בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

עגבניית תמר היא שם דבר

ברק אלגבי הוא בן ממשיך - דור שני לחקלאות. אביו, שמעון אלגבי, ושותפו בנו את המשק לפני למעלה מ-25 שנה. היום, שני הבנים של שני השותפים הוותיקים ממשיכים את דרכם המשותפת של האבות, גם בעבודת האדמה הפיזית וגם בניהול העסק. ביחד הם מגדלים זנים שונים של בצל, כרובית, דלעת ועגבניות תמר. התמר מאורכת, בעלת מבנה אובלי המזכיר תמר ענקי ואדום. יש לה טעם מתקתק, בשר עסיסי ופחות נוזלים מאחותה העגלגלה. אצלנו בבית אוכלים אותה כמו תפוח.

לעגבניית תמר קוראים גם עגבניית רומא, מהסיבה הפשוטה: היא מבוקשת מאד במטבח האיטלקי. שזה מפתיע, בהתחשב בעובדה שמוצאה בכלל ממקסיקו. היא מכילה מעט גרעינים ביחס לעגבנייה עגולה, היא מוצקה יותר וכמעט אין בה מיץ. אורך חיי המדף שלה ארוך יחסית, לכן ניתן למצוא אותה בשווקים גם מחוץ לעונה, חוץ מאשר ב... נכון. בשוקבוק. אלינו היא מגיעה ישירות מהשדה ועוד לפני שהיא מספיקה לנוח מהדרך, היא נארזת ונשלחת אליכם לבתים. לכן היא טעימה כל כך. באופן כללי, עגבניות טעימות יותר בקיץ, מאשר עגבניות חורף שצומחות בחממות. עגבניות הקיץ גדלות מתחת לשמש הישראלית, בשיא החום והלחות, שהן כל כך אוהבות.

העגבניות עשירות בוויטמינים A , C ,B-12 ובנוגד חמצון חזק בשם ליקופן. בעוד שוויטמין C נהרס בעת הבישול, הליקופן דווקא מתחזק ועוזר לשמור על בריאות הלב ומערכת כלי הדם ונחשב גם כלוחם ללא חת בסוגים שונים של סרטן. זו אחת הסיבות מדוע בישול העגבנייה, למשל כרוטב, כל כך מומלץ, למרות הנזק לוויטמין. עוד סיבה טובה לבשל עגבניות היא ריכוך הקליפה. קליפת העגבנייה מכילה תאית שהמעיים שלנו אינם מסוגלים לעכל ולרוב היא נדבקת לדפנות המעי. בישראל לא מקובל לקלף את העגבנייה אבל בבישול או באידוי היא מתרככת וקלה יותר להתמודדות המעיים. העגבנייה מככבת במטבח הים תיכוני וניתן להכין ממנה הכל: סלטים, תבשילים, רטבים, אפשר לייבש ולהכין ממרח, אפילו ריבה, למלא בבשר טחון, אורז וצנוברים. היא הולכת נפלא עם בשרים או גבינות, עם כל ממרח בסנדוויץ' ובאופן כללי – איפה שלא תוסיפו אותה, היא תמיד באה בטוב.

זהירות, אבוקדו בוסר

השבוע פורסמו גם בתוכנית חיסכון של ערוץ 12 וגם באתר Ynet כתבות שכותרתן: "אזהרה לצרכנים: אל תקנו אבוקדו גליל, הוא עדיין בוסר." בגוף הכתבה של ynet מצוטט מר ראובן דור, יו"ר שולחן האבוקדו במועצת הצמחים כי המצוקה הכלכלית גרמה לחלק ממגדלי אבוקדו מזן גליל להציע למכירה פירות שאמורים היו להבשיל רק בסוף החודש. בואו נפתח יומנים ונעשה סדר: אבוקדו מזן גליל פותח את העונה לקראת סוף אוגוסט. האס משווק בעונה בין דצמבר למאי, פלוס מינוס. אטינגר בין אוקטובר לדצמבר, ריד בין מרץ למאי, ערד בין ינואר למרץ והזנים: פוארטה ופינקרטון מנובמבר עד מרץ. כל מה שבין לבין - זה מקירור.

כנראה שלא מצוקה כלכלית (קורונה) גרמה למחדל. עובדה, בכל קיץ בשנים האחרונות, ממהרים חקלאים חסרי אחריות לקטוף את האבוקדו ולשווק אותו במחיר גבוה. מעבר לפגיעה התדמיתית במוצר ולהוצאה הכספית הגבוהה ששילם הצרכן ובעצם זרק כסף לפח ביחד עם האבוקדו, יש כאן פגיעה במוניטין של סקטור שלם והפרת חוזה בין החקלאים לצרכנים בבית, שהרי אנחנו סומכים עליהם שימכרו לנו מזון איכותי וטוב.

אבוקדו הוא קלימטרי - פרי שמבשיל אחרי קטיפתו. אם להיות ממש מדויקים ומקצועיים, זה לא באמת שהפרי מבשיל, הוא מתבגר. הוא נקטף בשל, ועם הזמן מתרחשים בו שינויים פיזיולוגיים וכימיים והוא מתרכך ומשתנה. פירות מסוימים מחליפים את צבעם הירוק לצבעם הסופי - תוצאה של הרס הכלורופיל. בפירות עשירים בעמילן (כמו בננות) מתחיל תהליך של פירוק העמילן במקביל לעלייה בריכוז הסוכר. אבוקדו בשל נקטף כשהוא קשה ולא ראוי למאכל עדיין, אבל הוא יבשיל בבית. אז למה אבוקדו אחד מבשיל בבית ואחר לא? כי צריכה להיות רמה מסוימת של בשלות לפני שמותר יהיה לקטוף. יש פירות, כמו ענבים, שמה שקובע אם הם בשלים לקטיף או לא היא רמת הסוכר בפרי. קוטפים אשכול, דוגמים בדיקת סוכר ולפי זה יודעים מה לקטוף ומה לא. באבוקדו מודדים את כמות השומן וכשהכמות מראה שהאבוקדו הגיע ל- 15-20% מהבשלות הסופית שלו - הוא מוכן לקטיף.

