בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

קרימסון - עינב של סתיו

ענבי קרימסון פותחו בארץ, במכון וולקני למחקר חקלאי. הזן המקורי מגיע מקליפורניה, ובארץ עבר שיפורים והתאמות והיום, 10 שנים לאחר פיתוחו, הוא נחשב לאחד מהזנים האהובים. זן שבזכותו נמתחת עונת הענבים כמעט עד החורף. ענבי הקרימסון מאורכים מעט, צבעם המשתנה - ירוק-אדום, מזכיר קלות את צבעי השלכת. תזכורת עדינה לחילופי העונות. הקרימסון מאופיין בחיי מדף ארוכים, אך אם לומר את האמת: לנו אין מושג. הם מגיעים טריים ישירות מהכרם של צביקה כהן, ונגמרים לפני שהסופ"ש מסתיים...

צביקה כהן יודע איך לפנק את הענבים שלו. דואג לטפח את האשכולות באופן שיגדלו יפים ועסיסיים. חלק מהאשכולות מדוללים כדי לתת משאבים רבים יותר לאשכולות האחרים: יותר מרחב, יותר מזון, ויותר שמש. היופי של הענבים חשוב. הרי יופי הוא חלק מהטעם. בישראל, ענבי המאכל נבצרים בין אפריל לנובמבר. מועד הבציר בחלקה נקבע בהתאם לכמות הסוכר ולרמת החומציות בענבים. צביקה יודע שלפעמים, המתנה של ימים בודדים תעשה הבדל גדול בטעם. צביקה מקפיד לערוך את הבדיקות שקובעות את מועד הבשלת הענבים. הוא לא ממהר להקדים את השוק ולא בוצר ושומר בקירור כדי להאריך את העונה. אגב, ענבים ליין נבצרים החל מחודש אוגוסט, ככול שכמות הנוזלים מצטמצמת ורמות הסוכר עולות, כך העינב ליין בשל ומתאים יותר.

הערך התזונתי של הענבים מגיע לשיא עם הבשלתם, וכשהם טריים ונאכלים בקליפתם. עיקר בריאות הענבים נמצאת בפיגמנטים שלהם. הענבים עשירים בפלאבנואידים; רכיבי תזונה פעילים ונוגדי חמצון עוצמתיים, המעניקים לסוגי הענבים השונים את צבעם המיוחד ויתרונותיהם הבריאותיים. ככל שהצבע עמוק יותר והענב בשל יותר, כך כמות נוגדי החמצון שבהם אפקטיבית יותר. הענבים מכילים ויטמינים מסוגים ; K ,C ,B מינרלים - מנגן, נחושת ואשלגן; סיבים תזונתיים וכמובן סוכר (גלוקוז, דקסטרוז). ענבים נחשבים לעתירי סוכר, למרות שהמדד הגליקמי שלהם נמוך מ-55 - הנחשב למדד גליקמי נמוך. הבעיה היא בכמות הענבים שאנחנו אוכלים, פחות כמו הסוכר שבהם.

למרות שמזג האוויר נוטה לקרירות מסוימת, אנחנו עדיין ממליצים לשמור את הענבים במקרר. הם נוטים לתסוס ולהתקלקל כאשר הם נמצאים בטמפרטורת חדר חמה. אם אתם רוצים לחתוך לעצמכם ענבים מתוך האשכול, אל תתלשו את הענבים מהשיזרה שלהם, היא עלולה להתייבש. השתמשו במספריים.

תפוזים ראשונים של סוף הקיץ

התפוזים בפרדס של שמאי אלוף מאוד מפונקים. ולמה שלא יהיו? שמאי דואג לטפח עץ-עץ באופן אישי: לדלל ולסנן את התפוזים עוד בעודם על העץ, תהליך שמשאיר על העצים רק את התפוזים הטובים ביותר ומאפשר להם לגדול בתנאים שכוללים יותר מרחב, יותר מזון ויותר אור. "ברוב הפרדסים, הדילול מתבצע לאחר הקטיף, בבית האריזה. אצלי בפרדס, מדללים וקוטפים פירות לא מתאימים, החל מחודש יולי ועד לעונת הקטיף," הוא אומר בגאווה. "אם הפרי גדול מדי, מפוצל או פגום מאיזושהי סיבה הוא נגרע מהעץ. בצורה זו הפירות הטובים שכן נשארים להשלים את תקופת הגידול, הופכים לאיכותיים יותר. הם מקבלים יותר מים, יותר מזון ויותר שמש, וזה ניכר במראה, בעסיסיות ובטעם שלהם. לכן, כל פרי שנקטף אצלי מוכן לשיווק ונמצא בשיאו מבחינת הטריות והאיכות."

