בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

1 בספטמבר האחד והיחיד

חודשיים של חופש הצליחו להשכיח ולהדחיק עד כמה לחוצה וטעונה החצי שעה הזאת, של ההתארגנות בבוקר. הדקות הללו, מהרגע שהילדים מתעוררים ועד שהם יוצאים לגן או לבית הספר, הן כמו סיר לחץ שמאיים להתפוצץ. הלוואי והיו לנו פתרונות זהב כיצד לרכך מעט את מהומת הבוקר. מה שכן, ישנן כמה פעולות שאנחנו, ההורים, יכולים לבצע בערב שלפני, כדי לחסוך כמה דקות יקרות מפז ועצבים מיותרים. כי אין דבר מתסכל יותר מלהיפרד לחצי יום מהילדים שלך תוך כדי לחץ ואולי, חלילה, חילופי צעקות. זו אינה דרך טובה להתחיל בה היום.

אצלנו בבית, הבוקר מתחיל בערב שלפני. כחלק משגרת הערב, אנחנו עוזרים לילדים לארגן את התיק לבית ספר, לבחור בגדים למחר, למלא את בקבוק המים, להחליט ביחד איזה כריך ופרי נכין להם לארוחת עשר, להניח את הנעלים שנזרקו (ומחר אף אחד לא יזכור איפה הן) ליד המיטה או הדלת ועוד. זה הזמן לוודא שלא מתחבא בתיק איזה טופס שהמורה ביקשה שנחתום עליו, בגדים לשיעור ספורט שצריכים לעבור לכביסה או דברים מיוחדים שהילד התבקש להביא עבור איזו פעילות חד-פעמית בכיתה... תשאלו מראש, תפתחו את תיק בית הספר ותחפשו, תבדקו בקבוצת הווטצאפ שאין הודעות מיוחדות. בערב שלפני, לא חצי שנייה לפני שחייבים לצאת מהבית.

בערב שלפני יש גם זמן לכל מיני "תורי-שמורי" של הבוקר: הילדים רבים ביניהם על אותו מושב ברכב? כל ילד רוצה להיות הראשון שיוצא בעת הפיזורים? יש חדר אמבטיה אחד בבית ו-3 ילדים? בקיצור, זה הזמן לקבוע מי יעשה או יקבל מה ובאיזה סדר - מחר בבוקר. אם צריך, תכתבו על נייר ותדביקו על המקרר. גם את ארוחת עשר לבית הספר אפשר להכין בערב שלפני, כמובן בתמרונים קלים, במטרה לשמור על פריכות הלחם וטעמי מרכיבי הכריך. כריך שמכינים ערב לפני צריך להיות טרי גם בעוד 10-11 שעות, בהפסקת האוכל. מומלץ להכין אותם מלחם בעל מרקם דחוס כמו קמח מלא, כוסמין או שיפון. אל תכניסו לתוכו ירקות חתוכים שעשויים להגיר נוזלים ולהרטיב את הלחם (כמו למשל, עגבניות). בנוסף, אל תעטפו את הכריך במפיות נייר או בנייר סופג (מגבת), העלולים לצבור לחות ולהרטיב את הלחם. השתמשו בשקית זיפר או בקופסה אטומה ואם חשוב לכם לעטוף את הכריך בנייר, כי אתם לא סומכים על כך שהילד ירחץ ידיים לפני האוכל, עשו זאת בשניות על הבוקר.

אנחנו לא ממליצים לשלוח את הילד עם ירקות חתוכים. טריותם, טעמם וערכם התזונתי ניזוק לאחר החיתוך. בשביל זה יש את ירקות ה"בייבי": עגבניות צ'רי במגוון צבעים, מלפפון ירוק בייבי ופלפלים סוויט-בייט. שוטפים, מנגבים היטב ומניחים בקופסת האוכל (אטומה) למשך הלילה. לקינוח, אפשר להכניס לשקית זיפר מיקס של פירות יבשים ומיני אגוזים או עוגיות בריאות. אצלנו בבית מצמידים למכסה קופסת האוכל (ככה אי אפשר לפספס) מארז אישי של מגבון היגייני לידיים. לא כל הילדים טורחים לצאת לשירותים ליטול ידיים, ואיפה שאפשר לעזור להם לשמור על בריאותם – אנחנו בעד.

בשם כל צוות שוקבוק, החקלאים והמשווקים אנחנו מאחלים לכם שנת לימודים קלה, נעימה ומוצלחת.

פת אושר

בבוקר אחד, באמצע חודש יוני, במקום ניחוח של לחם טרי שזה עתה נאפה, בקע מהמאפייה של אביב קישלס ניחוח אחר לגמרי. ריח מחניק של אש ועשן. קצר חשמלי בחנות הסמוכה גרם לדלקה במאפייה וכל הפעילות הופסקה עד לשיפוץ מלא של המקום. במשך חודשיים עבדו שם במרץ והיום, שישי 30 באוגוסט, המאפייה נפתחת חגיגית מחדש והלחמים הטריים חוזרים גם לתפריט המאפים שלנו.

מאפיית קישי היא מאפייה באווירה כפרית, שבה מאמינים בפשטות של הלחם. בכל יום נאפים בה מגוון לחמי מחמצת, חלות ולחמניות מסוגי קמח שונים, מיוצרים בעבודת יד ונאפים בתנור אבן. אביב אוהב "לשחק" עם הלחמים שלו ומוסיף להם תוספות מפתיעות, כמו חצילים, שום, בצל, אגוזים, עגבניות פרג ופסטו. אביב אומר שהוא מוכן להוסיף ללחמים מה שהלקוחות יבקשו, לכן, אם יש לכם בקשה לתוספת ללחם – נשמח להעביר לאביב ואולי הבקשה תתמלא.

