בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

ויהי אור! (לזמן מוגבל)

קלמנטינה מזן "אור" היא קלמנטינה כתומה, דומה מאוד לזן "מיכל" אבל יותר גדולה ממנה. קליפתה קלה מאוד לקילוף, היא אינה מכילה גרעינים וטעמה מתוק וארומתי. האירופאים כבר התמכרו ל"אור" הישראלי אבל אנחנו בארץ לא כל כך מכירים אותה וקונים זנים אחרים, כמו "מיכל" ו"סצומה". אז מה הסיפור של "אור" ולמה היא מוגנת בפטנט?

עד שנות ה-80 ענף ההדרים הישראלי ייצא לאירופה תפוזים בכמויות מטורפות שעמדו על מאות אלפי טון בשנה. אבל אז, קרה המשבר: אחת אחרי השנייה נחתו המכות על ייצוא ההדרים הישראלי: טעמו של הצרכן האירופאי השתנה והביקוש לתפוזים ירד בעקומה חדה, ענף המים כאן בארץ נקלע למשבר בצורת מתמשך, שערי המטבעות השתנו לרעת החקלאים, המועצה לשיווק פרי הדר התפרקה ופירות הדר ממדינות מתחרות, בעיקר ספרד, שהשכילו לפתח זנים מגוונים החלו לכרסם בפלח השוק של התפוז הישראלי. היו אלו שנים קשות, הרבה פרדסנים פרשו או החליפו גידולים, אחרי שהפסידו לא מעט כסף. במכון וולקני התגייסו למען החקלאים והחלו לעבוד על פיתוח זן קלמנטינות העומד בדרישות הטעם האירופאי: מתוק, ללא גרעינים, בעל קליפה קלה לקילוף ושיבשיל בעיצומו של החורף. 20 שנה עבד הצוות בראשות דר' עליזה ורדי - גנטיקאית המתמחה בתחום ההדרים, שהובילה את פיתוחם של 14 זנים שונים (לפחות) של פירות הדר, עד שהביאו לעולם את ה"אור".

היום מודים החקלאים ש"אור" פשוט הצילה את ענף ההדרים. נכון, לקח כמה שנים עד שהצליחו למצוא שיטה שתגדיל את פוריות העץ ותעלה את כמות היבול השנתי, אבל בתחילת שנות ה-2000 הפך הזן החדש "אור" לגויים" וכבש מחדש את השוק האירופאי. קלמנטינת "אור" מבשילה ונקטפת מאוחר יחסית לזנים אחרים ומגיעה לאירופה החורפית בטיימינג מושלם, כשפירות ההדר המיובאים ממרוקו ומספרד כבר אזלו מהשווקים - מה שמגדיל את התמורה הכספית לחקלאי הישראלי. גם מכון וולקני נהנה מפירות ההצלחה. חברות מסחריות ברחבי העולם קנו את הזיכיון לגדל את הזן המיוחד הזה והתמלוגים, שעומדים על כמה מאות אלפי שקלים בשנה, משמשים את המכון לעריכת מגוון מחקרים עצמאיים.

דר' עליזה ורדי, לדעת החקלאים והקולגות, לא קיבלה את הכבוד הראוי והפרסים הלאומיים על תרומתה להצלת ענף הדגל של מדינת ישראל. עמיתיה במכון וולקני קראו על שמה זן אשכולית חדש - "עליזה". אשכולית שהיא הכלאה בין מנדרינה מזן "אורה" ופומלה ודלה בפונוקמרינים - חומרים "דוחי אכילה" המגנים על האשכולית מפני אוכלי העשב. הפונוקמרינים משבשים את האנזים שאחראי על פירוק תרופות להורדת רמת הכולסטרול ולכן מטופלים הנוטלים תרופות להורדת כולסטרול מתבקשים להימנע מאכילת אשכולית. מבחינה זו, "עליזה" היא אשכולית בטוחה לכולם. דר' ורדי הייתה זו שהתחילה את פיתוח זכתה באשכולית מיוחדת זו. אל שוקבוק מגיעה "אור" מהפרדס של צביקה כהן מערוגות. לבחירתכם, קלמנטינה בגודל סטנדרטי וקלמנטינת ג'מבו. ואנחנו כבר מתחילים לספור את הימים עד שהיא תצא מחיינו עד לשנה הבאה. אל תפספסו אותה.

החורף חוזר תכינו את הפטריות!

גם אצלנו בשוקבוק הפטריות צצות אחרי הגשם. חוות תקוע מרחיבה את היצע הפטריות שלה ומחדשת את המטבח שלנו במגוון מרשים של פטריות טריות או יבשות.

העונה הטבעית של הפטריות מתחילה לאחר הגשם הראשון ובכל זאת, ניתן להשיג פטריות טריות בכל ימות השנה. בארץ החמה שלנו, שיש בה חורף קצר וגשמים מועטים (ברוב השנים) לא מגדלים פטריות מאכל בטבע, כמו ירקות או פירות אחרים, אלא על מצע סינתטי, בחדרי גידול סטריליים ואטומים לאקלים החוץ. חדרים מבוקרי טמפרטורה ולחות, ללא סכנת מזיקים.

