בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

הירוקות והמתוקות

הקלמנטינה והפומלית פותחות עונה בריאה של פירות הדר ישראליים. קלמנטינה היא אחד מפירות ההדר האהובים. או השנואים – לא לכולם היא באה בטוב. ישנם אפילו מקומות עבודה שבהם תלוי שלט מפורש: "לא לקלף כאן קלמנטינות!" בשנה שעברה נהנינו מזנים שונים של קלמנטינות, לאורך העונה. נשמח לעדכן אתכם, בזמן אמת, איזה זן עולה לתפריט ומתי בדיוק זה קורה.

האם אתם מאלה שמקלפים את הקליפה ואז מקלפים גם את כל הסיבים הלבנים הצמודים לפלחים? חבל, אתם לא יודעים מה אתם מפסידים. קליפת פירות ההדר היא החלק הבריא ביותר שלהן. היא מכילה פי 5 יותר ויטמין C מאשר הפלחים, יש בה שיעור גבוה יותר של ויטמינים ומינרלים באופן כללי ומארג מרשים של סיבים תזונתיים שגם נותנים תחושת שובע וגם שומרים על תפקודה התקין והבריא של מערכת העיכול. נכון, היא מרירה. לכן אנחנו לא מציעים לכם לאכול אותה כמו שהיא. אפשר בקלות לגרד אותה על פומפייה או לרסק אותה בבלנדר ולהוסיף בצורה שכלל לא תרגישו, אל שייקים, יוגורטים, סלטים או דייסות מכל סוג. לא כדאי לאפות או לבשל כי החום הורס את הוויטמינים, וחבל.

קלמנטינה מכילה ויטמינים, מינרלים, סיבים תזונתיים ומים. יש בה וויטמין C בכמות המהווה כ-40% אחוזים מהצריכה היומית המומלצת. ויטמין C מתפקד כנוגד חמצון בעל סגולות אנטי ויראליות ומחטאות. ויטמין C משמש כחומר אנטי אייגי'נג טבעי ששומר על בריאות וגמישות העור ומעודד יצירת תאי דם לבנים. גם הפומלית, שבד"כ לובשת צהוב, מגיעה אלינו ירוקה ובשלה. פומלית היא הכלאה בין פומלה ואשכולית. יש בה מרירות מעודנת בהשוואה לאשכולית ועסיסיות – בהשוואה לפומלה. גם היא מכילה ויטמין C ונוגדי חמצון בכמות גדולה ביחס לפירות הדר אחרים. בשני הפירות ישנם גם אשלגן, אבץ ומגנזיום, ויטמינים מקבוצת B, חומצה פולית, סידן וברזל. "כלי המלחמה" הטבעיים לקראת השפעת החורפית...

ירוק זה ה"קיט" החדש

מנגו קיט – המנגו של זהר ממשק וייץ לוי מגיע אלינו ממושב רמות שמצפון לכנרת. משק משפחתי ותיק שאימץ את גידול המנגו כדרך חיים ועושים כל מאמץ כדי לתת לעצי המנגו את תנאי הגידול הטובים ביותר, העומדים בתקנים המחמירים של האיחוד האירופי. כמו כל זני המנגו במטע, מנגו קיט מופחת ריסוס, נקטף כשהוא בשל ונארז באהבה בבית האריזה המשפחתי.

מנגו קיט הוא פרי גדול יחסית לזני מנגו אחרים. קליפתו ירוקה, בשרו צהבהב ועסיסי, טעמו מתוק עם עקצוץ חמצמץ והוא כמעט אינו מכיל סיבים. במקור, המנגו מגיע מהודו, ארץ שמבחינה חקלאית לא כל כך מתקדמת וזני הפירות שבה לא עברו "עדכון גרסה" מאות שנים, כפי שנהוג במדינות מפותחות. רק כשהמנגו הגיע מהודו לארה"ב החלו להשביח את הזנים כדי שיתאקלמו היטב ביבשת החדשה. קיט הוא זן אמריקאי, שהיווה את הבסיס לקיט הישראלי שלנו. עונת הקיט קצרה, אוקטובר-נובמבר, אולי קצת בדצמבר. קליפתו קשה וירוקה ולא תמיד ניתן לזהות שהוא כבר בשל למאכל.

