בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

שעוונית נאכלת פרי התאווה

The passion fruit - פסיפלורה. הפרי אשר בתרבויות מסוימות נחשב למתנה הטובה ביותר שהאלים העניקו לבני האדם. הפרי שיכול לשפר את איכות השינה, את חיי המין ואת הבריאות בכל ביס וביס. אז בעברית היא קיבלה שם מבאס ונטול דמיון. בשביל זה תפסידו אותה?

הפסיפלורה גדלה על שיח מטפס והיא אכן טיפסה את ליבנו במהירות. בישראל, הפסיפלורה מבשילה פעמיים בשנה: עכשיו (איזה כיף!) ובחודש מאי. מתחת לקליפה הקשיחה היא אוצרת מטמון של ויטמינים, שכבות של טעם ומרקם שמחליק בתענוג מהלשון לגרון. ויש בה גם חומר שנקרא ארמנו הידוע ביכולת ההרגעה שלו. אלפי שנים משמש הפרי כמרפא טבעי לבעיות שינה, חרדות וחוסר שקט כללי ואף יעיל כחומר חיטוי. הפסיפולרה דלת קלוריות ביחס לפירות רבים, כ-50 קלוריות ל-100 גרם. יש בה כמות יפה של ויטמינים, ברזל, אשלגן, נוגדי חמצון וסיבים תזונתיים (בעיקר בגרעינים שהם חלק מהתאווה). מחקרים רבים נערכו כדי לבדוק את תרומתה לבריאותנו, ביניהם הצליחו המדענים להראות קשר בין אכילת פסיפלורה והקטנת כמות תאים סרטניים, הקלת הסימפטומים של האסטמה, שמירה על לחץ דם מאוזן והרגעה כללית - פיזית ורגשית. ומהי השפעתו של הפרי על התאווה, אתם שואלים (ובצדק)? דווקא בתחום הזה לא התגלה קשר ישיר בין עוררות מינית מכל סוג שהוא, מה שכן: כשרגועים ומלאי אנרגיה זה זמן מושלם לחזק את הזוגיות...

אז מאיפה השם העברי המפוצץ? אם תסתכלו על הפרח, תראו שהוא מאד מזכיר לכם שעון עגול עם 3 מחוגים בעל שתי מסגרות - סגולה ולבנה. אבל השם לא ממש תפס... הפסיפלורה לא מפונקת, תנאי הגידול של הכוללים מצע טיפוס, כמות מים מועטה יחסית וחום. מה שכן, כמטפס - מדובר בצמח שתלטן שיש לרסן. הפסיפלורה השתלטה גם על המטבח, היא משמשת למגוון משקאות אלכוהוליים ולא-אלכוהוליים, לריבות וסירופים, למגוון מאפים, גלידות או יוגורטים, כפרי מיובש ועוד. ואם רוצים לאכול אותו טרי, יש לחצות את הפרי לשניים, לחפון חצי בכף היד ובעזרת כפית לרוקן את הפרי והגרעינים ולאכול כמו מצלוחית. אל שוקבוק, הפסיפלורה מגיעה מהמשק של רפי סביון ממושב ביצרון שבשפלה. הפסיפלורות של רפי מיועדות לייצוא ועל כן הן מפוקחות באופן קבוע, לשמירה על סטנדרטים של טעם, איכות, תנאי גידול וכמובן שימוש בחומרי הדברה. ישנה מעבדה מקצועית שמלווה את המשק של רפי ועורכת בדיקות תמידיות לוודא שהתוצרת אכן עומדת בסטנדרט המחמיר של השוק האירופאי... ולקוחות שוקבוק.

תפוז מרלו אדום סוחט מחמאות

אז תודו ש"מרלו" הוא שם טוב יותר מאשר "דם". בכל זאת התבגרנו עם השנים... מה שלא השתנה הוא איכויותיו של הפרי, סגולות הבריאות שלו וטעמו הבלתי נשכח. עכשיו הוא חוזר לשוקבוק, יהיה אצלנו עד סוף העונה (בערך עד אפריל) ומאפשר לנו להיזכר בימים שבהם צבע אדום היה הצבע האהוב עלינו...

