בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

התירס הלבן שבחדר

אז כמו שכתבנו בפתיח, תירס לא חייב להיות צהוב וגם לא חם. אחד מהמזונות שהכי מזוהים עם הקיץ, עם כיף ובילויים משפחתיים מחוץ לבית, חוזר אלינו בדיוק של שעון שוויצרי, כאילו לא התהפך עלינו העולם בחודשים האחרונים. זן התירס בחלקה של דורי יעקובובסקי ממושב צופית מגיע מקליפורניה. במהותו, תירס הוא ירק מתוק, אחוזי הסוכר נעים בין 5% ל- 12%. אבל הזן שדורי מגדל הוא מתוק במיוחד ומכיל כמעט 20% סוכר טבעי. דורי הסביר לנו שככל שהתירס טרי יותר כך הוא מתוק, רך ופריך ובכלל לא חייבים לבשל אותו. אפשר לקלף את העלים, לנקות את השערות הדקות, לשטוף ולאכול אותו חי. מי שכן אוהב אותו חם, כשהוא טרי - מספיקות דקה-שתיים של בישול במים רותחים (אנחנו ממליחים את המים). אם בחרתם לרכוש תירס עטוף בעלים, כדאי לבשל אותו כשהוא עדיין עטוף בהם.

דורי יעקובובסקי הוא דור שני לחקלאים. הוא מתוודה שגם כנער, הוא בילה יותר בשדות המושב מאשר בבית או בבית הספר. דורי מאמין בחקלאות הישראלית, אוהב ומוקיר את האדמה שממנה הוא שואב גם כוחות נפש גדולים וגם פרנסה. כמו מרבית החקלאים בארץ, גם הוא נאלץ להתמודד מול מכשולים וקשיים הנערמים על החקלאים: כוחות הטבע, כוחות השיווק והתחרות ובעיות רגולטיביות (השנה גם הייצוא נעצר). אבל במקום להתייאש או לנטוש את הענף, דורי החליט להתמחות בגידול תוצרת ייחודית שתכניס הרבה טעם וצבע לצלחת שלנו. מלבד התירס הלבן, הוא מגדל (בהתאם לעונה) סוגים שונים של תפוחי אדמה, צנוניות, מנגולד, גזרים צבעוניים, סלק וכרובית.

תירס הוא לא ירק. מבחינה בוטנית הוא דגן, למרות שמבחינה קולינרית מתייחסים אליו כאל ירק ואוכלים אותו טרי, לא מיובש כמו חיטה, שיבולת שועל או חומוס... אם אתם נמנעים מאכילת פחמימות, תדעו שהתירס נחשב פחמימה ומכיל כמות קלוריות בהתאם (בערך 100 קלוריות ל-100 גרם תירס). לכן מומלץ לאכול אותו לצד מאכל שומני: חלבון מהחי או מהצומח. התירס מכיל סיבים תזונתיים (בכמות גדולה יותר אפילו מפרוסת לחם מחיטה מלאה), חומצה פולית, ויטמינים מקבוצת B, נוגדי חמצון בעלי פיגמנט צהוב-כתום ואשלגן. תירס הוא אחד מהגידולים הכי מהונדסים בעולם ולמרות המוניטין שיצא להנדסת גידולים - לא צריך לפחד מזה. הרבה מתהליכי ההנדסה (בתירס ובכלל) מיטיבים עם זני הגידולים ויכולים להפוך אותם לעמידים יותר ולמזינים יותר.

את התירס של דורי אפשר להזמין נקי מעלים ומשערות או כשהוא עטוף בעליו. שערות התירס הן התפרחת הנקבית. מכל שערה ייצא גרעין תירס. ולמרות שהן מפריעות לאכול ונתקעות בין השיניים, יש בהן ערכים תזונתיים רבים. הסבתות נהגו להרתיח את שערות התירס ולשתות את המים כדי להקל על בעיות בכליות ובדרכי השתן. מרגע שנקטף, עוברים גרעיני התירס תהליך פנימי של הבשלה, שהופך את הסוכר לעמילן ואת הגרעינים לקשים וקמחיים יותר. עוד סיבה מצוינת מדוע לרכוש (גם) את התירס הלבן ישירות מהחקלאי, בטווח של שעות ממועד המשלוח - כאן בשוקבוק.