למה החקלאים קוטפים מוקדם? בגלל שאף אחד לא מכיר אותם. משאיות של אבוקדו מגיעות לשוק הסיטונאי ומשם לחנויות ולרשתות ואף אחד לא יודע מי החקלאי ששלח איזה ארגז. הסיבה לקטיף המוקדם היא לחלוטין כלכלית. פרי שנמכר לא בעונה הוא נדיר על המדף והביקוש גדול על ההיצע. אז המוכרים מנצלים הזדמנות. בישראל, ענף האבוקדו הוא אחד הרווחיים לחקלאים, חלק לא מבוטל זה בגלל התנהלות לא אחראית של הפצת פרי שהחקלאי יודע בוודאות שהוא מוכר זבל. בשוקבוק זה לא יקרה לעולם, כי מאחורי כל פרי או ירק שאתם מזמינים יש חקלאי אמיתי. לא דמות פקטיבית או פרזנטור שיווקי, חקלאי אמיתי שנחשף בשמו ובשם המשק שלו. הלקוחות שלנו יודעים "אם זה לא בשוקבוק - לא לקנות." וכשאנחנו מקבלים טלפונים למה בסופר יש כבר פרי מסוים ואצלנו עוד לא, זה כי הפרי המסוים לא הבשיל באופן טבעי (או שהוא מיובא ממדינה שאצלה זו כן העונה, אבל אז מדובר בתוצרת זרה).

פסיפלורה ולישון

Passiflora incarnata - כך נקרא צמח הפסיפלורה המשמש, כבר מאות שנים, לטיפול במצבים של עודף פעילות עצבית, אשר פוגעת באיכות החיים ובבריאות הרגשית והפיזית שלנו, במגוון צורות. החרדה והמתח יכולים לגרום לתופעות נוספות כמו רוגז וכעס, הפרעות בשינה, בעיות בריכוז, דאגות מוגזמות ועוד. הם יכולים להביא גם להופעה של בעיות פיזיות במערכות הגוף השונות – מערכת העיכול, העור, או בנשימה. ולפעמים "סתם" מתפוצץ הראש. בקיצור: לא כיף לחיות ככה.

מיצוי צמח הפסיפלורה יכול לסייע רבות גם בבעיות נקודתיות, למשל: בתקופת בחינות, כשמתחילים עבודה חדשה ומלחיצה, שינויים קיצוניים בחיים ועוד. דוגמה להקלה נקודתית הוכחה במחקרים שבדקו קבוצת נבדקים לפני ניתוח ו/או טיפולי שיניים בהרדמה מקומית. המחקרים הראו שבקרב אנשי הקבוצה שטופלה במיצוי צמח הפסיפלורה נמצאה ירידה בסף החרדה, בהשוואה לקבוצת הביקורת. זה המקום להבדיל בין חרדה, שברפואה האלטרנטיבית מוגדרת כעודף, לבין דיכאון המוגדר כחוסר. הפסיפולורה מסייעת במצבים במצבים של עודף במערכת העצבים, ולכן מתאימה יותר למצבים של חרדה וקשיי שינה.

בתפריט מן הטבע ישנם 4 מיצויים מרוכזים, המבוססים על צמח הפסיפלורה:

BLUE SKY - הרכב צמחים לתמיכה בנפש ולהורדת מתחים וחרדות.

NIRGATEA – חליטת הרכב צמחי בעל ארומה וטעם נעימים, בעלי השפעה מרגיעה ומזינה שמשקיטה את הנפש ומנעימה לכם את הערב.

SLEEPI - מיצוי נוזלי נטול אלכוהול, למי שלא מצליח לישון ולסובלים מכאבים נקודתיים.

FUCUS - הרכב צמחי נטול אלכוהול (שאריות של 0.1%) בתוספת סירופ סטיביה טבעי לשיפור הטעם. ההרכב מכיל צמחים שעל פי הרפואה המסורתית מסייעים לתמיכה וחיזוק הנפש ולשיפור ההרגשה הכללית.

למי מתאים איזה מיצוי ומתי? את זה כדאי לשאול איש מקצוע, לפני הרכישה באתר. אנחנו מזמינים אתכם להתקשר לספיר יעקובי, ההרבליסטית הבית של שוקבוק, בטלפון: 052-5450577, או במייל: sapiro@shook-book.com. השירות ניתן בחינם וללא התחייבות לרכישה, אך הוא חשוב ומומלץ. בעיקר אם הבנתם, בעקבות הכתבה, שמיצוי הפסיפלורה הוא הפתרון שאתם מחפשים למצבכם.

*** השימוש במוצרים הוא על אחריות המשתמש בלבד. בכל שאלה רפואית על המשתמש להיוועץ ברופא המטפל. נשים בהריון, מניקות ו/או אנשים עם מחלות רקע, מומלץ לפנות להכוונה נוספת.

עוד טעימה:

תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
נגישות