בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

החיים הוורודים של הבטטות

"מאות אלפי טונות של בטטות נמכרו בישראל, ב-7 השנים האחרונות, לאחר שעברו טיפול בחומר חיטוי שמכיל חומצה זרחתית רעילה ומסוכנת." במילים מפחידות אלו נפתחה הכתבה של נגה ניר-נאמן, בתכנית "ברקוד" בערוץ רשת-13. אנחנו משערים כי בהרבה בתים בישראל, הגוון הוורוד הבריא של עור הפנים התחלף, באותן שניות גורליות, בצבע לבן מבועת. האם גם אתם הייתם מבין אלו שאכלתם במשך שנים בטטות ורודות, יפות, בוהקות וטעימות וכעת חוששים לבריאותכם? גם אנחנו צפינו בכתבה ואנחנו מבקשים לעשות קצת סדר בכמויות המידע ובעיקר להרגיע: לא בהכרח צרכתם בטטות "זרחתיות", כי גם באותן "7 השנים הרעות" לא כל בטטה ורודה הייתה בטטה רעילה. וקביעה זו נכונה גם היום, כשעונת הבטטות בשיאה ומרבית הבטטות בשווקים הן ורודות ובוהקות באופן טבעי.

כמה מילים על הדרך שבה הגיעה החומצה הפוספונית (לא זרחתית-פוספורית) אל הבטטות: לאחר שמוציאים את הבטטות מהקרקע, הן עוברות תהליך של מיון וניקוי הכולל שטיפה בחומר חיטוי. מרבית מגדלי הבטטות השתמשו בחומר חיטוי הנקרא™SweetGuard , שפותח ע"י חברה ישראלית ומכיל גם חומר הדברה בשם פוסטיל (Fostyl). אחת מהתוצאות של השטיפה בעזרת חומר החיטוי, היא שינוי הגוון של קליפת הבטטה לוורוד-כתום-סגול בוהק. לבטטות הזוהרות הייתה הצלחה רבה בנקודות המכירה. הן יפות, בוהקות ונראות רעננות ובריאות. ואנחנו הרי קונים בעיניים... מידע שלא נאמר בתכנית במפורש, הוא שבמהלך השנים, מגדלים המייצאים לגרמניה, נחשפו לראשונה להמצאות החומצה הפוספונית בבטטות ע"י מערכת הבריאות הגרמנית. לאותם מגדלים לא היה מושג שהבטטות שלהם מכילות את החומר, שאגב: מצוי בכמה מזונות שאנחנו צורכים ביום-יום. רק לאחר בדיקות מרובות שנערכו ע"י מעבדות בחו"ל התגלה החומר בנוזל החיטוי. חשוב להדגיש: חומר החיטוי באותה תקופה לא נאסר לשימוש בהקשר זה בישראל. יחד עם זאת, יצואנים ישראלים לגרמניה הנחו להפסיק באופן גורף את השימוש באותו חומר כבר לפני שנים, על מנת שיוכלו להמשיך לייצא את הבטטות שלהם, בהתאם לחוק הגרמני .

עכשיו נדבר על הצבע הוורוד של הבטטות: ישנם כמה פרמטרים המשפיעים על צבע הבטטה:

  1. הזן של הבטטה: בארץ נפוץ "ג'ורג'יה" שהיא יותר אדומה.
  2. האדמה בה היא גדלה: אדמה כבדה גורמת לבטטה להיות יותר חומה, בטטות שגדלות באדמת חמרה או באדמת חול תהיינה ורודות.
  3. ייחור הבטטה: שימוש בענף בטטה מובחרת, הנושא את תכונות הצמח המקורי ומסוגל להתפתח לצמח חדש. מעין "שיבוט" יבול איכותי המבטיח תוצרת איכותית גם בשנה הבאה.
  4. טריות הבטטה: ככל שהבטטה טרייה יותר וככל שהיא שהתה פחות זמן באדמה - כך תהיה ורודה ובוהקת יותר, ממש כמו הבטטות "הזרחתיות". בטטות שאוחסנו במקררים מיוחדים במשך שבועות לפני ששווקו לצרכנים תהיינה טריות בדרכן אבל צבען יהיה חום-מט.

מה שאנחנו רוצים לומר הוא מסר מאד פשוט: לא צריך לפחד מבטטה ורודה! גם אם קניתם בטטות ורודות רבות במהלך 7 השנים האחרונות, לא בהכרח אכלתם בטטות "רעילות".

