בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

שגרת המשלוחים שאחרי הקורונה

שאלנו הרבה חברים, חלקם גם לקוחות, למה הכי התגעגעתם ולמה אתם הכי רוצים לחזור, עכשיו כשהמדינה נפתחת? הרבה אמרו לנו: "לשבת במסעדה טובה", "לטוס לחו"ל" או "לצאת לשתות עם חברים". חלק ניכר הודו שהכי התגעגעו להופעות החיות ושהם מצפים כבר לדרבי הראשון בנוכחות קהל. הדבר הבא בדירוג הגעגוע היה להיפגש עם חברים, ללכת לקולנוע ולצאת לדייטים. אבל אף אחד מכם לא אמר שהוא מתגעגע "ללכת לסופר כדי לקנות ירקות ופירות טריים". פה - עם ישראל התקדם לדבר הטרי הבא: רכישה ישירה מחקלאים ישראליים עד הבית.

החקלאות הישראלית הייתה אחד מעמודי התווך שחיזקו את המדינה בשנה האחרונה. לצד משקים שקרסו כלכלית בגלל עצירת הייצוא, משקים רבים "עדכנו גרסה" ולמדו לשווק ישירות למשפחות בבית. חלקם אפילו פנו אלינו ושמחנו לעזור להם להתחיל להתארגן על פלטפורמה דיגיטלית, לבנות מערך משלוחים ולבצע קצת שיווק בסיסי - בעיקר ברשתות החברתיות. הרבה חקלאים הבינו שלאורך זמן הם לא יוכלו גם לשווק וגם להמשיך לגדל תוצרת איכותית וביקשו להצטרף לפול המגדלים שלנו. חלקם אפילו עמדו בתנאי הסף הקפדניים שלנו.

גם עם ישראל נפתח לשגרה חדשה: מה שהתחיל כסולידריות לאומית ותמיכה בחקלאים שטרחו והגיעו עד לשכונות המגורים, התגלה כהפתעה משמחת: פתאום הרבה ישראלים מבינים את ההבדל בין טעם של מלפפון שנקטף שעות לפני שהגיע הביתה ובין מלפפון מקירור בנקודות המכירה. פתאום הילד אוכל קולרבי טרי, טעים לו! בטח טעים לו; ההורים עשו הזמנה משוקבוק לחמישי בערב, אז אייל ברדה ממושב חצב קטף את הקולרבי לפנות בוקר, בין רביעי לחמישי, הקולרבי הגיע לבית האריזה שלנו בחמישי בשעות הבוקר המאוחרות, נארז, נשלח והגיע לארוחת הערב של חמישי בערב.

וכשמתרגלים לחסוך את זמן הנסיעה לסופר, פלוס הסיבוב בין המדפים (והקניות הספונטניות המיותרות), התור הארוך לקופה או הפקקים של הנסיעה חזרה - אפשר ללמוד לבשל, להאכיל מחמצת, להכין פסטה מקמח וביצים לבד בבית ולהחזיר לבני הבית את הבריאות שבאכילת מזון טרי מוכן בבית. זאת אחלה שגרה שלא כל כך הייתה לנו לפני הקורונה וחבל לחזור אחורה - לימים ההם. אז טוב שפותחים את המסעדות, ההופעות, בתי הספר והגנים, מכוני הכושר, אולמות הקונצרטים והתיאטראות. טוב שישראל נפתחת לשגרה, וטוב ששגרת משלוחי התוצרת הטרייה של שוקבוק - היחידה בארץ שבה באמת מאפשרת לכם לדעת מי החקלאי שגידל את המזון שאתם אוכלים, נמשכת כרגיל ובעוצמה מוגברת לקראת חג הפסח. חג החירות שכל כך חיכינו לו!

שגרת הטבע: מהחורף לקיץ

בכל שנה, ישנה חפיפה של מספר שבועות, בין פירות החורף: משפחה ההדרים, ובין פירות הקיץ. השנה, זה אולי נראה לכם מוקדם מדי, אבל זה לגמרי מתאים ללוח השנה ולמזג האוויר. קצת קשה לרובנו לזכור, אבל השנה בארץ מתנהלת לפי חודשי הלוח העברי. פורים תמיד יוצא באדר, לא לפעמים בפברואר ולפעמים במארס, פסח מגיע תמיד בניסן ולא לפעמים בסוף מארס ולפעמים בתחילת/אמצע אפריל. גם תבואת הארץ ופרי האדמה מתנהלים לפי הלוח העברי. גם בשנה מעוברת וגם בשנה רגילה.

אז מדוע פירות הקיץ מבשילים בתחילת האביב? נקטרינות ואפרסקים מבשילים ראשונים. כדי להבשיל הם זקוקים למכת קור בלילות ולמזג אוויר חמים בימים. הטבע עצמו מעורר את הנצת הפירות ומזג האוויר האביבי של טרום ימי הפסח הוא בדיוק המתכון המושלם של חום וקור. האפרסקים והנקטרינות יישארו אתנו עד אוגוסט-ספטמבר. זנים שונים המבשילים בתקופות שונות יתחלפו ביניהם וכבר אנחנו יכולים לגלות שגם בקטגוריה זו תהיה תחרות בריאה בין החקלאים השונים.