אז מי הייתה הדמות המקראית ששמה תירס? בנו השביעי והצעיר ביותר של יפת, הבן של נח, ההוא מתיבת נח.

כשהטבע נותן - החקלאי הוגן

מה אתם מעדיפים לקנות, פירות גדולים או קטנים? בימים שבהם קשה להגיע להסכמה לאומית על איזשהו נושא, "תוכנית חיסכון" בערוץ 12 בדקה אילו פירות עם ישראל מעדיף לרכוש והזמין אייל יעקובי, מנכ"ל שוקבוק, לתת חוות דעה מקצועית ואישית. מסתבר שמרבית מהנשאלים אוהבים לבחור את הפירות הגדולים יותר בארגז שבנקודת המכירה. למשל, אם יהיו על המדף אפרסקים גדולים ואפרסקים קטנים, הם יעדיפו במובהק את הגדולים, שנתפסים בעיניהם עסיסיים יותר (ומכאן הגודל: כמות המיץ). לעומתם, יש מי שמעדיפים את הקטנים דווקא, הם פשוט נראו להם יותר איכותיים. מה דעתכם?

כן, הפירות הגדולים נחשקים יותר. גם החקלאים יודעים את זה וגם המוכרים. לכן, המגדלים משקיעים זמן עבודה בפירות הגדולים ומפנים להם מקום על העצים, במטרה לאפשר להם לממש את מלוא פוטנציאל הגודל. אבל האם יש להעדפה הזאת ביסוס מבחינת איכות הפרי? אם נבדוק פרמטרים של ערכים בריאותיים, איכות הפרי או טריותו, אין הבדל בין פרי "XL" ובין אותו פרי במידה "S"; לימון גדול ולימון קטן יכולים לצמוח על אותו עץ. 2 אפרסקים: האחד שוקל 150 גרם והשני 250 גרם יכולים להתגורר בשכנות על אותו ענף. בשני המקרים מדובר באותו זן בדיוק, באותו קטיף ובאותם תנאי גידול, אחסון והובלה, ובכל זאת: ברוב המקרים, רוב הצרכנים יעדיפו את הפרי הגדול על פני הקטן.

הפירות הגדולים נחשבים יפים יותר ומושכים את העין ביתר קלות בנקודת המכירה. אבל כשבדקנו, אל מול מצלמת הטלוויזיה, מאיזה לימון אפשר לסחוט כמות גדולה יותר של מיץ, ביחס לגודלו, התברר שהלימון הקטן נתן יותר מיץ מהלימון הגדול וגם היה יותר נוח לסחוט אותו על המסחטה. אייל, מנכ"ל שוקבוק התוודה שהוא מעדיף את הפירות הקטנים יותר, אבל זה לטעמו האישי בלבד, כי בפועל - וכאן מגיע רגע האמת: אין הבדל בין הפירות וההעדפה היא לגמרי סובייקטיבית. הפירות הקטנים הם סוג א' בדיוק כמו הגדולים (אותו העץ ואותו הקטיף, זוכרים?) גם הטבע מוכיח ש"good "things come in small packages. ואיפה נמצאים לקוחות שוקבוק בסוגייה זו? גם אנחנו בשוקבוק יודעים שהגודל של הפרי קובע, לחלק מהאנשים. לכן יצרנו הפרדה ברורה בין הגדולים לקטנים בתפריט הפירות, כדי שלא תהיינה אכזבות בעת קבלת הארגז: מי שאוהב פרי גדול מזמין גדול ומי שאוהב קטן יזמין קטן. אנחנו יכולים לספר שמהארזים של פירות ה"ביס" נמכרים מעולה, וכמוהם הפירות הגדולים, הנמכרים לפי מחיר ליחידה. הרבה לקוחות מדווחים שהפירות הקטנים ידידותיים יותר לשימוש. כל אחד יכול לסיים אותם, גם ילדים, אין פחת - לא זורקים כי אין חשק לאכול הכל או כי מרגישים תחושת שובע ובכלל "כשאוכלים נקטרינה קטנה, נשאר מקום לקנח בצלוחית קוביות אבטיח או 4-5 צמדים של דובדבנים." (ציטוט של לקוחה).

