בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

ברכות לשר החקלאות החדש

שוסטר נולד בקיבוץ מפלסים לפני 63 שנה, שבו הוא מתגורר עד היום. הוא שירת בנח"ל מוצנח ואף נפצע בעינו במהלך הכנות למבצע בדרום לבנון. שוסטר שירת במילואים עד לפני שנה! הוא מילא שורה של תפקידי פיקוד ומטה ביחידת שלדג והשתחרר בגיל 62 בדרגת סגן אלוף. לצד שורשיו החקלאיים, שוסטר הוא איש חינוך. הוא כיהן כרכז חברתי בתיכון שער הנגב ולאחר מכן התמנה לסגן מנהל בית הספר. בין השנים 2018-2002 כיהן כראש המועצה העירונית שער הנגב והתמודד עם שנות הטרור מרצועת עזה וסבבי הלחימה הקשים באזור. זה מה שהוא אמר בשבוע שעבר לכתב אתר התנועה הקיבוצית: "שמחתי להתבשר על כך שבני גנץ רואה בי אדם ראוי לכהן בתפקיד שר החקלאות. אני מודה לו על האמון שנתן בי, ומצפה להפשיל שרוולים ולהתחיל לעבוד למען מדינת ישראל ואזרחיה, החקלאות הישראלית והחקלאים בישראל". (אתר התנועה הקיבוצית, 14.5.20).

חיזוק החקלאות הישראלית והחקלאים הישראליים הוכח, בחודשים האחרונים, כצורך לאומי חשוב ממדרגה ראשונה. אם יש דבר אחד שמשבר הקורונה לימד אותנו, הוא כמה חשוב לשמור על ישראל כמדינה עצמאית מבחינה כלכלית ותזונתית. כשהייבוא נעצר, המשק הישראלי חייב היה לסמוך על תוצרת ישראלית בלבד וחקלאי ישראל הוכיחו, לא רק שהם מגדלים את התוצרת הטובה בעולם, אלא שהם יודעים גם לשווק אותה ישירות למשפחות בבית. לאורך כל המשבר, חקלאי ישראל נסעו לאורכה ולרוחבה של המדינה, אל תוך הערים והשכונות, להביא לתושבים בהסגר תוצרת חקלאית טרייה ואיכותית. עם ישראל למד להכיר את החקלאים באופן אישי, תמך בהם באהבה וקיבל תמורה מעולה בעבור פחות מכספו בהשוואה לרשתות השיווק ולמתווכים השונים. היום, יותר מתמיד, מעמד החקלאים זקוק לקול חזק בממשלת ישראל שיצעק את צעקתם ויסייע לתקן כמה מהתקנות ומהעוולות המקשות על פרנסתם. הנה כמה נושאים שלדעתנו דורשים את תשומת ליבו המידית של השר הטרי:

פיקוח על מחירי הרשתות, להבטחת פרנסת החקלאים: המחיר שרשתות השיווק החזקות מוכנות לשלם בעבור תוצרת חקלאית טרייה נמוך באופן שערורייתי ביחס למחיר שהיא גובה מהצרכן. חקלאים רבים, גם חקלאי שוקבוק, העדיפו להשמיד את היבול שעמלו עליו עונה שלמה במקום למכור במחיר שבקושי מכסה את הקטיף והמשלוח. שר החקלאות החדש יצטרך ליזום פיקוח ממשלתי שיבטיח את פרנסתם של החקלאים, לצד השמירה על מחיר תחרותי לצרכנים ורווח הגיוני לרשתות.

שינוי רגולטורי בייבוא-ייצוא חקלאי: ממשלות ישראל מעודדות ייבוא תוצרת חקלאית, בשם היחסים הבינלאומיים עם שכנותנו, התחרותיות והמחיר הזול לצרכנים. נוצר מצב שבו רשתות השיווק מעדיפות סחורה מיובאת מי יודע מאיפה ותחת אלו תקנים ופיקוח (אם בכלל) היא גדלה. הייבוא הפך להיות אמצעי להפעלת לחץ על החקלאים הישראליים להוריד עוד ועוד את המחיר, כשלא בטוח בכלל שאנחנו הצרכנים "ניהנה" מהמחיר הזול הזה. מישהו צריך לווסת מחדש את המערכת ולהסדיר כללים שמתעדפים חקלאות ישראלית על פני ייבוא - לפחות במקרים שבהם יש מספיק תוצרת טרייה להאכיל את כל המדינה.

תיקון המכסות ועלויות התפעול: בכל שנה, נוטשים עוד ועוד חקלאים את המקצוע. כבר היום, חקלאים רבים מצמצמים שטחים ומוצאים לעצמם בעבודה נוספת, כדי להתפרנס. עלות כוח אדם בענף החקלאות בארץ הוא מהגבוהים בעולם. המדינה מערימה קשיים בירוקרטיים, מגבלות ומיסוי גבוה על עובדים זרים במטרה לעודד עבודה עברית אבל הישראלים דורשים שכר גבוה ומסרבים לבוא לעבוד. מכסות מים צומצמו בחצי והמחיר לכל קוב מים גבוה מאד. תוסיפו את היקפי הפשיעה הגבוהים כלפי החקלאים (ללא אכיפה נחרצת ועונשים כבדים) ואקלים הפכפך ונקמני ותבינו שאנחנו במרחק נגיעה מלאבד לגמרי את דור החקלאים הנוכחי.