לא פשוט לגדל אפרסקים. עץ האפרסק למזיקים ולמחלות שונות, לכל אורכו: מהשורשים לאורך גזע העץ ועד הפרי. האפרסק זקוק לאור שמש מלא, למים רבים ולמרחב גדילה. ואחרי כל זאת, הפרי שמגיע אלינו הביתה שווה כל מאמץ. פרי בשרני, מתוק וטעים, המכיל יתרונות בריאותיים חשובים: ויטמינים, מינרלים, סיבים תזונתיים ונוגדי חמצון עוצמתיים. האפרסק נקטף כשהוא עדיין קשה והוא ממשיך להבשיל גם אחרי הקטיף. חיי המדף שלו קצרים יחסית לפירות אחרים, מזל שהמדפים בשוקבוק וירטואליים בלבד והפירות נקטפים ונשלחים לביתכם בלי אף מדף בדרך.

נקטרינה היא זן של אפרסק ולא הכלאה בין אפרסק לשיף (אפרשזיף, כפי שנוטים בטעות לחשוב). לאפרסק ולנקטרינה יש טעם מתוק, די דומה, אבל לנקטרינה יש קליפה חלקה בעוד שקליפת האפרסק פלומתית. מרקם שהרבה, במיוחד ילדים, לא כל כך מתחברים אליו. מבחינת תכולת ויטמינים ומינרלים היא דומה לאפרסק, כך שהבחירה ביניהם היא לפי ההעדפה בלבד. האפרסקים והנקטרינות הראשונים יגיעו אלינו מנתי גרלה ממושב ינון שבשפלה. אנחנו כבר לא יכולים לחכות. ואתם?

משיוצא הדר מרבין במבצע

אנחנו מודים: עד כה לא ערכנו מבצעים והנחות. תמכנו במחירים הוגנים וקבועים לכל הצדדים ונתנו למגדלים לקבוע את השכר עבור השקעתם. אבל הרבה דברים קרו השנה, גם מבחינה שיווקית נטרפו הרבה קלפים, התחרות נפתחה ומגוון המוצרים התרחב. וכשיש שפע ויש הזדמנות החקלאים שמחים לפנק ואנחנו שמחים ביחד אתכם ואיתם. השנה, לקראת הפסח, נצא בהטבה ייחודית שעשויה גם לייעל עבורכם את ההכנות לארוחת החג וגם לסגור פינה של מתנה קטנה למארחת. נסכם השבוע את כל הפרטים ונעדכן אתכם בשבוע הבא.

מה שכן אנחנו כבר יכולים להבטיח: הירקות והפירות הטריים ביותר יגיעו אליכם הביתה, עד שישי בצהריים, יום לפני הסדר. אתם לא תצטרכו לחפש אותם בנקודות המכירה ולסחוב הביתה. הכרפס של צלחת הפסח, הירקות והשורשים למרק, העגבניות לדג החריף וכמובן כל רכיבי החרוסת. השגרה החדשה היא: התוצרת מגיעה אליכם - לא אתם אליה! מנהג יעיל במיוחד בתקופת הניקיונות העמוסה. אבל היינו בחגיגת ההדרים ובהוזלות, החל מראשון הקרוב.

עד לרגע הקטיף, פירות ההדר בפרדסים ייהנו מהגשם והשמש האביביים, ששומרים על עסיסיותם ומתיקותם. הזדמנות אחרונה להכין קליפות הדרים מסוכרות ו/או מצופות בשוקולד (קינוח טבעי כשר לפסח ופרווה למי שמקפיד, מתכון בסוף), לאפות עוגת תפוזים/לימון/קלמנטינות מתוקה או ליהנות ממשקאות טבעיים (אנחנו אוהבים לערבב תפוזים למיץ עם אשכולית וחצי לימון) - מה שנקרא, לסחוט את החורף עד טיפת המיץ האחרונה. ובכל פעם שאתם מקלפים תפוז, אשכולית או פומלה, תשטפו היטב את הקליפה לפני הקילוף (מאבק הדרך) ואת הקליפות תשמרו בקערת מים. בכל יום תחליפו את המים, תוסיפו קליפות חדשות עד תאספו מספיק (בערך 5-6 יחידות פרי) כדי להכין קליפות הדרים מסוכרות. השריית הקליפות במים מורידה את רמת המרירות של הציפה – פנים הקליפה.

את כל הקליפות מבשלים (כמו פסטה) בסיר מלא מים, בערך חצי שעה, עד שהן מתרככות. בינתיים מכינים את הסירופ: מרתיחים בנפרד 4 כוסות מים עם 4 כוסות סוכר. מקטינים את האש וממשיכים לבשל עוד 5 דקות. את הקליפות הרכות מעבירים, ללא המים שבהם התבשלו, אל הסירופ וממשיכים לבשל על אש קטנה עד שהן נעשות כמעט שקופות. משך הבישול תלוי בעוביין אבל מדובר במשהו כמו 30-50 דקות. מורידים מהאש, מסננים את המים ומניחים את הקליפות לייבוש טבעי. אם אתם בלחץ של זמן, אפשר להניח על נייר אפייה ולהכניס לתנור לחום נמוך. לאחר הייבוש, חותכים לרצועות, מגלגלים בסוכר ומגישים (או מכניסים לקופסה) אפשר, במקום הסוכר, להמיס שוקולד מריר איכותי (70% ומעלה מוצקי קקאו) ולטבול את הרצועות בשוקולד (את כל הרצועה או רק חצי, ואז מתקבלת מנה צבעונית כתום-שוקולד). מסדרים יפה על נייר אפייה עד שהשוקולד מתקשה.

עוד טעימה:

הדבש חוזר
זנים חדשים
עגבניות שרי YOOM בצבע נדיר
אננס ישראלי חדש
השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
נגישות