בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

פומלה, לו ולי

אצלנו בבית, יש מנהג מסביב לפומלה. מישהי חרוצה, בד"כ אמא (לפעמים אבא) מוציאה את הפומלה מקערת הפירות, לוקחת קערה גדולה (בשביל הקליפות), מתיישבת בסלון ומכריזה "מי רוצה פומלה?" ברור שכולם רוצים, מאז שהפומלה נכנסה הביתה והונחה בקערה צבעונית, במרכז האי במטבח, מוקפת פירות שרק מעצימים את נוכחותה - רצינו. אבל למי יש כוח לקלף את המעטה הבשרני העבה שלה... אז חיכינו בסבלנות למתנדב/ת. עכשיו אנחנו במרוץ להגיע ראשונים בתור. "אני! אני! אני!"

קילוף הפומלה מעט מאתגר, אבל כשפלחי הפומלה העסיסיים נחשפים מבעד לקליפתם העבה ולמעטפת התאית הלבנה, אנחנו דוחפים בעדינות אחד את השני כדי להיות הראשונים לקבל. הקטנים אוהבים להפריד את קליפת הפלח מבקבוקוני המיץ ואז להכניס חצי פלח חשוף לפה ולמעוך את כולם בבת אחת, לפוצץ את כל המיץ החבוי בתוכם. לקטנטנים, אמא מחלקת רק בקבוקונים בצורה מבוקרת, הם מפרידים ומכניסים לפה אחד אחד. אמא מתמוגגת בכל פעם שבקבוקון כזה מתפוצץ בהפתעה בפה של הפעוט, המבט ההמום קורע אותנו מצחוק. את קערת הקליפות אמא לוקחת למטבח. אנחנו כבר יודעים: מחר, כשנחזור מבית הספר, תחכה לנו מרמלדה הדרית מתוקה-חמצמצה... אין ספק: אצלנו בבית הפומלה היא כמו פיצה משפחתית שכולם נהנים ממנה ביחד.

הפומלה הובאה לארץ בתחילת המאה שעברה מדרום מזרח אסיה, מאז היא גדלה בארץ. יחסית למשקלה הרב, מתחת לקליפה הבשרנית ולתאית הספוגית, החלק האכיל הוא יחסית קטן. אבל כמו כל הדברים הטובים בעולמנו - הטעם (והבריאות, למי שזה חשוב) שווה את המאמץ. הפומלה מכילה כמות יפה של ויטמין C - המגן על המערכת החיסונית שלנו מפני מחלות (כמו, שפעת, התקררות, זיהומים ויראליים וכו') ופועל גם כנוגד חמצון עוצמתי המנטרל את הרדיקלים החופשיים הפוגעים בתאי הגוף, תורם להגדלת מאגר הקולגן בעור ומאט את הזדקנותו המוקדמת. אגב, בפומלה שלמה ישנה כמות ויטמין C הגדולה פי 6 מהכמות המינימלית המומלצת לאדם בוגר. אבל מי יכול לחסל פומלה שלמה לגמרי לבד?

לצד זאת, הפומלה מכילה ויטמינים נוספים: ויטמין A, ויטמינים מסדרת B מינרלים חיוניים כמו אשלגן (המגביר את זרימת הדם ושומר על בריאות הלב שלנו), אבץ, נתרן שומנים בריאים, סיבים תזונתיים (המסייעים לתקינות פעולתה של מערכת העיכול) , בטא קורטן (הנחשב למקור בטוח של ויטמין A) וחומצה פולית (המומלצת לנשים בהיריון) ועוד. הפומלה היא אחד מהפירות ששומרים על בריאות העצמות שלנו - יתרון חשוב לכולנו, בכל גיל: היא מכילה סידן המסייע לחיזוק העצמות ולשמירה על צפיפות עצם טובה, זרחן - שרובו חובר אל הסידן לשמירה על מבנה העצם, ומגנזיום המגביר את ייצור ההורמון "קלציטונין" שבבלוטת התריס, האחראי להחדרת הסידן לתוך העצמות ומקטין את רמת ה- PTH המופרש מבלוטת יותרת התריס הגורם לזליגת סידן מהעצמות לדם. בקיצור, הניוזלטר הזה קצר מדי בשביל למנות את כל היתרונות, וזה לפני שדיברנו על הטעם העשיר.