המנגו אהוב במדינות רבות. אנחנו אוכלים אותו טרי, או משלבים אותו בשייקים או בגלידות. אבל ברחבי העולם נהנים ממנו בדרכים אחרות: בתאילנד אוכלים אותו עם קוקוס ואורז דביק. "סטיקי רייס מנגו" היא מנה שניתן למצוא אותה בדוכני רחוב ועד למסעדות מערביות. במקסיקו מכינים מעין רוטב עם צ'ילי אדום, ג'ינג'ר, סוכר ומים, בשילוב עם מעט כוסברה. ההודים עושים ממנו עמבה (מאכל שגם אנחנו הישראלים אוהבים לתבל בו את המזון שלנו) ומשקה בשם לאסי עם יוגורט, קוביות קרח, כמון וקוקוס.

בוז לבזבוז

יום המזון העולמי מצוין בכל שנה, ב-16.10 בלמעלה מ-150 מדינות ברחבי העולם. ביום זה חוגג ארגון המזון והחקלאות של האו"ם את היווסדו, בסימן חקלאות וביטחון תזונתי וכל מה שקשור בחיבור בין השניים. אחת מהבעיות התקופתיות הבוערות בתחום זה, בעולם כולו, וגם כאן בישראל, היא אובדן ובזבוז מזון.

הביטוי "אובדן מזון" מתייחס למזון שיועד למאכל אדם ומסיבות שונות התקלקל/בוזבז ולא נאכל. אובדן מזון יכול להתרחש בכל חוליה בשרשרת אספקת המזון, משלב הגידול או הייצור, האחסון והאריזה דרך האספקה והשיווק ועד לצריכה הביתית. ארגון החקלאות העולמי של האו“ם מעריך ששליש מכלל המזון המיוצר בעולם - כ-3.1 מיליארד טון בשנה, נזרק בשלב מסוים: הייצור (חקלאים), האספקה (שיווק) או הצריכה (אנחנו!). ובנוסף, מעריך הארגון, 30% משטחי החקלאות בעולם מעובדים לחינם. מה המחיר שעולם משלם?

מחיר כלכלי: מיליון טריליון דולר בשנה (1,000,000,000,000) זה הסכום שהעולם כולו מבזבז על מזון שנזרק. הנזק לצרכנים נמדד (בנפרד) במיליארדי דולרים. משפחה ישראלית זורקת, בממוצע יותר מ-3,000 ₪.

מחיר סביבתי: החקלאות וייצור המזון משתמשים ב-70% מעתודות המים המתוקים ו״תורמים״ לכשליש מפליטות גזי חממה. הקרקע נשחקת ומאבדת מפוריותה, יותר מזון מייצר יותר אריזות, שקיות, כלים חד-פעמיים, קרטונים, ארגזים, קלקר... תהליך המיחזור יקר, הטמעת הפסולת באדמה יקרה ומזהמת את הקרקע והאוויר, שינוע המזון בקרקע, בים ובאוויר מגדילים את זיהום האוויר ופליטת גזי חממה.

מחיר חברתי: חוסר כבוד לעבודה קשה, למזון ולטבע והשתרשות נורמות של בזבוז.

זה לא שהעולם אדיש, זה לא שאין מודעות. פשוט קשה מאוד לשנות הרגלים. צריך לפעול מהר ובמקביל בהמון חזיתות ולעשות "ריסטארט" בחינוך שוק: לצריכה נכונה, מדודה וחכמה של מזון. כבר היום נעשים צעדים להקטנת הבזבוז והנזק, הנה כמה מהן:

חקלאות בת קיימא: חקלאות שמקפידה על רמת ייצור טובה עבור החקלאי תוך ישימות כלכלית והסכמה חברתית לשמירה על משאבי הקרקע והצמחייה, מקורות המים, האוויר ובעלי חיים. חקלאות שנועדה לספק את הצרכים הקיימים בהווה, בלי לסכן את היכולת להמשיך לספק את אותם הצרכים גם בעתיד.

