בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

פסח שמח וכשר בשוקבוק

חודשי הגשם הביאו לנו השנה אביב פורח במיוחד. מדרום הארץ ועד צפונה ניתן ליהנות ממרבדי צבע מרהיבים, החיטה צומחת, הפירות מבשילים על העצים, הנחלים זורמים בשטף ותחושה של התחדשות אמיתית חודרת ללבבות.

השנה נסב אל סדר הפסח עם הסלרי (כרפס) של תום ז'אוי מ"זוהר" או הסלרי האורגני של ליאת ומתן קריב מ"כפר אוריה", עם תפוח האדמה של גלי משה מ"תל יצחק", החסות של שמעון זנזורי מ"שדה עוזיהו" ושלל הירקות, השורשים, הנבטים, הפירות והתבלינים של מגדלי שוקבוק.

פסח הוא אומנם חג דתי, אך באותה נשימה הוא חג ישראלי וציוני מאוד. הוא מסמל את הנקודה שבה הפכנו מעבדים לבני ישראל חופשיים. מיחידים לאומה מלוכדת. מאנשים חסרי בית, לעם שמגיע אל הארץ המובטחת ומתיישב באדמתו שלו - למרות שלאף אחד מאלו שנכנסו לארץ הקודש אין שום זיכרון ממשי שלה. לא סתם אומרת ההגדה כי חובה עלינו לספר ביציאת מצרים ולהעביר את אתוס המסע מדור לדור. בניו של יעקב הגיעו למצרים כאנשים חופשיים וצאצאיהם עזבו אותה - דורות של עבדים ובני עבדים. המסע שעברו במדבר היה פיזי, רוחני וחברתי כאחד. לראשונה, למדו כיצד לקבל עליהם מנהיגות של מוביל, לדאוג לעצמם, להגן על עצמם, לקבל על עצמם חוק ומשפט ורק אחרי שעמדו בכל האתגרים, הגיעו אל הארץ המובטחת. את סיפור יציאת מצרים מספרים היהודים בכל העולם, כבר מאות שנים. לא משנה אם אתם גרים בישראל, בארצות הברית, בתאילנד, או באוסטרליה... בערב אחד, כולם יושבים סביב השולחן - מקטן עד גדול, אוכלים את אותם המאכלים ומספרים את אותו הסיפור: איך היינו עבדים, איך יצאנו לדרך, באיזה יום ובאיזו שעה, מה ארזנו, איזו צידה לקחנו לדרך, כמה ימים הלכנו... ובסוף (אלו מאתנו שקוראים גם את החצי שאחרי הארוחה) גם שרים את אותם השירים באותו הסדר מהראשון לאחרון.

ליל הסדר נקרא ליל הסדר משום שהוא ערוך באופן מסודר, מפורט ואחיד בכל בית. מצלחת הפסח בראש השולחן דרך המפית עם 3 המצות, כוס היין לאליהו הנביא, האכילה בהסבה, שתיית 4 כוסות יין, טבילת הביצה ותפוח האדמה במי מלח, החרוסת והמרור... כל רגע באירוע מוכתב ומסודר. זו הדרך של המורשת היהודית-ישראלית לשמר את סיפור הפיכתנו לעם ישראל. והעובדה ש"בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו" הופכת את סיפור ההגדה לסיפורו האישי של כל אחד ואחת מאתנו גם היום, במאה ה-21. זה שלחם במלחמות ישראל, זה שסבל מאנטישמיות בגולה, זה שנפגע בבילוי או בנסיעה רק כי הוא יהודי. ולמרות הסיפור המורכב של החג, אנו מצווים ב"חג שמח וכשר". לשמוח! ויש לנו באמת הרבה סיבות לשמחה: חירותנו, ייחודיות, הישגנו הרבים בכל תחום - השנה אפילו הגענו לירח... וחשוב לחגוג גם את אחדותנו ולשמר אותה גם כשאנחנו לא מסכימים...

גם אנחנו בשוקבוק מתכוננים לפסח ו"ננקה" את המדפים שלנו מחמץ ממועד ההזמנות האחרון שלנו לשבוע זה - רביעי ב- 14:30, ועד לתום החג. בין מוצרי החמץ שלא ימכרו במהלך חול המועד נמצאים המאפים של עידית וסביון מבית הלוי, קוואקר - שיבולת שועל, הרטבים של יד מרדכי, הלחמים והלחמניות של אביב קישלס והחמוציות של אי של בריאות. השבוע זו ההזדמנות האחרונה שלכם לרכוש מוצרים אלו, לפני הפסח. הם ישובו אל התפריט במוצאי החג. מי שבכל זאת רוצה ליהנות מהם במהלך החג, יוכל להזמין אותם השבוע בלבד. מועד ההזמנה האחרון של השבוע - ברביעי ב- 14:30. על ההיערכות שלנו לקראת החג תוכלו לקרוא במאמר השלישי.

שמחה רבה: הנקטרינות והאפרסקים חוזרים

אם תשאלו את עמוס כהן ממושב ערוגות, החקלאי שמגדל ומביא לנו את האפרסקים והנקטרינות הטובים והמתוקים ביותר, איזה מבין שני הפירות הללו הוא יותר אוהב, זה יהיה כמו לבקש ממנו לבחור בין שני ילדים. גם לאפרסק וגם לנקטרינה טעם מתוק שמזכיר אחד את השני, שניהם מפוצצים בוויטמינים ובנוגדי חמצון ומתאימים למגוון שימושים, כמו מאפים, ריבות, שייקים ועוד. גם בפסח.