שיקום ענף החקלאות אחרי משבר קורונה: משבר הקורונה פגע בכל ענפי המשק. החקלאות הישראלית, שגם ככה הגיעה למשבר חצי מרוסקת, הצטמקה עוד יותר. השווקים, המלונות, המסעדות ובתי הקפה, הקייטרינג והאירועים, השוק הסיטונאי היו מהראשונים להיסגר ומהאחרונים להיפתח. הייצוא נפסק וחקלאים רבים לא יכלו למכור את התוצרת שכבר הבשילה ופרחה בשדות, במטעים ובחממות. הפתרונות לפיצוי החקלאים חייבים להיות מידיים, מספקים ומותאמים למצב בשטח.

סימון התוצרת הישראלית הנמכרת בתפזורת ברשתות: אנחנו תומכים בזכות הציבור לדעת מהיכן מגיע המזון שהוא קונה ובאלו תנאים גידלו אותו. אנחנו מאמינים שאם תינתן לציבור זכות הבחירה בין תוצרת חקלאית שגדלה בארץ לבין תוצרת חקלאות מיובאת, עם ישראל יעדיף לקנות כחול-לבן. גם כאקט ציוני התומך בחקלאות הישראלית וגם מתוך תחושת ביטחון שסל המוצרים שהוא מכניס הביתה הוא סל טרי, מפוקח ואיכותי. מי שקונה בשוקבוק וכל אלפי המשפחות שקנו ישירות מהחקלאים במהלך חודשי הקורונה יודעים טוב מאד עד כמה טעימה התוצרת החקלאית שלנו, שנקטפת ומשווקת טרייה.

וזה, כמו שאומרים, רק על קצה הקלשון. אנחנו מבקשים שיהיה שיתוף פעולה עם החקלאים. שתתקיימנה פגישות איתנו, שיקשיבו לנו: לצרכים, למצוקות ולרעיונות שלנו. צעדים ופתרונות שינקטו ללא שיתוף החקלאים בתהליך יהיו חלקיים במקרה הטוב ובמקרה הגרוע ימשיכו את השחיקה בענף. אנחנו מברכים את השר החדש ומאמינים שסוף סוף ישנה תקווה של ממש לחקלאים, לחקלאות ולצרכנים כאן בארץ. אנחנו מברכים על מינויו אלון שוסטר לשר החקלאות בממשלת ישראל ומאחלים לו בהצלחה בתפקיד. הצלחתך היא הצלחתנו.

חדש: מארז אגוזי פקאן שלמים

קיבוץ צרעה הוקם בדצמבר 1948, על אדמות הכפר הערבי צרעה, במרומי רכס הרי יהודה. כ-18 חודשים לאחר הקמתו, הועתק הקיבוץ אל מקומו הנוכחי, במורדות המערביים של הרי יהודה, מעל אפיק נחל שורק, בסמוך לבית שמש. כיום, הקיבוץ מתפרנס מכמה תחומים: מטעים: רימונים, ענבים, שקדים ופקאנים. שדות: אספסת, חיטה, חמניות, כותנה ותירס. בקר, מפעל לכלי רכב חשמליים (צרעה מערכות אקטיביות) ויקב בוטיק "יקב צרעה". השבוע עלו הפקאנים שלהם, הגדלים במטע מגדלים צמחיית כיסוי העוזרת להפחית, כמעט לגמרי, את כמות ההדברה.

מאז ומעולם, היו החקלאים מחסלים את העשבים הגדלים בין עצי הפרי בפרדסים ובמטעים או מרססים אותם למוות. הם לא רצו שהעשבים יתחרו עם הגידולים החקלאים על כמויות המים והדשנים המזינים. בעבר, היו עוברים בין השורות ועוקרים ידנית את העשבים. עם התקדמות הענף, הם עברו להדברה קוטלת עשבים וחשפו את האדמה ואת היבול מסביב לחומרים מזיקים. אבל בשנים האחרונות, מישהו "שינה דיסקט". וכמאמר המשפט הידוע "אם אינך יכול להילחם בהם - הצטרף אליהם" נמצאה השיטה שבאמצעותה ניתן יהיה לרתום את העשבים לתועלת הגידולים מסביב ולמניעת כמויות הדברה מיותרות. מילות המפתח הן "חיפוי הקרקע": אדמה המכוסה בצמחייה טבעית, ירוקה או שאריות יבשות. ההבדל הוא, שבמקום לתת לצמחייה לגדול באופן פראי, להתחיל לנהל את הצמיחה שלה לטובת עצי הפרי שלצידם היא צומחת. איך "מנהלים" את העשבים? או שמווסתים את צמיחתה, כך שתכסה את האדמה ותגן על הקרקע או מלכתחילה זורעים גידולים מסוימים, לא לשם שיווק ורווח, אלא לכיסוי הקרקע בלבד.