מרחב המחיה של התפוזים בפרדס של שמאי תורם רבות גם לצמצום הריסוס. שמאי מקפיד על גיזום אחיד של העצים ושומר על ריווח קבוע בין עץ לעץ - גם בתוך השורה וגם בין השורות עצמן. להבדיל מפרדסים רבים, שמאי אינו מרסס לשם מניעת הופעת המזיקים, אלא רק אם ה מופיעים ורק בעיצים הפגועים. אחת ל 7-10 ימים, שמאי מסייר בין העצים, בודק את הפירות ורק אם הוא מזהה התחלה של נגע, הוא מטפל מיד רק בעצים הרלוונטיים ומונע הידבקות של שאר הפרדס. למעשה, רק כ-3% מכלל הפירות מרוססים, וגם זה – אך ורק בכמות הנדרשת, מיד עם היווצרות הנגעים.

בתקופה זו, שמאי עסוק בבדיקת הסוכר בתפוזים, עד שיגיע לרמה בה הם בשלים באופן טבעי לקטיף. וכשמגיעה העת, שמאי עובר בין העצים, ביחד עם פועליו, ביחד הם קוטפים רק את התפוזים שמוכנים לקטיף. לכל תפוז יש את השעה המושלמת ביממה לקטוף אותו: את הטבורי קוטפים רק אחרי 11:00 בבוקר, את "שמוטי" ומנדרינה "מיכל" קוטפים בכל שעות הבוקר. לקוחותיו הנאמנים (ואנחנו ביניהם) כבר מחכים לטלפון ממנו שהתפוזים מוכנים – זו תחילת שגרת אחרי החגים שלנו. התפוזים של שמאי אלוף משווקים ישירות ללקוחות לפי רשימות הזמנה מוכנות מראש. ברגע שאפשר יהיה להתחיל לשווקם נעלה אותם לתפריט הפירות שלנו. שווה לעקוב ולבדוק.

בלי מילה על דיאטה

אחת ההחלטות הקלאסיות של אחרי החגים, היא להיכנס למשטר של אכילה מצומצם, במיוחד אחרי אינספור ארוחות החג שאכלנו בחודש הזה (ועוד שתיים בדרך...) האם נוכל לצאת בהחלטה כאן ועכשיו, לא להעמיד פנים כאילו ההחלטה הזאת באמת תחזיק מעמד יותר מכמה ימים? אבל לא באנו להוריד, באנו עם פתרונות שפויים וקלים ליישום בלי מהפכות והצהרות גדולות. רק טיפונת תשומת לב. הנה כמה טיפים מהמגדלים ומהמשווקים שלנו:

פנינה ודוב, בעלי מותג "נפלאות המורינגה" מאוד מאמינים במוצר שלהם וביתרונותיו הבריאותיים, במיוחד בהשפעה על איזון רמות הסוכר בדם. מחקרים גילו שעלי המורינגה משפיעים על איזון רמת הסוכר, ללא העלאת רמת האינסולין. שילובם בתפריט לא דורש מהפך תזונתי אבל יכול לתרום רבות לאיזון הסוכר בגוף ולבריאות כללית. המוריגנה מכילה ויטמינים, חומצות אמינו וחלבון ופנינה ממליצה לפתוח את הבוקר עם חליטת תה מעלי מורינגה יבשים: משרים בכוס מים רותחים למשך מספר דקות, מוסיפים לימון, נענע ו/או דבש, לפי הטעם ושותים.

