בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

מבצעים טובים באים בזוגות

חברת "נבטי העמק" נוסדה ע"י אלי ומרים כהן, בשנת 1977. היום זה נשמע כמו אחלה דבר, אבל בסוף שנות ה-70 זו הייתה החלטה אמיצה בענף החקלאות הישראלי. אף אחד לא ידע מהם הנבטים והמודעות ליתרונותיהם הבריאותיים הייתה נמוכה. נבטים היו משהו שהיית פוגש במסעדות סיניות, לא אצל הירקן ולא בסופרמרקטים. לא הרבה האמינו ש"זה יתפוס". אבל זה תפס, ביג טיים.

עם השנים עלתה המודעות לחשיבותם של הנבטים בתפריט המשפחתי. ועם התיאבון לנבטים, קמו עוד ועוד משקים שהתמחו בגידולים אלו. גם "נבטי העמק" לא נשארה מאחור; הגידול בביקוש חייב הערכות מחודשת והתאמה למצב החדש והחברה השקיעה רבות בפיתוח שיטות ומערכות משוכללות ומתקדמות לגידול הנבטים. המטרה הייתה לגדל נבטים באיכות הכי גבוהה שיש ולשווק אותם כשהם בשיא מבחינת יתרונותיהם הבריאותיים, תוך הבטחת חיי מדף ארוכים.

נבטים נחשבים למזונות העשירים ביותר בנוגדי חמצון ובעלי ערכים תזונתיים גבוהים במיוחד. ההנבטה וגידול הנבטים מתבצעים בתנאים מפוקחים וסטריליים, בבית גידול מבוקר, תחת התקנים המחמירים ביותר עם הקפדה על שמירת סביבה ירוקה. הנבטים גדלים בשיטה הידרופונית שמונעת מהם מחלות או חשיפה למזיקים (ולכן גם אין ריסוס) וכל תהליך הטיפול בהם נעשה באופן סטרילי ומפוקח באופן קבוע ע"י מעבדות מקצועיות. "נבטי העמק" מחזיקה בכל הרישיונות וההיתרים הנדרשים לפעילותה ובכלל זה תעודת כשרות למהדרין. החברה שומרת שבת ופועלת, בין היתר, גם בהתאם לדרישות ובקשות מהציבור הדתי בכל הקשור לגידולם ושיווקם של הנבטים לאוכלוסייה הדתית.

נבטי הברוקולי ושני סוג הצנונית משווקים על מצע שורשיהם. מבחינה טכנית, כל עוד לא הופרדו מהשורשים שלהם, תהליך הצמיחה של הנבטים נמשך גם בתוך המארז והם ימשיכו לצמוח כל עוד יהיו חשופים לאור השמש ויקבלו מים. רק אם תכניסו אותם למקרר או תגזרו את הנבטים ממצע השורשים, ייפסק גידולם. רגע לפני הארוחה, אתם יכולים להוציא את הנבטים, לחתוך את השורשים ולאכול, אפילו מבלי לשטוף. את מצע השורשים אתם יכולים לשים באדנית או לזרוק בגינה. יש סיכוי שהם יתפסו בקרקע ויצמיחו ברוקולי או צנונית למאכל, בביתם החדש.

כיום, "נבטי העמק" הוא עסק משפחתי שאליו הצטרפו גם ילדיהם של אלי ומרים, ועזרו להפוך את המותג לחברה המובילה בייצור כל סוגי הנבטים בענף החקלאי בארץ. גם בהיקפי השיווק וגם - ובעיקר, בטיב ובאיכות הנבטים המשווקים. לקראת שבועות, וכדי לעשות לכולנו קצת יותר כיף, הם מציעים למכירה מארז שני בחצי מהמחיר. אתם יכולים לבחור 2 מארזים מהמבחר שבתפריט: ברוקולי, צנונית, עדשים ועדשים שחורות, מאש, נבטים סיניים, חמנייה, אלפלפא, גרגירי חומוס מונבט ונבטוטים ולשלם על המארז השני (הזול מבין השניים) רק חצי מהמחיר. שיהיה לנו לבריאות!

