בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

סוף שבוע צבעוני

אלון בן שאול נולד בין הפרחים ואיתם צמח. היום, במשק המשפחתי שהקים, הוא מגדל ומטפח בגאווה גדולה מגוון פרחים. בשוקבוק נמכרים חרציות צבעוניות, ליליות, שושן צחור וצבעונים מתורבתים בשלל צבעים. אלון שולף את הפרחים מהאדמה ביחד עם הפקעת. בניגוד לאירופאיים, אנחנו הישראליים מאד אוהבים את הצבעוני שלנו מחובר לפקעת שלו,גם כשהוא באגרטל. זר הצבעוניים כולל 5 פרחים באותו צבע. לצערנו, לא ניתן להזמין מראש צבע מסוים, אבל אנחנו מבטיחים שכל הגוונים יפים והזר עצמו מרהיב ומיוחד.

הצבעוני (Tulipa) הוא פרח ממשפחת השושניים, שכולל כ-100 זנים שונים (פרחי בר ומתורבתים) במגוון צבעים - ומכאן שמו. צבעוני הבר בישראל פורחים באביב בלבד .הזן המתורבת שמגדל אלון הוא זן חורפי שאוהב קור וזקוק למזג אוויר קריר ומצונן, פחות מ-24 מעלות. אלון מגדל אותם מתחת לרשת צל - גם בחורף, כדי לשמור על הטמפרטורה שהפרח אוהב. זו גם הסיבה שעונת הטוליפים קצרה. קצרה מדי, לטעמנו. מסוף דצמבר ועד אמצע מארס.

איך תשמרו על אורך חיי הפרח? אלון מצייד אותנו בהנחיות מדויקות מה ניתן לעשות על מנת ליהנות מהצבעונים למשך הרבה יותר זמן. הוצאתם את הזר מארגז המשלוח? הניחו את הפרחים באגרטל מים כשהפקעת מחוברת לפרח, ל-3 ימים. בתום שלושת הימים, תחתכו את הפקעת ותחליפו את המים (שבהם נותרו שאריות אדמה מהפקעת) במים צלולים וקרירים והוסיפו פקק אקונומיקה. תבינו, מה שגורם לפרחים לנבול (לכל הפרחים, לא רק צבעוניים) הם חיידקים שמצטברים בבסיס הגבעול. אחת מהדרכים למנוע את היווצרות החיידקים היא באמצעות מעט אקונומיקה. במקביל, כדאי לחתוך את הגבעול בס"מ אחד כל יומיים-שלושה, על מנת להסיר את החלק שמכוסה ברובד החיידקים. טיפ שמתאים לכל הפרחים שאתם קונים הביתה.

את הכלל החשוב ביותר שמרנו לסוף: לא לשים את הזר בחדר שבו יש מזגן פועל. האוויר החם שיוצא מהמזגן מייבש את עלי הגביע העדינים ויזרז את תהליך הקמילה של הפרח. מה עושים עם הפקעות שקטמתם אחרי 3 ימים באגרטל? אם תשתלו אותם בגינה, רוב הסיכויים שלא יצמחו מהן פרחים חדשים. מה שכן תוכלו לנסות: תכניסו אותן לקופסה אטומה ותשמרו במקפיא עד לסתיו הבא. כשיגיע הסתיו, תשתלו את ההפקעות באדמה, "תשקו" עם קרח כדי לדמות את הקור החורפי ותמתינו. אולי יפרחו לכם צבעוניים.

האור הישראלי

קלמנטינה "אור" הכתומה דומה מאוד ל"אחותה" שהקדימה לצאת לשווקים – "מיכל", אבל מעט יותר גדולה ממנה. ל"אור" קליפה דקה וקלה לקילוף, היא אינה מכילה גרעינים וטעמה מתוק וארומתי. בארץ היא נחשבת לזן מאוחר של קלמנטינות אבל לאירופה היא מגיעה בתזמון מושלם לעונת החגים ותחילת השנה. "אור" היא גם אחד מענפי הייצוא הריווחים במדינה: זן מיוחד שמוגן בפטנט ונמכר כזיכיון למגדלים ברחבי העולם.

"אור" הרוויחה את שמה המיוחד ואנחנו הרווחנו אותה. באמצע שנות השמונים, בשיא תקופת הייצוא לאירופה, נקלע ענף ההדרים למולטי-משבר כלכלי-מסחרי-אקלימי-פנימי: שערי המטבעות השתנו לרעת ישראל והחקלאים, הטעם האירופאי תפס כיוון חדש ובבת אחת ירדה כמות הייצוא מכאן לשם, הבצורת המתמשכת פגעה במשק המים – כשאת עיקר המכה ספגו (שוב) המגדלים ואם זה לא מספיק; המועצה לשיווק פרי הדר התפרקה ופירות הדר ממדינות מתחרות, בעיקר ספרד, החלו לפתח זנים חדשים וממש "קילפו" את נתח השוק הישראלי ברחבי העולם. הרבה פרדסנים הפסידו הרבה כסף וחלקם פרשו. אחרים הסבו את הפרדסים לענף חקלאי אחר.