רוצים הוכחה שהפירות הקטנים איכותיים ומצוינים? עמוס כהן, המגדל הוותיק שלנו מערוגות, ממלא בשבילכם את מארזי הנקטרינה והאפרסקים. העצים היו נדיבים השנה ובהתאם לאופי הסחר ההוגן שאנחנו מנהיגים כאן בשוקבוק, לעמוס התאים לצ'פר את הלקוחות הנאמנים שלו וזה מה שהוא עשה. אבל זה כבר קשור לאייטם הבא.

הטבת החודש: 2 מארזי פירות קיץ

גם אתם רוצים לפנק את החברים שלכם בהטבה ייחודית בכל חודש? זה פשוט: שולחים אלינו מייל, מקבלים קוד גישה ויכולים לצרף לקבוצה כמה חברים שרוצים, ללא כל התחייבות. כל הפרטים באתר שוקבוק. מצטרפים חדשים יוכלו ליהנות מהמתנה החל מהיום.

אחרי שדיברנו על יתרונותיהם הגדולים של הפירות הקטנים, לא ניתן לכם מארז במתנה? בטח שניתן, ואפילו שניים!!! בשבועיים הראשונים של יולי תקבלו מאתנו במייל קוד קופון למארז אפרסק "ביס" מתנה ובשבועיים שלאחריהם תקבלו מאתנו קוד קופון למארז לימוני קיץ מתנה. האפרסק הוא אחד מהפירות האהובים של הקיץ. בכל מארז חיסכון של אפרסקים, מחכים לכם ויטמינים A ו- C, מינרלים: אשלגן, ברזל ומגנזיום, סיבים תזונתיים ונוגדי חמצון. האפרסק ורסטילי מאד במטבח ואפשר להכין אתו מגוון מאכלים, סלטים ומנות בשריות וקינוחים – משייקים וגלידות ועד מאפים, ריבות, לפתנים וקוקטיילים. נתחי האפרסק המתוקים משתלבים מדהים עם פלטת הגבינות האיכותיות של משק בארי (שממש במקרה נמצאים לא רחוק מתפריט הפירות). האפרסקים של עמוס גדלים תחת פיקוח קפדני לרבות על ריסוס. הם נקטפים כשהם עדיין קשים וימשיכו להבשיל אצלכם במטבח, לכן אל תכניסו אותם למקרר כל עוד הם קשים.

ההטבה השנייה היא מארז לימוני קיץ טריים, מהפרדס של מיכה פרטוש ממושב מסלול. המשק של משפחת פרטוש הוקם באמצע שנות ה-90 ע"י מיכה והוריו: אביו, יוסף פרטוש ז״ל ואימו מרסל. פרדס הלימונים ניטע בשנת 2000 וכיום הוא הגידול המרכזי וכמעט היחידי במשק. מיכה מת על לימונים והוא הלקוח הכי נאמן של התוצרת שלו. בכל בוקר הוא סוחט לימון לכוס מים חמימים ושותה. הלימונים במשק פרטוש הם מזן יוריקה, זן המאופיין בלימונים בעלי מיץ בכמות גבוהה מהזנים האחרים. חשוב שתזכרו שללימוני קיץ טריים יש קליפה ירוקה, לא צהובה. לימון קיץ ירוק גם כשהוא בשל, הלימונים הצהובים שאתם רואים בנקודות המכירה הם לימוני חורף-אביב שנשמרו בקירור. אז אל תשכחו: 2 הטבות קיץ בחודש אחד! ושתהיה לכם חופשת קיץ מהנה.

"חברים עם הטבות" - הקבוצה שלכם בשוקבוק. אנחנו מזמינים אתכם להמליץ לחבריכם על שוקבוק, לפתוח ביחד קבוצה וליהנות בכל חודש מהטבה בלעדית. ניתן להזמין חברים ללא הגבלה וללא שום התחייבות, אפילו כעת – בכתובת: www.shookbook.co.il/groups

עוד טעימה:

הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
נגישות