בואו נחלק את האייטם הזה לשניים: פטריות טריות ופטריות יבשות: הפטריות המיובשות של חוות תקוע הן 100% טבעיות, טעמן מרוכז ועשיר יותר מטעמן של הפטריות הטריות והן אינן מכילות חומרים משמרים או תוספים. ייבוש הפטריות מתבצע בטמפרטורה נמוכה ואורך שעות ספורות. בתקוע מקפידים על תהליך ייבוש המשמר - ואפילו מעצים, את יתרונותיהם הבריאותיים של הפטריות. לפני השימוש, אנחנו ממליצים להשרות את הפטריות במים. לאחר ההשריה, ניתן להשתמש בנוזלים (שספגו לתוכם את טעמן ואיכותיות הבריאות של הפטרייה) כמי הבישול של המנה. אם זה מרק או תבשיל קדרה כלשהו הזקוק לנוזלי בישול. אגב, אפשר גם להקפיא את המים הללו ולהשתמש בהם במועד מאוחר יותר למרק פטריות או לרוטב כלשהו אחר.

הפטריות הטריות כוללות פטריות יער, שמפיניון, אנרג'י, שי-טאק, מאי-טאקי ועוד. טעמן בשרני והן עשירות בחלבון, נוגדי חימצון, מינרלים חיוניים כמו ברזל, אשלגן, מגנזיום וסידן, חומצה כלורוגנית התורמת לאיזון רמות הסוכר בדם ומונאקולין K - חומצה הפועלת להורדת רמות הכולסטרול. בין הפטריות הטריות נרחיב רגע על השי-טאק והמאי-טאקי - פטריות מרפא למגוון מחלות, אשר נחשבות למזון-על. מה שהתחיל ברפואה סינית עתיקה מקבל בשנים האחרונות גושפנקא מדעית במחקרים רבים ברחבי העולם. פטריות אלו מסייעות לחיזוק מערכת החיסון שלנו, מטפלות בזיהומים שונים וידועות בהשפעתן על פעילות תקינה של מערכות הגוף, במניעת סוגים שונים של סרטן, בהורדת רמות הכולסטרול בגוף ועוד. כמו תמיד, אנחנו מסייגים את המלצות הצריכה שלנו בהתאם לרגישויות או למצבים בריאותיים שבהם מומלץ להימנע מצריכת הרכיבים של הפטריות. ואת כל העושר והאושר הזה, ניתן למצוא, לא בבתי המרקחת, אלא כאן בשוקבוק.

הטבת החודש פטריות החורש

"חברים עם הטבות" - הקבוצה שלכם בשוקבוק. אנחנו מזמינים אתכם להמליץ לחבריכם על שוקבוק, לפתוח ביחד קבוצה וליהנות בכל חודש מהטבה בלעדית. ניתן להזמין חברים ללא הגבלה וללא שום התחייבות, אפילו כעת - בכתובת:  www.shookbook.co.il/groups

חוות תקוע היא חלום שקם למציאות בשנת 1986, כבית גידול עצמאי לפטריות יער למאכל. באותן השנים, לא הייתה בארץ מודעות לכל אותן פטריות אקזוטיות. יותר מזה, כשרצינו לשלב פטריות בארוחה היינו מספקים בפטריות יער ושמפיניון - בעיקר קפואות או משומרות. תחשבו, כמה קדימה צריך להביט כדי להביא לישראל של אז פטריות שבקושי אפשר לבטא שמן...

מאחורי השם "חוות תקוע" עומדים מקימי החווה מירה ויגנסברג ואורן קסלר, עולים חדשים מקנדה וארה"ב, שהיה להם את החזון והאמביציה, כבר לפני 30 שנה, להקים חווה ייחודית לגידול ולשיווק פטריות מיוחדות למאכל, שתביא את "בשורת הפטריות המיוחדות" כמאכל טעים מאוד, מגוון לשימוש ובעל סגולות בריאותיות משמעותיות. בשנים הראשונות להקמתה, היה לחווה חוג הלקוחות מצומצם, אך נאמן, אשר כלל בעיקר שפים, שוחרי קולינריה - "משוגעים לדבר" ועולים חדשים שהגיעו מארצות שבהן פטריות מיוחדות היו חלק מהתפריט. בחווה שהקימו, פיתחו השניים שיטות מדעיות לגידול הפטריות בתנאי חום, לחות וחשכה מבוקרים. חלק מפטריות חוות תקוע הן פטריות מיובאות ומקורן נבחר בהקפדה יתרה.

גם אתם רוצים לפנק את החברים שלכם בהטבה ייחודית בכל חודש? זה פשוט: שולחים אלינו מייל, מקבלים קוד גישה ויכולים לצרף לקבוצה כמה חברים שרוצים. כל הפרטים באתר שוקבוק. מצטרפים חדשים יוכלו ליהנות ממתנה כבר במהלך פברואר.

* ההטבה לא כוללת מארז פטריות פורצ׳י מיובשות

עוד טעימה:

שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
אוגוסט של מתנות נמשך!
אוגוסט של מתנות בשוקבוק!
המנגו והתירס הלבן כבר כאן!
הישרדות עונת ה-וי.איי.פרי
החיים הוורודים של הבטטות
עלייה במשקל - רווח שלכם
עוצמת הבריאות באריזת מיקרו
פצצת אנרגיה ירוקה
לאן נעלמו הלימונים שלנו?
האתגר הבריא הבא הגיע!
נגישות