תפוז מרלו מכיל פיגמנט אדום בשם אנתוציאנין שמשמש גם כמסנן קרני UV - ההגנה הטבעית שאבולוציית הצמח העניקה לעלים, לפרחים או לפירות וירקות שונים. האנתוציאנינים הם נוגדי חמצון חזקים מאוד, הידועים גם כמגנים מפני תהליכי ההזדקנות ומגוון של מחלות. תפוזי מרלו עשירים בוויטמין C, בוויטמין A, בוויטמינים מסוג B, סידן, ברזל, וסיבים תזונתיים (לכן מומלץ לאכול אותם ופחות לסחוט אותם למיץ...) אם נדמה היה לכם שכבר לא רואים הרבה את תפוזי מרלו, לא טעיתם. עצי התפוז זקוקים להשקיה מרובה (וכולנו יודעים כמה קשה לחקלאים לקבל את מכסות המים ובכל שנה מקצצים עוד ועוד בשל הבצורת) אבל גם זה אינו מבטיח עצים מלאי פרי, כך שלפעמים פרדסנים מוותרים על המאמץ.

תפוז, כמו כל ירק או פרי, חשוב לאכול סמוך ככל האפשר לקטיף. אנחנו בשוקבוק מתחייבים לטווח של שעות בין הקטיף למועד המשלוח. את התפוז מומלץ לשמור בטמפרטורת החדר. עם מניחים אותם בקערה, כדאי לשים לב שאין בה פרי רטוב ושהקערה יבשה, אחרת יתפשט הריקבון מהקליפה הרטובה אל התפוז כולו.

תפוזי מרלו מגיעים אלינו מהפרדס של סביון ממושב בית הלוי. ואם השם הזה נשמע לכם מוכר, זה בטח בגלל שאתם קונים קבועים בתפריט המאפים שלנו. סביון הוא חקלאי, במקור. פרדסן ותיק שהגיע למסקנה, כמו (לצערנו) חקלאים מוכשרים רבים אחרים, שענף החקלאות לוקח יותר מאשר מעניק... פתח ביחד עם עידית את המאפייה המיוחדת שלהם, שכל תוצריה על טהרת רכיבים טבעיים, אהבה וכשרון. אבל, "פעם חקלאי - תמיד חלקאי"... סביון לא ויתר לגמרי על האהבה לפרי האדמה והשאיר בחלקה רק את תפוזי המרלו. ומזל שכך, אנחנו רק הרווחנו מזה...

תכירו את רפי סביון מביצרון.

כמו רבים מחקלאי שוקובוק, גם רפי הוא בן של חקלאים, שצמח עם המשק המשפחתי מיום שנולד והיום הוא ממשיך במסורת האיכות והטעם שהשרישו הוריו. המשק של משפחת סביון מתחלק לשני חלקים: בחלק אחד מגדלים ביצים בלולים מבוקרים ומפוקחים, התרנגולות נמצאות בתנאי מחייה אופטימליים והומניים. ובחלקו השני של המשק נמצאים 80 דונם של מטעי רימונים, 15 דונם גויאבות ו-40 דונם פסיפלורה - הכל במספר רב של זנים שמאפשרים לרפי לגדל את התוצרת האיכותית ביותר.

לאורך השנים, המשק נוהל בקפדנות ובחתירה לאיכות גבוהה של הפרי ולאט לאט הבינו שהדבר המתאים ביותר עבורם הוא ייצוא. כבר כ-15 שנה שמשק סביון משווק לצרכן האירופאי פירות ישראליים באיכות גבוהה, תחת פיקוח הדוק של הרגולטור האירופאי ובסטנדרטים הגבוהים ביותר. אחת מהארצות שאליהן מייצא משק סביון היא גרמניה. שם דרישות הסף לכניסת תוצרת זרה מחמירות מאוד - ובכלל זה, גם תחום חומרי ההדברה. רפי לעיתים ״מתלונן״ בחיוך שהרימון שלו הוא בכלל רימון אורגני עקב חוסר השימוש בחומרי הדברה. הוא מבין שלספק מוצר בטוח לשימוש טוב גם למצפון וגם לפרנסה וחוזר על כלל ברזל המלווה אותו כחקלאי וכייצואן: ״אני לא אתן לאף צרכן או צרכנית לאכול פרי שאני לא אתן לילד שלי״

רוצים לשאול את רפי שאלות בעניין הפירות שהוא מגדל? רפי סביון ושאר חקלאי שוקבוק מחכים לכם באתר שלנו: .shookbook.co.il בדף החקלאים שאתנו.

עוד טעימה:

פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
אוגוסט של מתנות נמשך!
אוגוסט של מתנות בשוקבוק!
המנגו והתירס הלבן כבר כאן!
הישרדות עונת ה-וי.איי.פרי
החיים הוורודים של הבטטות
עלייה במשקל - רווח שלכם
עוצמת הבריאות באריזת מיקרו
פצצת אנרגיה ירוקה
לאן נעלמו הלימונים שלנו?
נגישות