בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

עוצמת הבריאות באריזת מיקרו

עלעלים הם נבטים ממגוון רחב של זרעי צמחי מאכל, הנקצרים בין 20-7 יום לאחר הנביטה, לפני צמיחתו המלאה של זוג העלים האמיתי הראשון של הצמח, כשאורכם עד 10 ס"מ. מחקרים גילו כי בין 7 ל-14 יום מהנביטה מתפתחים מירב הוויטמינים, המינרלים ונוגדי החמצון של הצמח ומבחינת איכותו - הצמח נמצא בשיאו. קצירת הנבטים בשלב זה של חייהם הופכת אותם למזון עשיר ביותר בחומרים מזינים החיוניים לבריאות הגוף, פי עשרות אחוזים יותר ביחס לצמח הבוגר. לדוגמה, אם נשווה את תפרחות הברוקולי לעלעלי הברוקולי נגלה כי לעלעלים ישנה עליונות מובהקת בתכולת מינרלים חיוניים שונים, בשפה פשוטה: כדי ליהנות מהיתרונות הבריאותיים של הברוקולי - שכולנו מסכימים עליהם, צריך לאכול חצי קילו ברוקולי בוגר או 10 גרם עלעלי ברוקולי! אם נשווה את עלעלי החסה לחסה בוגרת נגלה הפרש של עד פי 9, לטובת העלעלים, בתכולת הברזל, האבץ, הסלניום ועוד. וזה נכון לעלעלי החילבה, הסלק, הבוק צ׳וי וכל שאר העלעלים המשווקים.

הנחיות התזונה שפרסמו המשרד האמריקאי לחקלאות (USDA) ומחלקת הבריאות ושירותי אנוש (HHS) של ארצות הברית, לשנים 2020-2015, ממליצות על צריכה יומית של 3-4 כוסות ירקות ביום! זה כל היום ללעוס... האדם הממוצע מגיע בקושי למחצית מכמות זו. לעומתם, העלעלים מכילים כמויות אדירות של מרכיבי תזונה בריאים ב"כמות צמח" מועטה יחסית, ומהווים פתרון פשוט עבור כל אחד שרוצה לחולל מהפך בריאותי בצריכת המזון שלו. צריכה יומית של 10 גרם עלעלים, יכולה לספק לנו את הערכים מכלל הפירות והירקות שהיינו צריכים לאכול. ניקח למשל ויטמין C. הצריכה היומית המומלצת של ויטמין C עומדת על 90 מ"ג ליום לגברים ו-75 מ"ג ליום לנשים. צריכה יומית של 100 גרם עלעלי צנונית או בזיליקום סגול יספקו כ- 90 מ"ג ויטמין C. צריכה של 100 גרם עלעלי כרוב סגול יספקו כמעט 150 מ"ג ויטמין C. וזו רק דוגמה אחת.

גם הסביבה שלנו בריאה יותר בזכות העלעלים. בגידול העלעלים נדרשים פחות משאבים סביבתיים, משך הגידול שלהם קצר ב-95% מהירק הבוגר, כמות המים קטנה משמעותית, האריזה והשינוע קלים יותר, הגידול ההידרופוני שכולו מבוקר ומנוטר מייתר את השימוש בחומרי הדברה שפוגעים במקורות המים שלנו - בקיצור: מיקרו פלא שמכיל רק יתרונות.

את המידע והמחקרים אנחנו מקבלים ישירות מפלג בכור, מנהל השיווק של "עלעלים רעננים". את דרכו החקלאית התחיל פלג במשק הפרחים של אביו אבל אחרי שנים של פריחה הוא התחיל לגלות עניין בתחום הגידול ההידרופוני ונשאב חזק לתחום. "אצל עוזי תשובה אין פשרות בנושא איכות המוצר", הוא אומר לנו, "עוזי הוא סוג של "פירומן", מעדיף להרוויח פחות, רק לא להפסיד, אבל לקום בבוקר עם חיוך לעבודה וליצור סביבת עבודה נעימה וטובה ומשפחתית לו ולעובדיו. החזון של עוזי ואבנר הוא ליצור חקלאות חדשה ומתחדשת שתיצור מקום עבודה אטרקטיבי ל"דור ההמשך" שירצה לחזור ולעבוד במה שנקרא "חקלאות הייטק".