לא פשוט לגדל אפרסקים. מדובר בעץ פרי רגיש מאד שנתקף הרבה מזיקים ומחלות שונות, לכל אורכו: מהשורשים לאורך גזע העץ וכמובן הפרי המתוק. האפרסק זקוק לאור שמש מלא, מים רבים ומרחב כדי לגדול בו. אבל התוצאה שווה את המאמץ. הפרי הבשרני מתוק, טעים ומכיל יתרונות בריאותיים חשובים: ויטמינים A, סוגי B, C, D , מינרלים כמו אשלגן, ברזל וסידן, נוגדי חמצון הידועים ביכולתם למנוע סוגי סרטן ועוד. גם בעלי העץ נמצאים רכיבים פעילים שעוזרים להרגיע מערכת עיכול רגיזה ויעילים לריפוי שיעול וברונכיטיס. הנקטרינה היא זן של אפרסק ולא הכלאה בין אפרסק לשיף - אפרשזיף, כפי שנהוג לחשוב. האפרסק ממשיך להבשיל גם לאחר שנקטף ואורך חייו קצר ביותר. אנחנו לא ממליצים לשטוף את הפרי לפני אפסונו, אלא ממש לפני האכילה. אם האפרסק הבשיל אפשר להכניס למקרר, רק לא לשכוח אותו שם, טעמו המשובח ייהרס תוך ימים ספורים.

מה נשתנה במועדי המשלוחים

השבוע, על מנת להיענות לשפע ההזמנות שכבר מתחילות לזרום אלינו באמצעות האתר והאפליקציה, החלטנו לתגבר את מערך השליחים שלנו בתוספת כוח אדם ורכבים. מועדי המשלוחים נותרו בעינם, למעט השינוי הבא:

השבוע, לא תתאפשר חלוקת הזמנות בשישי בבוקר - ערב החג. מועד המשלוח האחרון יהיה בחמישי בערב-לילה והזמנות למועד זה תתקבלנה באתר ובאפליקציה של שוקבוק עד יום רביעי בשלוש, בלבד. בנוסף, השבוע יתווספו רחובות, פתח תקווה וסביבתן לרשימת אזורי החלוקה של חמישי בערב. יותר משפחות תוכלנה ליהנות מתוצרת חקלאית טרייה שנקטפה שעות ספורות לפני מועד המשלוח - כיממה לפני הסדר. אין שינוי במועדי המשלוחים במהלך שבוע חול המועד והם יתקיימו כרגיל, עד ערב החג השני - כולל.

פסח זה החג שלנו: המגדלים והחקלאים. ללא הלחם, המאפים והבצקים למיניהם (ובעדות מסוימות גם הקטניות אינן כשרות לפסח) הפכו הירקות והפירות לחלק עיקרי בארוחות החג. אחד המאכלים הפשוטים והאהובים ביותר על שולחן החג היא החרוסת. לכל משפחה יש את הדודה או הסבתא שמחזיקה במתכון הסודי של החרוסת. לכל עדה את המרכיב המיוחד שלה למתכון: התימנים מוסיפים הל טחון וזנגויל, הבולגרים מוסיפים ציפורן. יש כלו שמסמיכים עם מעט קמח מצה, יש כאלו שמוסיפים יין אדום מתוק או תירוש, יש המגוונים עם מיני האגוזים... אנחנו מזמינים אתכם לחלוק את המתכון המשפחתי שלכם עם משפחת לקוחות שוקבוק ומבטיחים לפרסם את המתכונים בדף הפייסבוק שלנו.

מעטים האנשים שקונים חרוסת, רובנו עומדים במטבח ומכינים לבד. עדיף להכין מראש כמות גדולה, כי חצי ממנה מתחסלת הרבה לפני תחילת קריאת ההגדה... מתכון בסיסי לחרוסת שאנחנו אוהבים הוא (כמויות לפי מספר הסועדים): 10 תמרים רכים מזן מג'הול ללא הגרעין (אפשר להמיר ב-10 כפיות ממרח תמרים), כוס / כוס וחצי של מיני אגוזים גרוסים שאוהבים: שקדים, אגוזי מלך, אגוזי פקאן (אפשר גם פאקן מסוכר), תפוח עץ מגורד בפומפייה גסה, מחית מבננה רכה שריסקנו במזלג, מעט יין אדום מתוק או תירוש. מכניסים הכל (חוץ מהיין/תירוש) למעבד מזון וערבבו היטב עד לקבלת בלילה אחידה. את היין ניתן להוסיף בהדרגה, לטעום ולתקן לפי הטעם. אפשר להכין כמות גדולה, ליצור כדורים (כמו שמכינים כדורי שוקולד), לגלגל אותם בתוך קערית עם קוקוס ולתת לכל סועד כדור חרוסת אישי משלו. אגב, אם תשלבו פנימה זרעי צ'יה או זרעי פשתן, תוסיפו נקודות על בריאות ובטעם לא יורגש הבדל...

עוד טעימה:

פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
אוגוסט של מתנות נמשך!
אוגוסט של מתנות בשוקבוק!
המנגו והתירס הלבן כבר כאן!
הישרדות עונת ה-וי.איי.פרי
החיים הוורודים של הבטטות
עלייה במשקל - רווח שלכם
עוצמת הבריאות באריזת מיקרו
פצצת אנרגיה ירוקה
לאן נעלמו הלימונים שלנו?
נגישות