גם הבטטות המשווקות בשוקבוק ורודות ובוהקות, אבל יופיין הוא טבעי לחלוטין ותמיד היה כזה, הודות למגדל מאיר מסיכה. מסיכה מייצא בטטות כבר שנים רבות ואינו משתמש בנוזל החיטוי שעליו דובר בכתבה. עונת הבטטות נמצאת בשיאה. הבטטות בשווקים, ברשתות השיווק וגם אצלנו ורודות ויפות. הן בטוחות לאכילה ולמרות צבען הן אינן אמורות להכיל את החומר ה״בעייתי״. במארס השנה קיבלו כלל מגדלי בטטות הנחייה המורה על הפסקת השימוש בחומר החיטוי המדובר ואנחנו מאמינים שהמשק כולו ישר קו עם התקנות החדשות. ״מחדל״ הבטטות, גם אם לעיתים קצת יצא מפרופורציה, מעלה מחדש את נושא בעיית הפיקוח והרגולציה בישראל, הציף שוב את נושא הבקרה על התוצרת החקלאית בארץ והוכיח כמה מאחור אנחנו נמצאים ביחס למדינות אירופה ולתקנים המחמירים שלהן - לא רק בבריאות החומרים שבאים במגע עם התוצרת החקלאית, אלא גם בערכי הכמויות שלהם.

היום, כשאנחנו ערים לסכנות, כיצד נבטיח שנאכל ירקות ופירות מפוקחים ובריאים? נדמה כי כל יום מתגלה "פרשה" חדשה... שלשום זה היה הדברה מוגזמת, אתמול זו חומצה ״רעילה״ ומי יודע מה נגלה מחר על הפירות והירקות. מזון חיוני שאמור לספק לנו בריאות, אנרגיה וחוסן פיזי - לא להרעיל אותנו ולפגוע במערכות הגוף שלנו! ההמלצה שלנו היא לרכוש מזון ממקור ידוע בלבד, המתחייב לעמוד תחת פיקוח קפדני ולעבור בדיקות תקופתיות מקיפות. זכותכם וחובתכם לדעת מניין מגיע המזון שאתם אוכלים, כיצד גידלו או יצרו אותו ומי לוקח אחריות (לא מגלגל אחריות) על איכותו ובטיחותו. מהבחינה הזאת, אנחנו בשוקבוק בטוחים: החקלאים בשוקבוק נמצאים תחת פיקוח, לרבות הדברה וחומרים אחרים. הבטטות של מאיר מיוצאת לחו"ל ועומדות בתקנים האירופאים כולל אלו המחמירים של גרמניה באופן ספציפי, מאותן חלקות שאתם נהנים מהן. מה שבטוח, אנחנו הולכים ליהנות בסופ"ש הזה מתבשיל בטטות בריא, משביע ו...ורוד. בתיאבון ולבריאות!

חדש: הקונפיטורות של אלה

כילידת קיבוץ בשנות השישים-שבעים, שמקור פרנסתו העיקרי היה חקלאות (את הטפטפות המציאו בקיבוץ חצרים), אלה רשף, הבעלים והשפית הראשית של מותג הבוטיק "הריבות של אלה", גדלה בטבע. הפירות שגדלו בקיבוץ היו החטיף, הקינוח ולעיתים המנה העיקרית - היא פשוט מאד אהבה פירות וירקות, אפילו יותר מממתקים. בגיל 18 עזבה אלה את הקיבוץ, למדה קולנוע ועבדה שנים ספורות בתעשייה הישראלית, עזבה את התחום לטובת תקשורת חזותית ומיצתה עד תום גם את הענף הזה. התחום שאהבה כילדה, פירות וירקות, נשמר עמוק בליבה עד שלפני כארבע שנים החליטה "לעשות עם זה משהו". כך נולד מותג הקונפיטורות.

קונפיטורה היא לא ריבה. הריבה מכילה עד 35% פרי או מחית פרי. קונפיטורה מכילה לפחות 45% פרי וחתיכות פרי. במפעל הקטן, שאלה קוראת לו "מפעל של פעם", היא וצוות מצומצם שגובש בקפידה, מבשלים סירים של קונפיטורות מפירות טריים ומובחרים בלבד - בהתאם לעונה, אותם היא קונה ישירות מהחקלאים. היא בוחשת באמצעות כף ומוסיפה את הרכיבים בעצמה, בהתאם לטעמה האישי ולניסיונה העשיר. ליין הקונפיטורות של אלה כולל כ-20 סוגים, 8 מהם בחרנו לשווק אצלנו בשוקבוק, בתפריט המיוחדים שלנו. קולקציית קונפיטורות הקיץ יוצרה מטעמים מרתקים: אשכוליות אדומות, תפוזים, שזיפים אדומים, פירות יער, תותים, משמשים, תפוח-אגס עם וניל וקינמון ועגבניות צ'רי - והכל בשילובים בלעדיים של עשבי תיבול וחתיכות פרי אמיתי. וכשיסתיים מלאי ריבות הקיץ, אנחנו בשוקבוק נעדכן את ליין הקונפיטורות בהתאם לבישול העונתי של אלה, כמו שאנחנו רגילים לעשות עם כל התוצרת החקלאית הטרייה שלנו.