הפומלה יכולה להוות חטיף משפחתי בריא מול הטלוויזיה או הסרט, או כקינוח עשיר בוויטמין C לאחר ארוחה עשירה בברזל. הפומלה מגיע אלינו מהפרדס של צביקה כהן מערוגות ומתומחרת פר-יחידה, גם אם משקלה מעט עולה על הכתוב בתפריט - כך שאין "הפתעות" בקופה.

שמנו הולך לפניו

תכירו את רני סלומון. דור שני לחקלאות ובן ממשיך במשק סלומון אשר במושב קדרון. משק סלומון עלה על הקרקע עם קום המדינה. אביו, משה סלומון, בן 92 ועדיין עובד במשק, לצד בנו. בשנים הראשונות לעלייתו, גידלו במשק בקר, אחר כך עברו להדרים, לאפרסקים וב- 15 השנים האחרונות, המשק מגדל עצי זית לשמן. ילדיו של רני כבר בוגרים, כרגע אין להם תכניות להמשיך את המשק אבל בימי המסיק, כפי שהיה באוקטובר האחרון, כולם מתקבצים בחזרה בבית, נותנים יד וכתף להמשך הצלחתו ולשימור המותג "סלומון".

"הכרם שלנו מטופח ומושקע מאוד," אומר לנו רני בגאווה, "אנחנו מגדלים שני זני זיתים לשמן: "אסקל" ו"קורטינה" - שני זנים שונים זה מזה בטעם, אבל מאופיינים בתכולת שמן ובאיכות גבוהות." "אסקל" הוא זן שפותח בארץ בתחילת שנות ה- 2000 מהכלאה של זני מנזלינו וברנע. יש לו טעם דומיננטי וארומטי במיוחד, בעל מרירות קלה. "קורטינה" הוא זן איטלקי שמתאים מאוד לגידול גם בארץ החמה שלנו. טעמו פירותי ומעט חריף.

לפני פחות מחודש הסתיים מסיק סתיו 2019 במשק סלומון. מיד לאחר המסיק, הועברו הזיתים לכבישה בבד הבד במושב בית חנן ובימים אלו השמן נארז ונשלח לחנויות ולבתי הלקוחות. "חשוב מאד שהזיתים יגיעו אל בית הבד כבר ביום המסיק, על מנת לשמור על טריות הזית, אחוזי שמן טובים וחמיצות מצוינת," אומר רני ומוסיף: "השנה, היה לנו יבול מצוין, המתאפיין באחוזי שמן גבוהים במיוחד. עפ"י התקן, שמן איכותי מכיל 7-25% שמן. הזיתים שלנו מכילים כ- 25% שמן - האחוז הגבוה ביותר הנדרש, המסמן את איכותו הגבוהה מאד של השמן שלנו".

מלבד איכות הזיתים על העצים, ישנם גורמים נוספים המשפיעים על איכותו וטעמו של השמן, התלויים באופן הטיפול והמסע שעושה הזית מרגע המסיק ועד שהוא מגיע לשולחן שלנו: מועד וצורת המסיק, ההובלה אל בית הבד, תהליך הכבישה והשיקוע ואופן הביקבוק. במשק סלומון מקפידים על כל פרט בתהליך. "השמן שלנו עובר תהליך של כבישה קרה בבית בד מודרני, נקי, בטמפרטורה מבוקרת ובתנאים סטריליים - כולל שלב הביקבוק. מועצת הזיתים מגיעה לשטח, לוקחת דגימות מהשמן ולפי הממצאים נותנת את אישורה. השמן שלנו קיבל את תו איכות שמן זית ישראלי." שאלנו את רני על המונח המקצועי כתית מעולה: "אחוז החמיצות מציין את אחוז החומצות החופשיות בשמן. האיכות הגבוהה ביותר נקראת "כתית מעולה" ורמת החומציות שלו אינה יכולה לעלות על 0.8%. עד רמה זו השמן מעולה למאכל. השמן שלנו הוא בעל חמיצות של 0.38, פחות מחצי! לכל הדעות, זהו כתית משובח. לשמן הזית של סלומון יש גם תעודת כשרות, בהשגחת רב המועצה האזורית גבעת ברנר. "אגרונום מגיע, בודק ומאשר שהכרם אינו כרם עורלה, כלומר כרם צעיר, ושבית בד כשר."

