בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

חקלאות ישראלית בצומת דרכים

כ-2,000 חקלאים מכל רחבי הארץ עלו בתחילת השבוע להפגנת מחאה בירושלים, בעקבות הרפורמה החדשה של שרי האוצר והחקלאות, אביגדור ליברמן ועודד פורר. הרבה תוצרת חקלאית חולקה לעוברים ושבים, תוך כדי קריאות להוציא את הרפורמה בחקלאות מחוק ההסדרים שצפוי לעבור עם התקציב. מה שיפה הוא, ששני הצדדים מרגישים שהם מגנים על עתידה של החקלאות הישראלית – המפעל הציוני ההתיישבותי החשוב, לדעת כולנו. החקלאים טוענים שהמחירים היקרים הם תולדה של פערי תיווך לא הגיוניים של הסוחרים והרשתות. מנגד, האוצר מסתכל על הדו"חות ולא מסכים. החקלאים קובלים על ההיטלים היקרים, המחיר היקר והלא הוגן של גידול תוצרת ישראלית ביחס לתוצרת עזתית, ירדנית או טורקית, האוצר מדבר על השקעה בחדשנות ובמו"פ, סימון תוצרת ישראלית, אישור הכנסת עוד אלפי עובדים זרים ובחינת מחירי המים ופערי התיווך. אז איפה האמת?

הנה דעתנו והיא מתבססת גם על עבודת שטח ושיחות בינינו ובין החקלאים: דבר ראשון, צודק משרד האוצר. המחירים גבוהים וחייבים להוזיל אותם. אם פירות הקיץ עולים 25-30 ש"ח לקילו, ענבים עולים 40 ש"ח ואבוקדו 50 ש"ח... אז האוצר לא טועה. החקלאים צריכים להרוויח שכר הוגן על השקעתם אבל משפחה בת 5 נפשות לא יכולה להוציא כל כך הרבה כסף על ירקות ופירות, ובסוף אוכלים חטיף במקום תפוח כי הוא יותר זול. והבריאות, מה איתה? אנחנו מבינים ללב החקלאים, אבל הכעס הוא לא על המחיר שמשלם הצרכן, אלא על המחיר שמשלם החקלאי הישראלי כדי לגדל קילו עגבניות או קילו אבוקדו. זאת בהשוואה למחיר שמשלם חקלאי אירופאי או אסייתי על המים, השכר לעובדים, ההיטלים השונים – בעבור אותם גידולים.

אמרנו את זה לא פעם: התוצרת החקלאית של ישראל היא באיכות מהגבוהות בעולם. ופלפל שנקטף בערבה מגיע אליכם הביתה כשהוא הרבה יותר טרי ובריא מאשר פלפל שמגיע מספרד. אבל, כאשר עולה לגדל כאן הרבה יותר מאשר שם, וכתוצאה מכך, חקלאי עזתי, שמי יודע בכמה ריסוס הוא משתמש ומאיפה מגיעים המים שממלאים את הפרי בעסיס, משלם גרושים על הגידול ויכול לבקש גרושים מהצרכנים. אם בתאילנד משלמים לעובדים 10 דולר ליום עבודה ופה משלמים לתאילנדי 10 דולר לשעה פלוס מלוא התנאים הסוציאליים, אז איך יכול החקלאי הישראלי להתחרות במחיר מול החקלאי התאילנדי?

אנחנו בעד צרכנות תחרותית אבל שתהיה שקופה. טוב עושה הממשלה כשתסמן את התוצרת הישראלית על המדפים. כך נדע שהחסה, הגזר או התפוחים המסומנים כחול-לבן איכותיים יותר מ"הקולגות" לצידם על המדף, שהגיעו מטורקיה, מספרד או מהמזרח. את זיהוי מקור התוצרת החקלאית, אנחנו בשוקבוק עשינו עוד מהיום הראשון, כבר לפני חמש שנים. עכשיו מדברים על מיתוג וזיהוי עפ"י חוק. בעינינו זה נפלא (אגב, הצרכן הישראלי לא יידע מאיזה משק הגיעה התוצרת, כמו אצלנו, אלא רק אם היא ישראלית או לא). ואם תהיה השקעה בחקלאות, יהפכו אותה למתקדמת יותר, יערכו מחקרים, יפתחו שיטות גידול וזנים חדשים... יהפכו את עבודת האדמה לסטארט-אפ, החקלאים יבינו שממשלת ישראל אולי מזיזה קצת את הגבינה שלהם (או יותר נכון את הביצים, המנגו והמלפפונים...) אבל בסופו של דבר, הרוחות ירגעו וההשקעה בחקלאות תגיע. גם המוצרים המיובאים יגיעו, אבל כמו שאנחנו מכירים את החקלאות הישראלית, הטעם, האיכות והאמינות יכריעו והישראליים ייקחו את הפרי הישראלי. שאולי יהיה קצת יותר יקר מהאירופאי אבל גם ובעיקר - הרבה יותר יקר ללב.

"תודה רבה, רעיון מדהים!"