תמחור דינמי: שיטת תמחור לפיה מוצרים עם תאריך תפוגה קצר נמכרים במחיר מוזל, עד 50% ממחירו המקורי. הלקוחות חוסכים כסף על מוצרים טובים, כל עוד ייהנו מהם בטווח הקצר והחנות לא תצטרך לשלם כסף כדי להיפטר מהם.

העברת מזון מיותר לנזקקים, במקום לזרוק: ב- 2018 נחקק בישראל החוק לעידוד תרומות מזון. החוק פותר מאחריות פלילית ונזיקית את הגוף שתרם את עודפי המזון, ובכך מעודד תרומות ומונע השלכה של מזון לפח. בישראל, ארגון "לקט" ישראל הוא היחיד בארץ שעוסק רק בהצלת מזון: איסוף וקטיף עודפי מזון איכותיים וחלוקתם, באמצעות עמותות, למאות אלפי משפחות נתמכות ברחבי הארץ. מידע נרחב על העמותה תמצאו בקישור הזה.

חינוך לתזונה נכונה וצרכנות נבונה: מומחים לתזונה מעבירים סדנאות תזונה לאוכלוסיות היעד שמטרתן העלאת מודעות לתזונה נכונה. גם במוסדות הלימוד, גם במרפאות בקהילה ובמקומות נוספים.

גם אנחנו בשוקבוק, משתדלים לעשות את חלקנו בשמירה על עתודות המזון והסביבה באמצעות מניעת בזבוז מזון וחקלאות בת קיימא:

לא קוטפים לפני שמזמינים: מדיניות השיווק בשוקבוק היא לקטוף רק לפי רשימת הזמנה, כמות מדויקת, בקילוגרמים או ביחידות (תלוי התוצרת).

קטיף עונתי בלבד, לאחר הבשלה טבעית: אנחנו לא ממהרים לקטוף רק כי "השוק דורש". קטיף לפני הזמן גם מעלה את המחירים וגם מוציא לשווקים תוצרת שאינה איכותית למאכל ובסופו של דבר לא תבשיל - ותיזרק.

שמירה על תקני גידול מחמירים: פיקוח הדוק על הדברה וריסוס, גם כדי להגן על בריאות הלקוחות וגם כדי לשמור על הקרקע והסביבה הקרובה שנפגעת מהריסוס (צמחייה, בעלי חיים, מקורות מים טבעיים).

חלוקת תוצרת חקלאית טובה למאכל, עם תוקף קצר: אצלנו לא מוכרים בזול מוצרי פג תוקף קצר. אצלנו מחלקים בחינם, במארזי המשלוח, מוצרים איכותיים וטובים למאכל ליומיים-שלושה שלאחר מועד ההזמנה. זה התחיל עם שקיות שעועית טרייה של גיזרונים והתרחב, בעקבות התגובות הנרגשות שקיבלנו, גם לפירות בשלים וטעימים (כמו מנגו) שמצוינים לשייקים או לאכילה מידית.

אנחנו מעודדים אתכם לצרכנות נבונה. לקנות רק את הכמות שאתם צריכים. לכן ישנם מוצרים (למשל פלפל או תפוח) שניתן לבחור לרכוש או ביחידות בודדות או במארזי חיסכון. העובדה שהתוצרת שלנו נקטפת עבורכם בטווח שעות ממועד המשלוח, הופך אותה לטרייה יותר ועם אורך חיים אופטימלי עבורכם. המידע באייטם נלקח מדו"ח "זה בצלחת שלנו", של The Natural Step ישראל, יולי 2020. זה הקישור למי שרוצה להעמיק. המידע מרתק. שבת שלום.

עוד טעימה:

ליצ'י עם גרעין קטן
אז מה חדש השבוע?
לקטים להיטים
חדשות בתפריט העלים
על נבטים ופירות אחרים
מנגו "שלי" מקדים את כולם
מרחיבים את אזורי החלוקה!
הדבש חוזר
זנים חדשים
עגבניות שרי YOOM בצבע נדיר
אננס ישראלי חדש
השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך

אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
נגישות