בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

עונת מעבר: מקיץ להדר

השבוע נפרדנו מהאפרסק. הנקטרינה תהיה אתנו עוד שבוע, אולי טיפה יותר, תלוי בכמות הפרי על העצים. השזיף ימשוך עד אמצע נובמבר לפני שייפרד מאתנו. התפוז הטבורי וקלמנטינה מיכל מגיעים אלינו מהפרדס של שמאי אלוף. קלמנטינה נוספת, אפרסמון קרמבו והפומלית מגיעות אלינו מהפרדס של עמוס כהן מערוגות. ובקרוב תעלה ותבוא והאחת והמדהימה: אשכולית אדומה. אז עם מה נתחיל?

תפוז טבורי וקלמנטינת "מיכל" גדלים יחדיו בפרדס המושקע של שמאי אלוף, כשכל אחד ואחת מהם מקבל תשומת לב מיוחדת בעת הגידול ובקטיף. בפרדס של אלוף אין בית אריזה. דילול וסינון הפירות הלא טובים נעשה כשהם עדיין על העץ, לאורך חודשי הקיץ, באופן מדויק כמו ב"פינצטה". שמאי עובר עץ-עץ ובודק את הפירות. אם הוא מבחין בפרי גדול מדי, מפוצל או פגום מאיזושהי סיבה הוא מוריד אותו מהעץ. בצורה זו רק הפירות הטובים משלימים את תקופת הגידול, מקבלים יותר מים, מזון ושמש, והופכים לאיכותיים יותר: יפים, עסיסיים וטעימים. לכן, כל פרי שנקטף מוכן לשיווק ונמצא בשיאו מבחינת הטריות והאיכות. "בדרך כלל, בפרדסים רגילים העצים עמוסי פרי ותהליך הסינון מתבצע ע"י הקוטפים בבית האריזה. פירות 'מפוצצים', מוכים או קטנים מדי מוצאים מהמשלוח. מבחינתי, תהליך הסינון צריך היה להתבצע כשהפרי עוד על העץ. אצלי בפרדס, החל מחודש יולי ועד לעונת הקטיף, מדללים וקוטפים פירות לא מתאימים."

שמאי מסביר שלקלמטינת מיכל ולתפוז טבורי יש מועדי קטיף שונים לאורך שעות היממה. תפוז מזן "טבורי" אסור לקטוף בבוקר. אחרת הוא מקבל "מכת קטיף" - לחץ על הפרי גורם לפריצת השמן האתרי הנמצא בתאי הקליפה. השמן האתרי צורב את הקליפה ואז מתקבלת מכה לא יפה. שמאי וצוות הקוטפים ערכו בדיקות איכות לפירות ומצאו את השעה הנכונה ביותר לקטוף אותם: קלמנטינת "מיכל" נקטפת בכל שעה, אבל תפוז "טבורי" נקטף רק אחרי השעה 11:00 כדי להימנע ממכת הקטיף. וזה מה שמאי עושה: בבוקר קוטף את "מיכל" רק ב-11:00 את הטבורי.

הפומלית היא הכלאה בין פומלה (ממנה ירשה את טעמה המעודן) ואשכולית (ממנה ירשה את העסיסיות). אשכולית האדומה מכילה ליקופן - נוגד חמצון הנמצא גם בעגבניות ומעניק לה את צבעו. ככל שזן האשכולית אדום יותר, כך גדלה כמות נוגדני החמצון בפרי. מחקרים שנערכו במוסדות נחשבים ברחבי העולם, גילו שהאשכולית האדומה והפומלית תורמות, כל אחת בדרכה, להורדת רמת "הכולסטרול הרע", השומנים בדם, ומזרזות את פעילות האנזימים האחראיים על תהליך סילוק הפסולת מהגוף שמתבצע בכבד. לפומלית ולאשכולית נוגדי חמצון עוצמתיים שמונעים את יצירת הרדיקלים החופשיים בגוף והאשלגן בשני הפירות תורם להורדת רמת לחץ דם. דווקא בזכות בריאותם ועפ"י פרסומים והמלצות שונים, אנשים שנוטלים תרופות מסוימות חייבים להתייעץ עם הרופא המטפל בכדי לוודא שאין סתירה בין כמות הפירות השבועית לבין פעולת התרופות. אז שימו לב.