גם לנו בבית, יש שליטה על איכות השמן שרכשנו. שמן זית רגיש לחום, לאור וללחות. אנחנו ממליצים לאחסן אותו במקום קריר (לא במקרר), יבש וחשוך. מותר לטגן ולבשל עם שמן זית, אבל חשוב לזכור שהחימום גורם לשמן לאבד חלק ניכר מטעמו וכן את ערכיו התזונתיים. בתפריט שמן ודבש באתר ובאפליקציה מחכים לכם 2 אריזות של שמן זית מזן אסקל של משק סלומון. אנחנו ממליצים עליהם בחום.

הקדימו תזונה למכה

אנחנו לא רופאים, אנחנו חקלאים. יחד עם זאת, ישנם מספיק מחקרים (וסבתות חכמות) התומכים בתזונה נכונה כדרך למניעת מחלות עונתיות מסוימות ולהתמודדות עמן. נסייג ונאמר: חלק מהתוצרת החקלאית הטומנת בחובה יתרונות בריאותיים אינה מומלצת לכולם בצורה שוויונית ולעיתים, גם כשמדובר באכילת פירות, צמחי תבלין או ירקות מסוימים, נדרשת מידת התאמה מדויקת למצב בריאותו של כל אדם. התאמה אישית שתיעשה ע"י דיאטנים או רופאים המכירים את הגיליון הבריאותי של המטופל. ההמלצות שלנו הן כלליות בלבד ומתאימות לאנשים שבריאותם תקינה, הרוצים לחזק את גופם באמצעות תזונה מונעת.

תזונה עשירה בפירות ובירקות מגוונים חשובה לבריאותנו לאורך כל השנה. לקראת החורף, ובחורף עצמו, כדאי "להאכיל" את המערכת החיסונית שלנו במזונות הידועים ביכולתם לסייע במניעת הדבקות במחלות ויראליות ודלקתיות ולטיפול תומך במקרה ש"אחרנו את המועד".

נוגדי חמצון: חומרים אורגניים המגנים על תאי הגוף, מנטרלים את נזקי הרדיקלים החופשיים, מסייעים במניעת מחלות, מחזקים את מערכת החיסון ומעכבים תהליכי הזדקנות. ברשימת נוגדי החמצון שאנחנו ממליצים עליהם לקראת החורף, נמצאים: ויטמין C, בטא קורטן (ויטמין A) וג'ינג'רול (ג'ינג'ר)

ויטמין C: הוויטמין הכי פופולרי בעונות הסתיו והחורף, אבל אחד הדברים החשובים שכדאי לזכור בקשר אליו: לא להגזים. צריכה מוגברת של ויטמין c, אינה מונעת "יותר" מחלות ואינה גורמת לצינון או לשפעת לחלוף מהר יותר. דבר נוסף שחשוב לזכור בקשר אליו זה שהוא רגיש לחום ולאור. לכן, מומלץ לסחוט את הלימון אל התה רק לאחר שהמים הרותחים התקררו, או לשתות את מיץ התפוזים מיד לאחר סחיטתו. תזונה מאוזנת של פירות וירקות המכילים ויטמין c תסגור לנו את הפינה בצורה טובה, ביניהם: גויאבה ואפרסמון, פירות הדר, פלפל וגמבה, כרובית, פלפל צ'ילי אדום ועוד.

בטא קורטן: נוגד חמצון השייך לקבוצת הקרוטנואידים, האחראיים על הצבע הכתום של הפירות והירקות שאנו אוכלים. בגוף, בטא קרוטן הופך לוויטמין A - נוגד חמצון המסייע לחיזוק מערכת החיסון ומשפיע על ייצור כדוריות הדם האדומות המובילות את הברזל אל התאים - לבריאות ולחידוש תאי הגוף. כשצורכים בטא קורטן, כדאי לאכול לידו משהו שומני כמו שקדים, אגוזים, שמן זית וכו', להטבת הספיגה. אצלנו, בשוקבוק אפשר למצוא בטא קורטן בתפריטי הפירות והירקות: גזר, דלעת, אפרסמון, נענע, ברוקולי ועוד.