מלבד הטריות העונתית, הקונפיטורות של אלה נבדלות מקונפיטורות אחרות בשני פרמטרים חשובים: 1) שילוב של חתיכות פרי גדולות: למשל קונפיטורת אשכוליות אדומות מכילה גם נתחי קליפת אשכולית מבושלת, המוסיפה מרירות עדינה לטעמה המתוק של האשכולית והסוכר, לצד שלל היתרונות הבריאותיים המצויים בכמות נדיבה בקליפה, יותר מאשר בפרי עצמו. דוגמה נוספת, קונפיטורת עגבניות צ'רי מכילה עגבניות שלמות - מה שלא ניתן לבצע בריבות התעשייתיות, שכן חתיכות פרי גדולות אינן עוברות דרך פיית המזרק המוסיף אותן, בצורה מכנית מדודה, אל התערובת. 2) הקונפיטורות של אלה עשויות 100% רכיבים טבעיים! פירות טריים, סוכר ותבלינים. זהו. אין מייצבים, אין צבעי מאכל, אין חומרים מגבשים ואין חומרים משמרים (הסוכר הוא החומר המשמר הטבעי היחיד, ביחס של 45% לשאר הרכיבים - הכמות המינימלית המאפשרת שימור טבעי של הקונפיטורה). אגב, עניין תוספת הסוכר בריבות, בקונפיטורות ובמעדנים עולה לא אחת לכותרות וזה הזמן להבהיר כלל גורף: מוצר שאינו מעובד מחייב שימוש בכמות מינימלית של 45% סוכר. מוצרים שעל התווית שלהם מתנוסס המשפט "ללא סוכר" מכיל רכז פרי שהוא מילה אחרת לסוכר (תבדקו את רשימת הרכיבים ואת כמות הפחמימות שעל התווית). וקונפיטורות או ריבות שאין בהן, במפורש, סוכר - מכילות, בהכרח, חומר משמר.

אלה לא מנדבת סודות מקצועיים של מרקחת הקונפיטורות אבל יש לה המלצה קיצית מפנקת: חתכו קוביות תפוח מזן חמצמץ (למשל, סמיט), הוסיפו גביע יוגורט ביו (שגם הוא מעט חמצמץ) ועל כל אלה הוסיפו כפית קונפיטורה אשכולית אדומה או קונפיטורת תפוזים וערבבו היטב. שילובי החמוץ-מתוק-מריר, ביחד עם מרקמו העשיר של היוגורט, קוביות הפרי ונתחי קליפת האשכולית ינגנו קונצרט של טעמים מרגשים בכל כפית.

הסברס. על מתיקותו ועוקצו

הסברס הוא צמח קוצני ממשפחת הקקטוסים. וכמו כל בני המשפחה, הוא אוצר בתוכו כמויות יפות של מים המאפשרים לו לשרוד את תקופות היובש, המאפיינות גם את ארץ המקור שלו במרכז אמריקה ואת מגוון מדינות הים התיכון, שאליהן הגיע והשתרש בעשרות השנים האחרונות.

אולי לא ידעתם, אבל הסברס נחשב לאחד מהפירות הבריאים ביותר שגדלים כאן בארץ, ומשויכות לו תכונות תרפויטיות עוצמתיות, לצד ערך קלורי נמוך - למרות מתיקותו. הסברס עשיר במינרלים ובוויטמינים חיוניים לגופנו: מגנזיום - המסייע להורדת לחץ הדם, לבניית העצם ולתפקוד אופטימאלי של שרירי הלב, סלניום - התורם לנטרול הרדיקלים החופשיים הנמצאים בתוך תאי הגוף שלנו, מסייע בוויסות בלוטת התריס ומחזק את המערכת החיסונית ויטמין c - נוגד חמצון חשוב שגם מחזק את מערכת החיסון שלנו ומיטיב את ספיגת הברזל בגופנו. אכילת 100 גרם של סברס (1-2 יחידות) מספק לגוף בוגר כרבע מכמות הצריכה היומית המומלצת של ויטמין c. לסברס נוכחות מרשימה של פיגמנטים הנקראים ״בטאנין" ו"אינדיקסאנטין" - נוגדי חמצון עוצמתיים בעלי השפעות חיוביות על רמות הכולסטרול והסוכר בגוף. הסברס מכיל סיבים מסיסים, שהוכחו ביכולתם להוריד את ערכי הכולסטרול בדם. למרות כל הטוב שמנינו כאן, דיאטנים רבים לאכול עד 2 עד 3 פירות ביום וזאת בשל הגרעינים הרבים המצויים בבשר הפרי. הגרעינים אינם מתעכלים בגופנו ולרוב מופרשים החוצה בצואה. אולם במקרים קיצוניים ובאכילה מרובה הם עלולים לגרום לחסימות בדרכי העיכול.

הסברס מגיע אלינו היישר מהמטע של אריה בן עטיה, במושב תלמי יחיאל. סברס איכותי, טרי ובריא הגדל בתנאי גידול אורגני. הסברס נקטף באמצעות מכשיר מיוחד ועובר תהליך ניקוי מכני במברשות מיוחדות שמצליחות להסיר את מרבית הקוצים. הסברס נמכר אצלנו בקליפתו (מה שמאפשר לו לעבור בשלום את המשלוח ולהגיע טרי ושלם לביתכם) בסלסלה מכוסה ברשת. תיהנו.

עוד טעימה:

ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
נגישות