אפרסמון קרמבו מתוק וטעים (לפחות לדעתנו) לא פחות מהמתחרה: קרמבו שוקולד. והוא גם הרבה יותר בריא. אפרסמון קרמבו קיבל את שמו המיוחד בזכות צורתו המאורכת והעגלגלה, המזכירה מאוד קרמבו. מבחינה קלורית, הוא דומה מאוד לקרמבו (כ- 100 קלוריות) אבל תזכרו שהסוכר באפרסמון הוא סוכר פירות שתכולתו בפרי עומדת על כ- 17%, בעוד שהסוכר בקרמבו הוא סוכר לבן והוא כולל עוד תוספות ממתיקות שערכן התזונתי (כמה חבל) נמוך ביותר. האפרסמון עשיר במגוון ויטמינים ההופכים אותו לאחד הבריאים. אחד מהוויטמינים הוא ויטמין A המשפיע לטובה על תהליך הגדילה של ילדים (כמות וויטמין A באפרסמון היא כמחצית מהכמות המומלצת לילדים), על בריאות העור והעיניים, על חיזוק המערכת החיסונית וישנם גם מחקרים הקושרים בינו לבין שיפור הזיכרון. ויטמין A מהצומח נמצא בירקות ובפירות כתומים המכילים בטא-קורטן, כאשר הוא הופך לוויטמין A בגוף שלנו.

הפטנט שלנו לאבוקדו רך

האבוקדו של שוקבוק מגיע ממשקי הגליל העליון, אגודה מרכזית שיתופית לחקלאות שכוללת חקלאים נבחרים שמשווקים יחדיו תוצרת חקלאית גלילית טרייה. האבוקדו שלהם מבשיל באופן טבעי, ללא הבחלה, ונקטף רק לאחר שעבר בהצלחה בדיקת אחוז השומן של 9% או יותר. אנחנו מוודאים זאת.

באופן כללי, לקוחות שרוכשים אבוקדו בעודו קשה, לא יכולים לדעת אם האבוקדו שהם בחרו נקטף כשהוא בשל או לא והאם הוא יתרכך אצלם בבית או לא. אגב, גם רשתות השיווק לא יכולות לדעת. כולם צריכים לסמוך על החקלאים שקטפו אותם. אנחנו בשוקבוק רוצים שתמשיכו לסמוך עלינו. גם כשמידי פעם ישנה אכזבה. תמיד תזכרו שלכל מוצר, פרי או ירק יש כתובת ואתם מוזמנים לפנות אלינו. אנחנו שמחים לקבל מכם פידבקים טובים ומחמאות (ומבטיחים להעביר הלאה) ומקבלים באהבה כל פנייה אחרת הקשורה לבעיה במשלוח או בתוצרת.

האבוקדו שמשווק בשוקבוק נקטף רק לאחר הבשלתו הטבעית. הוא משווק כשהוא עדיין קשה, אבל הוא יבשיל ויהיה טעים למאכל ובריא מאוד. לאבוקדואים שונים לוקח זמן שונה להבשיל, לפעמים קשה לחכות בסבלנות... בכל מקרה, חקלאי משקי הגליל העליון קיבלו מאתנו הנחיה לבצע בדיקה קפדנית יותר של אחוזי הפרי.

השבוע, החלטנו לסייע לאבוקדו להבשיל בקצב מהיר יותר. לכן, לכל הזמנת אבוקדו נצרף תפוח גולדן דלישס זהוב לתוך השקית. תפוחים משחררים כמויות גדולות של חומר בשם אתילן – הורמון הבשלה של פירות המזרז תהליכי הבשלה גם אצל האבוקדו. גם כשתוציאו את האבוקדו שהזמנתם מהארגז, תשאירו אותו (או אותם) בתוך השקית עם התפוח, במקום כלשהו במטבח (לא במקרר) האבוקדו יבשיל. ומה לעשות עם התפוח לאחר שמילא את תפקידו? תיהנו ממנו, זה אחלה תפוח ממטעי הגולן.