* ההנחה תיתנן במעמד החיוב והפקת החשבונית.

תפריט העלים שלנו מתחדש

גולן רוטנברג הוא דור 3 לחקלאים, שמטפחים, מטפלים, מנהלים ונושמים חקלאות בהצלחה כבר עשרות שנים. את חייו המקצועיים הוא מקדיש לייעול חקלאות איכותית ומשגשגת. "משק רוטנברג עלה לקרקע בשנות ה-50, על ידי סבא שלי, יהושע רוטנברג. איש פלמ"ח, מלח הארץ, אוהב אדמה וחקלאי ערכי מדור מקימי המדינה. אבא שלי ואחיו המשיכו את מורשתו של סבא, ופתחו את המשק לענפי חקלאות חדשים. תמיד ידעתי שגם אני אהיה חקלאי, אבל רציתי לעשות משהו שונה. להמשיך את הדרך - אבל בדרך שלי, אז הקמתי חווה הידרופונית לגידול תוצרת ישראלית מובחרת."

הידרופוניקה היא שיטה לגידול צמחים על מצע מנותק מהקרקע. בשיטת גידול הידרופוני, הצמח, בעזרת השורשים שלו, סופג את חומרי ההזנה הנחוצים לו ישירות מהמים. ישנם הרבה יתרונות לגידול צמחים ללא מגע עם האדמה: שליטה מקסימלית באיכות חומרי ההזנה של הצמח, חיסכון בשטחי גידול, חיסכון במים, אין מזיקים (אז אין כל כך צורך בחומרי הדברה) ובעיקר: מדובר בחקלאות בר-קימא, ששומרת על האיזון בין האדם והטבע.

ישנן מגוון שיטות לגידול הידרופוני. לאחר בדיקה מעמיקה והתמקצעות במספר שיטות גידול הידרופוניות, גולן בחר בגידול על מגשים צפים בבריכות עמוקות. "בשיטת העבודה שלנו, אנו שמים דגש גדול מאוד על איכות המים, איכות חומרי הדישון, איכות השתיל ואופן תהליך הגידול." הוא מספר לנו, " בשנים האחרונות פיתחתי מומחיות בתחום הדישון ההידרופוני וחקרתי לעומק את עולם הכימיה והרכבי אבני הבניין שכל צמח צריך. אנחנו במשק מתמקדים בפיתוח חקלאות חכמה ומתקדמת. לתהליכי הגידול המסורתיים שלנו, אנחנו משלבים פתרונות טכנולוגיים מתקדמים, כדי להגדיל את התפוקה, להפחית את הנזקים, לפקח על הביצועים ולייצר תוצרת מובחרת מאוד."

השבוע יעלו לתפריט עלים ועשבי תיבול חסה סלנובה, חסה רומית, טרגון מקסיקני, כוסברה, פטרוזיליה, שמיר, בזיל ומנטה. תוצרת איכותית וטרייה שגדלה בתנאים מבוקרים ברמה הגבוהה ביותר.

חג הקציר, הזרעים והחישתיל

בעוד יומיים נחגוג את חג הקציר, אבל היום אנחנו יותר בעניין של זריעה ושתילה. תקופת האביב היא עונה מושלמת להתחיל לזרוע את גידולי האביב והקיץ, שאתם אוהבים. גדות גרדן, ממליצים לכם לזרוע עשבי תיבול למיניהם וזרעי פלפל, חציל וקישואים. הנה כמה טיפים פשוטים - איך זורעים גינה ב-7 צעדים קלים:

  1. בוחרים בגינה אזור זריעה שמקבל אור שמש מקסימלי.
  2. פותחים את שקית הזרעים
  3. בהתאם לגודל הזרעים, יוצרים גומות בעומק של בין חצי ל-1 ס"מ
  4. מטמינים את הזרעים
  5. מכסים בחזרה באדמה ומשקים במעט מים, עד שהאדמה תהיה לחה
  6. משקים פעם ביומיים - שלושה (לא יותר מדי)
  7. שומרים על לחות האדמה במשך 10-7 ימים עד לנביטה

טיפ חשוב: מומלץ להנביט תחילה את הזרעים, ולאחר ההנבטה מעבירים את השתיל לעציץ, לאדנית או לגינה.

