בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

האבטיח שמבשר על הקיץ

פעם, זכינו ליהנות מהאבטיחים רק בקיץ. אבל אי שם, בתחילת שנות השבעים נכנסה לארץ שיטת גידול בעזרת ביריעות פוליאתילן. שטחי הגידול של האבטיח התרחבו לאזורים החמים יותר בארץ: בקעת הירדן והערבה, ובעזרת היריעות החמות הצליחו המגדלים להקדים את עונת האבטיחים ממאי-יוני לאמצע מארס, עונה שיכולה להימשך גם עד נובמבר.

ראשונים להבשיל הם אבטיחי הערבה. שם כבר כמעט קיץ. וכאשר מזג האוויר באמת יהפוך לשרבי, תסתיים העונה בערבה ונעבור ליהנות מאבטיחים שגדלים באזורים אחרים ברחבי הארץ. האבטיחים הישראליים מאופיינים באחוז גבוה של סוכר והם מבין הבודדים בעולם שכמעט אין בהם גרעינים. אבטיח מכיל כ-90% מים, פרי מרווה שמונע התייבשות. האבטיח מכיל ליקופן, אחד מנוגדי החמצון החזקים (כמו בעגבנייה). ככל שהאבטיח אדום יותר, כך רמת הליקופן גבוהה יותר. בנוסף, אבטיח מכיל חומצת אמינו בשם ציטרולין המסייעת לזרימת דם תקינה התורמת לבריאות כלי הדם והלב.

אבטיח מופחת קלוריות (יחסית). כוס רגילה מלאה בקוביות אבטיח נחשבת למנת פרי ויש בה פחות מ-50 קלוריות. עבור מרבית הישראלים, כוס אבטיח היא כמות קטנה מאוד ממה שהם צורכים בקפיצה לים או בישיבה על המרפסת. אבל מי שסופר את מנות הפרי שלו ומי שמקפיד על מעקב ברמות הסוכר חייבים לדעת שזו הכמות הנחשבת למנת פרי. המנהג לאכול קוביות בולגרית ביחד עם האבטיח גם נותן קונטרה של טעם מלוח למתיקות הפרי אבל גם: החלבון בגבינה סופג את כמויות הסוכר ומסייע במקצת להאט רמות הסוכר בדם.

אבטיחי הערבה ידועים באיכותם. הבשלתם הטבעית היא כעת ולמרות המסע הארוך מעין יהב לבית האריזה והשילוח שלנו, גם הוא נקטף עבורכם בהתאם למועד המשלוח שהגדרתם ומגיע ישירות לביתכם, הכי טרי שאפשר. תיהנו.

אזהרת חקלאי שוקבוק

בסוף אוקטובר 2021, בבוקר הראשון של שעון החורף בישראל ירד גשם. הגיוני. הטמפרטורות היו גבוהות יחסית, באזור ה-20 מעלות ברחבי הארץ, אבל החורף הגיע בדיוק בזמן. היום, הבוקר הראשון של שעון הקיץ, הוא לא ממהר לעזוב. כחקלאים, מזג האוויר מעניין אותנו מאוד. אנחנו טיפה מודאגים מהקרה שהאטה את תהליך הבשלת הפירות על העצים אבל כרגע יותר מדאיגים אותנו פירות הקיץ שכן "הבשילו" ונמצאים בנקודות המכירה. בעיקר האפרסקים הקטנים (אפרסק בגודל משמש) שנמכרים במחירי "תחילת עונה". חברים, עוד לא הבשילה השעה לאפרסקים.

טמפרטורה חמה היא תנאי סף להבשלת הפירות. הכי פשוט היא האנלוגיה הבאה: מה אנחנו עושים כשהפירות בבית (אבוקדו, אגסים, גויאבות...) מתחילים להתרכך? מכניסים אותם למקרר כדי לעצור את תהליך ההבשלה, כדי שהפירות לא ירקיבו. עצי הפרי זקוקים למנות קור כדי להבטיח את הופעת הפירות, אבל מכות הקור מאטות את ההבשלה לקראת הקטיף. האם צפוי לנו חוסר בפירות?