הפינוק של הפינק

פינק ליידי פותח באוסטרליה בתחילת שנות ה-70, כהכלאה בין שני זנים מצוינים: "גולדן דלישס" ו"ליידי ויליאמס". "פינק ליידי" הוא לא רק שם זן התפוח, אלא גם שמו המסחרי (זה מצב לא שכיח). באוסטרליה הוא נקרא גם "קריפס פינק" ע"ש האגרונום שפיתח אותו. בתחילת שנות ה-2000 הגיע הפינק לארץ, תחילה כמוצר ייבוא, אך בעקבות שנים של מחקרי עומק, ניסויים והתאמות, אוקלם הפרי לתנאי הגידול בגליל, והשאר: היסטריה! לפינק ליידי יש צבע ורוד-אדמדם מפתה, ארומה עדינה שאי אפשר שלא לחוש בה, מרקם פריך ועסיסי ויחס חמיצות-מתיקות מושלם. אותה גברת, אותה אדרת. פשוט נהדרת. אבל השנים האחרונות לא היו ורודות עבור הפינק.

לפני כמה שנים, התגלה שהפינק סובל מסדקים חמורים. מלבד הפגיעה במראהו המושלם, שנגס קשות במכירות, התגלתה פטרייה שהצליחה לחדור לתפוחים דרך הסדקים ולפגוע באיכותם. זו לא הייתה תופעה ישראלית, בלבד. ההסתדקויות הללו התגלו בתפוחי הפינק ליידי גם במדינות דרום אפריקה, צפון איטליה ובאוסטרליה – ארץ מולדתו. פרופ' רפי שטרן, חוקר במו"פ (מחקר ופיתוח) ומרצה במסלול לחקלאות במכללה האקדמית תל-חי, שבחן את הסדקים, גילה שהסיבה להיווצרותם היא אקלימית: ככל שהטמפרטורה גבוהה יותר (34 מעלות ומעלה) בחודש הראשון להתפתחות הפרי, כך נוצרים בו סדקים רבים יותר. בחודש הראשון בחיי התפוח נוצרת הקליפה. בארץ, מדובר בחודש מאי. חודש אביבי המאופיין בימי שרב כבדים. אבל כאמור, הבעיה לא הייתה רק בישראל. ההתחממות הגלובלית פגעה בפינק במקומות רבים בעולם וסיכנו את פרנסתם של מגדלים רבים. הפתרון של פרופ' שטרן היה פשוט וגאוני: שיפור מבנה הקליפה ע"י הגדלת מספר התאים שבה, באמצעות תוסף צמיחה טבעי, "ציטוקינין", שהצמח מייצר בעצמו, אך לא בכמות מספקת.

מדובר בתהליך טבעי והגיוני; ככל שהפרי הצעיר מתפתח וגדל, כך הקליפה שעוטפת אותו נמתחת יותר ויותר. ממש כמו בטן הריונית... הוספת הציטוקינין גורמת לפתח קליפה חזקה, בריאה וחסינה יותר - ללא סדקים, וכתוצאה מכך גם ללא פטריות. במקביל, גילה פרופ' שטרן שהצל שמטילים העצים הגבוהים סביב המטעים תורם להפחתת היווצרות הסדקים. ניסוי שערכו הוא וצוותו, שבו נפרשו רשתות צל מעל עצי התפוח הראו ירידה דרמתית בכמות הסדקים בפירות. מאז, החלו החקלאים הישראלים לפרוס רשתות צל מעל עצי התפוחים, בשילוב תוספת ציטיקינין טבעי. בעקבותיהם, חקלאים בכל העולם החלו ליישם אף הם את פתרונות של פרופ' שטרן - שימוש ברשתות צל ובתוסף הציטוקינין ואיכות הפינק-ליידי השתפרה פלאים!

הפינק ליידי שלנו מגיע ממטעי הגליל ומארה"ב. הסיבה לייבוא היא בקשה של כמה מלקוחותינו ליהנות מהפינק לאורך כל השנה. הפינק הישראלי עולה לתפריט בעונתו הטבעית בלבד. מהמטע אליכם הביתה. הפינק המיובא מגיע מכמה אזורים, בהתאם לעונת ההבשלה הטבעית שם. והכול, כמובן, תחת פיקוח ובקרת איכות שלנו. תיהנו.

עוד טעימה:

ליצ'י עם גרעין קטן
אז מה חדש השבוע?
לקטים להיטים
חדשות בתפריט העלים
על נבטים ופירות אחרים
מנגו "שלי" מקדים את כולם
מרחיבים את אזורי החלוקה!
הדבש חוזר
זנים חדשים
עגבניות שרי YOOM בצבע נדיר
אננס ישראלי חדש
השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין

פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
נגישות