אם בא לכם לגוון, מיכה (מרדכי) פרטוש ממושב מסלול שמשווק אצלנו את הלימונים המצוינים שהוא מגדל, מתחיל כל בוקר עם כוס מים חמימים עם לימון סחוט. "זה עושה פלאים למערכת העיכול", הוא מבטיח לכול מי שרוצה לשמוע.

על הטוב הירוק שמעתם? אצלנו בשוקבוק תמצאו מגוון ירוקים בריאים מאוד, שאפשר לגוון באמצעותם כל יום ארוחה אחרת. כל מה שצריך זה סיר, מים רותחים ושלוש עד עשרים דקות: אספרגוס, עלי תרד, עלי מנגולד, שעועית ירוקה טרייה, ברוקומיני, ברוקולי וקישואים. 7 תוספות ירוקות ל-7 ימים. חולטים במים חמים עם מעט מלח (3-5 דקות לאספרגוס ועלים, 10 דקות ומעלה, בהתאם לצורך, לשאר הירוקים), מסננים את הנוזלים, מוסיפים מעט שמן זית, שום כתוש ולימון. את העלים אפשר לקצוץ ולהוסיף לסלטים שונים, להכין אומלט מושקע או לגוון במאפים מלוחים. את שאר הירוקים אפשר לאכול כתוספת חמה, דלת קלוריות ובריאה בטירוף.

גם אתם שמעתם על החשיבות שבאכילת ירקות בכול ארוחה? דיאטניות רבות ממליצות לחלק את הצלחת ל:רבע פחמימה, רבע חלבון וחצי ירק. מה שכדאי לדעת, הוא שאכילה מוגברת של ירקות טריים עלולה להכביד על מערכת העיכול (בעיקר לאנשים בעלי קיבה רגישה) ולגרום לנפיחות בבטן, לגזים ואפילו ליציאות רכות. לכן, חשוב לשלב בתפריט היומי גם ירקות מאודים, מבושלים, אפויים או מוקפצים - לא משנה איך, העיקר חמים.

מאפים מתוקים יכולים להיות פינוק יומי לגיטימי, במיוחד כשמדובר בעוגיות של דני וגלית - זוג בחיים ובעסקים, המתמחים באפייה בריאה מקמחים מלאים, שומנים חיוניים, אגוזים ופירות מיובשים. בראש תפריט המאפים שלנו מחכה לכם סדרת עוגיות המתבססת על Incredo Sugar - סוכר קנים טבעי, אשר באמצעות טכנולוגיה מתקדמת משפר את יכולת קליטת המתיקות בקולטני הטעם שלנו ועוזרים לנו לצרוך עד 40% פחות סוכר מבלי שנרגיש כלל בהבדל. על הפטנט המדהים הזה אחראית DouxMatok - חברת סטארט אפ ישראלית מתחום הFood Tech-. ומכיוון שמדובר בסוכר קנים טבעי, אין בעוגיות טעם לוואי המאפיין תחליפי סוכר מסונתזים במעבדה. מגזין TIME הגדיר את Incredo Sugar כאחת ההמצאות החשובות לשנת 2020!

אבל גם אם לא תשנו מאום בהרגלי התזונה שלכם, תנו לנו להשאיר אתכם עם המחשבה הבאה: הבחירה בשוקבוק כבר הופכת את התזונה שלכם להרבה יותר בריאה ואיכותית, בזכות: טריות אמיתית שמקורה בקטיף סמוך ככל הניתן למועד המשלוח, הפיקוח המחמיר על ריסוס והדברה, ההיכרות האישית עם החקלאים שמזהים את עצמם בשמם ובכתובת המשק לצד התוצרת שהם משווקים ושעליה הם מעניקים לכם אחריות מלאה, צריכה עונתית של חקלאות כחול-לבן. ושתהיה לכולנו שמחת תורה ושמחת שגרה טעימות ובריאות. שבת שלום.

בכל מקרה אין לראות בכתוב הצעה רפואית וכשיש ספק, תמיד כדאי להתייעץ עם מקור רפואי.

עוד טעימה:

הדבש חוזר
זנים חדשים
עגבניות שרי YOOM בצבע נדיר
אננס ישראלי חדש
השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש

האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
נגישות