אנחנו לא מודאגים. כאשר הטמפרטורות יתחילו לעלות, בהתאם לממוצע בעונה, הפירות ישלימו את תהליך ההבשלה שלהם למצב שבו אפשר יהיה לקטוף אותם. מרבית הפירות משלימים את ההבשלה אצלנו במטבח, מחוץ למקרר. אז לא רק שאנחנו רגועים, בזכות החורף הקר וכמות המשקעים, אנחנו יכולים להבטיח, די בוודאות, שפירות הקיץ הולכים להיות איכותיים במיוחד. אם כבר, החקלאים שלנו מודאגים מאיכות פירות הקיץ שכבר נמצאים בשווקים, אפרסקים שלא הבשילו וגם לא יבשילו, נמכרים במחיר מופקע של פרי ראשון, כשההיצע הנמוך גורם למחיר להגיע לעשרות שקלים לקילו, עבור כלום.

חקלאי שוקבוק אומרים לא למחירים מופקעים ולא להקדמת הקטיף, כאשר ברור שהפרי אינו בשל לקטיף. התחזיות שלנו מנבאות שעד לליל הסדר, מקסימום חול המועד, יהיו פירות טובים למאכל, במחירים שפויים המאפיינים היצע נכון בעיתוי הנכון. עיכוב ההבשלה הוא זמני ואינו פוגע באיכותם או בטעמם של הפירות. הסבלנות משתלמת.

של מי הרווח הזה?

הכתבה מתחילה בהשוואת מחירים של קילו עגבניות, מלפפונים ובצל: בחלק מהרשתות שנבדקו המחירים ₪4.90, ₪5.90 ו-₪3.90 בהתאמה; באתר שוקבוק ₪7.90, ₪7.90 ו-₪4.90 בהתאמה. ומכאן יוצאת השאלה: כיצד ייתכן שבשוקבוק, פלטפורמת החקלאים של ישראל, שהמכירה בה מתבצעת באופן הישיר ביותר, ומתגאה בעובדה שהמחירים נקבעים על ידי המגדלים עצמם, המחירים בפועל לא זולים משמעותית מרשתות השיווק הזולות ביותר? ואנחנו שואלים: של מי הרווח? ובעיקר: מי המפסיד. תבינו:

מחיר השוק נקבע לפי היצע וביקוש, ולעיתים, כוחות שוק גדולים תופסים הזדמנות כדי לייצר רווח גדול. כשיש שפע בשדה, למשל של עגבניות, המגדלים לא יכולים לחלק את השפע לכמויות מדודות ולמכור על פני פרק זמן, הם חייבים למכור הכול בבת אחת, בהתאם להבשלה. כלומר, יותר היצע. מה לכאורה עושה רשת גדולה? קונה בזול מהחקלאי, אולי אפילו יותר בזול מהמחיר שהיא משלמת בדרך כלל, ולחקלאי יש ברירה: או למכור בזול או לזרוק הכול. מה לכאורה עושה רשת גדולה כשהיא קונה בזול? אחת מהשתיים: או שהיא משאירה את המחיר הרגיל ומרוויחה יותר מהרגיל על אותה תוצרת, או מורידה לרצפה (אבל עדיין משאירה לעצמה מרווח קטן לרווח) את מחיר התוצרת ומפרסמת את מחירה הזול מאוד כדי למשוך קונים, בשיווק קוראים לזה: "לוסט לידר" (Lost Leader) מוצר מוביל שעליו המוכר מוכן לספוג הפסד כדי למשוך קונים שיקנו מוצרים אחרים במחיר מלא (או מחיר קצת יותר ממלא...). המפסיד כאן הוא החקלאי אשר בלית ברירה, עקב שפע זמני, נאלץ לבחור בין מחיר הפסד או מלוא הפסד... מה קורה הלאה?

