בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

העם עם הגולן והלב עם העוטף

חקלאי העוטף, אנחנו מצדיעים לכם! אתם שנשבעתם להמשיך לקיים את החזון הציוני של הפרחת השממה, בעוד שמנגד יש מי שמפריח נגדכם בלוני ועפיפוני תבערה ושולח לשדותיכם רקטות של הרס.

לא קל להיות חקלאי במדינת ישראל, גם בימי שלום: בצורת ומכסות מים יקרות (תודה לאל לחורף הגשום!), גלי גניבות וביזה, מזג אוויר הפכפך, ייבוא תחרותי של פירות וירקות שאף אחד לא באמת יודע באילו תנאים הם גדלו, באלו מים הושקו ובאלו חומרים רוססו... אבל שיא עוגמת הנפש מתרחשת כשהמגדלים לוקחים את התוצרת שלהם אל נקודות השיווק המרכזיות ומתוגמלים בשכר נמוך מאוד שאינו משקף את השקעתם, רק כדי לראות איך הפירות, הירקות, התבלינים ושאר התוצרת נמכרים ברווח נקי של עשרות אחוזים מעל למחיר ששולם להם. אותנו זה מצער באופן אישי: ענף החקלאות שהיה אחד מעמודי התווך של התיישבות היהודית והיום מרגיש מובס ונבגד, שהיווה חמישית מכוח העבודה בארץ והיום עומד על 2-3% בלבד. ענף שהיווה מקור לגאווה ישראלית בעולם כולו והיום גם מייצא משמעותית פחות וגם מבוסס ברובו על כוח אדם זר. ואז הגיעו העפיפונים...

לסיפור העפיפונים יש שני צדדים, ושניהם מפסידים. מראש נאמר: אין כאן הצהרות פוליטיות או הטחת אשמה מדינית, רק תחושת החמצה צורבת של חקלאים שכל רצונם הוא לגדל את גפנם ותאנתם בשלווה. בלי כוח אדם מיומן מספיק, בלי פיצוי כספי הולם לשטחים נרחבים שעלו באש וייקח שנים לשקם, בלי תמורה שווה לתוצרת חקלאית שהפכה לאפר רגע לפני הקציר או הקטיף.

במשך חודשים מתמודדים החקלאים בעוטף עם מנגנון בירוקרטי שמעמיס עוד ועוד קשיים. כי לא מדובר רק בתוצרת שהושמדה באש. לפעמים נגרם נזק שאי אפשר להעריך את עלותו הכספית, למשל: תוצרת שניזוקה כתוצאה מכך שהחקלאי איחר להשקות או לרסס, בגלל שהצבא סגר את האזור ולא אפשר גישה לחלקות. שווי ההפסד יכול להימדד רק שבועות אחרי האירוע ולך תוכיח קשר נסיבתי... או תוצרת שמבשילה ונרקבת על העצים או בחממות כי אין מי שיקטוף. והתוצרת שנקטפה במכוון לפני הזמן כדי להקדים את פיגועי הטרור, אבל לא הייתה איכותית מספיק - כמו למשל החיטה: הממשלה עודדה את החקלאים לקצור את החיטה לפני הזמן כדי "להקדים תרופה לשריפה" ואיכות החיטה הייתה רחוקה ממה שהחקלאי רגיל לשווק. והמקרים רבים וכואבים. בספטמבר 2018 מספר חקלאים מאזור העוטף הגישו בבית הדין הבינ"ל בהאג, תביעה לפיצוי כספי נגד בכירי ארגון הטרור חמאס בעזה. באמצעות ארגון הנקרא "שורת הדין". אנחנו בשוקבוק נעקוב אחר השתלשלות העניינים בתקווה לעשיית צדק.

ובצד השני של המדינה, חקלאי רמת הגולן קיבלו את הכרת ארצות הברית בזכותם על אדמותיהם. אנחנו מברכים אתכם על רגע היסטורי זה ומאחלים לכם שנים רבות של צמיחה ושגשוג.