אם המרפסת שלכם מוארת חלקית, או החצר מוצלת, מומלץ לגדל ירקות ירוקים וצמחי תבלין, לא פרחים או ירקות ופירות. עציצי בזיליקום, קל לגדל באופן ביתי. הבזיליקום צומח מהר ולא דורש התעסקות רבה. הבזיליקום לא חובב קור, לכן כדאי לשתול אותו בעונת האביב. אם שותלים בגינה, בוחרים מקום מואר בשמש בין 6 ל-8 שעות ביממה. חשוב להקפיד על השקיה סדירה ולשמור על לחות האדמה.

בחישתיל מצאנו מגוון טיפים נהדרים המשלבים צמחים עם הנאה צרופה, פינוקים קטנים, אסתטיקה וגם שיטת גידול מפתיעה באופן שלא דמיינתם. מוכנים? הכנת עציצים תלויים מבקבוקי פלסטיק ממוחזרים היא פעילות כיפית לשעות הפנאי עם הילדים הקטנים. כל מה שצריך: בקבוק פלסטיק גדול, חוט חזק או חבל דק, זוג מספריים, צבעי גואש, בקבוק ריק ושתיל. חותכים את החלק התחתון של הבקבוק, יוצרים שני חורים בצדדים, משחילים בכל אחד מהחורים את החוט וקושרים בלולאה בכל צד. צובעים ומקשטים. ממלאים את העציץ באדמה או במים, שותלים את הפרחים ותולים את העציצים.

איך מדשנים את האדמה בקלילות, בזריזות וביעילות? חישתיל ממליצים על דרך מקורית. מה צריך? בלנדר וכמה פקקי שעם (בטח יש בבית כמה בקבוקי יין). מכניסים את הפקקים לבנלדר ומעבדים עד לקבלת פירורים קטנטנים ומפזרים אותם על האדמה. השעם שומר על הלחות בתוך האדמה ומפרה אותה. ככה פשוט.

ליקר בזיליקום קר וטעים הוא משקה צונן ומפנק שיגרום לכם לשכוח את כל הצרות. המצרכים הדרושים: 500 מ"ל אלכוהול בריכוז של 96%, 2 כוסות בזיליקום עלי טריים, 300 גרם סוכר ו-700 מ"ל מים. מכניסים את העלים ואת האלכוהול לתוך צנצנת ומשרים למשך יום. למחרת, מרתיחים מים וסוכר בסיר גדול, מבשלים על אש גבוהה עד שהסוכר נמס ומצננים. מסננים את העלים מהאלכוהול ומערבבים את האלכוהול עם סירופ הסוכר. מוזגים בעזרת משפך לשני בקבוקים נקיים ומעוקרים, אוטמים, מעבירים למקום מוצל ומחכים חודש.

אוהבים מוסיקה? תתפלאו, גם השתילים אוהבים מוסיקה. כן, זה נשמע מוזר. התרגלנו שבשביל שמיעה צריך אוזניים, אבל כל הקסם במוזיקה ובצלילים בכלל, הוא התדרים שהם משדרים. בשביל להבחין בתדר לא צריך לשמוע, צריך להרגיש אותו, ושלא יהיה ספק - לצמחים יש רגשות. התדר המוזיקלי מייצר רעידות שאותן הצמחים מנצלים כמקור אנרגיה, בנוסף לאור שמש ומים שהם מקבלים. הרעידות עוזרות להם לנבוט ולהתפתח מהר יותר מהרגיל, והכל בדרך טבעית. איזו מוסיקה הם הכי אוהבים? תבחרו מה שאתם אוהבים, לשתילים לא משנה אם הם מאזינים לחיפושיות, לרובים ושושנים או לבטהובן, העיקר שהצלילים יהיו כמה שיותר גבוהים. תנסו ותבדקו את ההבדל. השתילים של חישתיל מחכים לכם.

עוד טעימה:

ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק

זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
נגישות