירס הלבן כבר כאן!
הישרדות עונת ה-וי.איי.פרי
החיים הוורודים של הבטטות
עלייה במשקל - רווח שלכם
נגישות