אגוזי הפקאן מכילים חומצת שומן אולאית (חומצת שומן חד בלתי רוויה) התורמת להפחתת רמות הכולסטרול, חלבונים מהצומח באיכות שיכולה להחליף חלבונים מהחי, נוגדי חמצון, סיבים תזונתיים: סיבים מסיסים המסייעים להאטת תהליך העיכול וממתנים את ספיגת הסוכר בדם ובכך תורמים לאיזון רמות הסוכר, וסיבים בלתי מסיסים התורמים לתחושת שובע ולפעילות תקינה במערכת העיכול ומסייעים להקלה במקרים של עצירות, יציאות בלתי סדירות וטחורים. אגוזי הפקאן מכילים מגוון מינרלים: אבץ, אשלגן, זרחן, מגנזיום וסידן. חומצה פולית וויטמינים נוספים ממשפחת ויטמיניB . הפקאן יכול להיות חטיף בריא לאירוח וסתם מול הטלוויזיה. הם משווקים בקליפתם – לשמירה על טריות מקסימלית. אם אין לכם מפצח אגוזים בבית, גם פטיש שניצלים יכול לפצח אותם. תיהנו.

שבועות עם גבינות "בארי"

קיבוץ בארי עלה לקרקע בלילה שבין 5 ל-6 באוקטובר 1946, מוצאי יום הכיפורים תש"ז, כחלק ממבצע התיישבות שנקרא "11 נקודות": הקמה בו-זמנית של 11 ישובים בשטחי הנגב הצפוני, במטרה ליצור מציאות חדשה, שבה הנגב נכלל כחלק ממדינת היהודים, העתידה הייתה לקום. מבצע "11 הנקודות" נולד ביוזמת הסוכנות היהודית ותוצאותיו שינו את גורל הנגב, מאז ועד היום. חלק מ-11 הישובים משתייכים למה שנקרא היום - "יישובי העוטף" ומגינים בגופם על גבולה הדרום-מערבי של ישראל. הקיבוץ נקרא על שם ברל כצנלסון ("בארי" היה שמו הספרותי) ומשתייך לתנועה הקיבוצית.

בארי הוא אחד מהקיבוצים העשירים בארץ, בית דפוס בארי - ממציא המעטפיות מהבנק והחשבונות. אותו בית דפוס שהוא גם המחזיק בזיכיון להנפקת רישיונות נהיגה. בנוסף, בארי מפעיל את מרכז האופניים לה-מדווש למכירת אופניים ולארגון טיולי אופניים מודרכים, יש לו פאב לאירועים, חקלאות ענפה הכוללת תפו"א, גזר, בוטנים, חמניות וחיטה, פרדס, מטע חוחובה ורפת לגידול בקר. את המחלבה הם הקימו ב-1991 ואם עוד יצא לכם לטעום את הגבינות המיוחדות, שבועות הוא מועד מושלם להכיר לכם אותן.

כל גבינות בארי מצטיינות בטעמים עשירים ומיוחדים, באיכות שלא הייתה מביישת את מיטב המעדניות בצרפת או באיטליה. החלב מגיע מפרות המשק שמקבלות יחס חם, טיפול מסור ומזון משובח שגדל בקיבוץ. הגבינות במחלבה מיוצרות בשיטות מסורתיות, באופן ידני. הן מתיישנות במשך חודשים בחדרי הבחלה מיוחדים, מבוקרי טמפרטורה ולחות, המאפשרים להן לפתח טעמים מורכבים וייחודים, שספק אם טעמתם. בתפריט המעדנייה שלנו תוכלו לבחור מבין 11 גבינות קשות וחצי רכות, בשמות יצירתיים שנבחרו בהתאם למאפייניו הבולטים של אזור הנגב והבשור. שימו לב, לצד כל גבינה ישנו סימן שאלה קטן. לחיצה עם העכבר תוביל אתכם למידע מלא על הגבינה, אופן ייצורה ואפילו הפרסים בהם זכתה.

לאורך השנים, זכו גבינות בארי בשלל פרסים נחשבים. הן מעולם לא שווקו ברשתות הגדולות, אלא ישירות ללקוחות שיודעים להעריך גבינות יוקרתיות טובות. חלק מהגבינות משווקות באריזות וואקום ששומרות עליהן עד חצי שנה בקירור, אם לא פותחים את האריזה. הגבינות מגיעות לביתכם במארז מקורר בקרחון ומצורפות רק למשלוחי הערב שלנו. זה הזמן להזכיר את מארזי השי החדשים שלנו, המבוססים על גבינות בארי ונמצאות לצידן בתפריט המעדנייה. בשבוע שעבר השקנו אותן וכבר קיבלנו המון פידבקים טובים מלקוחות שקנו אותם כמתנה לאחרים ולעצמם...

עוד טעימה:

האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
נגישות