סגולה לבריאות

הבטטה הסגולה מגיעה אלינו מהאי אוקינאווה ביפן. אנחנו עוצרים רגע את שטף הכתיבה כדי לדמיין כיצד היפנים, הידועים ביכולת האסתטיקה הגבוהה והמוקפדת שלהם, עושים ממנה מטעמים גם מבחינה ויזואלית... המרקם של הבטטה הסגולה דומה מאוד לכתומה והיא יכולה להחליף אותה בקלות בכל מתכון, החל מפירה נימוח ועד לצ'יפס פריך מטוגן או אפוי. ולמרות שהיא מעט יותר מתוקה מהכתומה היא בעלת ערך גליקמי נמוך. מלבד יופי בוהק, הצבע הסגול מביא עמו לצלחת נוגדי חמצון חזקים, צירוף מעולה לוויטמינים מסוג A, B, C ו-E, אשלגן, בטא קורטן וסיבים תזונתיים.

כמה מילים על עלומים, קיבוץ שיתופי דתי-ציוני, שעלה על הקרקע בשנת 1966 ומאז עבר את מלחמות ישראל ובשנה האחרונה עומד בגבורה בפיגועי הטרור הקשים. הקיבוץ הוקם על ידי שני גרעיני נח"ל - בוגרי שני שבטים מתנועת בני עקיבא. לאחד מהשבטים קראו עלומים, מכאן שמו של הקיבוץ.

שני מתכונים פשוטים שיעשו wow בכל ארוחה: מכינים פירה מבטטה כתומה ובנפרד פירה מבטטה סגולה, בדרך שאתם אוהבים: עם או בלי חמאה, בצירוף התבלינים שאתם אוהבים אבל אם אתם אוהבים להוסיף בצל מטוגן או עשבי תיבול, הוסיפו אותם לפירה הכתום בלבד. בקערת הגשה שימו את הפירה הכתום והשטיחו יפה. את הפירה הסגול הכניסו למזלף עוגות וצרו פרחים יפים - ממש כמו שעובדים עם קרם, מסביב לפירה הכתום. אפקט wow מובטח! המתכון השני גם משלב את שתי הבטטות: צ'יפס מטוגן או אפוי בשני צבעים: פרוסים דק-דק (עם סכין או קולפן) עיגולים משתי הבטטות, רססו מעט שמן ותבלו במעט מלח, שומשום, אבקת צ'ילי - מה שאוהבים, במידת הפיקנטיות שאוהבים, הניחו על נייר אפייה ולתנור. 7-10 דקות על כל צד, 180 מעלות (תבדקו מדי פעם שלא נשרף) ותנו לילדים נשנוש בריא שהוא צ'יפס לכל דבר.

הטבת החודש מארז הידרופוני-אורגני לבחירתך

"חברים עם הטבות" - הקבוצה שלכם בשוקבוק. אנחנו מזמינים אתכם להמליץ לחבריכם על שוקבוק, לפתוח ביחד קבוצה וליהנות בכל חודש מהטבה בלעדית. ניתן להזמין חברים ללא הגבלה וללא שום התחייבות, אפילו כעת - בכתובת:  www.shookbook.co.il/groups

ישנו מרחק רב בין לגדל בצל בצנצנת זכוכית מלאה מים ובין חקלאות הידרופונית מקצועית, הנשענת על מדדים מדויקים של אור, דשן, מים וטמפרטורה, אבל בגדול זה העיקרון: גידול תוצרת חקלאית למזון במנותק מהאדמה, ללא ריסוס, בכמות חסכונית של מים ובבקרת אקלים המאפשרת לשלוט במחזוריות ההבשלה הטבעית. חקלאות בת קיימא טובה לסביבה ולבני האדם, כמו שאומר מתן קריב. אשתו ליאת והוא, שהקימו את החממה ההידרופונית שלהם בכפר אוריה, הצטרפו אלינו לפני שבוע ואין שמחים מאתנו.