אחת מהשתיים: או שחקלאים לאט לאט מפסיקים להיות חקלאים ועוברים למקצועות אחרים (עשרות משקים נסגרים בכל שנה, ענף החקלאות הולך ומצטמצם) או שהחקלאי מחליט להפסיק לגדל עגבניות, כי הוא מפסיד עליהן, ועובר לגידולים אחרים, עם פוטנציאל רווח גבוה יותר. בשנה הבאה תהיינה פחות עגבניות על המדפים ואת המחיר היקר יותר ישלמו הצרכנים בבית. ויש גם אופציה שלישית: שהחקלאי ימשיך לגדל עגבניות אבל ישקיע פחות בגידול שלה, האיכות של העגבנייה תרד, את הרשת הגדולה זה פחות יעניין אבל גם כאן הצרכן בבית ישלם את המחיר: אותו מחיר לתוצרת פחות איכותית ופחות טעימה. מה ענינו לכתבת?

אנחנו אומרים את מה שאנחנו תומכים בו - הסיבה להקמת שוקבוק: אצלנו החקלאים קובעים את המחיר המשקף את השקעתם ואחריותם השקופה לתוצרת שהם מעלים לאתר. נכון, העגבניות והמלפפונים יקרים יותר מהרשתות שנבדקו. אבל אם נבדוק תוצרת אחרת, למשל ארטישוק, עגבניות צ'רי או לימונים או עשרות מוצרים אחרים, אולי נהיה זולים יותר. אצלנו אין מניפולציות במחיר: שוקבוק לא תמכור מלפפונים או גזר במחיר הפסד כדי למכור מוצרי טואלטיקה, חומרי ניקוי או משקאות קלים ביותר יקר... אצלנו יש התאמה בין מחיר החקלאי למחיר המדף: כאשר יש שפע, החקלאים בעצמם מציעים מבצעים. מחיר שחקלאי מוריד לשוקבוק אוטומטית יורד גם מחיר המדף שלו, ככה המערכת בנויה. הנה, בשבועות האחרונים אנחנו מוכרים צמד ברוקולי במבצע, זו יוזמה של המגדל. בנוסף, יש אצלנו תחרות בריאה בין חקלאים על אותו מוצר, אפשר לראות את זה בחסות, בתותים, בעגבנית צ'רי, בתפו"א ובעוד מוצרים.

וזה כשאנחנו משווים שקל לשקל, לפני שהזכרנו את הטריות, את העובדה שאנחנו לא קונים מלאים ושומרים אותם בקירור ואת השקיפות שבה כל מגדל חותם את שמו על התוצרת ואם פרי או ירק הגיעו לא במצב טוב, אנחנו לא מוכרים. ואם בכל זאת קיבלתם משהו שלא עמד בדרישתכם, אתם יכולים להזדכות על מחירו. החזרתם פעם תפוח לרשת שיווק? קרא את הכתבה שלנו אחד החקלאים והחליט שהוא מוריד את המחיר על התוצרת שלו, בטח תראו מחיר זול יותר על פרי או ירק שקניתם לפני שבוע, כבר בימים הקרובים. יהיה מעניין לראות את מלחמות המחירים, כשהרפורמה בייבוא החקלאי תתחיל מומנטום... אנחנו מתחייבים לא להיות חלק מהמשחק הזה ולהמשיך לתת למגדלים לקבל את מלוא התמורה עבור השקעתם.

עוד טעימה:

ליצ'י עם גרעין קטן
אז מה חדש השבוע?
לקטים להיטים
חדשות בתפריט העלים
על נבטים ופירות אחרים
מנגו "שלי" מקדים את כולם
מרחיבים את אזורי החלוקה!
הדבש חוזר
זנים חדשים
עגבניות שרי YOOM בצבע נדיר
אננס ישראלי חדש
השבוע להתכונן לחג השבועות
הדובדבן והתירס הלבן
קיץ בתפריט הפירות
תחליפי השוקולד שלנו
פסח מתנה
השוק הטרי של קליה
אבוקדו ריד חוזר

פטל, תותים וצ'רי חדשים
יש!!! האספרגוס חוזר!
מארזים זוגיים במחירים מיוחדים
פריחת המטעים
עגבניות נישה מפתיעות
שמן זית של קבוצת יבנה
צמד יינות ושתיל גפן
מותג משפחתי מפתיע
ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
נגישות