איך כדאי לאחסן את הלחם, כדי לשמור על טריותו לאורך זמן? רובנו משתמשים באחת משתי השיטות הבאות: הראשונה – שומרים את הלחם במזווה, במדף או בקופסת לחם מעוצבת, בתוך שקית ניילון שהקפדנו לסגור היטב אחרי כל שימוש. הדרך השכיחה השנייה: במקפיא - בתוך שקית או קופסת פלסטיק. מניסיוננו, יש בעיה בכל אחת מהשיטות הללו. אחסון בשקית ניילון סגורה יכול לשמור על טריות הלחם יומיים-שלושה לאחר הרכישה. אבל שקית ניילון אינה מתאימה ללחמי מחמצת או לחמים שנאפו בשיטה ביתית. אלו לחמים שאינם מכילים חומרים משמרים ולכן פעולת התסיסה עדיין נמשכת, אומנם ברמה נמוכה מאשר בעת הכנת המחמצת, אבל עדיין מתרחשת וגורמת ללחם "להזיע". שקית הניילון האטומה אוצרת בתוכה את הלחות שהופכת לטיפות מים בדפנות הפנימיים של השקית, הלחם נרטב ועד מהרה תבחינו בהיווצרות עובש. שמירה במקפיא אינה שיטה אהובה על רבים אשר טוענים כי טעמו של הלחם משתנה בעת ההקפאה, הוא סופג את ריחות המקפיא ולעיתים מתמלא פרורי קרח, שהופכים לטיפות בעת ההפשרה.

מה הפתרונות? במקום שקית ניילון שמרו את הלחם בשקית בד אקולוגי רב-פעמי או בשקית נייר. שתיהן אינן מאפשרות לאוויר לחדור פנימה ולייבש את הלחם ואינן גורמות ל"הזעה" ולהצטברות לחות המובילה להתפתחות עובש. שקיות בד או נייר מתאימות למרבית סוגי הלחמים וגם אותן חייבים לסגור היטב (אפשר באמצעות קליפס) אחרי כל שימוש. לגבי הקפאת הלחם: בכדי למנוע היווצרות פתיתי קרח על גבי הלחם, אנחנו ממליצים לארוז אותו בשתי שקיות (פתח אל מול תחתית) ולסגור את השקית העליונה בקליפס. כך גם תמנעו ספיגת ריחות לא נעימים בלחם. מי שמעדיף להקפיא בקופסה יכול לסגור היטב את המכסה ואז לעטוף את הקופסה בניילון נצמד ולהכניס למקפיא. כמובן שיש להקפיא לחם פרוס ולא שלם, מטעמי נוחות, מהירות וחסכנות – הרי לא תפשירו חצי כיכר בשביל לחתוך 2 פרוסות ואז לאטום ולהחזיר למקפיא, נכון? חשוב לזכור שהפרוסות הקפואות עלולות להידבק זו לזו ואם תנסו להפריד בכוח אתם עלולים לשבור או לפורר אותן. הטיפ הבא אומנם כרוך במעט עבודה, אבל שווה את הטרחה: לוקחים נייר אפייה, מקפלים ומקפלים עד בערך לשטח של פרוסת לחם. חותכים לדפים ושימו דף (עם לשונית בולטת, כמו סימנייה) בין פרוסה לפרוסה והכניסו הכל לשקיות אטומות, כמו שהסברנו. אגב, את הדפים החתוכים אתם יכולים לשמור לכיכר הבאה...

מתנה סוף הקיץ

"חברים עם הטבות" - הקבוצה שלכם בשוקבוק. אנחנו מזמינים אתכם להמליץ לחבריכם על שוקבוק, לפתוח ביחד קבוצה וליהנות בכל חודש מהטבה בלעדית. ניתן להזמין חברים ללא הגבלה וללא שום התחייבות, אפילו כעת - בכתובת:  www.shookbook.co.il/groups

המתנה שלנו מכילה שפע של יתרונות בריאותיים: וויטמין c הידוע ביכולתו לחזק את מערכת החיסון הטבעי שלנו, להילחם בדלקות ובזיהומים שונים ולשפר את ספיגת הברזל בגוף. ברזל, סידן ואשלגן, סיבים תזונתיים העוזרים לתפקוד תקין של מערכת העיכול והקלה במצבי עצירות. אנטיאוקסידנטים העוזרים להילחם ברדיקלים החופשיים ועוזרים להאט את הופעת סימני הגיל בעור ואפילו כמות נמוכה של סוכר – כ- 14 פחמימות למנה. השזיף יודע להתאים את עצמו כמעט לכל גחמה קולינרית: תבשילי קדרה, ריבות, לפתנים, כתוספת לסלטים ועוד.

גם אתם רוצים לפנק את החברים שלכם בהטבה ייחודית בכל חודש? זה פשוט: שולחים אלינו מייל, מקבלים קוד גישה ויכולים לצרף לקבוצה כמה חברים שרוצים. כל הפרטים באתר שוקבוק. מצטרפים חדשים יוכלו ליהנות ממתנה כבר במהלך ספטמבר.

עוד טעימה:

דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
נגישות