מתן היה הראשון מביניהם להפוך קריירה יציבה להרפתקה ציונית, למרות שהחזון הגיע בכלל מליאת והיא זו שנטעה את הרעיון. שניהם מגיעים מעולם בעלי החיים: ליאת מטפלת בילדים ומדריכה באמצעות בעלי חיים. מתן ניהל עסק עצמאי לייבוא מזון לבעלי חיים ועסק בהצלת חתולים וכלבים נטושים. לפני כשלוש שנים, חבר משותף בעל חממות הידרופוניות ביקש עזרה ומתן, אבא צעיר לתאומים, נענה לאתגר. לימים נפרדו דרכיהם ומתן, ביחד עם ליאת הקימו את חממות חדשות בכפר אוריה ויש להם עוד שותף - חבר שמגיע העולם ההייטק. היום, לצד גידולי חסה, בצל ירוק וסלרי, ויש גם תינוק קטן שהצטרף למשפחה הצעירה, הם עובדים על פיתוח שיטות לשימוש באנרגיה חסכונית להפעלת החממות. כמה שפחות להשתמש בחשמל וכמה שיותר להשתמש באנרגיה ירוקה.

החודש נשמח לתת לכם לבחור בין מארז הידרופוני שלהם: חסה ערבית וחסה אייסברג, בצל ירוק או סלרי, בין הבוק צ'וי וסלט הבריאות של עוזי תשובה ממושב "עולש" ובין חסה סלנובה של "בי גרין" ממושב "אלישמע". נשמח לשמוע מכם האם הבחנתם בשוני בטעם בין ירקות שגדלים באדמה לבין הזנים ההידרופוניים.

גם אתם רוצים לפנק את החברים שלכם בהטבה ייחודית בכל חודש? זה פשוט: שולחים אלינו מייל, מקבלים קוד גישה ויכולים לצרף לקבוצה כמה חברים שרוצים, ללא כל התחייבות. כל הפרטים באתר שוקבוק. מצטרפים חדשים יוכלו ליהנות ממתנה כבר במהלך אפריל.

עוד טעימה:

הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
אוגוסט של מתנות נמשך!
אוגוסט של מתנות בשוקבוק!
המנגו והתירס הלבן כבר כאן!
הישרדות עונת ה-וי.איי.פרי
החיים הוורודים של הבטטות
עלייה במשקל - רווח שלכם
עוצמת הבריאות באריזת מיקרו
פצצת אנרגיה ירוקה
לאן נעלמו הלימונים שלנו?
האתגר הבריא הבא הגיע!
מצאנו אוצר חדש
עמק יזרעאל אנחנו בדרך
הגיע זמן הדובדבן
יד הדמיון
שבוע עצמאות
הקיץ מגיע. תות, סוף.
פסח שמח וכשר בשוקבוק
ישראל בוחרת שוקבוק

האספרגוס חוזר לשוקבוק!
הטבה בלעדית לאימהות טריות
לחיות בלי שקיות
שישוקבוק - משלוחים גם בשישי
הארטישוק חוזר והוא במיטבו!
לידע יש טעם של עוד...
פיצוץ בפה
ויהי אור! (לזמן מוגבל)
טעמתם פעם שעוונית נאכלת?
חג שמח, תמר, אלה, שקד...
מלכת היער
חורף חם
פרידה מחבר יקר
יורדים לשורש המרק
הפתעות כמוסות ומתוקות
בשבילנו זו שליחות
בריאות מג'ינג'ר עד תות
מרחיבים את שירות המשלוחים!
התשובה שלנו ל"צבע אדום"
השבוע נגשים חלום ורוד
העלים החדשים הגיעו!
בוחרים שוקבוק לחיים בריאים
בננות בשקית הבשלה מבוקרת
מלך הפופ מגיע!
הבריאות שבטעם
אוהבים לא אוהבים
רגע לפני אחרי החגים
מתחילים שנה - סוגרים עונה
הלימודים והחגים בפתח
מריחים את תשנ"ט
טעימה של שזיפים
חגיגה באוגוסט
ברוכים הבאים