מכון וולקני החליט להתגייס למען החקלאים והחלו לעבוד על פיתוח זן חדש של קלמנטינות שיפגוש את דרישותיו של החיך האירופאי: מתוק, ללא גרעינים, בעל קליפה קלה לקילוף ושיבשיל בעיצומו של החורף. 20 שנה עבד הצוות בראשות דר' עליזה ורדי - גנטיקאית המתמחה בתחום ההדרים, על פיתוחם של (לפחות) 14 זנים פירות הדר שונים, עד שגילו את האור. חלפו שנים נוספות עד שנמצאה הדרך להגדיל את פוריות העץ, אבל גם אתגר זה פוצח בהצלחה והקלמנטינה הכתומה הפכה (תסלחו לנו על הקלישאה) "אור" לגויים". אירופה שוב הייתה שייכת לפרדסנים הישראליים.

האור של החורף מגיעה אליכם ישירות מהפרדס של צביקה כהן. אחד ממגדלנו הוותיקים ביותר. דור שני, ביחד עם אחיו עמוס, של חקלאים מסורים שאוהבים את מה שהם עושים – ולכן כל כך מצטיינים בכך.

ריד מיי ליפס: הוא חוזר!

באוגוסט 21 תפסה את עינינו הידיעה שחוקרים ממרכז לחדשנות פובטהרבסט של מכון מיגל, הצליחו לפתח אבוקדו "ריד" שיכול להישמר תחת פרוטוקול שימור מבוקר וקפדני עד שנה שלמה. את המדענים זה ריגש מאוד ואנחנו בטוחים שמדובר בפריצת דרך שתעשה סוף למחסור על המדפים, בשנים שבהן האקלים אינו ידידותי לאבוקדו. אנחנו מתרשמים מההישג אבל ממשיכים לאכול את הפירות סמוך ככל הניתן לקטיף ורק לאחר שהבשילו באופן טבעי. גם את ה"ריד" של משק קאופמן, שחוזר אלינו לתקופה קצרה.

"ריד" הוא זן אבוקדו מבוקש ואהוב בקרב הצרכנים, באופן כללי, אבל גם בקרב המכורים לאבוקדו. צורתו כדורית, קליפתו דקה עם חספוס קל וניתן לחצות אותו בקלות ולשלוף ממנו את הגרעין. אבוקדו מכיל ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, סיבים תזונתיים, פיטוסטרולים המסייעים את רמות הכולסטרול בדם, נוגדי חמצון ושומן חד בלתי רווי (חומצה מסוג אומגה 9) שמסייע לירידת ערכי הכולסטרול הרע (LDL) ולהעלאת ערכי הכולסטרול הטוב (HDL). אחוז השומן באבוקדו משתנה לאורך השנה; ערכיו נמוכים בתחילת העונה ועולים ככל שהעונה מגיעה לשיאה והאבוקדו מגיע לבשלותו.

נתן בודק את אחוזי השומן באבוקדו ורק כאשר הוא רואה שהם הגיעו ל- 18-20 אחוזי שומן, הוא קוטף. האבוקדו נקטף כשהוא עדיין קשה והוא יסיים את תהליך ההבשלה שלו אצלכם במטבח, בטמפרטורת החדר (לא להכניס למקרר), בתוך או מחוץ לשקית, או לצד תפוח שמפריש אתילן ועוזר לזרז את הבשלת האבוקדו. נתן ואשתו מיכל מייצגים דור הולך ונעלם של חקלאים. 40 שנה הם מנהלים ביחד את המשק המשפחתי, וגם בגילם הם מגיעים בכל יום לעבודה. נתן ומיכל נפגשו והתאהבו במלחמת ההתשה. מיכל הייתה אחות מתלמדת, נתן חייל שנפצע בקרב. מיכל גדלה באביגדור וביחד עם משפחתה הצעירה היא חזרה למשק הוריה, להמשיך את דרכם. משק קאופמן הוא משק בוטיק מושקע מאוד. יש בו כרם, פרדס, בוסתן עם כ-60 פירות טרופיים שונים, גינת תבלינים עשירה ובניין המיועד לייבוש טבעי ואיטי של עלי תבלין.

עוד טעימה:

הדבש חוזר
זנים חדשים
עגבניות שרי YOOM בצבע נדיר
אננס ישראלי חדש
השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"

2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
נגישות