פלג צנוע מדי מכדי לספר לכם, אבל הוא בשלן אמיתי והצלחנו להוציא ממנו מתכון מיוחד, שמצורף להטבת החודש שלנו, באייטם האחרון של הניוזלטר. את המחקר המפרט יותר על יתרונם הבריאותי של העלעלים, אנו שמחים לצרף בתחתית הידיעה, כמו שקיבלנו אותו. תקראו ותחליטו בעצמכם.

המידע המובא נסמך על מאמר מאת דר׳ אורי מאיר-צ׳יזיק (.Ph.D) ובעריכת יעל לידר. למאמר השלם לחצו כאן.

פרי אשכולות

אי אפשר לתאר את הקיץ הישראלי ללא ענבים. גם מבחינת הטעם המתוק חמוץ, המרקם הפריך, העסיסיות והנוחות שבאכילה, אין להם תחליף בצידנית של הים, בנשנושים מול הטלוויזיה ובקופסת האוכל של הילדים. טרום עונת הענבים, השנה, התאפיינה במחירים מטורפים למארז ענבים, היום המחירים מתייצבים וגם הכרמים המאחרים להבשיל עולים למדפים.

הענבים של נתי גרלה ממשוב ינון, שבאזור קריית מלאכי, עברו השבוע את מבחן הרפרקטומטר (Refrectometer) של מדד בריקס. מדד בריקס מודד את היחס שבין הסוכר לחומצה בפרי, כשהערכים נעים בין 0-30. לכל פרי יש ערך מספרי שונה לציון היחס האופטימאלי. בענבים הערך הוא 18-19. בפועל, מדד בריקס מאפשר לחקלאי לדעת מתי הפרי הגיע לבשלות וכשיר למאכל. במקרה של ענבים המיועדים ליין, מדידת כמות הסוכר בענבים מעניקה אינדיקציה לכמות האלכוהול שתתקבל. הענבים הם מהפירות הסוכריים ביותר. לענבים ערך גליקמי בינוני ומי שסופר קלוריות צריך לדעת שבאכילת 10-12 ענבים יש כ-15 גרם פחמימה. הענבים הם מקור מעולה למגוון ויטמינים ומינרלים, סיבים תזונתיים ופלאבנואידים - רכיבי תזונה פעילים נוגדי חמצון. את הענבים מומלץ לאחסן במקרר. מעבר לעובדה שהם טעימים ומרווים יותר כשהם קרים, השהייה בחדר החם בקיץ עלולה לגרום לענבים לתסוס. אם אתם מאלו שאוהבים לשטוף את הפירות לפני שמכניסים למקרר, עשו זאת בעדינות (הענבים רגישים למגע) והקפידו לספוג את המים במגבת לפני שאתם מכניסים למקרר. יש כאלו שעוטפים את הענבים בנייר מגבת לפני שהם מכניסים אותם לכלי אחסון, פעולה שאמורה לשמור על הענבים טריים ופריכים לאורך זמן. אם אתם רוצים להפריד אשכולות גדולים, עשו זאת בחיתוך ולא בתלישה, אחרת השיזרה הירוקה (הגבעולים והעוקצים) מתייבשת.