ג'ינג'ר: הג'ינג'ר (זנגוויל) מכיל 3 נוגדי חמצון בעלי תכונות תרפויטיות רבות: ג'ינג'רול (Gingerol), שוגאול (Shogaol) וזינגרון (Zingrone). לצד אלפי שנות טיפול של הרפואה הסינית ומיליוני סבתות ברחבי הגלובוס התייצבו מחקרים קליניים וכלים רפואיים מודרניים המאשרים את תכונותיו המרפאות של הג'ינג'ר, במגוון מצבים של הצטננויות ושפעת, אבל גם כתחזוקה כללית של המערכת החיסונית, טיפול ומניעת דלקות, הקלה בבחילות והקאות ועוד. הג'ינג'ר מחמם ומרגיע את הגוף, מעודד הזעה המשחררת רעלים מהגוף החוצה, מקל על כאבי גרון ועוד. בשוקבוק, תמצאו שורש ג'ינג'ר טרי בתפריט עלים ועשבי תיבול. לא כולם אוהבים את הטעם החריף שלו, אבל עם כאלו יתרונות בריאותיים אולי שווה להתרגל...

בנוסף, המלצות רבות לחיזוק המערכת החיסונית ישנן גם לגבי המזונות הבאים:

כורכום: הרכיב הפעיל בכורכום נקרא כורכומין המופק מקנה השורש של הכורכום ופועל כנוגד חמצון עוצמתי במיוחד וידוע ביכולתו למנוע מגוון מחלות ודלקות. אפשר לצרוך את הכורכום טרי, למשל בסלטים, או כחלק מתבשיל. הכורכום מכיל ויטמינים Cו- E, חומצה אלפא ליפואית, סלניום ועוד. אנחנו ממליצים על שורש כורכום טרי שניתן לגרד ישירות לתבשיל אך ניתן בהחלט להשתמש באבקה. תוספת של מעט פלפל שחור "תקפיץ" את ערכיו.

שום: "איך שהרגשתי שאני מתחיל להיות חולה, אכלתי 2 שיני שום ואחרי יום - הכל עבר." כמה פעמים שמעתם את המשפט הזה, מבני משפחה, מחברים או מקולגות בעבודה? "האנטיביוטיקה של הטבע", כך הוא מכונה, וכנראה במידה רבה של צדק. אלפי מחקרים, לצד התנסות אישית של מילוני אנשים, מאששים את תכונותיו האנטי-חיידקיות, אנטי-זיהומיות, אנטי-פטרייתיות ואנטי-ויראליות. השום מחזק את המערכת החיסונית שלנו, מחטא פצעים ומקל על מגוון תופעות לוואי הנגרמות מהצטננויות ומזיהומים שונים. כדי למקסם את יעילות השום, מומלץ לצרוך אותו טרי ועל קיבה מלאה. רצוי לחתוך את השום, או לרסק אותו, ולתת לו "לנוח" כמה דקות לפני השימוש.

ולסיום, משהו קטן ומתוק: המעבר לשעון החורף, הימים הקצרים והקור עלולים לגרום לדיכאון של חורף. הפרעה רגשית הנוטה להופיע אצל אנשים מסוימים בסביבות אוקטובר ומאופיינת במגוון סימפטומים, כמו: הפרעות בשינה, עלייה ברמת הסטרס והחרדות, תחושת חוסר אנרגיה, ירידה בחשק המיני, עודף תיאבון, הסתגרות בבית ועוד. גוף חלש נפשית, גם אם זה מצב זמני, חשוף ופגיע יותר למחלות. ההמלצה שלנו, לצד כל המאכלים הבריאים הדואגים לגוף שלנו, נאכל או נשתה מזונות שעושים טוב גם לנפש. בתפריטים שלנו תמצאו מגוון פתרונות מתאימים: יין איכותי, מגוון קונפיטורות מעשה יד, חלבות מתוקות, מיני דבש מיוחדים, קפסולות קפה, מאפים ייחודיים ועוד. כי נפש בריאה זה גוף בריא. שבת שלום.

- כותב שורות אלו אינו רופא. בכל מקרה אין לראות בכתוב לעיל משום המלצה רפואית -

עוד טעימה:

חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
נגישות