לפני 3 שבועות, התחלנו בפרויקט שבו אתם מקבלים מאתנו בהפתעה פרי או ירק בעלי תוקף קצר מועד, במקום שהמגדלים יזרקו אותם לפח. סוחרים ורשתות שיווק נוהגים להחזיר ליצרנים את המוצרים ימים אחדים לפני פקיעת מועד השיווק שלהם ולהזדכות מולם על ההחזר. ברוב המקרים, היצרן זורק את הסחורה. בחלק קטן מהמקרים מעביר לתרומה. בשני המקרים עולה כסף רק כדי להיפטר מסחורה שעדיין טובה לשימוש ומישהו אחר יכול ליהנות ממנה, בלי הוצאות מיותרות לכל הצדדים.

"יוזמה מבורכת, נשמח לצ'ופרים נוספים בהמשך." (שרית). "זו הייתה הפתעה מאוד נעימה ונוכח ההסבר שלכם – שמחה אותי עוד יותר, זה רעיון נפלא ויוזמה מבורכת." (שרון). "חיסלנו מיד, אתם אדירים" (מור). "זו הייתה הפתעה מאוד נעימה ונוכח ההסבר שלכם שמחה אותי עוד יותר. (שרון). "יוזמה מבורכת, תודה רבה" (אבי). ועוד מיילים רבים חיממו אל ליבנו ואת לב המגדלים (ברור שהעברנו אליהם את התגובות) כמו השמש ביולי-אוגוסט.

החום הקיצוני גורם לתוצרת החקלאית להבשיל באופן מואץ. פירות שלא נקטפו בזמן מגיעים "עייפים" לחנויות ואם אינם נמכרים תוך יום, הן מוחזרים או נזרקים, מבלי באמת לבדוק אץ איכותם בפועל. החקלאים ואנחנו נגד מנהג ה"לזרוק" ואם אפשר ליהנות ממנו עוד יום יומיים, אנחנו נטרח לבדוק ולשלוח. השבוע הצלחנו להפתיע אתכם עם מנגו רך מרמת הגולן, שעל פי התגובות שלכם היה בול במקום - בול בזמן. ולחשוב שהיה נזרק לפח במקום שיכולתם ליהנות מהם... וגם שקיות השעועית והגיזרונים הביאו שמחה לבתים, חלק אף כתבו לנו שמעתה יכללו אותם כחלק מהקנייה השבועית. כך שמבלי להתכוון, יצאה ברכה נוספת. השבוע, ועד להודעה חדשה נמשיך עם המייזם הזה וככל שהדבר יתאפשר, יצטרפו אלינו עוד חקלאים ויצרנים.

מנגו מאיה חוזר!

מנגו מאיה מגיע אלינו ממשק וייץ לוי במושב רמות, שבצפון הכנרת. משק משפחתי ותיק עם מוניטין גבוה. "בשבילנו מנגו זה דרך חיים." אומר לנו שי וייץ, "הקטיף מתחיל ביולי-אוגוסט אבל הוא גולת הכותרת שחותם שנה שלמה של עבודה מושקעת. אנחנו עובדים קשה כל השנה, במטרה להעניק את התנאים האופטימליים לכל עץ במטע שלנו, כדי שיניבו את הפירות באיכות הגבוהה ביותר."

בישראל אוהבים את המנגו, ולא רק בזכות הערכים הבריאותיים הגבוהים שלו, למרות שאי אפשר להתעלם גם מהם; המנגו עשיר בוויטמינים חשובים: A, C, ,E ויטמינים מקבוצת B ובמינרלים, כמו: אבץ, אשלגן, חומצה פולית, מגנזיום, ניאצין וסידן. המנגו הוא מקור מעולה לבטא קרוטן - נוגד חמצון , שעל פי מחקרים שונים נמצא כמונע מחלות לב וכלי דם. המנגו מכיל כמות יפה של נוזלים וסיבים תזונתיים, המיטיבים עם מערכת העיכול ותהליך חילוף החומרים.

עונת הקטיף הטבעית של המנגו היא יולי-אוקטובר, עם זאת ניתן למצוא מנגו כבר בחודש יוני. לא המנגו של משק וייץ. מנגו מאיה של משק וייץ נקטף לאחר הבשלתו הטבעית, בלבד. מנגו מופחת ריסוס, שנקטף ונארז בבית האריזה המשפחתי. מנגו שמיוצא לאירופה ועומד בתקני הייצוא המחמירים של האיחוד האירופי. אצלנו בשוקבוק, בנוסף לתקני האיכות, יש (גם) תקן מחמיר של טעם. רק מה שעובר את החיך שלנו זוכה להגיע אליכם ואנחנו יכולים לומר בפה מלא (מלא מנגו) שהטעם פשוט מצוין וחבל לכם לפספס. שבת שלום.

עוד טעימה:

הדבש חוזר
זנים חדשים
עגבניות שרי YOOM בצבע נדיר
אננס ישראלי חדש
השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר
האבטיח שמבשר על הקיץ
פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש

סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
נגישות