כל שעה טובה לענבים וניתן לשלב אותם ביצירתיות במגוון מאכלים: למשל, בבוקר בסלט עלים ירוקים. מרירות העלים משתלבת נפלא עם מתיקות הענבים ואפשר לחסוך את תוספת הרוטב הקנוי שגם הוא מתוק (אבל בקטע פחות בריא מענבים). אלו מכם ששותים שייק ירוק על הבוקר יכולים להמתיק את השייק במספר ענבים. בהפסקת עשר אפשר לאכול אותם ישירות מהאשכול ויש מגוון מתכונים לתבשילי קדרה שממליצים "לזרוק" כמה ענבים לתוך הסיר... ענבים נחשבים לאהובים במיוחד בקרב ילדים. זה הזמן להזכיר את הנחיית ארגון בטרם - לחתוך את הענבים לאורכם, כשמגישים לילדים קטנים

מיקרו מתנה ומתכון בונוס

"חברים עם הטבות" - הקבוצה שלכם בשוקבוק. אנחנו מזמינים אתכם להמליץ לחבריכם על שוקבוק, לפתוח ביחד קבוצה וליהנות בכל חודש מהטבה בלעדית. ניתן להזמין חברים ללא הגבלה וללא שום התחייבות, אפילו כעת - בכתובת:  www.shookbook.co.il/groups

ממרבדי ה״שדות״ ההידרופוניים של חוות "עלעלים רעננים" היישר לצלחת שלכם - טריים, חתוכים ומוכנים למאכל: מארז עלעלים רעננים שגדלים בתנאים מבוקרים, על מצע מנותק מהאדמה, מפוצצים בערכים תזונתיים השומרים על בריאותינו ובמגוון טעמים לבחירתכם: צנונית, חרדל, ברוקולי, רוקט, בוק צ'וי ועוד. 60 שנות ניסיון בחקלאות, 20 שנה בגידול הידרופוני ואינסוף אהבה ומסירות מביאים אליכם את העלעלים הטעימים, ששומרים לא רק על הבריאות שלנו, אלא גם על בריאות המערכת האקולוגית שלנו. בחוות "עלעלים רעננים" מחויבים לאחריות סביבתית, שמירה מפני זיהום הקרקע ומי התהום וללא שימוש בחומרי הדברה. והנה כמובטח המתכון של פלג לקפצ'יו סלק:

 • המצרכים:
 • סלק אחד שלם
 • גבינת רוקפור של יעקבס
 • חופן מיקרו בזיל של עלעלים רעננים
 • שמן זית
 • חומץ בלסמי
 • מלח גס
 • שקדים חצויים קלויים
 • פיצנונית מאורכת של עלעלים רעננים (או צנוניות)

 • אופן ההכנה:
 • מבשלים את הסלק בקליפתו, בסיר עם מים, כ-20 דקות. מקררים ומקלפים עם היד מתחת לברז (הקליפה יורדת בקלות). בעזרת "מנדולינה" פורסים רצועות דקות מאד, מניחים אותן על צלחת עם "חפיפה" קלה אחד ליד השני במעגל, עד שמכסים את כל הצלחת. מטפטפים מעט חומץ בלסמי ושמן זית על כל הפרוסות. מפוררים את גבינת רוקפור ומפזרים באופן שווה, ואז מוסיפים את עלי המיקרו בזיל. עם ה"מנדולינה" פורסים מעל את הפיצנונית, מתבלים במעט מלח גס ושקדים קלויים - מגישים ואוכלים באהבה.

גם אתם רוצים לפנק את החברים שלכם בהטבה ייחודית בכל חודש? זה פשוט: שולחים אלינו מייל, מקבלים קוד גישה ויכולים לצרף לקבוצה כמה חברים שרוצים. כל הפרטים באתר שוקבוק. מצטרפים חדשים יוכלו ליהנות ממתנה כבר במהלך יולי.

עוד טעימה:

על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
אוגוסט של מתנות נמשך!
אוגוסט של מתנות בשוקבוק!
המנגו והתירס הלבן כבר כאן!
הישרדות עונת ה-וי.איי.פרי
החיים הוורודים של הבטטות
עלייה במשקל - רווח שלכם
נגישות